Teljesen szabatosan: az izobárok sûrûn vették körbe a centrumot, OTT ELLENBEN RITKÁSAN FUTOTTAK, ezért kis nyomásgradiens, gyenge légmozgás volt tapasztalható."
Ha megnézed a kérdéses térképet, akkor azt látod, hogy a ciklonrendszer középpontjában (inkább közép-területében) belülrõl a második izobár több országnyi területet vesz körbe, mely területen belül már csak két kicsi izobár-gyûrû látható. Ez annyit jelent, hogy a centrális régióban egységnyi légnyomás-változásra nagy távolság jut (ill. definició szerint egységnyi távolságra kis légnyomás-változás esik), azaz kicsi a nyomásgradiens. A légáramlás sebessége viszont éppen ez utóbbitól függ. Sûrûn futó izobárok: nagy szélsebesség, és vica versa.
Mechanikai analógiaként lehet említeni a szintvonalas térképet, melyet bizonyára ismersz. Eszerint az ilyen ciklon meredek falú medencének felel meg, melynek azonban szinte sík a feneke. Itt a gradienserõ a gravitáció: hatására a meredek oldalakon gyorsan mozognak a testek, a fenéken ellenben alig.