Egyetlen egy dolgot kell csak figyelembe venni ennek megcáfolásához: a magassági áramlást. Ez határozza meg a felszíni ciklonközpont mozgását, illetve a hozzá kapcsolódó nedvességet/csapadékot is ez mozgatja.

Ez elõzõ (0.) med.ciklonnál a mgassági áramlás nagyjából nyugatias volt, ami a ciklonközpontot és csapadékát kelet felé mozgatta, így a Kárpát-medence nem kapott belõle.
Ez a ciklon még délebbre van, ha most is nyugati lenne a magassági áramlás, akkor még inkább elkerülné a Kárpát-medencét. A magassági áramlás a ciklon felett azonban már most is délnyugati, és fokozatosan délibe fordul, azaz jelenleg északkelet, majd észak felé mozgatja a ciklonközéppontot, pont a Kárpát-medence irányába. Ezt már napokkal ezelõtt jelezték a modellek, de akkor még voltak kisebb eltérések abban, hogy a magassági áramlás iránya pontosan mikor és mennyire fog fordulni. Most, hogy már DNY-ra is fordult, és 1 nap múlva már déli lesz (lásd pl. GFS 500 hPa-os geopotencial mezõ holnap 18-ra: Link az, hogy kelet felé mozduljon el a ciklon és csapadéka, és kikerülje emiatt a Kárpát-medencét, kizárható.