Nem egyszerû a válsz rá, de próbáljuk meg:-)
Kérdés mi a megszokott? Ilyen a medencében nincs, hol itt, hol ott alakul ki. Ami kedvez, ha egy ciklon után marad némi légnedvesség, vagy peremhelyzetben vagyunk, akkor azt a megérkezõ száraz hideg légtömeg még kipréselheti, ehhez azonban északon egy határozott antciklonális mezõnek kell felépülnie, hogy északnyugatról és északkeletrõl is megérkezzen a más típusú levegõ. Jelen esetben ez hideg északkeleti.
Ebbõl még mindig nem tudhatjuk, hogy okoz-é és a ha igen, akkor hol? Fontos az izobárok sûrûsége, ha a Dunántúlon nagyobb szélsebesség és tõlünk délen-délkeleten ciklon okoz csapadékos idõjárást akkor többnyire a Tisza vonala a jó, hogy összeáramlásos havazás alakuljon ki, mert a Dunántúlon ez a levegõ száraz és dinamikus mozgású. Így várhatóan egy fõn jelenség is megmutatkozik de csak szûken az északi régióban. Itt a légtömeg kiszárad.
A másik eset, ha a légtömeg azonos dinamikájú és a ciklon ami távozóban van az délen helyezkedik el, ekkora Dunántúl nyugati felén és Tiszántúlon egy határozott északi de száraz beáramlás alakul ki a medencébe, ez viszont a középsõ országrésznek kedvezhet összeáramlásból, és ekkor a hegyek torlasztanak és többlet csapadékot adnak.
A ritkább ez, de ez is egy eshetõség, hogy a beáramlás keleti-északkeleti ekkor az Alpoknak nyomódik a nedves légtömeg, amit a Dunántúl nyugati felén élõk élvezhetnek borult éggel és általában kiadós csapadékkal, akár több napig is. Egyébként ez utóbbi eset a legritkább de ebbõl eshet a legtöbb csapadék is egyben.
A leggyakoribb egyértelmûen a Tisza vonala helyzet, gyakorlatilag minden évben elõfordul azokon a tájakon.
Várhatóan a mostani helyzet egy permhelyzet lesz, és visszapörgõ kissé nedves légtömeg is, így elsõsorban a Duna vonalától keletre fekvõ tájakon várható a fent említett típus, de ez koránt sem biztos, igazából, biztos akkor, amikor már lelesett egy adott területen a hó:-)
Remélem segítettem valamit és érthetõ is egyben.