2024. szeptember 25., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#81611
Hát,abban egyetértek,hogy nehezen akar igazi téli idõ kialakulni. De az ECM ens szerint,nagyon közeli idõpontban érezhetõ hatása lesz annak,hogy szépen lassan alakul azért. Már 96 óránál: Link Elönti a fagyos sarki levegõ Skandináviát és Oroszország Urálon inneni részét,ami 120 órára már elönti szinte az egész Kelet-Európai síkságot: Link . Közben ezzel párhuzamosan nagyon legyengülnek a ciklonok Skandináviától nyugatra,AC uralom alakul ki nyugaton. A folyamat egészen odáig jut 168 órára,hogy kialakul egy stabil hidegmag Skandinávia és Oroszország felett,ami az idõ elõrehaladtával egyre erõsödik.
Ezzel párhuzamosan Nyugat-Szibériát erre az idõszakra már elöntheti újra a fagyos levegõ: Link

Tehát közeli idõpontra a drasztikus váltás jelei már látszanak.
#81610
És nem mellesleg a GFS is úgy adja azt a hideg magot, hogy nem zúdulna ránk, ugyanis ÉNY-DK áramlással enyhébb léghullámok alakítanák továbbra is az idõjárásunkat. Amíg Grönland és Izland felett alacsony nyomás uralkodik, addig marad a zonális, fél zonális idõjárási jelleg. Link
#81609
Csodás idõ van kint. Süt a Nap, kék az ég. (+5 helyett -5 foknál összefüggõ hótakaróval azt mondanám tökéletes januári idõ kacsint ) Este talán itt is láthatok hóesést és talán a T is jó lesz a megmaradáshoz ha nem borul be túl korán.

Szép lencsék vannak a hegyek irányába.
#81608
Ehez elég lenne 1-2 elõrejelzést megnézned és máris szûkíthetnéd a kört. nevet
#81607
nevet


Gyönyörû idõ van ma.Élénkül a szél és 8 fok van.
#81606
Az ország melyik részén lehet most vajon a legnagyobb hóréteg reggelre?
#81605
Örül a szívem ennek láttán. nevet De rögtön hozzá kell tennem, amivel elõzõ kommentjeim valamelyikét kezdtem: 240 óra nagy idõ, nagy a bizonytalanság... szomoru
Mindenképp ide kellett írnom, és másoknak is ajánlom az óvatosságot. szomoru
Nehogy a Tagadás Szellemei utólag a markukat dörzsöljék, mondván, megint pofára estünk, bolondot csináltunk magunkból.
Azért szeretünk hideg havazas !
#81604
Salek!! Ott van a "hidegmagod" 240-nél. laza ECM is adja... bla bla még.. laza
Link
#81603
Máris hatottak a mai versek, Tél Tábornok elkezdi kiépíteni európai bázisait a GFS operatívon nevetnevet Thermometer, szép volt, ezt Neked köszönhetjük, várjuk a folytatást! Minden nap egy színvonalas verssel kell kiengesztelni Tábornok Urat mindaddig, amíg Derick be nem jelenti, hogy "nincs pardon" nevet
#81602
A webkamerás kép szerint vékony lepel, 1-2 cm ránézésre laza
Link
#81601
Igen,eddig nagyon gyenge ez a tél,nálam pl.1 cm az eddigi legnagyobb hóvastagság és -7 foknál nem volt hidegebb.
Ma éjjel,ha csak átmenetileg is,talán a környékünkön is tiszteletét teheti néhány (millió) hópehely.
#81600
Alig van hó a selmecbányai sípályán, de így is tömegnyomor van:
Link
#81599
Van valakinek infója a Dobogókõ hóhelyzetét illetõen? havazas
#81598
Hehe, nagyon tetszik nevet Remélem az utolsó sor valahogy idén télen még összejön nevet
#81597
240 óra hosszú idõ, a végén már nagy a bizonytalanság, ezzel Te is pontosan tisztában vagy kolléga úr. Ahogy eddig menet közben kiveszegették a modellek a makrocirkulációs váltást, úgy be is tehetik hirtelen, és ki állít olyat, hogy csak az elsõ eset valósulhat meg?
Nem kell a tények tendenciózus bemutatásával manipulációt folytatni. szomoru
Az igaz, most tartós zonalitás van, és amíg ez fennáll, mindig neked lesz igazad. Ha netán huzamos északi, keleti áramlás jönne létre, sohasem. szomoru
#81596
Lényegében ez a tél valóban eddig nagyon vérszegény, de amilyen nyarunk volt 2011-ben na attól vérszegényebb tél nem lehet az idén vidám , az tiszta katasztrófa milyen nyár van mögöttünk... Úgy hogy végül is az idõjárás most úgy néz ki igazságos, amennyire unalmas semilyen idõjárással áldotta meg nyáron a nyár illetve zivatar kedvelõket, ugyan ezt kapják most télen a tél kedvelõk! Hogy csak ne off legyen az egész, Szerb wrf, Aladin elhúzódó csapadékot adnak szépen holnap estig a Tiszántúlon, szép reggel lesz holnap sokfelé keleten, s ezt meg kell becsülni ezen a télen...
#81595
Floo szerintem szuper a versed, ha valaki tud jobbat akkor rukkoljon elõ vele!
#81594
Köszönöm!:-)
#81593
A magam (és gondolom, minden télszeretõ fórumtárs) nevében köszönöm a vígasztaló szavakat. nevet Példamutató a hozzáállásod: igen, találja meg mindenki az örömét az idõjárásban, senki se várja el, hogy az csupán egyfajta ízlésvilágot szolgáljon. Országunk éghajlata a karakteresen megjelenõ négy évszakkal különösen is alkalmas erre. Az az ideális, ha szép napsugaras, meleg (de nem forró!) a nyár, és havas, fagyos a tél.
Nem kellenek anomáliás (púpos és sánta) évszakok, mégha tudjuk is, ilyenek elõfordulhatnak.
Érthetetlen, miért jó egyeseknek, hogy a pocsék, nyirkos, enyhe télért, vagy a szintén pocsék, hûvös, esõs, szeles nyárért szurkolnak. Kis tanulmányútra kellene menjenek Írországba, vagy megkérdezni az ott nemrégiben hosszabb idõt eltöltött fórumtársunk véleményét az atlantikus klímáról.
A fórum általános hangulata érthetõ: most van a mi fõszezonunk, "télieké". Bár szép havas, fagyos epizódok jöhetnek még, de minden elmúlt nappal csökkennek a lehetõségek (s ezt a tényt néhányan ujjongva az orrunk alá is dörgölik)
Aztán tényleg itt kísért 2006/2007 emléke, mint az idõben legközelebb levõ, kapitálisan enyhe télé. Pedig, noha vannak analógiák és makrocirkulációs típusok, megfigyeléseimre alapozva 100%-ra kijelenthetem, hogy NINCS KÉT EGYFORMA ÉVSZAK. Ha végül enyhe is marad az idei telünk, 2006/2007 szinte totális hó és fagymentessége aligha fog ezen a télen újra jelentkezni.
#81592
Ajánlom figyelmedbe,K-index,hodográf és egyéb finomságok,zivatar elõrejelzésénél használjuk általában nevet

Link Link Link

illetve :Link
#81591

Úgy néz ki januárból az elsõ két dekád mehet a levesbe.
A 240 órás már-már mitikus váltás térképeket nézve Link Link nem pont a gyökeres változás képe kerül az ember szeme elé.
ECM 240 óra Link bele lehet gondolni bár mit, hát nem tudom.
Közben folyamatos támadásnak van kitéve a Labrador-félsziget és -tenger Link ami örök vita hogy miként hat ránk, kedvezõen nem hiszem.

A drasztikus váltás jelei belátható idõn belül nem látszanak.
#81590
Arról van szakirodalom, hogy az itt jobb oldalon látható értékek mit jelentenek részletesen, és ebbõl milyen idõjárási eseményekre lehet következtetni?
Link

Ezen részletes adatok magyarázatára, összefüggésére, leírására, van valami szakirodalom?

Köszi
#81589
köszi:-)
#81588

Ez diagramba:Link

Különféle magasságokban mért szonda adatok.
#81587
Égkép a Kõszegi-hegységen túl Link Link és panorámában Link
#81586
Ezt a diagramot miként kell részletesen értelmezni?:
Link
(bár a múltkor már kérdeztem, de nem találtam a fórumban rá a választ, vagy elsiklottam felette)

Köszi
#81585
Természetesen nem szándékom kétségbe vonni az általad felsorolt tényeket: biztos, hogy a Kis Jégkorszak végével (XIX.század legeleje) különösen a telek vonatkozásában enyhülés vette kezdetét, mely megtorpanásokkal, rövid visszaesésekkel napjainkig tart(ott?)
Az 1800-s években volt olyan tél, amikor Gyõr-Ménfõcsanakon január folyamán -írd és mondd!- egyetlen egyszer sem emelkedett -10 fok fölé a hõmérséklet! Mostanában ilyen talán még Moszkvában sincs, ott 150 éve télen még a lovasszán volt a "taxi" -próbálnák meg ugyanezt most!
Szóval, mint télrajongó, szomorúan nyugtázom szavaid igazságát. A Kisalföldre meg különösen rájár a rúd hóhiány szempontjából az utóbbi években. Mintha ebben az országban most már csak délen és keleten bírna kialakulni tisztességes hóréteg. Pápa és környéke szerencsétlensége végképp érthetetlen a számomra, mert itt némi orografikus hatás besegíthetne a hóesésbe. Bár nem jegyeztem fel, de négy hótakarós napnál még itt, a síkon is biztosan több volt a mondott idõszakban.
Azonban én a helyedben nem adnám fel a reményt. Bizony, az én fejem is vénül, de 20 cm hónak éppolyan felszabadultan tudok most is örülni, mint 16 éves koromban. És lesz is ilyen, erre mérget vehetünk. Elõfordultak hóínséges évek pl. 1970 és 1975 között, aztán -tudjuk- jött 1978, 1979, 1980, 1984, 1985, 1986 és a többiek.
Ha úgy fordul, hipp-hopp jöhet országos havazás, mikor nálunk is leesik 30 cm, kétség nem fér hozzá. havazas
#81584
Egyelõre ez a tél egy jó nagy nullára emlékeztet, annak ellenére, hogy még a tél fele vissza van, úgy érzem, nem is lesz már másképp. vidám Kedden jöhet aprócska kárpótlás, talán összejön egy kis hó, bár elég tiszavirág életûnek tûnik jelenleg. nevet

Tegnap este jó kis huzat volt, egyszer elment az áram, környezõ települések némelyikén órákig nem is volt. nevet
#81583
Filmfelvételt kérünk majd róla! laza laza laza laza laza

Persze ha rajtam múlik, akkor inkább ne legyen oka elkészíteni vidám vidám vidám
#81582
Néhány kilométerre tõled keletre. Nálam, 2010-ben 73 hótakarós nap volt:-) Tavaly pont átlag körüli, 26 napot számláltam. 20 cm hóréteg meg jó néhány alkalommal összejött. pl 2009 februárjában vagy decemberében vagy 2010 decemberében vagy januárjában ekkor még 32 cm vastag is volt és februárban is mértem ennyit. Sõt január 30 és február 15 között minden egyes nap 20 cm vastagágú hóréteg volt itthon, több alkalommal 30 cm-t meghaladó.
Amit írtál általánosságban azért sem teljesen fedi a valóságot, mivel ez elmúlt nagyjából 20 év statisztikailag a leghavasabb évtizedek közé sorolható. pl 1993 novembere, 1995, 1996, 1998, 1999, 2001 decembere, 2002-2003 tele, 2005-2006 tele, 2006 februárja 2009-2010 és még a kisebb havazású teleket nem is sorolom. pl 2000 januárja.
Sajnos mindenkiben a 2006-07-es tél rémképe él, de valójában az volt a ritka madár, és még az idei tél is fordulhat jóra.
#81581
Ma reggel, Hangyásbérc, kb. 800 m tszfm.: Link
Link

Szikrázó napsütés van fenn, szél nuku. Aki hóra vágyik, irány a Magas-Börzsöny! vidám
#81580
Szép kilátások,jó fényeket odafentre laza

Szibéria!

Az UM ilyen necces helyzetekben nem nagyon tudja megfogni a csapadék halmazállapotát,véleményem szerint megyémbe végig hó lesz,mivel ide éjfél után érkezik a csapadék addig lesz ideje hûlni a levegõnek .
Meglátjuk,izgalmas lesz az biztos nevet
#81579
Gyönyörû napsütéses idõ van, a szél némileg ront az összképen, de egyébként nagyon szabadba csábító az idõjárás nevet
Gyönyörû képeket hoztatok, srácok! Dzsódzsektõl is hasonlót várok nyelvnyujtas
#81578
Ne viccelj! szomoru Ha március végéig (s az nem a "ki tudja mikor" kategória) lesz olyan hely ebben az országban, ahol még látványhavazás sem fordul majd elõ, akkor én az elõszoba fogason található összes sapkát és kalapot (több kilóra való) mind megeszem késsel-villával, sóval-borssal! vidám
#81577
Szerencsére vannak, akik már most elismernek ivás, pincében lakás és úri hölgyekkel való hancúrozás nélkül életem 31. évében, akik elismeréséhez meg kell halnom és 80 évig halva kell lennem ahhoz, azok meg már jobb, ha el sem ismernek.

Itt is kellemes idõ van, süt a nap, nagyon jó érzés napsütésre ébredni.
Bár hûvös volt az éjszaka, a magyar-szlovén határ környékén -1-3 fokig is lezuttyan, mivel kiderült és leállt a szél.
#81576
szegyenlos Már azon sem lennék meglepõdve, ha ez nem csak egy hiba lenne! (240 óra 19-es tag!)
Link
#81575
Pápán 100 éve még -1 most 0 fok a januári közép, bár a mozgó átlagszámítás (mindig az utolsó 30 év átlagához viszonyítanak)alapján már ennél is több az utóbbi évek elég enyhe januárjai miatt. Sajnos a mostani éjjel -2 körül,nappal +4 körüli idõ éppen a januári átlag, vagyis nem is szorulás, nem is hasmenés. A tél eddigi 37 napja bizony nem az átlagról szólt a maga 3-4 fokos közepével, de 2 út áll elõttünk: vagy marad az eddigi anomália és a 2006-7-es tél ismétlõdik, vagy a szorulást a mostani átlag után egy kis hasmenés váltja fel és az anomália csökken. A telek többsége nem egysíkú (végig negatív vagy pozitív) ezért mondtam tavaly is, hogy megjön még a télies idõ,ami februárban ki is alakult és márc.10-ig eltartott. Most is ezt várjuk páran, bár a távelõrejelzések lehet, hogy nem ezt sugallják. Nem nehéz észrevenni, hogy kontinens mértékben (voltak regionális eltérések, pl. tavaly a britek) nem a hideg telekrõl szóltak az elmúlt évek sõt évtizedek. Számunkra 1956,1942,1929 stb. csak legenda. 1987 vagy 1985 is messze van tõlük. Ugye az 50 vagy 100 éves statisztikákban benne vannak a régi kemény telek ,amikor -5-10 fokos havi közepek (!) is elõfordultak meg 100 hótakarós napok. Az utóbbi 25 évben (1987 óta és országosan) szerintem nem volt -3 foknál nagyon hidegebb téli hónap sem talán és 50 nap hótakarós nap csak valahol ÉK-en lehetett pár télen. Valójában ha ezekhez az évekhez viszonyítunk, akkor trendi telünk még lehet, de a 100 éves átlagot hozni tél szinten csak a vágyálom kategória.
Valójában én is tél meg hófan voltam valaha, de most már idõsödõ fejjel bele kell nyugodnom, hogy van egy télenyhülési folyamat és már itt a Kisalföldön ha van pár centi hó pár napig annak is örülni kell. Sokszor leírtam, hogy itt az utóbbi 383 napban ( másfél télen 2010 dec.közepe óta) csak 4 hótakarós nap volt max. 3 centi hóval. Nekem is legalább 20 centi hó jelentené az igazi telet, de erre évrõl évre kevesebb az esély,az utóbbi évtizedben 2005-ben volt ennyi meg még talán 2003-ban (25 centi meg nem is volt). Ezért vagy rinyálok megállás nélkül míg élek ,hogy miért nincs 20 centi Pápán, vagy elmegyek a hegyekbe, hisz úgy hallom most Kékesen éppen van 20 centi. kacsint
#81574
Ne is legyen Édes Lányom, mert ahhoz az Alföldön is kellene laknom, ahhoz meg nem nagyon fûlik a fogam laza
#81573
Jó reggelt. nevet
Kicsit úgy is érzem magam ezen a télen! laza
Gyengén felhõs égbolt, +2 fok.

#81572
Én nem is alaptalanul! Emlékszem olyan évre, amikor márciusban több hó esett, mint az idei szezonban eddig összesen! nevet És most nem tudom, hogy ez márciusra vagy az idei szezonra nézve kellemetlen tény... laza
#81571
Ne vedd el a kedvét Floo.-nak kacsint !Nem volt az rossz!
Floo:Ahhoz hogy elismerjenek,vagy többet kéne inni,pincékben lakni,és úri hölgyekkel hancúrozni,vagy kicsit bolondnak lenni,vagy csak egyszerûen kivárni azt a 80 évet,míg halálod után rájönnek,hogy milyen zseni voltál! laza laza
Hogy ne legyen off,szép napsütéses kellemes reggelre ébredtünk,szél lecsitult,gyengén felhõsek vagyunk!
Én itt a Bakonyban azért várok pár hópelyhet éjjel,meg holnap,és kedden! havazas
#81570
Szépség!
kacsint
...

A tegnapi webcam gyorsítotton jól mutat, ahogy a különbözõ szinteken utazó felhõk egymás ellenében sietnek Link
#81569
Ez tök jó! Noli-díjat máris kaptál érte! :-)
#81568
Na, ha már vers, akkor én is kiállok egy versikével. Magam írtam úgy 25 éve (Baumgartner-díjat valószínûleg nem kapok érte, de hóínséges idõkben lehet, jól jön)

Jöjj el, Fehér Sárkány!
A fejed az égbolt, szemed a sápadt hold
Rohanó felhõ a tested
Fogad csikorgó fagy
Karmod szúró hó
Kiáltásod szélzúgás
Köd a lehelleted
Uszályod sívó hófergeteg
Gyere, temesd hóba a világot!
#81567
"Ki tudja mikor lesz legközelebb erre esély" Úgy hangzik, mintha március huszonvalahányadikán írtad volna! havazas
#81566
Kollégámmal elindultunk Kékestetõre, épp a buszon pihengetünk.

-6,3 fok, 24 km/h-s alapszél, 58 km/h-s széllökéssel...széllökéskor -17, alapszélben csak -14 fok a szélhûtés, 20 cm a frissen mért hivatalos hóvastagság, szép kilátások! hideg
#81565
Én sem merek még mondani semmit. nevet Bizonytalanok még a modellfutások és nem karom elkiabálni, hogy hó lesz! zavarban
#81564
Még régebben ígértem Snowhunternek, hogy az OMSZ honlapján lévõ éghajlati idõsorokból megpróbálok tendenciákat számolni hibaszámítással együtt. Ezt elkezdtem már, az elsõ néhány eredmény megvan. Ezek közül talán a következõ lényeges: Budapesten az 1901-2000-es idõszakban az évi középhõmérséklet lineáris trendjének meredeksége +0,009578 ± 0,016553 °C/év. (Ez alapján a negatív trend valószínûsége 28,143% .)

Az eljárás egy lényeges mozzanata, hogy hogyan becsülöm az egyes évek értékeinek hibáját. A reziduális szórást, mint becslést, nem alkalmazhatom, mivel semmilyen fizikai törvény nem írja elõ, hogy lineáris trendnek léteznie kell. A hibát a mérések hibái, és az átlagolás során a hibaterjedés adná, ez azonban nem ismert /hosszas munkával talán kiszámolható lenne/. Ezért minden pont hibáját a megadott érték pontosságára, 0,05°C-ra adtam. 100db adat esetén ez a meredekség abszolút hibájára mindig 0,016553 értéket ad. Ez azt jelenti, hogy a trend adott elõjelének valószínûsége akkor éri el a 95%-ot, ha a meredekség abszolút értéke ennek a háromszorosát eléri, ami majdnem 0,05 °C/év (vagyis 100 év alatt 5°C!!) lenne. Ez ugye a pesszimistább IPCC-szcenáriók közé tartozna, emiatt a regionális klíma-elõrejelzések ellenõrizhetõsége megkérdõjelezhetõ.
(Egyébként pl. a mozgóátlag-görbékhez talán illene hibasávokat is ábrázolni, hisz a "periódusstatisztika" része a "mozgószórás" is.)
Ahogy idõm engedi, igyekszem folytatni a vizsgálatot, a négy város (Bp, Debrecen, Szeged, Szombathely) minél több paraméterére.
#81563
Majd jelentem,ha öröm bódottá....

Utolsó észlelés

2024-09-25 08:33:25

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

15.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.