Szinte vártam egy jó kis Nolis kérdést!nevetJött is, én meg vettem egy nagy levegõt!vidám
Szóval: Hûha erre sok idõ kellene ami most nincs, és még több tudás ami nekem szintén nincs.nevetEz már a molekuláris növénybiológia és sejtélettan mélyvize,ahova eccerû halandók - mint én- még nem jutottak el, lévén más az orientáltság.
Nagyon egyszerüsítve ami biztos:a háttérben fontos genetikai kódolású, hormonális szabályozású biokémai folyamatok állnak, melyek ökológiai feltételek megléte esetén (fizikai. pl. talajhõméréséklet, víz stb.) aktiválódnak.Egy rügy már mûködésre-növekedésre (fotoszintézisre, növényi légzésre) kész kis naperõmû, amelyben csak úgy dohognak a kémiai reakciók és amelyben már a tél alatt (fagy hatására!) olyan tartalék tápanyag feltöltés indul el ami a rügyfakadáshoz majd szükséges lesz, amikor még nem áll rendelkezésre levélfelület.
Ezek a folymatok, mivel az alapvetõ szerves molelulák felépítése a szervetlenbõl a legfontosabb feladat, felszabaduló kémiai energiákat igényelnek. Az ekkor zajló kezdeti folymatokhoz már ekkor elengedhetetlenek olyan bioelemek, melyek mineralizált szerves anyagokból (pl.NH4-bõl származó) vagy ásványi anyagokból (mikro és nyomelemek) állnak.Pl. K, Mg a foszforizálás, fotoszintézis esetén, de rügyünknél maradva a Zn2+, vagy a Zn(OH)+ növekedést serkentõ anyagok háztartásában vagy a B(OH)3, vagy B(OH)4- ami szénhidráttranszport és a növekedési anyagok aktiválásban fontos.
Molekuláris növényélettani hiányosságaim miatt pontos képletekkel nem tudok szolgálni sajnos, mi is zajlik a rügy vegykazánjának mélyén, konkrét kémiai reakciók terén.Van itt növénytanászunkkacsint, vagy agrárosunk ha jól tudom majd elmesélik.Én is kiváncsian olvasom majd.
De a klasszikus Szent Györgyi-Krebs cikluson, ATP bontás ADP-vé energianyerési felálláson túl számos, más
vegyület is alkalmas energianyerésre.(Ez az egyik leggazdaságosabb.)
A rügyben kémiai reakciók, energianyerés és felszabadulás során könnyen kémiai hõ (végtelenül kicsi, nem tudom mértek e már ilyet egyáltalán) keletkezhet.Ennek folyamatos aktivációjától a vékony jégkéreg megbomolhat akár. De ne feledkezzünk el, hogy e ún. téli rügyek nem kevés - enzimmel aktiválható, az meg hidegre reagál - fagyállót is tartalmaznak (glicerinszármazékok).