A friss ECM sem piskóta.  A hét közepi ciklon után szinte felborul a cirkuláció. Igen masszív óceáni  omega jellegű blokk jönne létre, Grönlandon át az Azori-szigetekig és ennek keleti oldalán mélyre nyúló teknővel, a hozzá kapcsolódó kifejezetten markáns mediterrán ciklonok előoldali áramlásába kerülnénk. Közben a kelet,- délkelet-európai AC-vel közös áramlási rendszert alkotva az előoldali áramlásban elérne minket egy igen komoly szubtrópusi melegadvekció, megerősödő helyenként viharossá fokozódó déli, délkeleti széllel, ahogyan írod is a 850 hepán megcsillan a 15 fok körüli érték. Ez így október végén akár elégséges a 23-25 fok körüli maxokhoz és a szokatlanul meleg? éjszakákhoz... lennének helyek ahol hajnalra nem menne 16-17 fok alá a T, mint 2013-ban volt.  Lehet Afrika későn kapcsolt, hiszen nyáron teljesen kimaradtak az erős déli áramlások, egy-egy alkalommal volt mikor próbálkozott. Ez pedig ami kinéz ha így bejön, akár hőmérsékleti rekord közeli minimumok, maximumok lehetnének? Nem tudni, de ez sem kizárt. Aztán lehet mivel mediről van szó sokkal visszafogottabbá válnak a modellek és a kevésbé meleg irányába tolódnak. De most esélyes egy újabb "hőhullám" végül is nevezhetjük így , mivel több mint 10 fokos melegadvekció realizálódHAT.  Indián nyár újratöltve?!

A GFS ehhez képest az Alföldre várja az előoldalt inkább, a Dunántúlra hátoldalt vár, nem lenne annyira kiterjedt a felmelegedés a GEM pedig elviszi messze keletre a javát. Kíváncsi vagyok mi lesz ennek a vége.
Egyébként szerda tájékára a GFS durva szélvihart számol, az ECM ahhoz képest amit korábban adott visszavett belőle. Úgyhogy amiket leírtam messze nem szentírás, biztos változik, hiszen még a hét közepi helyzet sem tisztázott teljesen. Egy biztos, szeles, hűvös idő lesz, aztán robbanhat a mediterrán térség.