2024. november 26., kedd

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#5989
a napkori radar meg ki van kapcsolva pont amikor valami lenne... jellemzõ..
#5988
Nekem meg az a bánatom, hogy a videómat, amit a fényképezõvel csináltam a villámlásról, véletlenül kitöröltem! ÷I
#5987
Link
#5986
Link
#5985
Link
Link
#5984
Mókás volt az éjszakad,egy bánatom van hogy nem nappal jött,ugyanis ezek a multicellás dögök ugye újra és újra keletkezö cellái össze visza villámlanak,igy sosem lehet tudni épp merre villanik,csak kapkodtam a fejem egész éjjel,csomó villámról lemaradtam,viszont nappal szép felhöket láttam volna...
De kezdetnek nem rossznevetnevet
#5983
Mióta elkezdõdött tegnap a zivatarképzõdés, nem volt olyan durva reflektivitás a radaron, mint most a Bp mellett elhúzott cellában (OMSZ radar).
#5982
Link
#5981
Elkezdõdött a mûsor! Dél felé van a villámlás, a dörgés még messze hallatszik, de közeleg! nevet
#5980
Jó kis multicellás zivi,halnak meg és keletkeznek a cellák újra és újra...
#5979
LOL. Ákipapa, amúgy már csakazért is most lesz a tornádó mert nem tudtad megvenni a jobb fényképezõt. De elég jó az ami neked van!
#5978
Floo: CC = Cloud to Cloud lightning, felhõvillám. Sajnos ha még egy percig fennmaradok kidöglök, de valszeg félóránként felkelek, erre jönnek a zivik, és mindenfelé durrannak be nevet
#5977
Én ma akartam venni egy újat, de nem volt raktáron, úgyhogy holnap egy másik boltban megveszem, ezzel remélhetõleg még jobb zivatarképeket tudok készíteni (bár az elõzõt is decemberben vettem, és igazi zivataron még nem is tudtam tesztelninevet
#5976
Ákosom ha lenne gépem utána is mentem volna kocsival,de nincs fényképezöm....
#5975
Floo öregem, nagyon figyeld azt az érdekes struktúrát és fotózz nevet
#5974
talán kéne reklamálni nekik mert ez így nem ok
#5972
Ákos!
Esövel kevert,borsónál nagyobb szemek voltak,1 percig tartó zápor közben potyogtak,de nagyon ritkán...
#5971
Miko met.hu nem frissült akko az volt a baj,az most megy 15 percenként,erre naná hogy a szlovák szarik be,a jó öreg tipikus balszerencse...
#5970
Floo, mekkorák voltak a jegek?
#5969
Idegesítõ, hogy nem megy már jó ideje a szlovák radar!:/ Biztos lomtalanítás volt, azt elvitték a vasgyûjtõbe...nevetnevet
#5968
ezt magyarázom hogy már most volt jég egy ilyen kis zivibõl mi lesz még..
#5967
Sõt olyan lecspók hogy csak na,keszthelyiek meg alszanak...
#5966
ehh de hogy kipattantak a semmibõl, mi lesz még itt májusban...
#5965
Ákos (Storman): már vannak radaron 15-20 mm/h-ás cellák és Floonál jég is potyogott eddig, úgyhogy ez már legalább 3 csillagos beválás nálam.nevet
#5964
Egyre jobban villámlik yeeeeeah
#5963
Hehejj, már legalább nem 1*-os a szupercella.hu elõrejelzés nevet
#5962
Az Alpok szélárnyékában É-olaszban jó kis zivatar jött létre., bár kicsit most csökkent a villámtevékenység. Remélhetõleg átterjed a konvergenciazóna Mo-ra is(vagy kialakul újabb).
K, ÉK holnap jó eséllyel pályázik zivatarra:
Link
#5960
Kuzmi: én is olvastam, értelmeztem és személy szerint köszönet érte, de sztem elég rövidre fogtad a lényeget :-D
(nálam idáig még semmi, de hamarosan jön változás)
#5959
A film+ csatornán most megy a vihar címû film.

A lényege arról szól hogy egy hurrikánt mesterséges úton eltérítenek de nem úgy sikerül ahogy õk számoltáknevet
Aki tudja nézze,nem is olyan rossz nevet
#5958
Zooltán: Nem egyszerû dolog, meg kell emészteni, és a fogalmakkal is jó tisztában lenni.
Örülök, hogy segíthettemnevet
#5957
Ötször olvastam el, de még néhányszor szükséges lesz, hogy megértsem nevet Köszöm a munkád.
#5956
Na ez már teljesnek tûnik nevet
#5955
A felülfutó, az állapotgörbe a tényleges T-t adja a magasság emelkedésével.
Az alatta futó görbe a harmatpontgörbe. Az adott magassághoz (állapotgörbe által meghatározott tényleges T-hez) tartozó harmatpont. Minél jobban simulnak egymáshoz annál nagyobb a levegõ nedvesség tartalma.
Pontosabban:
Függõleges skála: légnyomás (hPa), vízszintes skála: hõmérséklet (Celsius).
A legmeredekebb, egymással közel párhuzamos vonalak, melyek mellé a vonallal,
azonos színnel x g/kg értékek is vannak írva az ún. izogramok; ezek mentén
csökken az emelkedõ légrészecskék harmatpontja. A valamivel kevésbé meredek,
felfelé haladva kicsit balra hajló vonalköteg a nedves adiabatákat jelenti;
ezek mentén csökken az emelkedõ felhõlevegõ hõmérséklete. A legkevésbé
meredek, vonalak a száraz adiabatákat jelölik; ha száraz levegõ emelkedik a magasba, akkor annak a hõmérséklete ezek mentén csökken.
A felrajzolt folytonos vonal a szonda által mért hõmérséklet-eloszlás, a
szaggatott a harmatpont vertikális profilja.
Ha a magassággal a hõmérséklet egyenletesen csökken, nincs benne törés, inverzió, akkor elegendõ nedvesség mellett magasra törõ Cu-k képzõdnek. (egészen addig míg stabil légréteghez nem ér) Ha a kondenzációs szint fölött nem sokkal inverzió van (stabilis légréteg), akkor lapos Cu-k képzõdnek. Persze elõbb a levegõnek el kell érni a kondenzációs szintet, pl., termikus konvekció segítségével, ez lesz a Cu-kondenzációs szint. Ha ez megvan, és még mindig csökken magassággal a T (van labilitás), akkor további magasságokba emelkedik a kondenzálódott légrészecske. Ha azonban valamely fentebbi szinten inverzió lép fel, akkor már tovább nem emelkedik a részecske, azaz ez lesz a felhõtetõ magassága. A lényeg, hogy az emelkedõ részecske mindig melegebb legyen környezeténél, tehát legyen labilitás, ugyanis a termikus konvekció ehhez kötött.
Máshogy is kifejezhetõ konvekció által keltett felhõképzõdés: a tényleges hõmérsékleti gradiens értéke legyen nagyobb a száraz-adiabatikus hõmérsékleti gradiensnél, kondenzációs szint felett pedig a nedves-adiabatikus hõmérsékleti gradiensnél. Azon a szinten, ahol aláesik ennek az értéknek, ott megszûnik a felhõképzõdés, az lesz a felhõtetõ.
A talajról elinduló részecske a kondenzációs szintig száraz adiabatikusan emelkedik, majd e fölött már nedves adiabatikusan. A koordinátarendszerben a fent említett görbéken kívül még száraz és nedves adiabata görbéket is felrajzoltak. Ez azt jelenti, hogy adott légrészecske hogy hûlne a magassággal, ha teljesen száraz vagy nedves lenne a légrészecske. Így, hogy ha az állapotgörbe laposabb, mint a száraz adiabaták, akkor meglehetõsen labilis a légkör. Ha az állapotgörbe nem annyira lapos, mint a száraz adiabaták, de laposabb, mint a nedves adiabaták, akkor a légkör feltételesen labilis. A labilitási energia ilyen esetben akkor szabadítható fel, ha vannak gomolyfelhõink. Amennyiben mind a száraz, mind a nedves adiabaták laposabbak az állapotgörbénél, akkor a légkör abszolút stabilis. Ilyen helyzet áll elõ, pl. (de nem kizárólagosan) inverzió vagy izotermia esetén.
A Cu kicsapódási szintet úgy tudjuk megállapítani, hogy a talajon mért harmatpontból kiindulva elindulsz felfelé párhuzamosan a fajlagos nedvesség izovonalaival. (Ezek mellé általában g/kg van írva.) Ahol metszed felfelé menet a hõmérsékleti görbét, abból a pontból párhuzamosan a száraz adiabatákkal le kell jönni a talajig, és ott leolvasod a hõmérsékletet.
A kondenzációs szint magasságát, ebben az esetben az ún. Ferrel formulával is meg lehet becsülni: Hcu=120x(t-th)
t a harmatpont és a th a harmatpontdeficit.
#5954
Mert, még alakítottamnevet
#5953
Ezen még semmi sem látszik a közelben: Link

Vraymund, hiányosnak tûnik az üzeneted.
#5952
Az elsö konvektív csomag megérkezett, nagycseppes zápor van. Kevés esély volt hogy bedörrenjen és nem is tette. Viszont az égkép a komoly viharok elötti hangulatot idézte elö, félelmetes volt nevet gyönyörü... Rég látott összeáramlás van, amíg ki lehetett venni a struktúrákat látszott, hogy minden irányból (szó szerint!) érkeznek a felhök, bár a zivik elötti körforgás nem volt észlelhetö. De bemelegítésnek és kedvcsinálónak nem rossz nevet
#5951
Zooltán feltetted a lécet, na összeszedtem magamat.
Ha hiba van benne, elnézést. Nagyjából amit egy állapotgörbérõl tudni kell, ezt lehet még kiegészíteni, most nincs több idõm rá.
#5950
Floo, az jó, mert felém jönnek utána nevet
Egyelõre eltûntek a magasra törõ gomolyok, egy részük szétterült a záróréteg alatt.
#5949
vidám
#5948
Ákos!
Téllegnevetnevet
Ami érdekes hogy május akárhányadikán mikor az országban végigrobogott egy zivisáv,elõtte ugyanilyen felhöket láttam,totál ilyeneket,szal most is az lesz a végkifejlet mint akkornevet
#5947
nevet
#5946
A "Van mit pótolni" magamra vonatkozott nevet
#5945
Megnyugodtam, hogy akkor nem is vagyok annyira reménytelen ezen a területen nevet Bár nagyon várom a szupercellán - hamarosan - fellelhetõ okításokat. Van mit pótolni. Most innen Link próbálok leszûrni valamit. Látok olyat, hogy Helicity / Storm motion, ez pl. jó ide,. de a CAPE / LI már kevésbé.
#5944
Szia vraymund vidám
#5943
Floo, kukkold meg a szélnyírás okozta hullámszerû felhõket a környékeden:
Link
#5942
Ákos!
Vannak itt olyan felhök,hogy egy-egy nagy gomolyra mintha ráülne több réteg Ac lencse,függöleges fordrozódással,a szélnyirás miatt vannak??
#5941
Zooltán, igen, a záróréteg kellemetlenül visszafogta eddig a dolgokat, bár még nem érdemes elkeseredni, mert a komolyabb eseményeket egyébként is késõbbre vártuk.
#5940
Floo!Én már tegnap is megnéztem a tornádós képeket amit beraktál este.Utána meg nemgyõztem nézni a német Webkamerákat hátha van valami.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 00:45:21

Rákóczifalva

3.8 °C

13502

RH: 80 | P: 1021.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.