2025. január 18., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#18811
Na ezen nem sok tél látszik pedig ecm ugyebár!
Én most osztom salek véleményét, sokat fognak még változni a dolgok, és nem a hideg irányában szerintem szegyenlos

bluli: Egyszer bejöhet.... vidám
#18810
Nem a jelen napokra értettem, hanem csak úgy általában írtam. Én is sokat foglalkozom ugyebár adatokkal, és idõnként lehet látni ezt-azt, de ezt te is jól tudod. nevet
Régen, a higanyos korszakban is voltak ilyesmik. Ha huzamosabb idõn át nézed a régi napijelentéseket, találhatsz rá példákat.

Azért nagyon nehéz ezeket bizonyítani úgy, hogy csak így ránézünk, és "hát ez úgy néz ki, mintha...", mert a légkör bizony tényleg produkálhat furcsaságokat néha. Illetve a mérõhelyi körülmények, az elhelyezés kialakításának döntõ szerepe lehet abban, hogy szisztematikus eltérés legyen. Ez utóbbiak ismerete nélkül pedig én nem is mernék látatlanban állást foglalni egyetlen esetben sem...

Nem gyõzõm hangsúlyozni, a helyszíni kontroll rendszeres. Tehát ha valami nem stimmel, az manapság már elõbb-utóbb ki kell, hogy bukjon.
És azért elég ritkán bizonyosodik be az automatákról, hogy rossz az adat. Pl. 2007-ben volt egy emlékezetes példa, Agárd. Akkor visszamenõleg elég sok adatot kellett törölni (július 20-án pl. 42,3 fokot mért...).

De hogy érzékeltessem a probléma nehézségét. 2005-ben a 12 hónap közül 7-ben(!) is Körösszakál érte el az abszolút maximumot, és ezek között volt olyan, amikor egymást követõ több hónapban is. Az adatokat teljes mértékben elfogadták, pedig ugye a külsõ szemlélõ (bevallom, én is) azért csak-csak elgondolkodik ilyenkor: mégis, hogy a fenébe tud olyat produkálni a légkör, hogy a sok állomás közül hogy-hogy nem, mindig ugyanott alakul ki a maximum? Létezik ilyen véletlen? Ezek szerint igen...
#18809
Hát a fõfutás 2 napja valahogy nem túl reális dolgokat mutat, az ENS az stabil.

Holnapra letisztulhat a dolog...
#18808
Biztos úgy van, bár ezen egyelõre nem látszik: Link
#18807
És még ha mindegyik pakol mint ahogy szoktak a medek fõleg felétek akkor... vidám Számora semmi sem tiszta továbbra se vidám Majd letisztulnak a dolgok!
#18806
Három darab már dömpingnek számít nálunk. laza
#18805
Mindig csak akkor tud alámérni, ha tõle 10 centire van egy másik mérõ, nem? Hiszen ha nagyon ritkán melegebb van ott, akkor kerül közel a többi méréshez (és nagyon gyakran meg alatta van).
Feltéve, ha a nagyon ritkán + nagyon gyakran = 1.
#18804
A dömping azért túlzás! vidám
#18803
Ha hibás a mérõ, akkor nem válogatja meg, hogy melyik nap mér hibásan, hanem akkor minden nap hibásan mér. Tehát, ha "gyakran" mér alá (=nem mindig), akkor más áll a háttérben. Ha a probléma valós persze.
#18802
Ugy legyen vidám
#18801
Ami nem zárja ki, hogy tegnap 15,1 fokos maximumot lehetett volna.
Én óránként nézem a hõmérsékleteket és naponta nézem a maximumokat és hasonlítgatom, persze ez csak tipp, de hogy nappal nagyon gyakran a várható és a környék mérõihez képest alacsonyabbakat mér, az feltûnõ.
Az okát nem tudom.

Anti!
Melyek azok az állomások, amik szerinted "szisztematikusan eltér egy hozzá közel esõtõl"?
#18800
Na tessék!

Köszönjük, akkor viszont ez esetben semmiféle szisztematikus alámérésrõl szó nincs. nevet


Úgyhogy le kell nyelnünk a békát, hogy a légkör bizony ma orrot mutatott nekünk, és pont kihozta x-re a versenyt 1993. január 15-vel. kacsint Azt hiszem, elõzetesen erre tippelnének a legkevesebben.
#18799
Én nem vettem ezt észre, ha jól emlékszem tegnap az ország legmelegebb állomása volt 14.6-tal: Link
#18798
Talán mert elromlott a hõmérõ...?

Tegnap pont erre utaltam, hogy az automatákról se higgye ám azt senki, hogy azok valami tökéletes, meghibásodni képtelen mûszerek, bármilyen korszerû és drága eszközök is. Szokott lenni ilyenre példa, még ha ritkán is. nevet

És az a baj mindezzel, hogy pont ezek a félfokos alá-, fölémérések azok, amelyeket in situ vizsgálat nélkül, pusztán az adatsorokból nagyon nehéz kiszûrni. Tehát nem mondhatjuk rá biztosan, hogy valóban meghibásodásból eredõ eltérés van, hiszen ez még az a mérési különbség, amelyet a légkör simán produkálhat.

Bizonyos idõközönként mindenesetre mûszeres ellenõrzés történik minden automata-állomáson, ha hiba lenne esetleg, akkor az kibukik.

(Hadd tegyem hozzá, néha nekem is vannak ilyen képzeteim, hogy egyik-másik állomás adata szisztematikusan eltér egy hozzá közel esõtõl... De mondom még egyszer, viszonylag gyakran van ellenõrzés, tehát a hiba elvileg ki kell, hogy derüljön.)
#18797
Íme a mai naplementérõl egy kép Link és egy videó Link
#18796
Az ECMWF ENS is támogatja a mediterrán ciklon dömpinget, huszadika után havas napok jöhetnek...
Link
#18795
Nem tudom.
Elsõre azt hittem, ennyire elõnytelen fekvésben van, de vannak olyan borult vagy ködös nappalok, amikor nem számít a fekvés, és a környezõ állomásokhoz képest hidegebbet mér, amikor nem indokolja semmi.
Ma délután zavartalan napsütés volt ott, mi a fészkes fenétõl nem mért többet, amikor a környéken többek voltak mindenhol?!
#18794
Ez de állati jó! nevetnevetnevetnevet

Floo, és mi okból mérhet alá fél fokkal?
#18793
Volt egy olyan gyanúm, illetve van már hosszú hónapok óta, hogy fél fokkal alámér az iklódi mérõ, hát nemtudom. Nagyon sokszor alacsonyabbat mér nappal a környékbeli állomásokhoz viszonyítva akkor, amikor a magasság és egyéb tényezõk függvényében magasabbat kellene.
Virágzó Törökmogyoró fa Csörnyeföldön Link , nagyon tavaszi hangulatú napok után vagyunk, ilyenkor sajnálom, hogy visszatér a tél.
#18792
Nagyon király vidám
#18791
Akkor ígéretemhez híven: Link HD-ben is megnézhetõ teljes képernyõn. Lobog, mint az istennyila vidám Tanulságos, fõleg azoknak, akik elkeserednek vagy túllelkesülnek egy-egy futáson, ami 240 (300) óra felett van. Nézzétek meg kétszer, másodjára a csapadékra figyelve nevet
600 fáklyából állt össze, ez 4200 modellfutás. Egy futás átlagos ideje (térképletöltés, adatfeldolgozás) olyan 3-4 perc. Ez így 40 óra összesen nevet Téli szezonra van kihegyezve, 2008-2009-2010-2011 évek.
Még valami: Érdekes lehet a tendencia-figyelés is: Ha beugrik több nagyon magasba ugró futás, néha leköveti végül a valóság, néha meg az ellenkezõje történik nevet Valamint hol jobban ugrál, hol kevésbé. Nyilván ahol az összes modell simább (kiszámíthatóbb idõjárás), ott hosszabb távon is kisebb az ugrálás.
#18790
Befejeztem!
[köszönöm szépen! - witch]
#18789
Hát ez hogy jött össze?! Link
#18788
Ne aggódjatok, bízzatok a JMA-ban:
Link

Ez a biztos pont, amíg nincs jobb ! Minden bizonnyal ÉNY-i irányítás valószínû.
#18787
Az hogy a fõfutás enyhülést mutat a hónap végére, az még nem jelent semmit.A manchesteri-nyomásfáklya lassú ereszkedése még csak egy lehetséges kimenetele a visszarendezõdésnek itt nálunk.Az 12 órás futás átlaga nagyobb jelentõséggel bír mint a fõfutás és ez a lényeg.0 fok fölé nemigen merészkednek a tagok.Átlagos,fõként délen idõnként havazásos téli idõ lesz.
#18786
Ma már félve mondok akármit is laza ,de szerintem az ENS-e alapján az ECM elszállt most,ORSC lett.
#18785
Salek,
Tedd meg kérlek, hogy ma estére már abbahagyod. Minden hozzászólásod ugyanarról szól, akár törölhetõek is, mivel semmilyen plusz információt nem tartalmaznak a korábbi hozzászólásaidhoz képest.
Köszönöm szépen!
#18781
Egyelõre szerencsére minden a régiben, készüljünk egy decemberi szintû 30 napra nevet
Hozzátenném, a fõfutást semmit se fog meg 300 óra felett, van belõle 1-2 gigabájtnyi fáklyaképem, úgy ugrál, mint akibe áramot vezettek. Fõleg, ha egy vagy több makrováltás elõtt áll térségünk (is).
[mod.]
#18780
Debrecenben vagyok, úgy lecuppant 8mm esõ, hogy észre sem vettem. Meglepett, igaz modelleket nem néztem már egy jó ideje.
Szerk. : most hogy kinézek, nyílt köd van.
Igazi nyálkás, bacigazda idõ.
#18777
Engem is meglep, h Bördõ csak 12.6 lett, ellenben nem lepte meg annyira R.A-t(12.0), Túlhûlt köd-öt(12.1) és savadsz-t(13.3)!nevet Hiába aki tud, az elõbb-utóbb, majd felejt is! kacsint
#18775
Friss ECM-en látszik, Manchesterben már 1 hét múlva is hogy csökken a légnyomás Link . szomoru Két nappal elõtte majdnem 1040-et mutat! kacsint
#18774
Jelen esetben a fõfutás 200 óra felett hidegpárnát mutat folyamatos nappali, éjszakai fagyokkal. Unalmas, de fagyos idõjárás.
#18773
Az elõzõ fõfutás egy nap kivételével -5 °C körül járt végig, az miért nem volt jelzésértékû? Link Akkor a kontrollt emlegetted, mert az volt a legvastagabb vonal, ami a legmelegebbet adta.
Ilyen alapon bárki választhatna egy neki tetszõ vastagságú és színû vonalat, és abból vonhatna le következtetéseket. 1:20 eséllyel be is jöhetne neki, ahogy 20 esetbõl neked is igazad van egyszer.
#18772
Röviden? Nem.
Bõvebben: aki ezen a fáklyán enyhülést lát, az mindenben azt lát. Ezzel el is mondtunk mindent.
#18771
Szépen látszik a nyomásfáklyákon tegnap óta folyamatosan a visszarendezõdés:Link
Link

A fõfutás nekem jelzésértékû mindenképpen:Link

Könnyen lehet hogy a februárt enyhe idõvel kezdjük.
Vagyis 4-5 nap,max egy hét átlagos,hõmérsékletekben téli idõt várok.Majd a hónap végére jelentõs enyhülést.
Hogy miért?Azért mert a fõfutás ezt mutatja.És szerintem ezeket jól megfogja a távolban is.

#18770
Hopsz, -4 fokommal picit elrontottam a hõtérképet. vidám szegyenlos
#18769
Hogy Iklódban nem lett legalább 13,7 fok, az szinte lehetetlen: Muraszombat 15,0 (!)fok, Varasd 13,7 fok, Radenci 15, Lendvahegy 13,7 fok.
Arrafelé jártam délután, csontderült ég volt, nem is értem...
A csillagda lett 12,1 fok 310 méter magasan, és Iklódban elõbb kiderült, mint itt.
A magasság miatt 1,5 fok tuti hozzámehetne, szóval meglepõdnék, ha nem lenne kerekített 14 fok.
#18768
Ja, bár Somogyszob trónfosztását jósoltam, mindössze trónosztás lett belõle: Link szegyenlos

Emellett egy nagyvolumenû tippverseny is zajlott tegnap az omszban, a kérdés az volt, mennyi lesz a Tmax ma Bördõn? nevet A tippek 12.0 és 15.8 között szóródtak, talán nem sértõdik meg senki ha elárulom elõbbit R.A. utóbit T.T. tippelte. Én 15.0-val lõttem túl a célon...a jellemzõ tippek 14-15 körül voltak, de svadasz pl. 13.3-at tippelt..ami lehet, h egy szolíd aranyra is jó vidám de nem tudom, h ott mennyi lett a maxi...
#18767
Igen, hûtött egy picit, de szárított is sokat - egyértelmû, kevésbé számolták ránk a tagok is a medit (ahogy az OP is). Képlékeny.
Tartok tõle, hogy valóban nem fog eljutni hozzánk a medi. A tény, hogy szondás futás kezdte elvinni másfelé, nem jó jel. De legalább a belvizeseknek jobb lenne úgy.
#18765
Így van, tehát nézzük nevet
GEM, JMA persze épp frissül szomoru
NGPS: Link ott figyel a T ahol kell
ECM: Link dettó, bár picit felcsúszott az olasz Alpokra nevet
UKM: Link egy kicsit délebbre, de ott van
GME: Link ezen is, sõt kettõ is nevet
GFS ENS: Link természetesen ott van.

Így meggondolva, szerintem inkább 80%, hogy kialakul, mint 60, de minden már teljesen bizonytalan (helye, ereje, iránya is).
#18764

Szombathely, 13,6. kacsint
#18763
Szerintem igen nevet Az elsõ lassan garantálható, a második lassan körvonalazható lesz.
Link
A 12Z esetében a tagok se számolnak sok jó útvonalat felénk. (A rácspont Magyarország közepe.)
#18762
Jellegében visszahûtött a fáklya arra a szinte, ahol az éjféli futásban volt! nevet Magyarul a 06-os futás beenyhítése nem minõsült tendenciának.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-18 13:52:45

Kõszeg

0.8 °C

18002

RH: 84 | P: 1033.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134843

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.