2024. november 25., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35573
Minek köszönhető az idei hangya invázió? Minden tele van velük, fű, térkő, veteményes és jönnek be a házba, mindenre. Irtom őket de szélmalomharc.
Ez a levendulás kölni permetezőbe is tölthető? nevet
#35572
Solymáron békében élünk a hangyákkal,  de ha ruhás szekrénybe,  vagy a fürdőszobába költözködnek,  levendulás kölnivel körbefújjuk a társaságot.
Fél óra alatt elhurcolkodnak és fél évig nem próbálkoznak újra. Jó a kullancsriasztó is.
Ahol szigetelést rágnak,  na oda már királynő-fogamzásgátló zselét adunk nekik,  ez kb. hat hétig  hatásos, utána újra adni kell nekik.
#35571
Az eprem leérett, szép hozam is volt, egészséges tövek voltak. Rendszeres öntöztem, leérés után nagyjából minden másnap, harmadnap. Most viszont az ültetvény nagy részének a levele teljesen elszáradt. Ez normális? Vagy betudható a melegnek vagy másnak?
#35570
Nálam is annyi van, mint az állat (a tetű mellett). Próbáltam mindent, de esélytelen.
#35569
Mamámnál Pilisszentivánon végre kinyílt az összes futórózsa :

beillesztett kép



beillesztett kép

#35568
Az ezüstjuhar igen szívós fajta, és a laza talajt szereti.  Itt a Keserű-ér partján,  a mélyre nyúló gyökereivel kibírta még a 2010 (só feljött a talajvízzel) és 2011. esztendőket is (aszály,  só fent maradt,  talajvíz lement.)  - kontroll a tujasor,  azok kipusztultak. Ne bántsd a hangyákat,  locsold meg a kis fát, jól meglesznek együtt. A juharok Glomus hoi mikorrhizások, hozzál alá földet másik juharfától.
#35567
1,5 hónapja vettem két kis datolyaszilvát. Kitaláltam, hogy az egyik (talán)hüggel-domb két végére ültetem el őket és majd 15-20 év múlva szépen összeér a lombjuk. Nem voltak valami nagyok a növénykék, jó száraz volt a földjük is és az egyiknek nagyjából teljesen szétment a "földlabdája" (konténeresek voltak). Így aztán próbáltam nagyon gyorsan elültetni. Sikerült pont egy kisebb hangyaboly kellős közepébe (nem voltam boldog, de a szétcincált gyökereivel nem akartam már máshová ültetni). Pár napig mászkáltak is rendesen a hangyák, meg jött a sok eső. A hurma azóta jól van, lassan megerősödik, pont úgy, mint a haverja 6 méterrel odébb.
Tanulság nincs, lehet később kicsinálják a hangyák, de az is lehet hogy nem.
#35566
A három éves ezüstjuhar mellett lebzselnek, szerintem nem jó ha fellazítják a talajt a gyökérnél. 
#35565
Napalmzivatar
Kárt (t)esznek amúgy?
#35564
Van valami tuti ötletetek hangyaboly kiírtására?
#35563
Van egy évről-évre visszatérő búbos banka párunk, ami egy akácfában költ. Íme az egyikük éneke:
#35562
Ma csapta meg az orromat idén először a hárs illata. Imádom. nevet
#35561
Délelőtt erőt vettünk magunkon, és megtaláltuk az idei első óriás pöfeteget. Nos, nem is volt benne köszönet. Annyit ettünk belőle, amennyit ti. Nem jó a gombáknak sem ennyi csapadék, rohadnak mint az atom.
#35560
Köszi! nevet
#35559
Erdei gyöngyköles (Buglossoides) termése, szépen kikel a kertben, legyökerező indákkal, kék virágokkal szép árnyéki talajtakaró. Érdemes ültetni, a tölgyesekben gyakori.
#35558
Van ötletetek, mi lehet ez? Budakeszi és Telki közt szedték, a fehér bogyó kőkemény, és tuti megmaradt tavalyról, mert márciusban szedték.

beillesztett kép



beillesztett kép

#35557
Szajkó fióka kalézol a kertünkben (Albertfalva) hétfő óta.  A legelején nagyon laza kiabált rám, a fűből, és enni kért. Feldobtam a levegőbe,  szépen átrepült a szomszédba, szépen landolt és közben zavarban rémülten sivalkodott...  Tegnap ismét találkoztam vele. Már jobban hagyta kézbe venni magát, a mogyoróbokrok közé raktam.  Hihetetlen, milyen könnyelmű ez a kiscsirke. Igaz,  hogy az öregek ádázul védik...  de pl. elrejtőzni eszében sincs,  és hangoskodik.  Az öregekkel  viszont nem vagyunk jóban szeret
#35556
Hát, sok gomba nincs, de potyautas seszegyenloskacsint

beillesztett kép



beillesztett kép

#35555
Most nézem, hogy rossz a link. 
Link
Ez a jó. Elnézést. 
#35554
Bár inkább visszatekintő,de bioszférában nincs ilyen. Elkészült a tavalyi képes visszatekintőm a "szőlőből". Lehetett volna jobb is, idén még 1 kicsit előrébb lépünk a cél felé (remélhetőleg).
Link

Jó szórakozást!
#35553
Volna pár kérdésem, és képek alapján mondjatok véleményt; a  téma a napégés.
Tegnap itt Szegeden volt egy felhőtlen, szuper erős napsugárzás, de el kellett mennem. 
Namost ; Az ilyen "ólomfényűség"  - erős sugárzás- a z uvb. túltengő esetére érvényes?
Alap gondolat: tegyem árnyékba 9-12 ig. ?DU. estefelé ez volt az ábra;

beillesztett kép

beillesztett kép


#35552
Fölnéztem az erdőbe gombázni, de nem találtam semmit, bodzavirágot  sem láttam még nyílni arra az erdőben, de legalább egy jót levegőztem , bicikliztem. A gombázó helyeken rengeteg (több ezer) kis tölgyfa kelt ki a tavalyi termésekből.
#35551
A fajt nekem sem sikerült meghatározni, de azt igen, hogy a zengőlégyfélekhez (Syrphidae) tartozik. (Ha nemet kéne tippelnem, akkor Eristalis)

Köszi a válaszokat!
#35550
Pedig kucsma volt rendesen. Májusi pereszke meg van is.
#35549
légylárva. Nem a szúrólegyek közé tartoznak. Olykor a sertéstrágyában is tömeges. A "farkukkal" egész csokornyi össze tud kapaszkodni. A fajt nem ismerem, de felületes szemlélő számára hasonlít a háziméhekre.
#35548
Ez egy igazi bioszféra, madarak, mókusok lakják évek óta. Egyik évben pár napig méhraj is pihent az ágai között. Idén (sajnos) van esély,hogy lódarazsak is beköltöztek az egyik odúba a fán. Bízom benne,hogy azért ez nem történt meg.
Link
#35547
Valami rovar- (légy) lárva. A nagyszüleim pottyantósában rengeteg volt belőlük. Konkrétan a fajt nem tudom. szomoru
#35546
Ismerősek ezek valakinek?

#35545
Még a végén meggyőzöl.  laza Egyelőre most nagyon huncut...
#35544
csiperkészni és vargányászni Te is betaníthatod,  akár otthon is! A  szarvasgombászás engedélyhez stb. kötött, az erdei gombát viszont séta közben is segíthet felszedni!  - bolti, pl. szárított, fagyasztott, nyers,
gomba elrejt a sufniban,  keresd, jutalom.nevet
#35543
Igen, végül is sokszor a nagyobbik lányom szokott főleg szólni, hogy "gomba!"

Én is gondolkodtam, hogy betaníttatom szarvasgombászni a vizslát, mert döbbenetesen jó a szaglása, néha nem is értem, hogy ezt hogy csinálja (ez már kvantum téma lehet), bár állítólag a labrador jobb erre, mert ő nem falja föl, ellentétben a vizslával...persze nyilván nevelés kérdése, de vannak dolgok, amiről elképesztően nehéz leszoktatni, ilyen az ugrálás, ugyanakkor karlendítésre kezdi meg az evést, mondjuk ez elvileg vizsla tulajdonság, hogy sokkal jobban figyel a mozdulatokra, mint a hangokra, kiabálásra, stb.
#35542
Anno minket azért vittek gombázni háromévesen,  mert hamarabb megtaláltuk,  mint a felnőttek...
kutyát vidd iskolába,  "keresd" tanulás céljából...
#35541
Imádom, amikor a május kissé csapadékosabb az átlagnál, olyan csodálatos zöld színben pompázik minden. Kész főnyeremény a természetnek (persze sajna  a moníliának is...).
Az egyik kedvenc színem, amikor májusban az árpa (asszem a búza talán "szürkészöldebb színű) amolyan sárgászölden pompázik és néha a kalászok fehéresen csillannak meg a napfényben. Régen nem is foglalkoztam ezzel, de mostanában a gyerekekkel mindig gyönyörködünk bennük.
#35540
Mi sokat kirándulunk, de csak tintagombákat láttam. Én is keresgéltem kucsma, pereszke után, de semmi.. igaz, azért figyelni kell a gyerekekre, meg néha  a kutyára, ha visszük, így nem mondanám, hogy alapos kutatást végzek ilyenkor...
#35539
A feleségem is ki van akadva, már nagyon el akarja rakni a téli, vagy vastagabb ruhákat, de nem tudja...
#35538
Azt jósolják, hogy ha homokba raktad a térköveket, hamarosan újra rakhatod.
#35537
Tegnap rengeteg hangya jelent meg a térkő környezetében. Remélem nem esőt jósolnak. kacsint 
Link
#35536
A gombák föld alatti része (micélium)  ha van hely és táplálék,  kör alakban terjed.
A termőtesteket a szélén hozza.
kivétel ez alól a korhadékbontó  gomba: tintagomba, fülőkék:
ez a földalatti fagyökerek mentén,  vonalasan terem.

Az őzláb, lila pereszke is az erdőben,  kialakítja a boszorkány-gyűrűt,
szerencsére nem minden gombász nézi gondosan körbe, nyelvnyujtas
és ezért hagynak belőlük nevet néha nekem is...
#35535

beillesztett kép

#35534
Na jó viccelődésből. Így van volt, és most is van. 
Mi a van? A mostan épp be nem zárt weblap, vagy a nem látott 5 órai van?
 Na most mi van? 
" nehogy egy magyar humoristára célozzak."
  Úgy hijják hogy na mi is van? ( állagjavító liszt, mert az elromlott...)
 Na most mi van?
laza laza
#35533
A laposföldhívők pont a harmadik dimenzió értelmezésénél dobnak kék halált.
#35532
Na most mi van?  Beütött egy Gaus-hullám?  Válaszolj magyarul.? vagy egy he..he..
Különben vigyázz a pulyákra, mert 3 dimenziós képet is elmentettek a laposföld hívők., oszt vissza gyünnek!
laza
#35531
laza laza laza laza laza laza laza laza laza

Szerk.:  laza laza laza laza lazahidegzivatar
#35530
Lehet igazad, boszorkányos gombák. 
Lehetnek ezeknek a gombáknak helyzet meghatározó, (kör) terjedési tulajdonságuk.
Ja a jó idő; Várat magára.
Eltolódva látszik a légkör, a napsugárzás is "késik"  és lehet július-augusztus, sőt most már szeptember is nyári hónap. (December meg őszi, ahogy lenni szokott a karácsonyi fenyővásárkor....)
zavarban
#35529
De hát ez gomba. A boszorkánykört gombák okozzák. Csak a képen még nem jelentek meg a termőtestek, esetleg a pulyák lelegeltékvidám
Persze abban lehet valami, hogy így próbálják meg kör alakkal kezdve behálózni és uralmuk alá hajtani az egész Földet laza
/Mikor lesz már jóidő? T@k@m tele van azzal, hogy még a napot sem látni és úgy kell kintre felöltözni, mint egy jobb februári napon/
#35528
Várnunk kell erre a jelenségre pár évet, ha én feltételezem, vagy több évtizedet, ha a T.Tudorok rájönnek.
Na szóval;  A föld mágneses mezei nem mindig ott, és erősségben jelennek meg a talajfelszín egyes (mélyebb- sekélyebb) rétegeiben.  Ezért lehetnek a növényi csírákra hatása, a kikelés, intenzitás erősségére, tápanyag felvétele (sárgaság, csenevész lemaradás, stb.)
Esetleg ezért alakulnak ki ezek a körök, nagyobbak kissebek.
(esetleg volna rá magyarázat, a magyarországi "csodatevő helyek"  Délegyháza mellet, és máshol is..) meglévő különlegességekre.)
laza
Talán mérnék meg a föld sugárzás pár paramétereit. (Gaus, gázok értékeit, összetevőit)
#35527
Egy hete tele volt az erdő májusi pereszkével, de még csésze- és kucsmagombából is akadt (hála a hosszú koratavasznak...).

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép


#35526
Ma pulyasétáltatás közben belebotlottam jópár boszorkánykörbe.  Legutóbb sok éve találkoztam ilyen jól fejlett példányokkal nevet

beillesztett kép

#35525
Én tegnap voltam Kab-hegyen két helyemen: semmi. Kérdeztem unokatesómat, aki jobban ért hozzá, azt mondja, hogy Somogyban most elkezdték szedni a vargányát.
#35524
Gombászat: Nyírt füvű területen megjelent a szegfűgomba. Réten reménytelen bármi gombát megtalálni: nagyjából 60 cm-es a fű. Nem is nagyon terem ekkora fűben: minek teremne, ha legfeljebb tornádó vihetné odébb a spórákat?

Az erdők hogy állnak?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 00:50:39

Ercsi

1.0 °C

09000

RH: 80 | P: 1026.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.