Sõt, képzeld el, ha megismétlõdik az elmúlt év aszályos éve, és megdõl a múltévi csapadék minimumrekord.
Sajnos az elmúlt években azt tapasztalhattuk, hogy bármi megtörténhet, mint ahogy mennyi esély volt rá, hogy a 2010-es csapadék maximumrekord után 2011-ben csapadék minimumrekord születik?
Ez szerintem rendkívüli szélsõség!!!
Szélsõség követi a szélsõséget, és a "régen is volt szélsõség" , "mindig volt szélsõség" hívek itt tévednek egy kicsit, hogy régen is volt szélsõség, csak epizódjelleggel. Most meg csak szélsõség van.
Vagy az anticiklon ereje a szélsõség, ha mediterrán ciklon van akkor 3 hónapig csak az van, ha viharciklon van akkor visz mindent, ha esik akkor egybõl eláraszt mindent, ha nem esik akkor egybõl aszály van, minden kis Cb-bõl már jég esik, ha hideg után enyhül, akkor -20 fokból 3 nap alatt +22 fok lesz.
Amit zonalitásnak könyvelnénk el normális esetben, az egy, az óceán felett terpeszkedõ 1040-es anticiklon által létrehozott álzonalitás, és nem a klasszikus. Ebben is van szélsõség, mégpedig az, hogy az óceán, illetve a Brit-szigetek felett hónapokig, sõt, évekig egy helyben tanyázó 1040-es anticiklon nem szokványos jelenség.
Vagy legalábbis nem voltak szokványosak.
Ezek a brutális anticiklonok pedig stacionáriussá teszik az idõjárást, tehát ahol 3 hónapig 1030-as anticiklon van, ott 3 hónapig nem esik, viszont ahova beszorul a nedves levegõ, ott meg 3 hónapig egyvégtében esik, vagy mivel ezek forgatják lefelé a hideget adott esetben, akkor ott nagyon hideget, ahova emiatt meleg kerül, ott nagyon meleg lesz.
Nincs dinamika Európa idõjárásában, legalábbis a nyugat-kelet irányú teljesen hiányzik.
Márpedig a szakemberek a nyugat-kelet irányú, atlanti áramlást nevezték meg Európa idõjárásnak fõ jellemzõjeként.
Ami a 1960-90 közötti idõszak legfõbb jellemzõje volt.
Ez most egy merõben más idõszak, merõben más eseményekkel.
A váltás 1992 körül történt, egyik évrõl a másikra.
Nem hinném, hogy a globális klímamodellek ezt jelezték volna.
Mint ahogy az elmúlt 150 év adatait bogarászva látni, hogy körülbelül 30 éves periódusok váltakoznak, így nem kizárt, hogy 10 év múlva vége ennek a fajta idõjárásnak.
Az 1960-90 közötti idõszak hûvösebb idõt hozott, ez a jellegû idõszak pedig melegebbet.
Emiatt vannak most magasabb átlaghõmérsékletek.
Tehát nem a globális felmelegedés okozta a klímaváltozást, hanem a klímaváltozás okozta a felmelegedést.