2024. november 24., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35873
Én ma több mint 1 kg rántottnál járok már, meg se nyikkan laza lazaMost jön a vacsora lazaAz idei lilatönkű felénk prémium minőségűkacsintOlyan finom rántva hogy arra nincsenek szavak, természetesen tartármártással laza Ma így kezdődött a napom, volt gomba dögivelnevet

beillesztett kép

#35872
Kicsit drámaira sikeredett.nevet Évekig tartok szárított gombát, semmi baja sincs, a gombapornak sem. Ki az aki megvárja, míg belerepül a moly? Van azon fedő is. Az emésztés meg nemigen egyforma. Viszont szerintem sem kell sokat zabálni, de ez más kajákra is vonatkozik.
#35871
Pulyasètáltatás közben, se kés, se szatyor laza Majdnem lekéstem, holnap komolyabban ráállokkacsint

beillesztett kép

#35870
Kedves  Talaci,

Panaszkodtam  a  kialvatlanságra...  Nos.
Gomba  van  hála Istennek,  és  vadásszák  is,  többnyire  olyanok,  akik  ismerik.
A  gomba finom, jó  fehérjeforrás,  értékes.

- de -
Sokan  meg  se  rágják,  pedig  a  gomba  amúgy  is  nehezen  emésztődik,  legszívesebben  mindenkit  arra  kérnék,  hogy  darálja  meg.
Leér  a  vastagbélbe, ((mint  pl.  a  tejcukor)) és ott  a  bacikkal  keresztbe  reagál  és  ott  a  "másnapi" hasfájás...
Aztán  sokan  meg  se  főzik  rendesen,  pedig  elolvashatnák pár  helyen,  mi  mindent  kell 20 percekig  főzni...
Aztán  sokan  az  epekövükre  ráfalatozzák  a gombát,  és  epegörcs  vagy  hasonló  miatt  okolják  az őzlábat...
Aztán  sokan  annyira  szeretik,  hogy  négynapi  adagot  is  fölfalnak,  pedig  50  fölött napi 10 deka, 70 fölött  napi 5 deka  lenne  a megfelelő  maximális adag.... Kisgyerek  kétéves  korig  egyáltalán nem  kaphat  gombát. Utána  meg  kell  tanítani,  hogy  csakis  főzve  ehető,  a  fűből nem!
Aztán a Covid  miatt  páran annyira szagvakok, hogy még a karbolszagú  csip.  is a fazékba  kerül.
Aztán  jönnek  föl  délről  a  mediterrán  gombák, újság  a  hasunkba.
Aztán páran  annyira  szagvakok,  hogy  a  hűtőládából  előjött gombáról  nem  veszik  észre, hogy  undi már...
Aztán  ha  a  szárított  gomba  felét  megette  a  moly,  inkább már mi  ne  együk meg a  maradékot.
Aztán a Zinterneten  szép  fotók  vannak,  de  szaga/illata  egyiknek  sincs, és a "fogása"  is  fontos  határozóbélyeg  a  gombának...

Caeterum  censeo, meg  kell  mutatni  ellenőrnek .
Aztán megfogadni  a  diétás  tanácsokat is.
Mennyivel  kevesebb  munkánk lenne...
#35869
A cölöpgombák termőrétege lehántható, úgy mint a  tinóruké.  Erről egyből felismerhetőek nevet
#35868
Laskanap a mai, remélem holnap leszedjük Unkaszt, az utolsó pöfeteget.nevet
#35867
Sötétspórás cölöpgomba esetleg? Nekem is van hasonlónevet
Mindenesetre nálam amelyik fát "eléri" a kertben, az utána nagyon jól fejlődik. Együtt lakik az egyik nyírfával, ami nő is mind a bolondgomba. Mostanában ér majd el egy szelídgesztenyét, kíváncsi vagyok mit hoznak majd össze együtt.
#35866
Ezért kell az óriást szedni.nevet Bármint pöfeteget. A körték itt jók. Entoloma egész télen is volt már. Entoloma saundersii var. hiemale pontosan.
#35865
Egyik barátom Hollandiában evett ilyet, és nem tudott felállni a bárszékről..persze nem józanul evett belőle, az sem segített a dolgon nyilván...
#35864
Igen, én is láttam a Velencei-hg.-ben sokfélét (pedig majdnem megjegyeztem, hogy na, hozza a formáját a hegység még ilyenkor is, és nem lesz gomba...aztán beljebb haladva szép számmal jöttek elő, meglepetésemre már a gyűrűs tuskógomba is, igen nagy számban. Szóval én is láttam susulykát, világító tölcsérgombát, viaszfehér tölcsérgombát, ha már a mérgezőkről beszélünk), de volt pár db aranytinórú, természetesen fehér penészes állapotban is már, pár kisebb őzláb, barna csengettyű, 1 db pici csiperke, galambgombák (több bordó példány, meg 1 db varashátú), természetesen az ilyenkor szinte mindig fellelhető harkály tintagomba, ráncos, gyapjas is, de azokból kevés.
#35863
Nem emlékszem ennyi lencse formájú gubacsra a tölgy leveleken. Olyan sűrűn potyognak mintha havazna. Vastagon áll a fák alatt.
#35862
Érkeznek a világító  tölcsérgombák, a  napokban  az  első kettő Entolomát (döggombát) is  megkaptam, és érkezett  már  Hebeloma (fakógomba) is. Itt  az  ősz... bár  ez  a  susulykák  nemzetségét  láthatóan  nem  zavarja: szorgosan tevékenykednek.
Tétényi-fennsík  tele  gombákkal, de azokkal  is  az  történt,  mint 'Tarjánban a  körtékkel:  apróbbak lettek  a  szokásosnál. Csiperkéből  a  "Minores"  gondolom, nem  a  kétcentis  idős  példányt  jelenti vidám  és a pici vörös mmérges  őzlábra  az  alig centis  kalapjával, alig ismertem  rá...  a  pöfik 3 - 5 milliméteresek lettek  odafent.
#35861

beillesztett kép


Őszi tölgycsokor a kertünkből
#35860
Na van rizike is, több a vörösödőtejű, mint az ízletes. De az előző a jobb. Vörörstejű  nem volt., az a legjobb.
#35859
Nem. Mondjuk a lemezeket sem ártott volna fotózni, és megszagolni.

Tegnap találkoztam egy becsavarodott csávóval, és kérte hogy szedjek neki hallucinogén gombákat. Mondtam, hogy rendben. Addig álljon fél lábon, mikor szedek neki. Most őt is kerülnöm kell. Még egy kocsma, ahova nem megyek be. Szűkül a kör. laza
#35858
Semmi jóra nem  hasonlít... mutasd meg  ellenőrnek, a telken  növő  jószágoknak jó tudni  a  nevét.  Fagyökérről  nőtt  vagy  földből?  Kihulló  spórapora lila, barna  vagy dohányszínű? esetleg  fehér...  Alulról  hogy  néz  ki?  Van  valami  fátyolszerű  gallér-szövet a  fiatalján,  vagy semmi?  A  tönk  és  a  lemezek, milyen  figurával  csatlakoznak? (felkanyarodó, lefutó,  pereszkefog?)  Van-e  a  fiatal  kalapon  boholy, selymesség, pikkely? Milyen  a  fazonja  egész  fiatalon? Van-e  a  tönkjén  valami boholy, csíkosság, rece, akármilyen  mintázat?  Mélyek  és  szélesek,  vagy sekélyek  a lemezei? Ereszt-e tejnedvet  ha  eltöröd? Milyen  színűt  először,  és  öt  perccel  később? Üreges-e  a  tönkje?  Mennyire kemény  a  húsa?
#35857

beillesztett kép

beillesztett kép

szegyenlosTelkemen található szerintetek jó? 
#35856
Köszönöm!
Nem szeretném elfogyasztani, csak a kíváncsiság szólt belőlem.nevet
#35855
A "vöröset"  rétgombának  nézem (Agrocybe).
Csiperkéből (a  fotón is  az van)   kb. 80 fajt  írtak le  idehaza, mind  megnevezni  lehetetlenség. Azt,  hogy  ehető-e,  a  mikrózási  teszt  jól elkülöníti,  a  többi  a  molekulár - biológusok  dolga.
#35854
Nem vagyok egyáltalán gombaszakértő, ezért kérdeznélek Titeket, hogy ezek amúgy milyen gombák? A fehéreket csiperkének gondolom, de a vöröset nem nagyon tudom hova tenni.

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

#35853
Köszi az ötleteket!
Szombaton voltam a Börzsöny nyugati oldalában, galamb rengeteg volt, néhány róka meg két darab őzláb. Finnyás vagyok és csak a vargányát, meg a rókagombát szedem össze. szegyenlos
#35852
Tétényi-fennsíkon a gyár mellett a fekete-fenyves  tele fenyőtinóruval, rákízű pereszkével és rizikével. Az édesipari  szakmunkás  hölgyekre és a fiúkáikra  figyeljetek, autóra vigyázzatok.
#35851
Ha tinórukkal is megelégszel, Bazsáéknál  a  sárga jelzés mellett, a település  szélén  hemzsegnek... (ott ahol magas az út  partja. Senki se mászik  föl. A Kevélyhegyről leérkező víz belassul...  )
#35850
De, hideg van. A hétvégén mi is szétnéztünk a Bükk déli részén, a "jól bejáratott", "szupertitkos" helyeinket kerestük fel, viszont vargányát egy darabot sem találtunk. Gyönyörű őzlábak azok voltak mindenfelé, de vargánya egy sem. A talaj vizes, sáros, tehát azzal különösebb probléma nincs, ellenben hideg van sajnos.
A környéken egyébként az idősek, tapasztaltak azt mondják, hogy "ha már megjelent az őzlábgomba, akkor a vargányának lecsengett".
#35849
A Pest környéki vargányázós helyek nem "szupertitkosak"? laza
Emlékeim szerint a Normafa-Makkosmária (Budakeszi) túraút pl. nem reménytelen vargánya szempontból, illetve én szerettem a Nagykovácsi környéki erdőket is, az tuti tele van most trombitagombával. Amúgy persze Börzsöny lenne az igazividám
Titkos tipp: állítólag a Kamaraerdőben is van, én sohasem találtam.
Amúgy nincs már hideg a vargányához?
#35848
Tudsz a környéken jó vargányázós helyet? Én csak Nógrádban vagyok otthon...
#35847
A párduccal mi a baj? laza
Amúgy kezdenek megjelenni már  kertünkben is a gombák, az egyik kis fekete berkenye mellett pont valami őzlábgombaféle, de tegnapelőtt még kicsi volt, no majd ma jól ránézek (mondtam is a családnak, hogy nem valószínű, hogy ehető lesz, persze majd kiderül).
#35846
Budapesten körbe  jártam,  csak  fülőkék és  kénvirág van, egy-egy géva, májgomba.  Nehéz év  volt  ez  a  gombáknak.  A  vaddisznó  tudom,  hogy  megeszi. lehet,  hogy az őzek  is? - vagy  más  is  keresi, és  előbb  volt ott...
#35845
Sziasztok!

Elég fura, hogy nálunk Tolna megye déli részén eddig abszolút nem találni pöfeteg gombát, a nyári aszály nyilván az oka, eső 2 hete kezdett rendesen esni, szerintetek várható október közepére? Rengeteg helyet bejártunk, de sehol semmi, ijesztő kicsit. 
#35844
A  csalékony őzláb  helyesen Chlorophyllum molybdites. Ha  benézünk  a   lemezek  közé, napfényben látható  a  zöldes árnyalat. Öregnek  inkább  szürkés, a  húsa szelíden pirul, nem feltűnően, sajnos.  Szép  nagy  gomba, rendes  balerina-gallérral...  betyáros  gyomorbéltünetet  tud  okozni.  Sajnos  már  a  mi  utcánkban  is  láttam.  Amerikában az  egyik  "sláger", de  nálunk  is  gyorsan  terjed.
#35843
Igen, ez már szinte megszokott látvány. A nyári hőség, vizhiány miatt "alvóra kapcsol sok növény a túléllés miatt. "
Most, hogy megjött az "éltető eső," újra rákapcsol a tavaszi élettérbe, és kivirágzik. Persz ez csak részben látványos, sok a senyvedt virág. Ez csak egy túlélési jelzés.
Az ilyenkor legjobb, ha lemetszük ezeket a virág bogokat a tavaszi kötődött magszárakkal együtt, hogy ne gyengüljön le a növény. A tényleges ág alakító visszavágást meg hagyjuk kora tavaszra, márc.végére. laza
#35842
Másnál is kivirágzott másodszor az orgona?

beillesztett kép

#35841
Jöhet  még  galamb, pirulógaló,  molyhos  tinóru. Lila pereszke, árvégű  fülőke,  rákízű  pereszke,  Armillariella. - akkor,  ha  lesz  sok  esőnevet
 Zalában  beindult a zavarbanvilágító  tölcsérgomba  szezon,  idén  se  megyek  ki  gombázni  (nem  lesz  időm szegyenlos ) A  jónép  rókagombának  hívja,  hát  találó is.zavarban
Vigyázzatok a párducgalócákkal,  és  sajnos  még  gyilkos  is  jöhet  elő...  Terjed  az  országban  a   zöldes  árnyalatú,  hánytató  hatású  csalékony őzláb (syn. "kerti  őzláb")   (Chlorophyllum  brunneum) - keressetek  rá  a  MIGE  lapon,  van  sajnos  elég  munka  nélküle  is.  Aki  fáról  gombát  szed, tudjon  rá,  hogy  sisakgomba (turjángomba)  lehet (Galerina  sp.) -  ne  csináljatok  munkát  nekünk esoesoszomoru
#35840
Szia! Tapasztalat szerint nem elég az eső, kell(ene) hozzá azért a meleg is, ami beindítaná a páradús fülledtséget. Nekünk is van a Bükk déli részén egy bejáratott helyünk, nincs még vargánya ott sem.
A csendes, áztató eső is hiányzik, ezek a záporok-zivatarok, amik hiába olykor nagy mennyiségűek, de rövid időn belül hullanak le, ezáltal nem tudnak beszivárogni a földbe, hamar lefolynak a domb/hegyoldalakon. A holnapi, holnaputáni esőzések után kellene a 25-28 fok, az biztos segítene, de nem igazán várható ilyen meleg sajnos...
#35839
Ma kitekertem a Bükkbe oda ahol szoktam gombát szedni (anno) vargánya, róka, keserű, galamb ,őzláb, császár,piruló galóca.
Semmit sem találtam. Pedig eső volt, de lehet ez még kevés volt?
#35838
Törölt tartalom
#35837
Törölt tartalom
#35836
Törölt tartalom
#35835
Szerencsére van nálunk mit (nem az enyém):

beillesztett kép

#35834
Hü, bocsánat, egy nagy léptékü teruletröl van szó. Ez már túlhaladja a képességeimet, esetleg tanáccsal szolgálhatok. 
Tudva van, hogy a száraraz hónapokban a nitrogén felvétele szenved nagy hártrányt. A VÍZ hiánya, mint közlő futószalag, elég rerongyolódott. 
Namost,  akkor is valami pár liter.. fiatal csemetéknél 5 l/ 50 cm. kitányérozás, ha lehetmne 10 liter, / bucka, aranyat termel.,---vegyes lomtrágya, (nem a lombra. hanem az öntözövizbe!)  -- nehogy még lefoorázzuk a leveleket.
Vegyes összetétel ügye a 8-5,6-4, de lehet most már a foszfor (P), és a (K) kálium felé vinni, a termés és a fagy állóság irányába.
#35833
Köszi a tanácsot, mindent kipróbálok, egyelőre nem romlott az állapota laza
Nem karácsonyfa lesz, a fél hektárra ültetett vegyes-kevert erdőm oszlopos tagja lenne, kb 300 facsemetét ültettem eddig,  40 fajból keverve az elmúlt 4 év során, de sajnos azóta sem volt egy jó csapadékos évszegyenlos. Amit nem a szárazság gyötör azt meg nyirbálják az áprilisi ,májusi fagyok évről évre, 30-50 centis csemetékről van szó, de lassan " kinövik" magukat aztán jöhet a többi, van még helynevet
#35832
Másik dolog, a saját csili paprikámon látott jelenés.
Pár éredő- pirosodó paprikán látni amolyan lukakat, a parika közepén, de ha kinyitottam, semmi pete-kukac nem látszik. Érdekes. Valami "firkáló bogár" eszi meg az oldalát? Néhol a leveleken látszik ez a kerek berágás.
info esetleg a csilikert.hu oldaláról?

beillesztett kép

beillesztett kép

#35831
Szerintem ugye a nagy szárazság tesz be sok sekély gyökerű növénynek. 
Nagyon óvatosan tőle 30-40 cm-re kaparj körbe 20cm-es gyűrűt, és akár a disznövény boltban is kapható NPK-általános "folyékony" (injekció, gyorsabban hat) locsolóvizzel, de a keverési arányokat nagyon betartva, ( szerintem  8-10 liter/ 5 ml.  NKP+ egyéb simsz- masz, mikroelemek ) amik talán feléllesztik a fenyődet. 
Amúgy látszik a csúcsrügyek alvó  állapotán, hogy  nem adja fel. Hajrá ősszel, remélem nem a karácsonyi asztal disze lesz. laza
#35830
Koszikacsint
#35829
1.) szerezzél mikorrhizás  gombát, és ásd  be  alá.
2.) próbálkozzál  Atlasz-cédrussal, mandulafenyővel,  görög  jegenyefenyővel vagy kaukázusi  jegenyefenyővel.
#35828
Sziasztok, szerintetek ezt a kis fenyőt mèg meg lehet menteni? Ez már az 5. sajnos..

beillesztett kép


#35827
A kukorica nálunk még mindig tartja magát úgy ahogy.

beillesztett kép

#35826
Az őszibarack fámra idén se lehet panaszom, megint akkora termései vannak, hogy piacon és boltokban se látok ekkora méretűeket. Augusztus 1 óta kb. megduplázódtak a gyümölcsök méretei: (persze locsolom őket rendesen)

beillesztett kép



beillesztett kép



Augusztusban már a birsalma bokrot is elkezdtem locsolni, rengeteg termés van rajta, remélem megnőnek és beérik rendesen októberig.


A másik véglet, hogy nálunk nagyon rossz állapotban vannak az orgonák.  Soha nem láttam még így őket. Lógó majdnem sárgás-barna színűek a leveleik, de nem száraz levelek, hanem fonnyadtak. Van egy két ága, ami zöldebb, mellette van egy diófa, amit locsolok, biztos ezért az a része több vízhez jut:
(kicsit későn fotóztam már és mobillal, úgyhogy a képek nem valami tökéletesek)

beillesztett kép



beillesztett kép


#35825
Elvileg elég jól locsolva van a fa, de a fenti részén egy ágon igencsak elkezdett sárgulni és hullani a levél. Több tápanyag vagy több víz kell inkább?

beillesztett kép

#35824

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

A tavaszi ablakban dédelkedett paprikáim ma, az udvari autó-beállo szerény fal melletti szférájában. Ebben a hőségben, és szárazságban 2 naponta 1 liter víz, a cserépbe. Túléljük, ha van VÍZ. Nagy kincs. Persze én jó helyzetben vagyok, a társasház fsz. csapjából. És csak 8 liter, két naponta. laza
Tegnap volt egy kóbor zapi, majdhogy 20 ml. esett. Áldás!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 20:30:48

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

4.0 °C

00002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.