2024. szeptember 28., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#36792
Õszintén remélem hogy megússzuk fagykár nélkül a következõ 2-3 hajnalt....Jöhetnének már a tipikus nyári hf-ek nyugatról, squall lineokkal. Ez pedig egy kb 2 hetes kép a teliholdról Link (még jó hogy már nem virágoznak a fák,mert szépen elfagynának....)
#36791
Valamikor 2006-ban vagy 2007-ben korán õsszel, talán szeptemberben +3 fokot mért a szegedi állomás, és egy Szeged melletti paprikatermelõnek szanaszét fagytak a paprikái.
Fontos megjegyezni, hogy most biztos arra gondolsz, hogy ha 3 fok van 2 méteren, akkor a talajon lévõ paprika elfagyhat. Sokszor néztem itt az udvarban, a kanizsai vagy az iklódi állomás közvetlen közelében, hogy +1+2 fokos minimum mellett a paprika vagy a paradicsom nem szenved fagykárt, nem fagy el semmi.
Szóval az alföldi síkon is tudnak lenni különbségek, majd a péntekre virradó éjszaka után kérdezõsködj a környéken, hogy kinek mi fagyott el.
Nagyon kíváncsi vagyok.
Remélem semmi.
#36790
Köszi, de amit linkeltem az a 0Z és 06Z közé számolt minimumot mutatta. Most ide 1-2 fokkal kevesebbet számol péntekre mint reggel Link , valahogy mégsem érzek veszélyt.
#36789
Igen, én is a periodikus változásban hiszek, vagyishogy volt egy zonálisabb 60-as 70-es 80-as évek és 90-es évek eleje, most 15-20 éve van ez a blockinguralom.
Mintha ez most lenne a csúcson, nagyon remélem, hogy lassan vége lesz, és újra visszatér a nyugatiasabb áramlás. Mondjuk ennek a metnet fórumozói nem örülnének, mert lényegesen unalmasabb idõjárás lenne.
Folyt. köv. valamikor késõbb, rohanok.

Borzalmas úgy járni-kelni, azzal a tudattal, hogy amik most még tele vannak gyümölccsel, levéllel, virággal, péntek reggel meg fognak semmisülni.
#36788
A fehér átlagos csapadék- mennyiséget jelez, nem igaz? Ezekbõl a térképekbõl mást is ki lehet olvasni a területi megoszlás alapján: májusban és júniusban gyakori blocking, brit-skandi AC. A ciklonok a kontinens középsõ és déli részén helyezkednek el. Ebbõl kifolyólag k-ék-i légmozgások, csak mérsékelten meleg idõ, ellenben viszonylag sok konvektív esemény. zivatar
#36787
-1.1°C 850 hPa nyomáson ma 12 UTC-kor Budapest felett: Link
Zágrábnál -2.3 fok: Link Bécs -2.7 fok: Link
#36786
Fehér a teljesen normális, átlagos csapadékot jelent.

A jövõhét második felétõl csapadékosra fordulhat az idõjárás.
#36785
A CFS is egy vicc Link májusra tiszta fehérzavarban
November óta nagyon jól elõrejelezte a csapadékot ,kb. március óta tartotta a "rezsim" váltást májusra.Erre a fáklyán egy árva csapadék sincs.zavarban duhos
#36784
A tegnapi front ide sajnos megint nem hozott a megélénkülõ szél általi porkeverésen és a hajnali minimális csapadéknyomon kívül semmit. Még látvány sem volt itt. zavarban Ha azt nézem, hogy pár napja még milyen szépnek tûnt a kedd. A hétvégén lehullott esõnek pedig már nyomát sem látni.
Úgy tûnik, most valóban az a széria jött el, hogy amint közeledik egy ígéretes idõpont, úgy romlanak rohamosan az esélyeink és a végén szinte semmi nincs. Ez már a többedik ilyen szituáció volt az elmúlt két hónap során.
A kilátások sem éppen rózsásak, ismét egy jó darabig unalom a köbön következhet, én valamiért a hétvégére, jövõ hét elejére várt ciklonban, vagy hidegcseppben sem igazán hiszek. Tegnap még szó volt róla az esti idõjárás-jelentésekben, de például ma délben már Pitom sem mondott csapadékot arra az idõszakra.
#36783
Mondhatnánk erre: "Nem semmi!" Pedig semmi ahhoz képest, amit több évvel ezelõtt egy tv-tudósításban láttam. Azt hiszem, Texasban kapták lencsevégre. A talajt majdnem méteres vastagságban borította -nem a hó, hanem a jég! Mindez nyári jégesõbõl jött le. Az ott lakók kis ösvényeket vágtak az irdatlan jégtakaróba, hogy közlekedni tudjanak. A jég fölött vastagon állt a meleg, páradús levegõbõl kicsapódott köd. zivatar havazas
#36782
Szerinted az elkövetkezõ hajnalokon mennyi lehet majd a minimum hõmérséklet erre?
#36781
Elmentem ma fotózni egy kicsit a határba, csináltam egy-két képet a tegnapi felhõszakadás utáni helyzetrõl.. Kisebb sárfolyam Link ,,Mini Grand Canyon" Link Beszakadt a szántóföld ( ez nem tegnap történt, hanem a tavalyi esõs évben ) Link Amerre utat talált tegnap a víz Link vidám
#36780
A Dunántúl nagy részét éjszaka a szél megmenti, egész éjjel fújhat, sõt hajnalban jöhet egy nagyobb löket is.
#36779
Zabart maholnap még részben megmenti a konvergens felhõzet, de pénteken már nem lesz pardon.
#36778
Link Már bõven mínuszban a harmatpont.
#36777
Köszi, ez az, amire nekem most nincs idõm nevet
Biztos, hogy 10-e elõtt volt, szerintem max. 3-4-e lehetett. De tényleg nem emléxem napra pontosan, bakker, végül is 20 éve volt nevet A Tmax meg egy dolog, mert azt 24 óra idõtartamban mérik. Reggel egy szál pólóban mentem suliba, még siránkoztunk is, hogy hogy megyünk haza. A tanárunk sápítozott, hogy ilyet õ még nem látott. Délelõtt sütött a nap, és a tegnapihoz hasonlóan jött vihar (csak korábban), koromfekete felhõ, viharos szél. Esõvel kezdett, de hamar átváltott. Jégre nem emléxem, de lehet h volt az is. Csak a háztetõkön és a füvön maradt meg a hó, és az is csak addig, amíg esett, utána perceken belül elolvadt. Én azóta se vezetek naplót az idõjárásról, így tényleg csak az emlékeimre hagyatkozhatok. A képek most is elõttem vannak, így a jelenséghez nem fér kétség. A júniusban pedig 99%-ban biztos vagyok. De ha valamelyikõtök nagyon ráér, visszanézheti május 15-ig az adatokat, és elfogadom, ha tévedtem nevet
#36776
Na szóval emlékszek én is olyan 1975 felé... de akkor április vége volt, a meggyfák virágoztak, reggel 5-7-ig tartó hózáporban a virágok, és a levelek "megfogták" a hópelyheket, és összeállva olyan lett a fa, mint a szomorú fûz, vagy mint a havas fenyõ. Le is tört a súlytól pár vesszõ-hajtás.
kacsint laza
#36775
Jó anyag lehetett.

beillesztett kép

nevet

Amúgy megnézve a két idõpontot... a közelben sem volt 0 fokos izoterma sem.
#36774
Én akkor fakutyáztam lent a kanálison, sosem felejtem el. kacsint
#36773
Tavalyelõtt és azelõtt nagyon úgy nézett ki, hogy így lesz. Már írtam is Alinak, hogy szedje össze a tevéket, amikkel majd a homokdûnék között közlekedhetünk. De a tavalyi év miatt visszamondtam. Nagyon meg is sértõdött.
#36772
Megnéztem,max jégesõ lehetett(majd ezt is megnézem)de a maxok minden nap 20 fok felett voltak,sõt inkább 25-28 fok.
91-95-ig néztem, a leghidegebb 91 június 9-én volt akkor 15 fok volt a max és 20mm esõ hullot(med)..a többi napon(jun elsõ 10 napját néztem)bõven melegebb volt,talán nem is volt 20 fok alatti max..
A jó szándék és az izgalmas helyzetket keresés izgalma vezérelt,nem a rosszindulat és a számonkérés.Lehet máskor volt.. kacsint
#36771
Csodálkoztam volna, ha valaki nem kötött volna bele nevet Sajna akkor még fényképezõgépem se volt, nemhogy mobilom, így saját bizonyítékkal nem tudok szolgálni. Archívumban bogarászni meg nem érek rá, mert az év nincs meg pontosan. 4 évig jártam gimibe, 91-94 között volt valamelyik júniusban, az utolsó tanítási napok valamelyikén. Amellett, hogy a jégesõt nem túl nehéz megkülönböztetni a havazástól, nyeregtetõ ritkán fehéredik jégtõl, merthogy a jég lepattog róla. De semmi kedvem meddõ vitába belemenni. Valóban kicsi a valószínûsége egy ilyen eseménynek, talán ezért is emlékszem rá ennyire élesen.

Mindenesetre örülök, hogy te is ott voltál, így könnyedén meg tudod cáfolni, amit láttam nevet
#36770
Érdemes takarni azt is, a virágok érzékenyek. Ha 2m-en -1--2 fokra van kilátás, az a talajon nyíló virágokra már mindenképpen veszélyes hõmérséklettel jár.
#36769
Simogató nyári zápor: Link pláne 00:50 után... nevet
Ez sem rossz: Link (03:00 után már jól néz ki az utca)

"ohhhh my Goooooood"
#36768
Szia! Azért óvatosan, mert ez 06Z-re vonatkozik, míg a leghidegebb 04Z körül lesz: lásd tornado.metnet: Link
#36767
Remélem, hogy így lesz. Bár látom, hogy az OMSZ még lejjebb vett az éjszakára elõrejelzettbõl még egy fokot.

A paradicsommal én még vártam és most ezt jól csináltam. A babot viszont már elvetettem és bújuk is kifelé.
#36766
Emlékszem olyan írásokra a 80-as évekbõl melyek arról szóltak hogy 2000-re az Alföld sivatag lesz homokdûnékkel.Ehelyett majdnem úszik minden.

Már ment a kábítás akkor is!
#36765
Nagyon száraz a fáklya, nem baj talán május végére elérjük a 100mm-es éves csapadékmennyiséget, hisz csak 10 mm hiányzik már hozzá!vidám Link
#36764
Ahhoz, hogy vajon mennyire rendkívüli vagy nem a mostani idõjárás: a májusi erõsebb fagy nem gyakori, de extrémnek se számít. Ha jól emlékszem, 2007-ben és 2005-ben is elõfordult a közelmúltban.
Amit viszont meglepõnek tartok, az, hogy felhõs ég és erõs szél mellett az elmúlt éjszaka tartósan 4 fok volt mindössze a hõmérséklet. A körülmények folytán ez az érkezõ levegõ alaphõmérsékletére mutat rá, teljesen advektíve állt elõ. Ahhoz képest viszont ez az érték nagyon alacsony -ilyet talán még nem is láttam. Április elején szokott ilyesmi elõfordulni, de téli hideghullám kezdetének is beillene. hideg
#36763
Már bocsánat, de én szinte kizártnak tartom, hogy az általad említett esemény Június elején történt! Még a május eleje is necces lenne... Vagy pedig jégesõ volt ,amitõl Kecskeméten valami fehéredett, de júniusban biztos nem Hózivatar!
#36762
Bizony hogy volt júniusi havazás a Bükkben -értesülésem tuti forrásból származik. Egri ismerõsöm mesélte, hogy jónéhány évvel ezelõtt (a pontos dátumra persze nem emlékezett) június elején õ Bánkúton síelt! havazas
#36761
Megússzuk Link , de azért a kiültetett 100 tõ paradicsomot és néhány dolgot ma este is letakarok, ne fázzanak szegénykéim. hideg
#36760
Szia! Köszi, elolvasom a cikket rögvest. nevet

szerk: Jó volt a cikk, volt benne hasznos ötlet,tanács!
Apropó, a most virágzó epernél mekkora a fenyegetettség fagy ügyben?
#36759
Nézd meg a mostani három írást a hosszútávúba pont errõl szól. (Thermometer, és Salo írásai) Véleményem szerint amit õk is írnak és én is mindig hangoztatok, hogy periodikus változás van. Nagyon sok olyan adatot gyûjtöttem én is össze ami ezt igazolja, errõl beszéltünk már. Amit Te ténylegesen "visszasírsz" az bizony a 70-es évek:-), de abból volt a kevesebb ezt hidd el nekem. A nyugati áramlás befolyása döntõ tényezõ, de a medence speciális helyen van, ezért sok más hatás befolyásolja.
Abban megegyezhetünk, hogy azért most a média hatása valamint, mindenikek van fényképezõje, kamerája nete stb, hogy az információ sokkal gyorsabban áramlik, mint 50 évvel ezelõtt. 1951-ben az érpataki eseményt Te ott Becsehelyen mikor tudtad volna meg? Valószínû, hogy soha sem, most eltelt 3 másodperc és fél Európa tud róla, ezt is figyelembe kell venni.
Én azt mondom, hogy olyan gyerek cipõben járunk, hogy az szinte mi sem fogjuk fel. Emlékezzünk vissza a 90-es évek elején tett kijelentésekre, hogy 2000 után hazánkba már nem lesz hó. Azt hiszem idén is rommá lapátoltam magam és tavaly is:-) Ezzel nem cáfolom a változást, mindössze azt nem tudjuk, hogy merre megyünk, mi felé haladunk és mi volt pl 20-as években, tehát a múlt eseményeit, a jelenbe alkalmazzuk.
#36758
Link
Nem mostanában készül el a negyedik radar.
Szuhia: köszi a linket, volt 1-2 hasznos info benne. nevet
#36757
Bocs ez a direkt link :Link
#36756
Szia! Írtam egy kis cikket a fagyveszélyrõl. Szerintem hol várható, hogy védekezhetünk, stb: Link Remélem tudod használni. Sztem nálatok lesz fagy.
#36755
Mást nem tudunk mint remélni a legjobbakat. nevet
#36754
Én emléxem Kecskeméten '92 vagy '93 június elsõ napjaiban (1-4 között vmikor) hózivatarra. A konkrét idõpont nincs meg, de emléxem, hogy suliban voltunk órán és döbbenten néztük, ahogy fehérednek a tetõk odakint.
#36753
A borsónak semmi baja nem lesz...A kajszi nagyon érzékeny, A fák takarás csak vicc volt, kisebb fákat elvileg lehetne, de ne akard, hogy egy nagy fa takarása után turista látványossággá váljon az udvarotok. kacsint T2m -2, -3 fokig nem féltem a fákat, nem fagy le a gyümi olyan könnyen mint a virág, azalatt azonban már lehet szurkolni...Az se mindegy mennyi ideig tart a kemény mínusz, egyébként én nem látok olyan rémverziót egyenlõre, hogy 2-, -3 fok alá mennem szûk térségem. A babféléket soha nem vetem korán, épp tegnap ültettem a csemegekukoricával együtt...Majd bolond lenne kibújni még, hogy lefagyjon! vidám
#36752
A paprikával, paradicsommal nincsen gond azok védve vannak mert fólia sátor alatt vannak egész évben, féltvén a fagytól õket, és persze a jégtõl is. A krumplink még nincsen veszélyben mert késõn ültettük el idén, kb 2hete. Amit viszont veszély fenyeget, az a bab és a borsó, no és a sárgabarack meg a cseresznye, de utóbbikat nem tudom hogyan védeni mert nincsen akkora takaró fóliám ami a fákat befedné. szegyenlos
#36751
Megnéztem mit jósol a Nagy Mester, de én nem igazán látok rajta esõre utaló jeleket.. Másrészt még ha így is lenne, pedig ismerhetnéd õket már annyira, hogy szeretnek idõnként a folyásiránnyal szemben haladni.. kacsint
Nézz rá erre Link , vagy erre Link és rájöhetsz magad is, hogy felesleges aggódnod az esõ miatt nevet
#36750
Én is ebben bízom,de Szilárdék bekavartak... zavarban
#36749
vidámvidámvidám
#36748
Szerinted?
Link
#36747
Sziasztok.Jövõ héten mennék horgászni 4-5 napra.Menjek bátran nevet vagy halasszam inkább el? [esõ]
#36746
Úgy önmagában egy május 6-ai fagyos éjszakában nincs semmi rendkívüli, bár amennyiben egy -4-6 fokos érték is kikerekedik valahol valamelyik sík vagy völgyi állomáson, akkor azért az figyelemreméltó.
De!
Ha csak ezt az egy eseményt vesszük, akkor nem rendkívüli, viszont ha a 2000-es szegedi abszolút(?) csapadékminimum rekordot, a 2007-es abszolút(?) hõmérsékleti maximumrekordot, a kettõ között a 2003-as -27 fokot, aztán a 2010-es abszolút(?) csapadékrekordot vesszük, utána most meg 4 hónap alatt esett 60 mm, rendszeresen károkozó jégesõk vannak áprilisban, most szétfagy minden, elõtte egy hónapja 28 fok volt, szóval hullámvasútra hasonlít az egész, mégpedig meredek hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel.
Azért nem lenne muszáj ennyire felmenni a hegyre meg le a pincébe, sokkal kiegyenlítettebb is lenne, nem lenne muszáj minden nyári frontnál jégesõtõl rettegni, vagy a hajnali-reggeli(!!) órákban rendszeresen jégesõre ébredni.
A klímánk a múlt évszázad második felében sokkal kiegyenlítettebb volt (köszönhetõen a stabilabb nyugati áramlásnak), akkor is voltak szélsõségek, csak epizódjelleggel.
Az utóbbi 10-15, lassan 20 év sokkal sûrûbben tûzdelt szélsõségekkel. Ez meg véleményem szerint a szokatlan gyakorisággal, szokatlan idõben és szokatlan helyen kialakuló feltûnõen erõs anticiklonok uralmának köszönhetõ. Ha végiggondoljuk ezeknek a blockingos helyzeteknek az áramlási viszonyait és azok következményeit, akkor logikus is, hogy merõben más idõjárási szituációkat produkálnak, mint a dinamikus, az elmúlt évszázad döntõ részét jellemzõ nyugati áramlás.
Szóval önmagában egy ilyen esemény nem lenne sok(k), de amikor ezek az események halmozottan fordulnak elõ, akkor az már rendkívüli(bb).
Rengeteg példám és információm gyûlt össze ezekrõl az utóbbi években, ezek alapján írom ezeket.
A tavaszi fagyokra visszatérve: valamikor belinkeltem egy tanulmányt, ahol az összegyûjtött adatok szerint az elmúlt 15-20 évben a tavaszi fagyok sokkal gyakoribbá váltak és erõsebbek is lettek. Én is végignéztem az adatokat, és valóban így van.
#36745
Van valami benne, mert augusztus középsõ része igazi hõhullámot hozott 40-41 fokos csúcsértékekkel. Pl augusztus 16-án 40,2 Nyíregyháza. Sajnos melegebb érték nincs fenn pedig ennél volt magasabb mért hõmérséklet is ott augusztusban azt hiszem talán 41,1 fokot is mértek abban az évben. Mint ahogy a 42,2 fokos talán országos csúcs sincs fent sehol, amit mértek Szerepen augusztus 12-én 1921-ben. Ez biztos, a saját szememmel láttam az OMSZ könyvtárában hivatalosan elfogadott évkönyvekben szereplõ érték, de feldolgozva nincs. Így nincs is a rekordok között sem, ezért a "gyenge" 2007-es szerepel 41,9 fokkal!:-) ÁÁáá és még mennyi ilyen van. Antibulvár szerint talán a dédunokáink fogják majd látni ezeket. Ami most rekord dõlhet meg valószínû, hogy nem is lesz rekord, hisz lehet ezektõl szélsõségesebb értékeket is találni. Ezért szegény ember fõz amivel tud, mi meg ezekbõl garázdálkodunk hnmmm:-)
#36744
Továbbra is tartod, hogy mi itt, délkeleten megússzuk? Azért kérdezem, mert ha nagy a valószínûsége, hogy nem, akkor azonnal indulok fagy ellen védeni amit tudok.
#36743
Az 1952-es évet említette édesapám is, mint olyat, ami éhínséggel. Minden kifagyott és utána, mint mondta, bejött egy két és fél hónapos szárazság.

Utolsó észlelés

2024-09-28 12:58:39

Szentmártonkáta

14.3 °C

na00

RH: 91 | P: 1013.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.