2024. november 23., szombat

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#1310
Ezek gyönyörû képek!Fõleg amin belereppentek a vihar közepibe!
#1309
Gyönyörûek a képek. Erre lehet mondani, hogy háború és béke. Béke a szemben, háború pedig körülötte.
#1308
Itt egy összesítõ térkép a 2005-ös hurrikánpályákról:
Link
#1307
Aztaaa!.....istentelen nagy képek! Be$#@rás!
#1306
Na meg egy kis vizualitas is:
Link Link

...es meg volt aki bele is repult. Csodas, ritkan lathato kepek:
Link Link
Link Link Link Link

TC Dinah: Link
Hurricane Ignacio: Link
#1305
Ja, es Forrest szemeben 876 hPa volt a minimum. Jo is az amikor majdnem a tengerszinten van a 850 hepavidám
#1304
Annoen is irtam egy kis osszefoglalot, melyben Wilma igencsak kituntnevet Ez az ideny meg sem kozelitette a tavalyit

#969. - Nanovich* (Vásárosnamény) 2006-03-09 00:00:12
Egy kis leg-leg-leg a 2005-os esztendobol:

A legtobb hurrikan egy szezonban: 15 (regi rekord 1969, 12)
A legtobb elnevezett vihar egy szezonban: 27 (regi rekord 1933, 21)
A legtobb 5-os kategoriaju hurrikan egy szezonban: 4 (Emily, Katrina, Rita, Wilma, a regi rekord 2, 1961 es 1962)
A legtobb tropusi depresszio egy evben: 30
A leggyorsabb kimelyules: 97 hPa/nap (Wilma, 979-882. regi rekord 92 hPa/nap TC Forrest 1983)
A legkisebb centralis nyomas az atlanti tersegben :882hPa (Wilma, 10. abszolut helyezes)
Leghidegebb felhoteto: -87˚C (Wilma)
#1302
Tavaly Rita és Wilma miatt nem mentem sulibanevet Egész nap ültem a gép elõtt és lestem a híreket.Rita 380 km/h-s rekordszéllökést, Wilma majdnem rekord-alacsony,882mbar os nyomásközpontot "tett le az asztalra" (van is itt egy kis táblázat: Link )

Wilmát középponti nyomás tekintetében csak a Forrest nevû tájfun elõzi meg
Link
(sajnos a konkrét nyomást nem találtam eleddig...szomoru
#1301
TS Sergio 3 csomóval kolbászol ÉNY-nak. A szélsebessége nem veri az eget (35 csomó),de mindössze 5 olyan vihart figyeltek meg ebben a térségben,ami Sergio-nál késõbb keletkezett.

Link


#1300
Ja, és abban az évben 52 zivataros nap volt.
#1299
1999 nyarán, mikor nagyon nagy esõzések voltak az Északi közép hg-ben az minek a hatására lehetett? 19 zivataros nap volt júniusban voltak közöttük igen kemények is.
#1298
Ezt hívják viharszezonnaknevet Link
#1297
Az elõrékrõl annyit,hogy akár az elõzõ két fülöp-szigeteki tájfunhoz hasonlóan ezt is max T1-nek jelezték,és egy nap alatt akár az elõzõk szupertájfunná,vagy majdnem azzá erõsödött.Ha igaz Chebi 5 órakor TS 10 órakor T4 ,öt óra alatt !
18 órakor majdnem szupertájfun.
Ha ritkán is vannak az idén TD-k,TS-ek,de az a kevés nagyobbrészt mégis erõs minõsített viharrá válik.Vagyis az össz depresszió és viharszám drasztikus csökkenése mellett a minõsített viharok tekintetében nem olyan nagy a visszaesés tavalyhoz képest.
Ezeket többnyire gyengének várták és hirtelen váltak minden elõre dacára pusztító erejûvé.
#1296
A Fülöp-szigetek térségében ismét tájfun pusztít, Chebi már T4-es, az elõrék szerint nem lesz szupertájfun, remélhetõleg.
#1295
Hurrikán a Szaturnuszon?
Link
#1294
Üdv dabronynak és Mályinak, én csak hallgatok.:-)
#1293
Dabrony: Ez nem újdonság, Európa 970hPa alatti ciklonainak jó része "hurrikán-import" hossú évekre visszamenõleg néztem ezt régebben.

Ernõ: Így van, a fiúcska laibilzálja golyóbisun idõjárását, a lányka (La Nina, avagy hidegidõszak) stabilizálja.
#1292
Akkor mondhatjuk azt, hogy a szélsõségek felé erõsítõ hatása lehet az el nino-nak?
#1291
Azért az sem elhanyagolható tény hogy Európát ismét elérték a hurrikánok (legalább is a maradványai), a Gordon ráadásul heves esõzéseket és 100-110 km/h-s szelet is okozott Portugália É-i csücskében, a Helene pedig Írországra "rontott rá", jelentõsen legyengülve, mérsékelt övi ciklonként. Tavaly pedig a Vince hurrikán érte el trópusi viharként a spanyol, portugál térséget.
#1290
A Csendes Óceánon egyébként számottevõen nem nagyobb a csend (ugye a négy T5), ám viszonylagos gyengeség magyarázható a délkeleti passzát "fiúcska" általi passziválásától.
Az Atlantikumba való hatása általam nem levezette, ám egyértelmûen impotens jelleget ad a "fiúcskák" java.

Az Európa teleit való egyirányú befolyásolása még nem egyértelmû, példa az elmúlt két legnagyobb meleg idõszak:
1997-98: erõs zonális, 2002-2003: erõs blocking kilengés.
#1289
Így van Usrin, a kezdõdõ El Niño lehet az ok a zavarokra (igaz Csendes Óceán ügyében annyit, hogy a Déli féltekéjén nem sokkal kisebb a csend, mint általában, ill. a már négy T5 az északnyugaton ellent mond) ám a hurrikánaktivítás csökkenése bizony ráfogható, hisz az utóbbi 20 év meleg-idõszakai alatt nagy gyakorisággal hasonlóan impotens volt a hurrikánszezon, mint most.
#1288
Viszont a legnagyobb lanyhaság a Karib-térségben volt,ami nem a Csendes-Óceán.Vagyis az El Nino és a Ny-Atlantikum összefügghet ?Ez utóbbi összafügg a Golffal ?Ez utóbbi az É-Atlantikummal ?Ez utóbbi Európa idõjárásával ?
Sok izgalmas kérdés...Ugyanakkor a tengeráramlások végsõ soron a szélviszonyoktól függnek talán a legnagyobb mértékben...
#1287
A mostani "csend" oka a kezdõdõ El Nino-idõszak lehet, mint ahogy a statisztikákban látható korábbi hasonló években is ez történt. Ennek az európai idõjárással való kapcsolata kérdéses, és mindenképp nagyon-nagyon összetett (hiszen a tengeráramlási viszonyok csak a Csendes-óceánon változnak meg ilyenkor). Mint ahogy a hosszútávú fórumban szóba került, kemény és kiugróan enyhe telünk is volt már El Nino-s (egyúttal "hurrikáncsendes") szezonban, szóval korántsem egyértelmû az összefüggés...
#1286
Szerintem már nem csak hurrikánból,hanem mindennemû trópusi viharból alig volt egész októberben.Ilyen már hosszú évek óta nem volt,de a statisztikák rengeteg ilyen évrõl tudnak.A kérdés csupán az,hogy a tavalyi óriási többlet után mi ez a nagy semmi ?
Még mielõtt valaki kiegyenlítõdést emlegetne(errõl már írtam),inkább a nagy szélsõségek okát kéne kideríteni.
#1285
Az 1261-ben, még október 7-én.
#1284
Egy korábbi hozzászólásomban (hogy melyikben azt már nem tudom) már én is megemlítettem Közép-Amerika (elsõsorban Kuba, Karib-szigetek, Florida, Mexikói-öböl) passzivitását hurrikánok terén. (Ha jól emlékszem mindössze egy volt a térségben.
Az ott élõknek gondolom nem hiányoztak, pedig év elején még a tavalyihoz hasonló aktivitást vártak a szakemberek.
#1283
Cimaron úgy döntött,hogy helyben körözve feloszlik...

Számomra követhetetlen már ami a trópusokon végbemegy.Cimaront leszámítva a Ráktérítõtõl az Egyenlítõig a ciklonaktivitás hetek óta szinte nulla,de még felhõ is alig van.A passzát tûnt el,vagy kiszélesedett a leszálló öv?Tavaly az elméleti és statisztikai fejtegetések sokasága szólt a sok hurrikánról(tájfun is volt elég).Most nem nagyon érdekel senkit a csend oka,de valami váratlan eseménysor kezdetén is lehetünk,de ez ugyanúgy aggaszt,mint a tavalyi viharsokaság.

Az az érzésem,hogy az európai óriási fordulat az idõjárásban,tán összefügg a trópusi csenddel(Rég köszöntött be ilyen korai tél a meghosszabbított nyár után-legalábbis az én nem rövid emlékeimben ilyen hirtelen váltás nem nagyon van).A déli féltekén lehet hogy szintén a váratlan fejlemények következnek a nyár beköszöntével.(ciklonhiperaktivitás vagy ElNino ?)
#1282
Cimaront sokáig Vietnamra irányították,majd rövid idõre Hajnanra küldték,legújabban Hong-Kong környékén várják.Vajon melyik elõrejelzést vették eddig komolyan és intézkedtek-e a katasztrófavédelmek ?Most éppen 3-as,de szerintem megjósolhatatlan,hogy még erõsödik-e,vagy éppen haláltusának indul?
#1281
Cimaron az elõrékkel szemben már T5, a Fülöp-szigetek É-i részén ismét szupervihar tombol, az ott élõk ismét nehéz napokat élnek át.
#1280
Az amerikai hurrikán-központ szerint "Paul" egyre erõsebbé válik, haladási iránya már csaknem egyértelmüen Mexikó már eddig is kétszer sújtott vidéke, Baja Cabo felé mutat.
#1279
Unalomûzõnek van már egy hurrikán2 és egy ciklon 2 is,melyek 3-ig is eljuthatnak és lakott területeket is veszélyeztetnek.
#1278
Dél-Amerikában, Chile É-i részén amely lenyúlik közép Chiléig, a Csendes-Óceán partjaihoz közel.
#1277
Hol található ez a sivatag? Hallottam már én is róla, de most nem ugrik be helyileg.
más:
Tudtok címeket ahol én is nézhetek ilyen mûholdas képeket a földrõl? Szivesen figyelném én is az El-t nevet
#1276
En olyan részt hallottam az Atacamában hogy 1929-ben volt az utolsó esõ. Valami katonai bázis jegyezte fel, asszem 0,8mm.
#1275
Azt nem tudom,hogy esett is vagy csak odafolyt,de mindkettõ elég ritka.
#1274
Persze attól, hogy ott nem esik esõ, még a hegyekbõl lefolyhat a víz oda.
#1273
Én meg azt olvastam, hogy az Atacama-sivatagban van, ahol 20.000 éve nem esett esõ! Viszont a köd viszonylag gyakori, így annak lecsapolásával próbálnak vízhez jutni.
#1272
Úgy emlékszem kb. 10 éve szerepelt a hírekben,hogy az Atacamában a sok esõ miatt tavak keletkeztek.Ha El-Nino megismétlõdik,akkor most már(rendszeresen nézve az európai unalom miatt a világ mûholdképeit)fogalmam lesz róla,hogy hogyan alakul ki.Hurrikánok híján az El-Nino tombolását tanulmányozhatjuk,hála neked net !
#1271
Bakonyvár: Bizony, az El-Ninó érkezõben, jövõ hónapra már meglesz a T-anomália kritériuma a 3,4-es régióban, aztán csak nézni kell, fenn áll-e öt hónapig.
#1270
Az utóbbi idõben sok szokatlan fordult elõ a trópusi ciklonoknál.Legutóbb hosszú csend volt,hosszú napokig nem képzõdött új sehol a Földön,ami október közepén nem túl gyakori.Szeptemberig a szokásos szezonok zajlottak az egyes régiókban,de szeptembertõl igazán kevés volt mindegyik régióban a termés,ami eltér az utóbbi évek erõs aktivitásától.Szerintem az északi félgömb passzátjai õszre teljesen legyengültek.Pl. az atlanti és Ény-Pacifik örvények egy-két kivételtõl eltekintve messze elkerülték az USÁ-t és Ázsia partjait és észak ill. kelet felé kanyarodtak.
A legfeltûnõbb a változás az ÉK-Pacifikumban.Ott eleinte a szokásos módon megindultak Ny ,vagyis Hawai felé,majd a nyugati szelek felülkerekedésével rendre Mexikóra kezdtek lecsapni.
Legújabban a várhatóan hurrikánná erõsödõ Paul is É-Mexikóra fog lecsapni,míg Közép-Amerikát még egy hurrikán sem pusztította az idén.
Újabb szokatlan jelenség szerintem,hogy a DNy-Pacifikumban már kezdetét vette a ciklonszezon.A déli féltekén a Salamon szk-tõl keletre létrejött az elsõ TS és várhatóan 3-as ciklonként lecsaphat az ausztrálokra.Közben az ÉNY-i régióban,mintha passzát nem is létezne,még remény sincs tájfunra(gondolom meg vannak az ottaniak nélküle),felhõ is alig látszik,mintha sivatag lenne.Itt gyakran még decemberben is pusztítani szoktak tájfunok.
Mindezekkel párhuzamosan Európában két hónapja a nyugati szelek nagyon gyengék,a száraz meleget egy -egy hevesebb örvény(görög szk. katasztrófája)vagy hidegbetörés(svéd rekordhavazás) színesíti csupán.
Mindezek talán az oszcillációban bekövetkezõ erõs változással ill. a tengeráramlások átalakulásával magyarázhatók ?Nem csodálkoznék ezek után,ha Peruból és az Atacamából egy-két hónap múlva óriási esõzésekrõl érkezne hír...
#1269
Egy másik lényeges különbség, hogy a trópusi ciklonokban a közép-troposzférában (500 hPa) "meleg" van, míg a mérsékeltövi társaiknál "hideg". A legizgalmasabb persze, amikor átalakulnak trópusiból mérsékeltövivé, érdemes olyankor nézni a topográfiatérképeket, vagy az 500 hPa-s elõrejelzési térképeket.
#1268
Mexikó Ny-i tengerpartja közelében nagyon készül valami, lehet hogy kialakulóban van egy trópusi vihar, legalább is a mûholdképeket elnézve.
#1267
Az egyik legszembetûnõbb különbség a trópusi és a mérsékeltövi ciklonok között hogy a TC-k nem "rendelkeznek" frontokkal, míg mérsékeltövi társaik tipikus hideg és melegszektoros légörvények. Persze rengeteg különbség van még de ezek frontanalízis alapján egybõl eldönthetõ a térképekrõl.
#1266
Tonic!
Igen én is nézem azt a ciklont ott lent napok óta,Mallorcán Szardinián és a spanyol partoknál jó kis zivatarokat okozott,el is képzeltem hurrikánként nevet
#1265
Sziasztok!

Nézem a mûhódképen, hogy milyen helyes kis ciklon van a Földközi-tenger felett...
Szerintetek van vagy lehet neki valami kis trópusi beutése? Pontosan mitõl "tropical" egyáltalán egy ciklon?
#1264
Való igaz, sõt még egy volt, Lane (H3) is okozott halálos áldozatokat, csakúgy mint az általad belinkelt John(H4).
Én fõként a Mexikói-öböl, Florida, Kuba és a környezõ régiókra gondoltam, idén az elõre beharangozott aktív szezon ezeken a helyeken úgy néz ki elmarad.
Tavaly úgyis nagyon nagy pusztítások voltak, lásd pl Katrina (H5), Vilma (H5).
Jelenleg 3 aktív trópusi vihar van, az elõréket nézve az ázsiai térségben lévõt várják nagyobb erõsségûnek (T2) a másik kettõ úgy néz ki nem éri el a hurrikán fokozatot.
(Jelen állás szerint).
#1263
Ez a közép-amerikai dolog a karibi térségre teljesen igaz, viszont a Csendes-óceán partvidékén idén is volt pusztító hurikán! Link
Szerintem a helyieknek ez is elég volt.
#1262
Az év elején pedig hírben is szerepelt, hogy aktív szezon elé nézhetnek a térségben élõk... Talán ide is be lett linkelve.
#1261
Jelenleg nincs aktív trópusi vihar, ilyet is régen lehetett látni, mindenesetre érdekes Közép-Amerika passzivitása, idén nem nagyon voltak trópusi viharok, szerintem az ott élõk nagy örömére.
Tavaly úgy is volt benne részük bõven.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 07:59:35

Szolnok

1.0 °C

27005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.