Tegnap munka közben sokat gondolkoztam, mi lehetett a több északi-északkeleti megyét (elsõsorban Borsod-Heves és környéke) érintõ csapadékhiánynak, estére KerekRobival közösen kianalizáltuk, jó tanulság volt.

Elõször is csütörtök napközben nagyon szembetûnõ volt a levegõ kiszáradása, ez volt a fõ ok (emiatt sok helyen szinte szublimált a leesõ hó).
A ciklon primer csapadéktömbjének elsõ hulláma annak rendje és módja szerint elérte még épphogy a Bükk térségét (elsõre többre nem is lehetett várni), legalábbis annak keleti oldalát és néhány órát még havazott, aztán elállt...
Szinte lehetett tegnapra már látni, hogy húzódik kelet felé vissza csapadéktömb.
Ám utólag látható, hogy nem visszahúzódott, hanem csak a tömb kezdett szétmorzsolódni.
A másik ok a hegyekben keresendõ.
Mert a szimpla kiszáradás még nem lehetett ok arra, hogy pl. a hegyek (pl. Bükk) felsõ régióiban egész nap úgy havazott, hogy kicsivel alatta már semmi nem volt.
Eme kiszáradt alsó légréteget az északkeleti áramlás még egy kis hullámjelenséggel megtoldotta, a Tokaj-Eperjesi hegyvidék (más néven Zempléni-hegység), attól nyugatra a Mátra, a Cserhát és stb.
Bekerültek a tegnap kimaradt térségek a lee-hullámba, amiben kis hegyeink délnyugati régiói szépen kiszáradtak még jobban, a felszakadozó felhõzet is jó példa volt erre.

Ennek a jelenségnek a megszûnte csak az áramlás módosulásával volt várható.
Ezért a délután nyugatra terjeszkedõ ciklonális csapadéktömbökbõl tudott már esni estétõl átugorva a Mátraerdõt, a fõváros térségében és stb.
Az áramlás megszûntével szépen lehetett látni az újból bezáródó felhõzetet, és az átnedvesedett légrétegbõl azért eseget újból nagytérségünkbe.

Nálam sajna csak hófoltok vannak (60% körüli borítottsággal), ás a mostani hóesés is kezdeti megmaradás után az olvadás birodalmába kerül.

Azaz eme ciklon nem jött össze, majd a következõ, he-he!