"Nem igazán tiszta számomra, hogy hogy eshet medibõl havasesõ délnyugaton, keleten meg hó. Elmagyarázná valaki a légrétegek hõmérsékleti elrendezõdését ehhez?"

A ma 00 UTC-s helyzet: Link
A Kárpát-medencét még hideg, fagyos levegö töltötte ki, s egy köztes anticiklon volt jelen a nyugatról közeledö, Dánia középpontú ciklon melegfrontja elött.
Ezt követöen a nyugati, delnyugati országrész gyorsan a melegszektorba került (melegadvekció a talajon és a magasban is), miközben a keleti országrész még nem.
A ciklon hidegfrontján már itt is látható egy hullámkezdemény, ami az Alpoktól délre volt már ma délben, s sekély med. ciklonná mélyül, amelynek a hátoldalán már hidegadvekció kezdödik nyugaton, keleten viszont még csak nem rég kezdödött a melegadvekció, ami még kb ma éjfélig ki is tart. Igy oda is jut az enyhébb levegöböl, de kevesebb mint amennyi nyugatra jutott.

Amúgy az emlitett bemelegedés miatt lehetett volna ma délnyugaton +8, +10 fok, ha erösebb lett volna az áramlás, de ennek hianyában szinte absz. nem keverdett le az enyhe levegö a talajig, s ugrottak a magas T-k is.

További érdekesség, hogy hiába a többé-kevésbé vastag pozitiv réteg délnyugaton, nyugaton, a negativ harmatpontok miatt az intenzitás könnyen havazásba viszi át a csapadékot még a hidegadvekciót megelözöen is... nevet