2024. november 26., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#81268
Attól függ merre laksz és milyen irányból fúj a szél,ha város szélén laksz és a város felõl fúj a szél télen tuti melegebbet fogsz mérni .
#81267
Záporozik, és mellette erõs lökésekkel fúj a szél. Egy kérdésem lenne. Az mitõl lehet, hogy éjszaka itt 5 fok felett volt a T, míg a tõlem 10 km-re levõ Ongán fele annyi? A szél ennyire közrejátszott? Ami furcsa, hogy az Avason is csak 2 fok van, itt meg 4,3 fok.
#81266
Azt nézem én is!
10cm hó vasárnap?! hideg havazas
Link
#81265
Sok szó esik ezekben a napokban a legyõzhetetlen északatlanti ciklontevékenységrõl, mint a zonalitás okáról. Holott -szerény véleményem szerint- a zonalitásnak ugyanilyen fontos, ha nem fontosabb kelléke az erõs térítõi magasnyomás, mely Európára nézve a túlfejlett azori anticiklonban ölt testet. Effektusából szépen levezethetõ az a nagyon karakteres idõjárás, aminek most tanúi vagyunk.
Ez az északra nyomult meleg AC kiélezi a meridionális hõkontrasztot, ezért rendkívül felgyorsítja a nyugati áramlásokat. Ugyanakkor magasnyomású, meleg levegõje útját állja az északi ciklonok dél felé terjeszkedésének. A kelet-nyugat lefutású izobárok ezért összesûrûsödnek, a légnyomás gradiens rendkívül megnövekszik. Tõlünk északra, nem túl messze, hihetetlen viharok száguldanak nyugatról keletre, s sok csapadék hull. Nálunk a fentiek következtében érdekes kontrasztként viszonylag nyugodt, eléggé száraz az idõ.
Ha idõnként ki is alakul csökevényes meridionalitás, az rövid ideig tart, nem tud rendesen kifejlõdni. A hozzá tartozó hidegfront mindig "orral" jön be, a gyorsan kialakuló azori orr nem engedi a hidegleszakadás mediciklonjait fölénk helyezõdni, viszont a kelet felé nyomuló magasnyomású sarkantyútól északra újra megjelenik a zonális áramlás.
Mindennek látszólagos oka a hidegmagok rossz -grönlandi, északkanadai- elhelyezkedése. Azonban a sarki hideg ilyetén eloszlása nem véletlen "szerencsétlenség": feltehetõleg a hidegbázis gyengeségével, rossz regenerálódásával függ össze. A sarki hideg AC-k felépülése valószínûleg minden télen az örök jéggel borított Grönlandon indul meg, hiszen, mint a legmagasabb északi szélességen levõ szárazföldön, itt adottak leginkább a feltételek a hidegmag kifejlõdéséhez szükséges öngerjesztõ lehûléshez (Grönland felett általában AC tartózkodik, és ennek nem biztos, hogy csupán cirkulációs oka van) A hideg AC innen a ciklonális hatásoktól terhelt Barrents-tengert kikerülve Északkelet-Szibéria felé terjeszkedik, s a sarki hidegpool éppen olyan súlyzó alakot ölt, amilyet most látunk. Ha jó a felépülési hajlama, végül Észak-Európa felé is kiöblösödik -idén ez még nem következett be. A hideg AC "embrionális állapotban" nagyon érzékeny, a ciklonok egykettõre szétzilálják. Fejlõdéséhez zavartalan idõjárás kell, elsõsorban derült ég a kisugárzás céljából. De ha szerencsés egybeesések folytán ki tud épülni, egyre hatalmasabbá, stabilabbá válik - a gyenge hajtásból hatalmas fa lesz, amit orkánok se tudnak meghajlítani. Azaz, végül a zonalitás hátrál meg az ilyenfajta hideg anticiklon elõl. Látható tehát, hogy a hidegmag felépülésében mennyi az esetlegesség -talán ezzel függ össze téli idõjárásunk nagyfokú instabilitása.
Bizonyos teória szerint az erõs naptevékenység gátolja a magas szélességek hideg anticiklonjainak kiképzõdését. Másrészt egészében erõsíti, kiterjeszti a térítõi magasnyomású övet -azaz az enyhe tél makroszinoptikai képét állítja elõ. Vannak is statisztikai adatok, melyek szerint a szélsõségesen zord telek a napfoltminimumok környékén állnak elõ nagyobb valószínûséggel. Ellenben a mostanihoz hasonló zonális telek periodicitása nem illeszkedik a kb.10 éves naptevékenységi ciklushoz: végigtekintve az utóbbi 40 éven, az látszik, hogy a kifejezetten enyhe telek 3-5 évente jelentkeznek. Azaz más periódus is szerepet játszik, amely talán "ráül" a napfoltciklus okozta hullámzásra.
Azt hiszem, nyugodtan feltételezhetünk egy 1-2 éves "hóciklust": a pozitív indexû, zonális években az enyhe, nedves légtömegek magasabb szélességekig felhatolnak, a szubarktikus régióban sok hó esik. Ennek hûtõ hatása aztán hideg anticiklonokat generál a sarkvidéken, az AO csökkenni kezd -azaz az effajta konstelláció tipikusan abba a csoportba tartozik, mely felszámolja önnön kiinduló kondicióit. A negatív indexû, sarki magasnyomásos idõszakok hasonlóképp öngyengítõk: kevesebb hó esik a boreális területeken, a hûtõ effektus csökken, és végül elõáll a magas AO-NAO jellemezte, zonális állapot.
Utólagos bocsánat a terjedelemért, de ezeket a gondolatokat meg kellett osztanom a társasággal. nevet
#81264
A friss GFS szép kis havazást vár, vasárnapra Keletre, É-Keletre. Kíváncsian várom a többi modell véleményét, hátha nem csak egy megszokott kicsapongás. Amúgy érdekes, hogy ilyen kis távlatban sincsen egyetértés a modellek között.
#81263
Mi sem jellemzõbb a német alaposságra, mint az alábbi "Live-Ticker", vagyis online tudósítás az ANDREA viharciklon és igen aktív hidegfrontjának németországi átvonulásáról. Szerintem ez egy kész csemege, bár kötve hiszem, hogy bárkinek lesz-e ideje az egészet átböngészni. A legerõsebb széllökés (azt hiszem Brocken-csúcs a Harz hegységben: 162 km/h). Link
#81262
Dobsz majd fel ide képeket, ha lesz mit fotózni? nevet
#81261
Zivatar nélkül sem nagyon lehetett aludni éjjel a folyamatos, szél okozta zajoktól, most meglátjuk, hogy zivatarral együtt mire képes nevet

Mindjárt itt van, szép hosszú vonal, kikerülni nem tud, legfeljebb legyengülni...
#81260
Az elsõ felvonás lement, most csak szállingózik. A földön és a háztetõkön lepel alakult ki.
#81259
Azta, micsoda zivatarláncot csinált a 2. viharciklon a németeknél! Link Link Na abban aztán lehet szél.
#81258
Holnap a déli órákban akár 80-100 km/h-s széllökések is lehetnek a Dunántúlon: Link Link
#81257
Nagyon jó! Rövid távra pedig az AROME modell is elérhetõ már ! Link
#81256
Link
Most mondjam azt, hogy irigyellek? Igen, mondom! vidám
És ahogy látom, még a T épp jó nálatok. nevet
#81255
Valóban. szegyenlos Pont
#81254
Esik a hó! vidám

Szerk: most közepes és nagy pelyhek hullanak normál intenzitással, a fagy miatt meg is marad.
#81253
Link
#81252
Link
#81251
De 2005 volt, én hibáztam el. Ilyenkor estefelé, "mûszak" végén kicsit indiszponált az ember. nevet
#81250
Látom nem érted hogy az idõjárásnak nincs vége az országhatárnál.
#81249
Bocs a szájbarágásért, de most január van és rólunk beszéltem, nem a németekrõl meg nem az Altájról. Nálunk évtizedek óta nem emlékszem a hóolvadásból származó nagy,károkat okozó dunai árvízre. A németek persze izgathatnának bennünket, de a magunk baja talán fontosabb. Március- áprilisban az alpi folyók ilyen helyzetben 10-15 fokkal melegebben nagy hó mellett kiöntik õket, de ez mire ideér általában lecseng, bár a rakpartokat lezárhatjuk. Tehát a téli ény-i irányítás ránk gyakorolt hatására és nem az Alpokra,Altájra gondoltam. Így már érthetõ ?
#81248
Tudnátok segíteni!
A hõérzetet milyen képlet alapján lehet kiszámítani?

Köszi
#81247
Szép kis esõnk lesz holnap nevet Link Link .
#81246
Reméltem megérted konkrét szájbarágás nélkül is.

A Duna tavaszi áradását okozhatja ÉNY-i front, hiszen most is 100mm körüli csapadékot várnak a duna vízgyûjtõjére. Gondolom nem kell különösebb logika ahhoz, ha ez tavasszal történik akkor az árvizeket okozhat, ahogy nem egy alkalommal meg is történt már.

Ezzel szemben azt állítottad hogy az ÉNY-i irányítás nem okoz se havat, se hideget se árvizet.

Tulajdonképpen mindegyik cáfolható, de annyiban igazad van hogy a nyugatiás áramlással a legritkább esetben érkezik a kemény tél, fõleg a tartós fajtából.
#81245
Reggel köd, késõbb némi napsütés, délután egy kis zápor Link Végül a hõmérséklet 11,8 fokon tetõzött, 0,2 mm esõ hullott.
#81244
Miért ? Mind a 22 ilyen volt éppen (legalább 10 hidegebb volt szerintem a 32-bõl)? És az 1993-2010 közti enyhe telek meg egészen másmilyenek ? Ezeken a teleken sajna végig éltem már, de ez nem jutott még eszembe szegyenlos .
#81243
Nem egészen értem ezeket az északi féltekei hegységek dolgot. Arról volt szó, hogy jó az ény-i áramlás, mert a hegyekben sok a hó, lehet sportolni, de nincs vérfagylaló hideg és a síkvidéken minket nem zavarnak ilyenkor hóviharok (ellenben 1987 ,1999,2003- jaj, csak azt ne zivatar !). Erre Te a nagy árvízveszélyrõl írtál, én meg arról, hogy 20 évente van ilyen, de most a kiszáradt folyókon segítene egy ilyen ár, az ínségsziklás idõkben.

A hidegpárna nem azért (mások által így nevezett) hungarikum, mert nem létezik más medencékben, hanem mert itt a legtartósabb. Igazatok van, van egy hasonló: a Pó völgye. A többi azért nem tipikus és a miénkhez fogható,mert a)magasabban fekszik, b) valamilyen irányból nyitott c) nem veszik ilyen magas hegyek körül d) mütyürke hozzánk képest. Vagyis nálunk az egész országot beborítja (Hungária),de hol van ehhez a Bécsi -med.? Kialakulhat a cseheknél,németeknél,lengyeleknél,románoknál vagy bárhol, de az elsõ fuvallat északról,keletrõl vagy nyugatról felszaggatja. Ezek a szelek,mivel középen vagyunk vagy utoljára érnek ide vagy itt beletörik a szaggatásba a bicskájuk (olyan mély a medencénk feneke, hogy vagy egyáltalán, vagy csak átmenetileg vagy részben jutnak sikerre). A mondanivalómat teljesen félreértetted, mert a hidegpárna akár egy hónapos voltán volt a lényeg, nem azon, hogy a világon csak itt fordul elõ.
A Pó-síkság ugyanilyen helyzetû (mély és magas hegyektõl teljesen elzárt) de mérete törpe a mi medencénkhez képest.
#81242
Becsehelyrõl 10 fokban indultam el Budapestre, útközben a Balaton felett nagyon látványos, nyári frontzivatarra hasonlító felhõzet volt.
Ha nyár lett volna, nagyon látványos zivatar lett volna otthon este.

Ez a tél eddig az 1960-1992 közötti idõszak enyhe teleit másolja.
#81241
Holnap megint lesz egy jó 25 hPa körüli nyomásesés, mint múltkor a Joachim ciklonnál: Link Kíváncsi leszek, hogy este a hidegfront produkál-e majd zivatarokat, szerintem ismét lesz rá esély néhány helyen.
#81240
Igen.

Rudolfking: laza egyszerûbb mint nekem végignézni õket...
#81239
Igen nevet Zoli P fizetett linkelõm, mert nincs mindig idõm belinkelni, de lefuttatom (jellemzõen GFS és ECM frissítések után) vidámvidám
#81238
Ez Rudolfking saját fáklyája? Csak mert ott van a neve! nevet
#81237
Lesz egy kis szél a Tátrában, a szlovákok kiadták a vörös riasztást.
#81236
Azért nincs már jelentõs tóhatás, mert a tó már befagyott vagy igen csak alacsony a hõmérséklete, 1-2 fok, nem tudom, de erre gondolok. A tóhatás akkor nagy amikor még viszonylag enyhe a vize gondolom október november decemberben.
#81235
Link

Ahogy látom a GFS és ECM felváltva hol tavaszt, hol telet jósol hosszabb távra. Most a tavasz áll nyerésre ebben a futásban. (Nem mintha az elõzõ ûridõs olyan komoly telet adott volna.)
#81234
Ahogy látom már helyettem többen megcáfolták a ködpárnát mint hungarikumot definiáló állításodat, így nekem már csak az maradt hogy példákat hozzak arra hol okoz a tavaszi olvadás árvizeket: a legtöbb hegységben* illetve. környezetében, különös tekintettel azokra a helyzetekre amikor az olvadás nem fokozatosan hanem hirtelen következik be, rosszabb esetben jelentõsebb esõvel kísérve.

* Nem sorolom fel azokat az északi félteik hegységeket, melyeken télen hótakaró található, de a nyári évszakban nem. De országunkat minden irányból ilyenek határolják!
#81233
Csak úgy kapásból: magasködre hajlamos országok/térségek: Csehország nagy része, Németország déli tartományai, Bécs és Burgenland térsége, a Kisalföld szlovákiai része (beleértve Pozsonyt), a Po-síkság - meg szerintem minden síkvidék, völgy, katlan, ahol télen gyenge a talajközeli áramlás nevet Egyébként már csak 6 hét van hátra a Hochnebel-csúcsszezonból (nálam ez nov. 15.-febr. 15-e közé esik). vidám
#81232
?
#81231
Ebben bízom én is, a végingtelenségig csak nem folytatódhat ez a jellegtelen idõ.. Kíváncsian várom az ECMWF ENS-t.. nevet
Amúgy valóban megnyeretd a fogadást, gratulálok nevet Majd meg kéne beszélnünk, hogy tudnám eljuttatni neked a nyereményed.. vidám
#81230
Írtam róla a hosszútávúban nevet A masszív elõoldalt garantálná egy ilyen AC, csakhogy nem maradna ott: eltolódna a brit térség felé: na akkor pedig megérkezhetne a (jellemzõen havas) hideg idõ.
#81229
Totál ugyanaz a demagógia! vidám
#81228
Szakadhat Amerikára az Északi-sark Link , de azt a másfél mm esõt nem kell majd lapátolni Link csikágói barátainknak. laza
A tóhatás gondolom ilyen hirtelen elárasztásnál nem játszik.
#81227
Hm, vannak ill. lehetnek bizonyos ok-okozati összefüggések, ill. egy adott idõjárási helyzetbõl következõ folytatás, ez tény nevet A zonalitás kifulladása ÁLTALÁBAN valóban be szokott következni, azonban ezen a télen a kulcsszó szerintem az, hogy La Nina.
#81226
Szerintem nem túl radikális a dolog: Link alul enyhe légoszlop..., a magasban hideg csak, ezért olyan alacsony a geopotenciálja. A hidegmagok a lehetõ legrosszabb helyen gyûlnek...
Én annyit látok a modellek alapján, hogy mégjobban oda koncentrálódnak a hidegmagok északnyugatra.
#81225
Az az ECMWF által 240 óra körül vázolt lehetõség magában hordozza a radikálisabb téli fordulat lehetõségét:
Link
Csak kár, hogy olyan távoli és hogy egyáltalán nincs egyetértés a modellek között hosszútávon. Gfs ugyanerre az idõpontra: Link
Továbbá a JMA sem erre hajaz: Link Úgyhogy ez most nem a legsanszosabb folytatás, sajnos szomoru
#81224
Ködpárna: Bécsi-medence, pl. nevet
#81223
Ugyanez volt tavaly ilyenkor. Ismétli magát a fórum is (meg talán az idõjárás ?).Egész januárt végigrítta a többség (nem lesz hó meg fagy, meg tél),pedig páran figyelmeztettünk,hogy korai a siratás. Aztán lett februárban jó kis hideganomália, mínusztizenfokok, fél országban (DK) hó is. Amikor visszaidéztem,( hogy na mit mondtam januárban a télrõl ?) reakcióra csak egyre emlékszem, nem is írtam aztán a fórumba egy hónapig. zavarban
("Kezd büdösödni tõled a fórum" beteg )
#81222
Ez a mondat viszont nem hangzik túl biztatóan: "A régi dolgok nagy része ismét elérhetõ lesz hamarosan..."
Tehát nem minden. Vajon mi fog megszûnni?
#81221
Nem 2005 volt ? Itt 24 cm hóra emlékszem, a közlekedésben komoly fennakadás nélkül és Újév napján elmosta az esõ. [esõ] szomoru
#81220
Köszi Jani, hogy ezt belinkelted!
Jó látni, hogy az OMSZ kommunikál honlapja olvasóival.
nevet
#81219
Észak-Szlovákia már irul-pirul a met.szolgálat által. Azt hiszem, az idõjárás megint a favágóknak "kedvez" - sorra fognak potyogni. szegyenlos

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 07:29:00

Csesznek

1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.