2024. szeptember 21., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#74525
Végre egy szélfan rajtam kívül... vidám
#74524
Jajj, ne légy már olyan lexikális! vidám Olyan a hozzászólásod, mint valami definíció! vidám Simán betenném a Révai lexikonsorozatba! vidám
#74523
Sajnos én a szélesemény legszélén leszek (sõt, vélhetõen attól Ny-ra...), pedig igen szeretem átélni az õszi/téli szélviharokat hideg Persze NEM a károkozásra vágyom, de ez sem vágyakozás kérdése.
#74522
Szerintem különbséget kell tenni, egy évszak, és egy idõjárási jelleg között. A naptár szerint, és a definíció szerint a június nyár, a december tél, stb. Lehet õszies vagy tavaszias jellegû például a december, de a +5 fok délután, -2 fok reggel, az bizony kb. átlagos decemberi hõmérséklet, tehát télies idõjárás. Ahhoz, hogy például koratavaszias jellegû idõjárásról beszéljünk egy adott idõintervallumban, minimum +8 fokos délutáni, és 0 fokos reggeli átlagot kell kapnunk az adott intervallumban, mert ez felel meg március elejének (sõtt, a decemberi +8 fok nem egyenlõ a márciusi +8 fokkal, már csak a napállás, és a nappal hossza miatt sem). De attól, hogy van egy hét ilyen idõ pl. decemberben, attól az még TÉL, csak maximum tavaszias jellegû az idõjárás, ami viszont belefér, ahogy nyáron is lehet "õszies jellegû" az idõjárás.
#74521
Azért szépen vagyunk tél, kontra tavasz:-)

Van ennél sokkal érdekesebb is, pl hosszú idõ után 1000hPa- alá csökken a légnyomás holnap, és ismét lesz esõ, ez sokat ér.
Még valami a mai maximum széllökésem 1,9m/s tehát 6,84 km/h. Talán 24 óra alatt itt a fennsíkon soha nem mértem ennyire alacsony légmozgás értéket. Én ennek is örülök és a következõ napok változékony és végre tiszta idejének is. Remélem károkozó szél azért nem lesz, de legalább pici dinamizmus beindul.
10. után sajnos a tél áll nyerésre. Kérdés a mértéke?
Link
Link
Már ez sem vigasztal, a hideg térhódítása borítékolható, kissé gyengülni látszik a ciklontevékenység, így egy jól irányzott tél támadása akár keményen is elsülhet. De a remény, hátha no:-)
#74520
Az,még ha rossz isnevet - mod.
#74519
Nem, az automatikusan a tavaszi statisztikába kerül beszámításra nevet
#74518
Ezeket én sem tudom felfogni, hogy miért csinálják, annyira idegesítõ. :/
#74517
Miért, ha télen 20 fok van 1 hónapig, akkor az nem tél? vidám
Bizony tél az is, de még milyen jó tél! laza
#74516
TV2 Németh Lajos idõjárásjelentés-alul a szöveg:"nagy hideg jön..." vidám
Holnap már terjeszti is a nép...
#74515
Nem szubjektív amirõl beszélünk, csupán a te várakozásod az, mivel szerinted tél=hó+hideg. Na erre írtam én, hogy ez nem igaz; nem az idõjárás szeszélyessége, hanem az ország földrajzi fekvésén alapuló objektív tények miatt. Ezt lehet csürni-csavarni, de nem sok értelme van, mert attól csak szubjektívebb lesz, de igazabb nem nevet
"Van átlagosan legrosszab esetben 30 napig hótakaró egy szezonban Magyarországon?!" Ha a statisztikára hivatkozol, akkor van. De ez nem alap arra, hogy ezt minden évben el is várd. Ráadásul mit értesz hótakaró alatt. Mert ugye már az 1 cm-es összefüggõ hóréteg is hóréteg, de nem hiszem, hogy ez nálad is annak számítana. "Szoktak" lenni -10 fokos hidegek is, de ugye országosan ez sem igaz, a kis távolságok ellenére sem, mert ez nem a szabály, hanem a kivétel; néha bejön a lábas hideg, megreked - néha meg nem.
Az ábrával csak az volt a bajom, hogy mindenféle intervallumhivatkozás nélkül mit sem ér.
"Ha olyan idõ lenne decembertõl februárig, mint amilyen a jövõ héten lesz, akkor nem télnek hívnánk ezt az évszakot." De, igen, az akkor is tél lenne. Ugyan egy olyan tél, ami a statisztikát "rossz" irányba mozdítja el, de ettõl a statisztikába - és ami fontosabb, az ország földrajzi paraméterei által megszabott meteorológiai keretek közé - ugyanúgy belefér.
"...nekem a negatív anomáliákat jelenti..." Nem is csoda, hogy így a csalódások elõre vannak programozva. Ráadásul összekevered az anomáliát a hõmérséklet évi alakulásának fogalmával, ez pedig nem jó, nagyon nem.
Félre ne érts, személy szerint az égvilágon semmi bajom nincs veled, de jó lenne, ha egy meteorológiai oldalon nem a szubjektivitás, hanem a tényeken alapuló objektivitás irányítaná a gondolatmenetet és az elvárásokat - még akkor is, ha abból nem esik a hó.
#74514
Tehát ha június közepén van mondjuk 3 hét hûvösebb esõs periódus(mire volt már példa bõven),akkor az nem nyár ugye? Ezt a kifacsart gondolkodást..
#74513
Ha jól tippelek: Troll a Gyûrûk Urából?
#74512
Nem értek veled egyet! A statisztikai adatokat az idõjárás szüli. Az OMSZ-nél, és általában 30 éves adatok átlaga adja a "statisztikai átlagot", amelyhez viszonyítjuk egy adott idõintervallum idõjárását, és állapíthatunk meg anomáliát, ÁTLAGOSTÓL való eltérést. Tehát statisztikai alapon meghatározni az átlagos, "normális" téli idõjárás fogalmát, egyértelmûen nem hiba. Aki szerint pedig, egy átlagos hõmérsékletû és csapadékú december, január vagy február nem tél, annak vajmi kevés fogalma sincs arról, mi is a tél. Én így gondolom.
#74511
Most, h már december van, különösen kezd érdekessé válni két "öregróka" november közepi "Hosszús" összecsapása ezen hónapot illetõen: Link
Kérdés, h kinek jön be a latolgatása?
#74510
Elárulod, milyen lény szerepel az avatárodon? nevet
#74509
Na akkor szépen sorban nevet.

Mindenki:

Elkanyarodtatok a lényegtõl. Beírták egy páran, hogy a várható jövõ heti idõjárás az tél. Én csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy azon kívül, hogy dec.1 és február 29 között lesz, nem sok köze lesz a télhez. Szóval mindenkinek, akinek válaszolok, ennek a mondtanak a figyelembevételével teszem nevet.

JoeJack,Dom:


Ami az elmúlt hetekben volt hidegpárnás idõ, számomra az is tél volt. Az az átlagosan 30 hótakarós nap, az biztos, hogy tél. Meg még van néhány adalék, de nem ez a lényeg, mert ez (is) nagyon szubjektív.

Nyuli:

Nem értelek. Hogy hogy a tél, nem hideget és havat jelent a mi mérsékelt égövi fekvésünk esetén? Van átlagosan legrosszab esetben 30 napig hótakaró egy szezonban Magyarországon?! Szoktak lenni -10 fokos hidegek?! Nekem ez a tél. Igen, nem egy szibériai tél, de tél. Hóval és hideggel.
"de ugye tudod, hogy egy átlagos 30 napos hótakaró azt is jelentheti, hogy idén NULLA, jövõre 60 napig van hótakaró... 30 napos hótakarót ELVÁRNI bizony túlzás."
Persze, hogy tudom. Milyen értelemben túlzás elvárni? Ha az idõjárás szeszélyessége miatt, akkor ok, de statiszikai alapon már hogy lenne túlzás?!
Az, hogy a linkelt ábra, már nem biztos, hogy helytálló az elmúlt 10-15 évre és a várhatóra, azzal nem tudok mit kezdeni, mutass egy frissebbet nevet.

"Ráadásul pellengérre állítod a statisztikai adatokra hivatkozókat - de te magad is egy statisztikai térképre hivatkozva állítasz fel várakozásokat és téziseket. Hm."
Nem szégyenítek én meg senkit. Csupán próbáltam felkelteni a figyelmüket, hogy ne csak egy részét nézzék a statisztikai adatoknak. Ha olyan idõ lenne decembertõl februárig, mint amilyen a jövõ héten lesz, akkor nem télnek hívnánk ezt az évszakot.

Rettentõen szubjektív, amirõl beszélünk, tudom, de a tél nekem a negatív anomáliákat jelenti, amik kiegyenlítik a pozitívakat és végül megszülnek egy átlagot.

Dom Nyulira:
"Álmodozni meg várakozni lehet, de a realitás az amit leírtál."

Szerintem én sem állítottam semmilyen irreálisat.
#74508
A legnagyobb gond,hogy nagyobb mennyiségû csapaék még mindig nem látszik. zavarban
#74507
Az új fáklya:Link
Semmi különös...Talán a nagy szórás blockingra utal,dec. közepe után.
#74506
Botrány...szomoru kacsint
#74505
100%-osan igaz amit írsz.Az én véleményem szerint azonban ha nem is közvetlenül,de közvetetten beleszól a földközi-tenger közelsége is.Ennek hiányában nem alakulnának ki medik amelyek a leglátványosabb téli helyzetet okozzák hazánkban,fõleg ha a hátoldalán bezúdúl hozzánk az "orosz medve".Mediterrán ciklon nélkül nagyon ritka nálunk a komoly havas helyzet.De tény hogy az oceáni nyugati áramlás nálunk nagyobb jelentõséggel bír,mint a földközi tengeri.
#74504
Milán, ezt kívánom én is!
#74503
Kellõen száraz a talaj most és vegetáción kívül vagyunk.
Ez Yolanda esetében éppen fordítva volt, valamint sajnos Jolika nem sok mindent hagyott ott... szomoru
Én bízom benne, hogy az erdészberkek nem ettõl lesznek hangosak.
#74502
Ahogy csapit mutat úgy enyhül is! duhos Link
#74501
A délutáni záporok után itt még mindig csak 3,7 °C van, jelenleg sûrû köd mellett. Szél nem rebben, T nem emelkedik.
#74500
Nem néznek ki jól, tuti lesznek károk a Bakonyerdõben.

Egyszer azért szívesen felmennék egy ilyen esetnél Kab-hegyre, megtapasztalni az "orkánt".
#74499
Link vidám
#74498
Nem néznek ki valami szépen ezek a térképek.
Ha már Derick felügyelõ is megemlíti, akkor ezt komolyan kell venni.
---------------------------
Aktuális:
Jól megenyhült az idõ nálam, 10,3°C Rh: 76%, élénk széllökések dél felõl.

#74497
Én ezzel nem lebecsültem, csak mint ahogy Nyuli is írta, a telünkben benne van a +10 fok illetve a -10 fok is. Itt elsõsorban maximumra gondolok.
#74496
110 km/h-s alapszél már sokadik futásban: Link

Csütörtökre: Link A szélrekord idején: Link
#74495
Ne becsüljük le a hazsi telet! Kis országunk kellõen magas szélességen fekszik a zimankóhoz. A velünk nagyjából egy szélességen fekvõ Mongólia és Észak-Kína tele például rendkívül zord. Velünk az a hiba, hogy elég közel vagyunk az Atlanti-óceánhoz, és az uralkodó nyugati légmozgások minduntalan fölénk sodorják a téli félévben enyhe tengeri levegõt. Másrészrõl viszont ott van a medencei hideg légpárna jelensége, mely óriási jelentõségû. Tõlünk ény-ra, Németországban, Dániában, Dél-Svédországban (sõt, Hollandiában és Nagy-Britanniában is) néha roppant hidegre tud fordulni az idõ, olyan T850-ek figyelnek be, hogy még. Azonban ott a magassági hideg, ahogy jött, úgy el is megy pár napon belül. Nálunk viszont megülepszik a fagyos levegõ, s akkor is hideg van, mikor a fenti helyeken, meg 850 hepán fölöttünk is, már rég megenyhült az idõ. Szerencsére nem ritka nálunk az ordas hideg, "orosz" tél. hideg
#74494
Egyébként nem tudom, h feltûnt-e nektek, de pár napja ismét van vmi, ami miatt mi mind itt vagyunk, h is hívják, ja igen: IDÕJÁRÁS kacsint

Ha az elõttünk álló héttel kapcsolatban csak egy idõjárási elemet kellene kiemelnünk, akkor én egyértelmûen a szelet emelném ki. (több futás óta akár károkozó szélrohamok is lehetenek majd)

Még csak csöndben, még csak halkan, de érdemes fél szemmel figyelni, h a szibériai mackó igencsak kapkod felénk mancsával. Link hideg laza
#74493
Attól függ, Grönland környékén az a ciklon az UKMO szerinti útvonalat követi délrõl lazán kikerülve Grönlandot, vagy a GFS szerintit, ahol beleakad a kanadai szigetvilág felõl és csak lassítva kel át? UKMO-nál így nem épülhet ki AC a britek feletti központtal (maximum azori orr, ami ránk kenõdik), GFS-nél viszont igen.
A tél-nemtél vitához: Felõlem mondhatja azt az ember azt a havazásra, hogy csak az a tél, de nem mondhatja az átlagos decmeberire, hogy nem tél. Ennyi, nincs ellentmondás benne nevet
#74492
A tél nálam POTENCIÁLIS fagyot, havat jelent: vagyis, a tél az az idõszak, mikor megvan a lehetõség tartósabb hóra, fagyra. Ez az idõszak cca november 10.-tõl március 10.-ig tart (így 4 hónapot foglal magában) Attól, hogy közben vannak enyhe, sõt, nagyon enyhe napok-hetek, a tél még tél. hideg havazas
#74491
Friss GFS megint kirúgja a szaratov hûtõ ajtaját... hideg
#74490
GFS:Link
VS.
UKMO:Link

Van némi eltérés, szerintem az UKMO-nak lesz igaza. nevet
#74489
vidám

Télen van esély havas-hideg idõre is a Kárpát Medencében. Én ezt a felfogást követem.
#74488
A "Milyen lesz az idei tél/nyár?" várakozáscsokrok is szezonális elõrék, fórumozók véleménye, természeti jelzések alapján állnak össze, és eddig nagyjából jól vizsgáztak. (visszanézve pl. az idei nyári csapit, szinte zseniálisan fogta meg azt, h a rekordszáraz évben a nyár átlag körüli csapit hoz, és a T-ben sem volt brutálisan nagy a tévedése, de az nem jött be tökéletesen az tény)
A szezonális elõréket nem napi linkelgetések alapján kell megítélni, hanem hosszú idõszakot érdemes nézni és lehetõleg a vizsgált idõszak (pl. nyár, tél) kedzete elõtt pl. 3-4 héttel le kell zárni a nézegetést, hisz úgy van értelme a dolognak. Persze tisztában vagyok vele, h néhányan csak heccelésként linkelgetik és közben szidják ahogy bírják. laza
Egyébként egy é-eu-i pozitív ano okozhat olyan AC dominanciát, h hozzánk K, netán DK(!) felõl kemény, száraz kontinetális hideg szivárogna hosszú idõszakon át, vagyis 1-2 ezer km ide vagy oda és máris más a leányzó fekvése. Egy globálmodellnél pedig 1-2 ezer km, nem sok....ettõl függetlenül a téli T várakozások 0.0 és +1.5 közötti anomáliát valószínûsítettek még november közepén. Meglátjuk.
#74487
És magyarázzuk meg egy gyereknek,vagy akár az utca emberének,hogy a legtéliesebb helyzetek fõleg déli irányból érkeznek hazánk területére (medik).Onnan mindenki meleget vár,csak mi és a "szakmabeliek" tudják hogy ez annál bonyolultabb.
#74486
Ha azt nem is, erõs hidegbeöntés és brit AC, már 150 órán belül.
Az az egy már legalább eldõlni látszik, hogy zonalitásról szó sem lesz.
A most várt 10-e utáni felállásból max egy peremciklon hozhatna havat, de annak az eleje is bõven esõ lenne.
#74485
Mielõtt túl dimenzionálnánk a telet, egyet azért le lehet szögezni. Magyarországon 10 emberbõl 10-nek az ünnepek mellett a hideg és a hó jut eszébe a télrõl. Jól is van ez így,mindkettõre ezerszer nagyobb esély van, mint hogy ötösöm legyen a lottón. kacsint
#74484
2 megítélés van, a szubjektív, meg amit tudsz a Kárpát-medencérõl. Ha az utóbit tudod, és az alapján ítéled meg a telet, akkor sok rossz nem érhet. Ha viszont az elképzelések alapján ítéljük meg a telet, akkor van a sok nyígás nyavajgás. Viszont az se szép dolog, ha valakit leminõsítünk csak azért, mert õ nem havas és hideg telet vár, hanem éppen a reálisat ami erre az országra jellemzõ.
#74483
Mondjuk egy elõoldalas melegpumpás esõs idõ decemberben nem tél? Vagy most akkor tavasz van mert pár napig 10 fokok vannak és ény-i irányítás? Pedig ezek mind jellemzõ idõjárási helyzetek méghozzá a kárpát medencei télre jellemzõek. Ugyanúgy mint a blocking vagy a lábas hideg stb. Nem csak akkor van tél ha hó van és hideg. Tavaszias idõ lehet télen is mint ahogy nyáron is lehet õszies idõ...stb. Nagy tévedés, hogy ha nincs 30 nap hó és hideg egy évben átlagosan akkor az már nem tél.
#74482

A tél megítélése teljesen szubjektív. Ezt nem tanítják iskolában.

#74481
Nah,kíváncsi vagyok ez az új futás milyen komoly havas helyzetet rak majd be.Mert fog... kacsint
#74480
Valamennyire ez is igaz,bár azt tudjuk,hogy a mai általános és középiskolai oktatás színvonala közel 0,tisztelet a kivételes helyeknek.
#74479
Én meg veled értek egyetnevet Annyi különbséggel, hogy nekem mi számít télnek, de ez mindenkinek más. Álmodozni meg várakozni lehet, de a realitás az amit leírtál.
#74478
Azért elõbb-utóbb minden gyerek tanul földrajzot a suliban,s ott még azt is az agyába öntik,mi az a mérsékelt övi ciklon. Az évszakokról pedig már az oviban is szó esik. (Engedtessék,hogy közbeszóljak.) nevet
#74477
Szerintem legnagyobb baj a neveléssel van. A gyereket úgy nevelik 0-tól x éves korig,hogy tél=hideg,havazással decembertõl februárig. A nagy átlagban,aki komolyabban nem kezd el foglalkozni a meteorológiával ez meg is ragad és ebbõl jön a folyamatos számonkérés az idõjárástól.
#74476
Köszönöm, szuper, van egy rekordunk ennek örülök:-) 17 fok szinte biztos megvan a rekord kérdéses tényleg:-)
Nálam szánalmas 7,0 fok a volt a maximum és persze megint köd:-( Szerencsére honlap az északnyugati szél legyilkolja ezt a mocskot, ideje lesz már. Végre kellemes enyhe napok jönnek, igazán megérdemlem a sok-sok fagyoskodás után, és ne feledjük egyre közelebb van a hõn áhított március:-)

Nekem tetszek a szezonális elõrejelzés, hol lehet aláírni?:-)

Utolsó észlelés

2024-09-21 16:22:23

Tát - Kertváros (106m tszf)

25.2 °C

13502

RH: 41 | P: 1022.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.