Az a baj (nemcsak a novemberrel van probléma), hogy a nyugatias áramlás, amikor rácsúszik az itt lévő hideg levegőre rögtön folyékonnyal kezd. Nem havazással ami átmegy esőbe (most hagyjuk az ónost). Szóval a 70-80-as években ez nem így volt, a csapadékhullást nem előzte meg a 850hPa-n a pozitív hőmérséklet, de 925-ön sem és természetesen a talajon is fagyott még.  Legtöbbször havazással indított az enyhülés, amit pár órán belül felváltott a havaseső majd eső. Rövid időre ugyan, de szép, néhány centis hótakaró alakult ki. Ez nekem számottevő változás, természetesen ez a dolog nem lett állandó, hanem gyakoribb.
Most is nagyon szembetűnő (többen is ezt észrevételezték), hogy csapadékhullás jószerint mindig pozitív tartományban történik, negatív légoszlopnál nincs csapadék. Tisztelet a kivételnek. De ez csak egy ok a sok közül, hogy ennyire kevés hó esik Magyarországon. A hetvenes évek béna telein is kevés hótakaró volt, viszonylag ritka volt a nagy havazás, de kisebb havazások többször voltak és olyan is amiből azért nem mindig alakult ki  centiméterekbe mérhető hótakaró. De a lényeg, hogy a látványhó gyakoribb volt, a hózáporokról nem is beszélve. Ritkán zajlott le úgy északnyugati hidegbetörés, hogy ne söpörjön végig az országon akár ismétlődő alkalommal pár perces, de intenzív hózápor. Ne ez az amit az utobbi telekből is hiányolok. Egyébként ez csak egy saját vélemény, gondolom van aki másképp látja.
( A friss GFS megint eléggé pocsék, a nyomáselosztás nem a legkedvezőbb számunkra) Ezer variáció lesz még, de szerintem a hosszabb,  enyhébb változatnak áll a zászló, idönkénti rövidebb Észak-atlanti hidegöblítésekkel.