Hát nem tudom, nekem kell-e szemüveg, de én 1-2 napja már nem látok lényegbevágó különbségeket a GFS egyes futásai között. A komolyan vehetõ idõtávon belül nagyon stabilan adja a teknõt a kontinens centrumában, benne 1000 hPa alatti ciklonmagokkal, a hátoldalon térségünket (elsõsorban annak nyugati felét) elérõ -5 fokos T850 területtel. Közel-távol nincs ennél lényegesen magasabb, de alacsonyabb T850 sem sokadik futás óta.
Hogy tél szempontjából ez mire lesz majd elég, az persze kérdés. A minket elérõ sarki hideg levegõ maritim jellegû, tehát a -5 fok 850 hepán legfeljebb "telecskét" jelent a talaj közelében: valóban 5 fok körüli Tmax-ok a legvalószínûbbek. A minimumok az alacsony nyomású, felhõs, szeles idõ miatt szerintem jobbára fagypont felett alakulnak majd. Természetesen ahol tartósabban kiderül éjszakára, ott a gyenge fagy borítékolható.
A hó már nehezebb kérdés. Egyelõre úgy néz ki, hogy mire bejön a hideg levegõ a magasban, megszûnik a csapadék. De ez nincs még kõbe vésve, és elsõsorban a középhegységi területeken véleményem szerint a mostani állapot szerint sem elképzelhetetlen néhány cm-es hóréteg a hétvégére. Síkvidéki havazásra, hózáporra viszont nem látok komoly esélyt.