2024. november 24., vasárnap

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#2639
Amcsiknak csak most sikerült? Hülyeség, én vagy 20 éve olvastam már róla... :-) Ez csak a zindex témája, mármint a most sikerült összefüggést találni... Egy elég régóta kutatott problémakör újabb fejezetésrõl van csupán szó.
Történészi berkekben kimondott igazság, hogy a francia foradalom a Lakí nagy 1783-as kitörésének - azaz azt ezt követõ éhínségnek - köszönhetõ. Már Benjamin Franklin (1784-ben) is tudott a kitörés által a légkörbe jutó anyagok és a lehûlés közti összefüggésrõl! Franklin ekkor Párizsban járt több alkalomal is, így személyesen észlelhette a változást. Ennyit a nagyszerû indexrõl. :-)
#2638
Tegyük fel, hogy lezajlódik egy olyan felmelegedés, melyben Grönland jégtakarója elolvad. Ugye az sem mindegy milyen gyorsan történik ez. 100 év alatt zajlódik le, akkor is nagy a baj. Ilyen tömegû édes hideg víz, könnyen évtizedekre, sõt akár évszázadokra blokkolhatja a Golf- és Észak-atlanti áramlatot. Azonban, míg ez bekövetkezik addig azzal is számolni kell, hogy a mainál jóval melegebb klímában nem a mostani megszokott általános légkörzési rendszer fog mûködni. Teljesen más lesz, csak az alap mérleg-feltételek teljesülnek majd. Pl. az impulzusmomentum megmaradása.
Ellenben tegyük fel, hgoy mégsem zajlódik le akkora felmelegedés, csak annyi mely elég ahhoz hogy elolvadjon a Jeges-tengert fedõ jégpáncél. MOndjuk kb 30 év alatt. Ez nagy baj lenne. Ugyanis ez is önmagában jelentõs mennyíségû édesvizet jelent, mely a Kelet-grönlandi és Labradori-áramlaton keresztül az Észak-atlanti térségbe jut. Nem beszélve arról, hogy ha egy nyáron feldarabolódna a meleg hatására a Jeges-tengeri jégtakaró (nyaranta gyakori, hogy fõleg Grönlandtól északra a mechanikai torlódsá végett feldarabolódik arra, de nem az egész). Ugyanis, ha egy kósza jégtábla, vagy több jégtábla elindulna lefele, az sem lenne jó.
Ellenben még ha ez bekövetkezik, kezdetben fõleg telente rendkívül heves ciklon aktivitás jelentkezne, mely ellensúlyozni szeretné a gyengülõ óceáni hõszállítást. Utána ennek energiája is lankadna, beállnának a tartós anticiklon helyzetek. Ami ismét nem kedvez az áramlatoknak, tovább gyengülnek.... Ellenben, nem kell az áramlatoknak gyengülni (Golf, Észak-atlanti) ahhoz, hogy a légkörben télen ilyen "leállás" mutatkozzon néhány éves idõszakot tekintve.
#2637
Link
#2636
Igen, a felhõképzõdés inkább negatív visszacsatolás - viszont a vízgõz önmagában üvegházhatású, ez már pozitív. Ráadásul a felhõkkel nem egyértelmû a helyzet, hiszen a földfelszín kisugárzását is gátolják (ld. a borult éjszakák magasabb hõmérsékletét), és a felhõ típusától függ, hogy összességében melyik hatás erõsebb. (Ha magaaszintû felhõbõl képzõdik több, az már melegíteni fogja a Földet!) De még nagyon hosszan lehetne sorolni a különbözõ visszacsatolásokat, borzasztóan összetett a rendszer...
#2635
További visszacsatolás lehet a megnövekedõ felhõmennyiség napfény-visszaverõ hatása.
#2634
Az olvadás valóban hõelvonással jár, ami negatív visszacsatolásként hat, és lelassítja a folyamatot. De ebben az esetben a pozitív visszacsatolások (pl. hogy a jégmentessé váló felszín sokkal több hõt nyel el) jóval erõsebbek lehetnek...

A légkörzésbe ezzel közvetlenül nem kerül több víz, hiszen az olvadék nem a légkörben, hanem az óceánokban köt ki. Persze ha a felmelegedés miatt majd növekszik az óceánok párolgása, akkor már a légkörben is több lesz a vízgõz (függetlenül attól, hogy a tengerszint emelkedik-e közben). Ez a több vízgõz pedig újabb többletenergiát fog jelenteni (ahogy ezt a zivatarképzõdési indexekben is látjuk), vagyis nagy általánosságban még hevesebb idõjárási eseményeket segíthet elõ....
#2633
Ha elolvadnak a jégsapkák, az "hõt von el a légkörbõl". Igazából nem elvonja, csak eddig a légkörzésben részt nem vevõ vizet von be. Tehát a rendszer össz energiája nem változik, viszont ez több felé oszlik szét. Nem kéne ettõl csökkennie, vagy stagnálnia az átlaghõmérsékletenek? Vagy az eloszlás a probléma, tehát ott melegszik, ahol nincs mit olvasztani.
Vagy rosszul látok valamit?
#2632
Sajna az energiaigény nem csökken. Ha megnézed egyre többe embernek van légkondi a lakásában. Ha a nyarak melegednek, akkor nõ az áramfogyasztás, és azt is elõ kell állítani valamibõl. A szél nem fúj mindig, a folyók vízhozama sem állandó, az atomenergia meg "jajdenagyonkárostiltsukbe", így maradnak a fosszilis dolgok.
#2631
Abban nem lennék olyan biztos, hogy vészharangot nem kellene kongatni. A demográfiai robbanás, vagyis hogy így megsokasodtunk az utóbbi 40-50 évben történt. Ezen idõszak alatt viszonylag néhány tizedfokot mozdult a globális hõmérsklet. Ezen idõszakot megelõzõen vagyis a XX. század elõtt a Föld népessége jóval az 1, 1,5 milliárd alatt maradt. Elgondolkodtató, hogy az emberiség történetében egyedül a XX. század második felére valósulhatott meg, hogy ilyen mértékben megsokasodjunk. Na igen, lehet azt mondani, hogy régen sok volt a járvány és a háború. Nem hinném, hogy a klíma nem szólt volna bele.
A tartó éghajlatváltozás bármeddig is tartson ilyen ütemben, a végkimenetele már nem fog olyan klímát eredményezni mint ami volt az utóbbi pl 20 évben. Függetlenül attól, hogy a melegedés tovább folytatódik, vagy éppen nagy területen lehûlésbe vált át majd. Én csak azt látom a kutatásaim, vizsgálódásaim során, hogy egyes idõszakokban megnõ a szélsõségesség (most csak télrõl beszélek) máskor viszont nyugodtá válik. Itt azonban nem évtizedeket kell elgondolni, hanem éveket a változások között.
A tengerszint emelkedés a legrosszabb forgató könyvekben van drasztikus formában. Vagyis azt fejtegetik, ha teljesen elolvadna Grönlandon a jégtakaró, mennyivel emelkedne a tengervízszintje. Ha jól emlékszem, mindösszesen 5-6 °C-os hõmérséklet emelkedésnek kell lezajlódnia globálisan, hgoy ez megtörténjen. Véleményem szerint max 1-2 °C emelkedés, amit eltudok képzelni, hogy tényleg bekövetkezik, ha valóban lezajlódik a forgatókonyvek teóriái. Ennél nagyobb mértékû melegedést ilyen rövid idõn belül nem tudok elképzelni, hogy majd 7 miliárd ember túléléje. Tovább megvizsgálva annak légkörzésben megnyílvánuló eseményeit, hát...... olyan idõjárási helyzeteket, szinoptikus helyzeteket teremtene melybe rossz belegondolni is.
#2630
Szerintem(mint azt sokszor megírtam)az lenne a furcsa,ha az éghajlat változatlan lenne.Ha az azt kialakító tényezõk állandóan változnak(csillagászati,geológiai,hidrológiai,antropológiai újabban stb.),akkor az éghajlatnak is követni kell.Ezért én éghajlatról,átlagokról csak 30-100 év közti intervallumról beszélek,hisz ha hosszabb idõszakot nézünk,csak elfedjük a változásokat.
Vészharangot nem kell kongatni,hisz a sokasodó károk egyrészt természetesek a növekvõ népsûrûség miatt.Ugyanakkor ha nem lenne meteorológia ill. társadalmi szolidaritás jóval nagyobb károk lennének.Az árvizek,viharok,aszályok és tûzvészek pár száz évvel ezelõtt sokkal súlyosabb következményekkel jártak volna a mainál is.
Az általános felmelegedésnek jótékony hatása is van egyes régiókban(pl.nálunk kevesebb fosszilis energia fog fogyni,de takarékossággal még jóval kevesebb is elég lenne),de sajnos egyes szegényebb régiókat már ma is súlyosan érintik a szélsõséges jelenségek.
Mindig elképedek a jég olvadás-tengerszint emelkedés-végzetes fejlemények teórián.A tenger hullámai és a dagály eleve több méteres ingadozást okoznak átlagban a partvidékeken.Ha 100 év alatt 10 cm-t emelkedne a világtenger,az maximum Velencére jelentene komoly veszélyt.
Az utóbbi 1-2 évtized egyre inkább elismert gyorsuló tendenciái lehet,hogy leállnak,akár a karibi hurrikán hiperaktivitás az õsszel,de lehet,hogy nem.Ezt kéne elemezni,kutatni,hogy kell- e nagyobb számú szélsõségre,tikkasztó hõségre stb. még számítani,vagy lecsengenek-e(átmenetileg vagy végleg?)a sokasodó jelek,amelyek most a jelentõs változás képét prognosztizálják.
#2629
A szkeptikus oldal mindig ott lesz az optimizmussal szemben.
Nem hinném, hogy a nevetség tárgyai lennénk. Látod Te is én is és még nagyon sokan, hogy változóban van az éghajlatunk. Mindig is változóban volt, csak éppen a mostani mérték, jelleg nem igazán fordult elõ az emberiség történetében. Szélsõséges idõjárási események mindig is voltak és mindig is lesznek.
#2628
Svadasz pontosítok.Még nevetség tárgyai vagyunk ma is,írj be bármit !
#2627
Bakonyvár: pontosan így is van: amiket te perdöntõ bizonyítéknak vélsz, az csak a hívõknek bizonyíték.
#2626
Már jó néhány éve olvasgatom, habár reggelve nem rég lettem. Így értem már mire gondoltál. Köszi.
#2625
Nem tudom,te hány éve olvasod svadász a metnetet.Ez évekre visszamenõ történet,amikor a globális felmelegedés,a szélsõséges jelenségek általam történt felemlegetése itt nevetség tárgyának számított.
Gondolom ezekre Te nem emlékszel(mert nem olvashattad),azért nem érted mirõl van szó.
#2624
Bakonyvár megtennéd kérlek, hogy kifejtenéd mire gondolsz? Lehet, hogy csak a késõi óra miatt fáradtságom végett nem értem, de mindenesetre megköszönöm, ha írsz róla egy kicsit még.
#2623
Az OMSZ éghajlati adatsorában található adatok szerint, amelyek Budapestre vonatkoznak:

1969-1970: -0,7
1968-1969: -0,9
1967-1968: 1,1
1966-1967: 1,1
1965-1966: 1,9
1964-1965: 0,0
1963-1964: -2,7
1962-1963: -3,5

Tehát jól látható, hogy akkor három évbõl kettõ alig, egy jelentõsebben magasabb volt az átlagosnál, amely az elmúlt évszázadban 0,855 volt.
Természetesen nem tökéletes, hiszen csak decembert, januárt, februárt vettem figyelembe, holott nem teljesen naptárhoz igazodik a tél.
Például: 1986-87 még hidegebb, ha december közepétõl március közepéig átlagolnánk, hiszen 16 fagyos, 7 téli és 3 zord nap is volt, ellenben az elmúlt 40 év leghidegebb telének bizonyuló 1984-85-ben március csupán 2 fagyos napo hozott.
De számolni, naptárilag szoktunk, még ha jegyzünk egyéb adatokat is. Így hiába volt az egyik legtöbb fagyos napú tél 1995-96 (99), 17-tel több, mint 1984-85, ha az átlaga alacsonyabb.
Egyébként az elmúlt öt tél átlaga (bár ez nincs fent, csak saját és metnetes mérésekre, illetve OMSZ országos adat egy fokos fõvárosi pozitív anomáliakalkulálással):
2005-2006: -0,7
2004-2005: -0,5
2003-2004: 0,1
2002-2003: -2,5
2001-2002: 0,3
Nem hinném, hogy egy-két tized foknál többet tévednék. Ez pedig arra utal, hogy ha a következõ évek téli átlaga nem lesz 2 fok feletti, akkor jelentõsen hidegebb lesz az évtized, mint az utóbbi három, sõt ha folytatódik, versenyben lehet a 60-as évekkel. De ott volt egy gyenge törés a közepén, míg itt egyelõre folyamatosan átlag alatti.
A legmelegebb 2001-2002 is 8 tizeddel alacsonyabb a 60-as évek közepi átlagoknál. 90 napnál ez már jelentõsnek tekinthetõ.
#2622
Saját,több évtizedes tapasztalatokból(és nem tud.folyóiratokból)arra jutottam,hogy növekszik a szélsõségek száma,de ezt örökösen cáfolták abszolút rekordok ,évmilliárdos adatok felemlegetésével.Úgy látom,hogy saját tapasztalat híján is sokan,bizonyos adatkásahegyek elemzése után hasonló vélekedéssel bírnak.

Sajnos be kéne látni,hogy nem az a lényeg,hogy egy két,vagy éppen 3 tizedes T átlag növekedés mit okoz,hanem az,hogy meddig fokozódnak,a meridionalitás növekedése miatt a szélsõségek !
#2621
"Ilyen sorozat az elmúlt évszázadban egyszer sem volt." Ez nem teljesen igaz, hiszen a "60as évek végén is volt egy hasonlóan hideg sorozat (téli átlagokat tekintve).

Milyen adatsorra alapozva tetted kijelentésed Stelvio?

Kérdésedre válaszolnék is egyben. Az éghajlatváltozás (mely tart és nem csak a hõmérséklet emelkedés a jellemzõ paraméter világszinten) folyamata során várhatóan az eddig megszokott légköri cirkulációs folyamatok megváltoznak. Korábban említettem a forgó-medencés kísérleteket, mellyel a mérsékelt övi cirkulációs rendszereket lehet nagyon jól modellezni. Félõ, és sajnos minden tendencia ezt mutatja, hogy a meridionalitás elõkelõ helyet tölt majd be a klímaváltozás során a légköri mozgások között. Szépen látszik most is a modell elõrejelzésekben, ha pl a GFS globális térképeit nézzük, hgoy Európa felett iszonyú délies áramlás van Afrika felõl egyenest a sark fele. Magas a Rossby-hullámszám is. Egyre inkább a zonalitás "leállásával" lehetõség nyílik egy-egy mérsékelt övi légköri cirkulációs rendszer több idõt töltsön egy térség felett. Elõzõ télen Ázsia keleti része felett tartós ideig volt északi áramlás a ciklonok hátoldalán és ezért hó és hideg rekordok dõltek meg.
Elgondolható, ha a Rossby-hullám vándorlási ideje lecsökken és egy nyári vagy téli idõszakban idõszakban egy anticiklon mezõ áll be az Atlanti-óceán felett máris esély van, hgoy megdõljenek a hideg rekordok, miközben máshol meleg rekordok.
2006 januárjában a Sark-körön túli területek felett fél évszázados melegrekord dõlt meg miközben Ázsia belsõ területei felett több helyen félévszázados hideg rekord, sõt volt ahol 100 éves dõlt meg.
Sokan úgy vélik nagy baj lesz ha elérünk ilyen és olyan hõmérsékleti értékeket. Na igen. Baj lesz akkor is. De baj lesz akkor is, ami idõ alatt eljutunk oda. Azt megmondani melyik jár nagyobb gonddal, nem lehet. EGy biztos. Az odavezetõ út sem lesz "kedvezõ és kíméletes".
#2620
Többször felmerül a Golf-gyengülésének lehetõsége.
Nem tudom, felfigyeltetek-e arra, hogy a legutóbb öt tél átlaga minden esetben hidegebb volt, az évszázados átlagnál. Ilyen sorozat az elmúlt évszázadban egyszer sem volt.
Hacsak drámai fordulat nem történik a következõ öt télen itthon, akkor a teleket tekintve kifejezetten hideg lehet az évtized.
Jelentheti ez azt szerintetek, hogy a globális felmelegedés mellékhatása nálunk ilyen formában már jelentkezik, vagy teljesen véletlen lenne?
#2619
ez a szép a meteorológiában: hogy minden megváltozik nevet

a kérdés az, hogy lesz-e egy észak-atlanti AC-s "domináns" helyzet, ami uralja az idõszak nagy részét, mert "nagy" tél akkor lesz. tapasztalataim szerint ugyanis jellemzõen van mindig egy "preferált" konstelláció, ami mindig elõszeretettel visszatér egy adott téli idõszakot vizsgálva.

legyen igazad Svadász nevet én türelmes vagyok. tulajdonképpen dec. 20-23-ig "ráér". egy fehér Karácsony épp elég lenne decemberre nevet
#2618
Korábban modellezték, hogy mi történne, ha az Észak-atlanti éramlat lelassulna, máshova helyezõdne, "leállna". Arra jutottak a kísérletek során, hgoy a légkörzés aktivizálódna, hogy átvegye a hõátvivõ szerepet a tengeráramlás helyett.

Viszont a furcsa az, hogy magas lett a Rossby-hullámszám(5-6ot is elér már némelyik óránál). A magas hullámszám jelzi, hogy alacsony a hõmrésékleti kontraszt a szokásosnál (trópus-sarkvidék).

Még inkább furcsa a Hideg Magok (HM) áthelyezõdési sebessége. Ha animáción végig nézitek az Északi-hemiszféra 850-es szintre vonatkozó T-t, láthatjátok, hogy rendkívül lassú az áthelyezõdés, ha áthelyezõdik, de inkább egy helyben vesztegel.
Ha még emlékeztek szeptember végén még Szibéria északi részei felett volt a ciklon aktivitás erõssége, majd áthelyezõdött október közepére Európa északi részei fölé, ezt követõen pedig Izland fölé, majd most már Dél-Grönlandnál jár. A többit gondoljátok tovább ... nevet Ha ez marad és lassan Szibériában is újra ciklonális hatások kezdenek érvényesülni, nálunk anticiklonális, és végül pár hét elteltével az anticiklon zóna áthúzódik nyugatabbra és ekkor esélyes a téli "nagy hideg" .
#2617
Amúgy ha a Golf valóban gyengül, vajon minek köszönhetõ ez az sok ciklon ott kint az óceánon. Ráadásul az Azori-anticiklon is elég fejletlen, ez is egy oka, hogy ott virgonckodik az összes nyugatról érkezõ ciklon Nagy-Britannia körül.
#2616
Beszédes az utolsó 50 éves összevetés.
#2615
a két link helyesen:

Link
Link

#2614
"A téli idõszakban az észak-atlanti térség felett idõrõl idõre váltogatják a ciklonálisabb és anticiklonálisabb idõszakok egymást. Ezek tendencia változásairól (http://www.metnet.hu/download/kozos/lineartrend.JPG, Link a Hosszútávú... fórumban említette pár szót. Jelenleg egy az anticiklonális idõszaknak kedvezõ fázisban vagyunk."

Ahogy az idézetben említve vagyon ez a télre vonatkozik, azon belül is elsõsorban a januári idõszakra. Ilyen szempontból most így õsz vége fele haladva még nevet nem aktuális a "számonkérésed".

Viszont jól érzékeled, hogy egy-két hét idõjrási eseményei ilyenszempontból nem mérvadóak. Én magam várom már a decembert, hiszen elég fontos paramétereket fog mutatni, hogy mi várható januárban. Errõl viszont inkább a hosszútávú fórumban írnék, úgy gondolom ott helytálló.

Ui.: Figyelem azért én is az eseményeket, mégha nem is nagyon jelentekztem mostanság a fórumban.
#2613
svadasz:
"az észak-atlanti térség tekintetében (...) jelenleg az anticiklonális idõszaknak kedvezõ fázisban vagyunk"

nem "számonkérés", de hol van? nevet
épp az ellenkezõjét látom!

Link

(persze ez csak vicc! éghajlati szempontból egy ilyen helyzet még egy 3 hónapos periódus tekintetében sem mérvadó)
#2612
A Metnet hírei között is megvan nevet
#2610
A helyi újságban (egy "csúcskorrekt" hírügynökségi jelentés átirataként) olvastam, hogy Hollandiában az elmúlt 300 év legmelegebb õsze van, ami azért alakult ki, mert a nagyon meleg nyár után a lehülési ütem nem tudta az átlagosra csökkenteni a hõmérsékleteket ...
#2609
Vissza lehet keresni, komolyan beszéltünk róla! Már csak egy jó nemzetközi jogász kéne, és lehet, nem is kellene többá melóba járnom az elperelt sok-sok dollár okán :-)
#2608
:-)
#2607
Link
AZt hiszem, be fogom perelni õket, ezt az ötletet tõlem lopták, tavaly valamikor itt ebben a fórumban beszélgettünk róla.
#2606
Az idei tél a gázáremelés miatt elmarad!:-(
#2605
Link
Szomorú...
#2604
Ha itt õsz van, Ausztráliában sem lehet nyár! nevet
#2603
Erre csak annyit, hogy a denevérek még javában repkednek minden nap, és a pele is ébren van még, pedig ha valaki tud aludni, az a pele... (OKtóberben kellett volna "lefeküdnie)
#2602
Havazott Ausztráliában....nyáron...
Itt meg nyár van...õsszel nevet
#2601
Na még egy link: Link
#2600
Link
#2599
Ezt egyszerûen független eseményeknek hívják. Az örökifjú tulajdonság az folytonos eloszlásra(idõ mentén) értelmezhetõ, és exponenciálisan csökken. Pl: egy izzólámpa kibírja egy bizonyos ideig.
#2598
Nocsak, felébredtünk?
Link
#2597
Itt vannak még oldalak a NAO-ról és a Golfról Link
#2596
Azt hiszem ezt hivják örökifjú valószinûségnek, azazhogy az adott esemény valószinûsége nem függ az elõzõektõl.
#2595
Már vagy 5 éve figyelgetem a vízhõmérséklet anomália térképeket (tulajdonképpen az El Nino kapcsán találtam meg) és kb. egy hete 3 hasonló hõmérsékleti "rajzolattal" bíró november eleji térképet (1997, 2002, 2006) raktam egymás mellé. Ezek közül most a 1997-es és a 2006-os tünt inkább hasonlónak, annak ellenére is, hogy 97-ben hatalmas El Nino volt.
Az ONI index hideg/meleg periódusok közti átmenetének tendenciáit figyelve is inkább az 1997-98-as "verzió" látszik közelebbienk.
Link
Az is igaz viszont, hogy a linken megtalálható INO index 1986-ban a mostanihoz hasonló tendenciát produkált és ugye 87 elsõ két hónapja igencsak emlékezetes volt...
Mindenesetre kíváncsian várom, hogy a fentiek alapján általam most még enyhének vélelmezett tél mit hoz majd!
#2594
Ezzel tisztában voltam, csak kíváncsi voltam a véleményedre, hogy ez a mostani visszahúzódási mérték mennyire normális?
Úgy sejtem, kicsinkét többet tudsz róla, mint én.:-)
#2593
A jégtakaró peremének váltakozása "kis" mértékben normális. Az utóbbi napokan valóbban kicsit hátrált a Skandináv-félszigetttõl északra a jégtakaró, de ez köszönhetõ annak is, hogy az utóbbi pár napban ezen a térség a ciklonok elõ oldalára került, vagyis erõs, viharos D-i, DNY-i szél fújt ezekben a térségekben. November elején, október végén még javában ciklon hátoldali helyzetben volt a terület.
#2592
Az utóbbi napokban az északi sarki jégtakaró a Golf-irányából jobban visszahúzódott a térképek szerint. Ez normális? Nem lehet, hogy a nyugati oldalán látható hidegebb keskenyebb részre szûkíti az áramlatot, amely ezért messzebre nyúlik fel?
Én jobban örülnék, ha valóban a szokottnál gyengébb Golfról lenne szó.
#2591
Ugyan a rengeteg tennivalóim miatt az utóbbi idõben nincs idõm sokat elemezni, ám nekem is feltûntek a Golf-áramlatban eme hideg foltok és a déli ciklonális gyûrûleszakások bizony %-okban mérhetõ hõtranszport-ingadozást (csökkenést) jelenthetnek.
#2590
A tengervíz hõmérsékleti anomália térképeket a westwind.ch oldaláról el lehet érni a Current Weather/Weather Obs menün belül az OSDPD SST Anomaly alatt:Link
Sajnos a többi hasonló hõmérsékleti anomália onnan nem érhetõ el már egy ideje. Ezen az oldalon mindig friss anomália térkép van feltüntetve. Ezeket 3-4 naponta készítik el mindig. Tehát ilyen gyakran jelenik meg új.

A korábbi link:Link
itt beállítod a megfelelõ értékeket és elkészíti a térképeket neked.

Ha néhány hetes és esetleg hónapos idõskálán vizsgálódunk, akkor az idõjárás alakulása hatással van a tengerek felszíni vizeinek hõmérsékletére. Ez a módosulás azonban a késõbbiekben visszahatnak az idõjárás alakulására. Azt feszegetni, hogy melyik hat melyikre, talán olyan, mintha azt kérdeznénk mi volt elõbb a tyúk vagy a tojás.
Várhatóan hatással lesz. Ahogyan erre volt példa az idén is. Nevezetesen a tél második felében tartósan kialakult anticiklonok miatt módosult pályán "közlekedtek" a ciklonok Európa felé az Atlanti-óceán felett. A szokottnál 10-15 földrajzi szélességi fokkal délebbre volt a poláris jet. Nagyjából a 40-45. szélességi fok környékén mozgot február végétõl márciuson át. A ciklonok tehát többnyire ezen a szélességen közlekedtek Európa felé, és hát csapadékukkal jelentõsen hûtötték heteken keresztül az óceán felszíni vizeinek hõmérsékletét. (Valahol az akkor lementett hõm. anom. térkép megvan, megpróbálom elõkeresni. ) A lényeg, hogy nagyterületen a szokásosnál kb 2-4 °C-kal elmaradt a víz hõmérséklete. Ennek hatása részben az lett, hogy a nyár késõbb indult be a maga magas hõmérsékleteivel (június vége), és a tavasz is hideg maradt. Persze hatással volt a jelentõs hótakaró, amely a Kelet-európais-síkságon felhamozódott, és a tartós anticiklonoknak is. Ezek ok-okozati viszonyban vannak.
A mostani helyzetet tekintve még pár napot kivárok, hogyan változik a hõmérséklet. Viszont ha továbbra is marad a kedvezõ feltétel, hogy "gyûrûk" szakadjanak le a Golf-áramlatról és így néhány hét múlva kevesebb energia jut el az Észak-atlanti térség északi részei felé, továbbá, hogy erõsödik a hideg áramlat Izlandtól északra, lecsökkenhet a ciklonaktivitás és gyakoribb anticiklon kiépülés lehetséges. Viszont mivel a szokottnál hidegebb ismét az Atlanti-óceán középsõ vidéke, valószínûleg ott is anticiklonok fognak dominálni és nem pedig a ciklon aktivitás. Mindenesetre ezek pontos elemzése némi vizsgálatot igényel és elhamarkodottan nem jelenetenék ki semmit. Mindenesetre egy lehetséges forgatókönyv az, amelyet igyekeztem felvázolni, tényleg csak vázlatosan. Nem hinném, hogy helyén való lenne regényeket írni ebbe a fórumba nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 12:45:31

Egyházasrádóc

9.7 °C

22502

RH: 58 | P: 1027.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.