2024. szeptember 22., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#71751
Laza 20-30 m-es látótáv van zúzmarával és -4,4 fokkal... hideg
#71750
... esik a hó, az elsõ hó, az egész út tiszta porcukor...
Kiváló téli feeling nevet
#71749
-3,7°C, 60-80 m-es látótávolság, zúzmara.Tél van. nevet
#71748
Igen, Malpensa valóban már feljebb van.
Ami a többire nem vonatkozik, azok már rendesen délebbre vannak.
Ezért írtam, hogy az ottani völgyi és sík fekvésekben és a mi jó fekvésû dombjainkon egyszerre, vagy közel egyszerre vet véget a vegetációnak az elsõ fagy.
Mindez úgy, hogy ott olajfák, leanderek, emberderék vastagságú fügefák, és egyéb mediterrán növények között sétálgatunk, és valóban külön klímaterület.
Nyilván egy ottani dombon még bõven pozitív értékek voltak és lesznek is egy darabig.
#71747

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Éghajlatváltozás (#7575)
#71746
Friss GFS-ben 240 órától ott vannak a ciklonok, ahol az elõzõ futásban az anticiklonok voltak és vissza. A többi stimmel nevet (legalábbis ezek határvonalai)
#71745
Sziasztok! Ez a cikk ma jött ki a hvg.hu-n - Hogyan szuperálnak az idõjárás-elõrejelzések?
Link
Szó van benne a GFS-rõl, WRF-rõl, Aladinról, fáklyáról, stb.
(Ha már volt akkor bocs.)
#71744
Egy érdekesség. Ha 6 óránként végigpörgetitek a GFS operatívot a WZ-on (500 hPa), akkor 66-tól 156 óráig, azaz több, mint 3 és fél napig pont fölénk teszi az AC kellõs közepét. Még meg is jelöli H betûvel, ami szinte ki se lóg végig az "országból".
Azért ez se semmi !!! zavarban
Szerk: közben már frissül a 18z és õ 108 óránál kivette... de még így is szép! (114nél megint felettünk!)

Ez meg... duhos Link
#71743
Hát igen, a hónap fele lement és szinte az egész ország nullán áll csapadék szempontjából. Az elkövetkezõ egy hétben még továbbra is kizárt a csapadék, így azt hiszem jó eséllyel behúzhatjuk az egész hónapot mérhetõ csapadék nélkül.
#71742
Firenze repterét és Milánó repterét (Malpensa) szeptemberben személyesen láttam. Az elõzõ az Arno feltöltött alföldjén egy kisebb félmedencében van Firenzétõl északra, az Appennineket övezõ dombok lábánál, nem pedig a toszkán dombok között (logikus, mivel repülõtér és nagy sík felületet követel magának). A Malpensa pedig Milánótól 60 km-re északra fekszik, már-már az Alpok hegylábfelszínén. Szóval ezek kifejezetten "rossz fekvések", azaz fagyra érzékenyebbek lehetnek, ráadásul az egyikre az Appenninek a másikra pedig az Alpok lejtõirõl dõl le a hideg. Bologna repterét sajnos nem láttam (nem reptérnézõ túra volt laza), de szinte mérget vennék rá, hogy az is "kifejezetten rossz", fagyveszélyes helyen van. Ilyenek ezek a repterek. Nagy sík terület, legalábbis a környezeténél mélyebben fekvõ vidék. A Malpensa pedig minden csak nem a mediterrán klíma iránymutató met. állomása.
#71741
Érdekes egy hónap ez a mostani.. A fáklyán ha egyszer
10 napon belül jönne a csapadék esélye, akkor már boldogan halnék meg. beteg
#71740
Ejj de nehéz rendszerben látni, illetve láttatni a témát! szomoru
Miért is lényeges kérdésed?
Teljesen mindegy egyébként, hogy hol, mert ha dombon mérték, akkor....persze nyilván nem ott, úgyhogy azt lõjük is ki.
Ha völgyben, akkor azokon a mediterrán területeken lévõ völgyekbe akkor érkezik az elsõ fagy, mint a mi dombjainkon, sõt, akár elõbb is.
Ha sík területen, akkor pedig nincs is mirõl beszélni.
Ha pedig városi környezetben mérték, akkor pláne.
Mivel írtam, hogy például amikor -1 fokot mérnek a bolognai állomáson, akkor több olasz gyümölcstermelõ legyint, hogy "Ja, -1-et mértek Bolognában, akkor ki sem kell már menni az idén a gyümölcsösbe...", ezzel azt hittem, nyilvánvalóvá teszem, hogy abban a térségben ma reggelre a megfelelõ fekvésekben ennél hidegebbeket is lehet mérni.
Azért Rimini állomásán a -1,1 fok a tenger mellett a kérdésedet teljesen okafogyottá teszi.
Teljesen leegyszerûsítve a kérdésre a választ: a magyar jó és legjobb fekvésû dombokon nagyjából ugyanakkor vet véget a vegetációnak az elsõ fagy, mint az olaszországi közepesnél rosszabb fekvésekben, tehát a síkon és a völgyekben.
Más kérdés, hogy itthon ez egyértelmûbb, mint ott, mert a tenger és az óriási távolságok miatt árnyaltabb a kép.
Ha most kitettél volna többszáz hõmérõt az Udine-Bologna-Firenze-Arezzo útvonalon Link , akkor 100 km-eken belül találnál ugyanolyan fekvésekben mindenféle hõmérsékletet, attól függõen, hogy a tenger 18-19 (!) fokos vize hogyan lehelt befelé a szárazföld felé.
Idõnként hiába keresed arrafelé az okot, hogy adott sík fekvésben miért fagyott, odébb 15 km-re ugyanolyan helyen meg miért nem, nem bírsz rájönni.
A belsõ dombvidék völgyeiben persze már tisztábba kép, a firenzei állomás biztosan nem jó fekvésû helyen van, mivel többször néztem az értékeit, inkább völgyi lehet, mint dombi vagy sík terület.
Számomra is meglepetés volt ezt megfigyelni, hogy egy magyar dombon akár tovább is tarthat a vegetáció, mint egy olasz völgyi vagy sík fekvésben.
Örülök hogy felébredt benned az érdeklõdés, jobb késõbb, mint soha laza

Torontál!
Persze, Felétek századlagos, mert ott nincs domb laza , meg már volt pár éjszaka -5-7 fok, úgyhogy ott tényleg tökmindegy.
Dombvidéken azért ez nem századlagos.
Esõ majd lesz, a délnyugati segítség meg majd érkezni fog, akkor küldök pár cseppet hozzád is laza
Õszi munkákhoz kitûnõ idõ és talajállapotok vannak felénk, én most nem vágyom esõre még néhány hétig.
#71739
Felétek biztosan lesz, ez egy ilyen év. Kínában tudnak havat csinálni, majd itt is megtanuljuk Link még felhõmagasítás is van! laza
Nem szeretném ezt általánosan, de idén itt elmaradt a Medárd, augusztusban rekord kevés esett nálunk Link , és az amúgy sem alacsony átlaghõmérsékletnél 3 fokkal magasabb lett , legközelebb sírok tovább.
#71738
A decemberi hagymadugás elõtt nem is árt pár mili! kacsintBármi áron...nevet

Link A fáklyán megjelent a remény valamire, persze mindez 10 napon túl. Addig mindenki találja meg a napsütés és a köd adta szépségeket. Szerintem mindkettõben van. nevet
#71737
Valami történjen már. [esõ] duhos zavarban
#71736

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Éghajlatváltozás (#7574)
#71735
Türelem, lesz.
#71734
Az nem fontos hogy fél fokkal több van vagy kevesebb nyugaton, csapit kell szerezni most már bármi áron! Link
#71733
Az M1 20h-s idõjárás jelentésében miért tavalyi hóadatokat jeleznek az alsó feliratozásban??? laza kacsint
#71732
Szerintem, ha így marad egész nap, akkor itt biztos meg lesz. Újabb fél fokot csökkent, már csak -3,1°C van. Nálam, már meg történt az ónos szitálás, rövid ideig, de volt.
#71731
Az a helyzet, hogy most már századlagos kérdés hogy melyik domb mit mér. Csapadék kell az országnak, ehhez elkél egy kis délnyugati segítség. Ott pár hónapig nincs szükség ezüstjodid jégelhárításra, az Alföldre kellene küldeni az anyagot! No nem kék égbõl szeretnék esõt/havat szerezni, az átrobogó felhõrendszerekbõl bizony lehetne csapolni decemberben!
Ezt komolyan mondom.
#71730
Rendkívül sûrû, zárt köd képzõdött. Az Lt mindösszesen 30 m. zavarban
#71729
Kíváncsi vagyok, hogy összejön-e holnap valahol a téli nap. hideg
Elvileg ahol most is -3, -4 fokok vannak most, ott reggel még kicsit hidegebb is lehet, és ha nem vékonyodik el a felhõzet, akkor összejöhet, de igazából nagyon necces.
Azon egyébként csodálkozom, hogy az ónos szitálást nem nagyon említik az elõrejelzések, pedig megvan az esélye, vagy inkább a veszélye.
#71728

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Éghajlatváltozás (#7573)
#71727
Meg szabad kérdezni, hogy ezeket az adatokat hol mérték? Fenn a domboldalakon, mint amihez most hasonlítjuk õket, vagy lenn, amúgy "meteorológus szakember módra" kacsint elhelyezett állomásokon? Mostanában feléledt bennem az érdeklõdés a téma iránt. nevet
#71726
Itt, már most megvan a télies hangulat. Zúzmarás köd, ónos szitálás, lengedezõ északi szél és -2,6 fok. hideg
#71725
Csak hogy helyén tudjuk kezelni, értelmezni és értékelni a magyarországi dombi hõmérsékleti viszonyokat és az inverzió jelentõségét, nézzünk néhány mai olaszországi minimumot:

Arezzo (249 m) -3.2° Link
Malpensa (211 m) -2.9°
Rimini (13 m) -1.1° Link
Piacenza (138 m) -1.0° Link
Bologna/Borgo (49 m) -1° Link
Firenze/Peretola (38 m) -0.9° Link

Ezeken a valóban mediterrán klímájú helyeken azonos idõpontban jelent meg az elsõ fagy, mint a mi jó fekvésû dombjainkon, DE például a saját környékem 260-270 méter feletti szintjein csak -1 fok körüli vagy annál enyhébb hõmérsékletek voltak.
Ugyanakkor amint látható, az általam betett olaszországi városok állomásai ennél alacsonyabb értékeket is mértek.
Tapasztalatból, például az emilia-romagnai gyümölcstermelõ ismerõseinktõl tudjuk, hogy adott bolognai állomási hõmérsékletekhez az ott mértnél jóval alacsonyabb értékek is elõfordulnak a nyílt, sík területeken.
Ennek tükrében kell értékelnünk a magyarországi dombok klímaadottságait.
Ezeket az összehasonlításokat minden évben megtesszük, és legtöbbször hasonló eredményre jutunk.
#71724
Szinte garantált a sûrû köd reggelre, keményen télies hangulat lesz, már most fagy.
Szerk.:Most nézem csak, hogy 100 m a látótáv. hideg
#71723
Sokkal izgalmasabb a meridionális felállás, mint amikor két naponta esik három szem esõ, közben áthalad egy tucatnyi front. Hajmeresztõen aszályos évek voltak sok ilyen "normális" idõjárásnál is.
#71722

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Éghajlatváltozás (#7572)
#71721
Még egy gondolat: ezt én 4-5 évvel ezelõtt is ugyanígy leírtam ide a MetNetre, amikor még erre nemigen figyeltek fel.
De van olyan is, aki ezt 1992-ben azonnal észrevette úgy, mint aki például egy kedvenc háziállatán azonnal észrevenne valamilyen magatartászavart, majd azt követõen orvosilag is diagnosztizálnának nála egy magatartászavart okozó betegséget.
#71720
Komoly laza
#71719
Nálam ez fordítva volt/van, ugyanis tiszta kék égre számítottam, erre tiszta homály volt meg erõsen párás a levegõ, miközben a magasban még hideg levegõ szivárog befele. Viszont az elképzelhetõ, hogy 925 hPa-on ott ragadt a meleg levegõ.
#71718
Itt nálunk azt állapítottam meg a délután folyamán, hogy mintha kiszáradt volna a levegõ, gyönyörû mélykék ég volt. Furcsálltam is ezt, mert fokozódó, egyre inkább fel szakadni nem akaró ködre számítottam, ehelyett ma volt eddig a legtisztább a levegõ napok óta.
Az elkövetkezõ egy hétben ami biztosan nem lesz az ország idõjárásában, az a szél.
Legalábbis a GFS széltérképei szinte nulla szelet várnak.

Thermometer!
No igen, gondolhatnánk, hogy a múltévi szélsõségesen csapadékos idõjárás egyenlítõdik ki, ezért normális, hogy most aszály van, node nem lenne muszáj szorulás után hasmenésnek jönnie egybõl.
Ez a kiegyenlítõsdizést más néven szélsõségességnek hívják.
Ugyanis az én meglátásom szerint ami a legnagyobb változás történt, az az, hogy az anticiklonok kiszorították, kiûzték a nyugati frontokat Európából, és ezeknek a levét isszuk.
Persze a fórumozás és az izgalmas idõjárás kedvelõinek ez csemegés idõszak, egy zonálisabb, nyugati áramlásos típusú idõszakban azt hiszem nagyon kihalt lenne a fórum.
A múltévi rekordcsapadékos év is tulajdonképpen anticiklonoknak volt köszönhetõ, csak azok éppenséggel néhányszáz km-el arrébb helyezkedtek el.
Voltak többévtizedes periódusok, amikor Európában jellemzõen kiegyenlítettebb idõjárás volt, epizódjelleggel voltak csak ilyen szélsõségek, most pedig szinte csak szélsõségekbõl áll az idõjárás, és epizódjelleggel vannak "normális" jelenségek, lényegében azok is valami aberrált helyzetbõl jönnek létre.
Ami engem meghökkent, az a nyugati áramlás teljes totális hiánya!
Pedig ez volt az európai idõjárás motorja, amikor a frontok nagy sebességgel haladtak nyugatról keletre, és ami a lényeg, hogy mindezt úgy tették, hogy közben nem kellett ilyen böszmenagy anticiklonokat kerülgetniük. Akadálytalanul folyt a levegõ kicserélõdése a kontinens felett, pont ellentétesen, mint ahogy most zajlik.
Nem kell hozzá sok fantázia elképzelni, hogy elõbbi kiegyenlített, szélsõségektõl mentesebb, utóbbi pedig a most tapasztalt szélsõségesebb, kiegyenlítetlenebb idõjárást produkálja.
#71717
Simán eltarthat ez a helyzet akár a jövõ nyárig is.Majd 2 éves csapadékos periódus zárult le idén januártól.Úgy hogy lehet még csak a közepén vagyunk.
#71716
Ez a kép is akkor készült. Polgárdi-Füle közötti útszakasz...
Link
Meg ez isnevet
Link
#71715
Sziasztok!
Lesz egyáltalán valamilyen csapi ebben a hónapban, vagy 30.-án este a zárásba egy nagy 0-át kell beírni?
A legdurvább az, hogy ez a szárazság országos jelenség. Nyáron már minden növény kipusztulna egy ilyen állapotban. [esõ] [esõ]
#71714
A friss GFS szerint tízet kell még aludni, hogy megváltozhasson az idõÁLLÁS. Még nem túl sok tag támogatja, de a reményhal...
#71713
Nagy harcos ez az AC, igazi hõs! kacsint Mikor elõször megjelent a jobb felsõ sarokban, nem is hittem volna, mennyire kiváló. Félretéve a viccet, az érdekes az, hogy itt nem egyetlen anticiklonról van szó, még csak nem is kettõrõl-háromról. Az év kezdete óta (eltekintve egy kb. 3 hetes ciklonális intermezzótól júl. végén, aug. elején) a légnyomás átlagértéke folytonosan, feltûnõen magas. Alig-alig láttunk 1013 hpa alatti értékeket, a fölöttieket annál gyakrabban. Valóban erõs a késztetés az emberben, hogy ezt a "beteges" idõjárást a megelõzõ két év ciklonális túlsúlyának ellenhatásaként fogja fel.
Nade semmi aggály: hamarosan jön majd,- ha csak átmeneti jelleggel is- a makroszinoptikai váltás. [esõ] havazas

#71712
Igen, de legalább már esõ lenne.
Utána meg a hátoldalra kerülve jönne a hideg. Jobban szeretném mint a lábas hideget.
Naaa. A hõmérséklet emelkedik. Már csak -1 fok van. Talán egy kis szél?
#71711
Takt. -3.7°C, és zuhan tovább...
#71710
Érdekes volt reggel, mert itt nálunk már köd volt, de még látszott az ég (mielõtt elindultam a vonatra, azelõtt ködölt be, valószínûleg advekciós köd volt). Majd ahogy ment a vonat Szombathely felé, Rádóc után 1-2 km-rel mintha elvágták volna a ködöt, de néhány km-rel arrébb ugyanilyen éles határvonallal futottunk bele egy újabb sûrû, és immár zárt ködfoltba. A ködös rész egészen Szombathelyig tartott, de a szõlõsi megálló után ismét kitisztult az idõ, bár látszott, hogy kelet felé a város határában már/még köd van. Aztán mikor az állomáson vártam a buszra háromnegyed 8-kor, már látszott, hogy észak-északkelet felõl ködfelhõzet-foszlányok kezdik elborítani az eget, úgyhogy gondoltam, hogy be fog állni a köd, és végül úgy is lett.

Hazafelé jövet ugyanez volt, Szombathelyen a belvárosban derült ég erõs párássággal, de a déli városrészen már ködfelhõzet is volt, majd Balogunyom után derült ki ismét teljesen az ég.

Egyébként a ködfelhõs szakaszon nagyon látványos volt, ahogy a 10-20 méter magasságban lévõ felhõalappal rendelkezõ vékonyabb és vastagabb felhõk között bujkált a Nap, és eközben sejtelmes fény-árnyék viszonyok uralták a tájat.
nevet
#71709
Ufa (nem Ifa..vidám ), Oroszország:Link
(klikk a sárga piktogramokra)
Kissé havazgat.nevet
Talán itt látni a legjobban:Link
#71708
A mai volt az elmúlt jó néhány nap közül az elsõ, amikor szinte egész nap megmaradt a köd. szomoru Pedig reggel fél 8 körül, amikor dolgozni indultam, még semmi nem látszott ebbõl (kissé párás volt a levegõ, de csak ennyi). Aztán percek alatt besûrûsödött a köd, ami egészen kora délutánig kitartott. Utána azért kisütött a nap, de már nem volt semmi ereje, nem is melegedett a levegõ 2°C fölé.
Sajnos az elõrejelzések nagyon azt mutatják, hogy a következõ napokban is nagy esély van itt nyugaton az egész napos ködre. Remélem nem lesz igazuk, ettõl lehangolóbb és unalmasabb idõ nem is létezik a világon! beteg
#71707
Arapu, gondolom a GFS új futására gondoltál december 1-re. Szép izmos medicici, de ebben a felállásban, ahogy most jelzi, ebbõl böhöm nagy esõzés vagy max. havasesõ lenne az ország nagy részé, esetleg Sopronban esne 30 cm hó nevet

Szerk: igen látom közben sikerült javítani a linket is.
#71706
Nem jók a linkek!
#71705
Tudom, hogy még nagyon messze van és csak érdekességképpen linkelem be, de szép lenne Dec. 1-én. Link
havazas hideg
Már jó nevet
#71704
Érdekes videó! nevet Nanovich, egy-két éven belül biztosabbat mondhatunk ebben a témában! kacsint
#71703
... pedig elvileg a november a 3. legcsapadékosabb hónap az évben: Link
#71702
Ááá totál meg van zakkanva a klíma, mint amikor egy gépbõl kiveszed a szabályzórendszert, és összevissza pörög-forog-zakatol, idõnként meg le is áll, majd magától újraindul.

Csodaszép idõjárás volt ma, egész március elsejéig elfogadnám.

Utolsó észlelés

2024-09-22 14:01:08

Kõszeg

23.1 °C

18007

RH: 46 | P: 1018.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.