2024. november 26., kedd

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6089
Ilyen relatív fogalom a tudomány kacsint
Én éppen azt találom áltudományosnak, aki egy tízezres minta hitelességét kérdõjelezi meg, míg más éppen ellenkezõleg.
A mintavételeknél ugyanis éppen a szélsõséges idõjárási állomáshelyek száma növekedett, hiszen - érthetõ okokból - egy évszázada még elsõsorban az emberi települések környékén zajlottak mérések. Azóta éppen a tudományos megalapozottság érdekében nõtt a más helyeken felállított állomások száma.
A legnagyobb baj, hogy a szkeptikusok az elõfeltevéseik igazolása érdekében még az olyan szemmel látható tényektõl is eltekintenek, mint a Földön mindenhol tapasztalható gleccservisszahúzódás. 1000 gleccserbõl 999 csökken és 1 gyarapodik. Tudomásom szerint azt a néhányat csupán az Andokban találták, ám még ott is sokkal több a fogyó, mint a gyarapodó.
Azt én sem állítom, hogy a globális felmelegedés kizárólag az emberi tevékenység eredménye - a kifejezés nem is ezt jelenti -, de a globális felmelegedés teljes elvetése szerintem tipikus áltudományos fejtegetés.
Ahogy már írtam, mire pontosan megállapítható lesz, hogy ebbõl mennyi az emberi tényezõ, addigra már késõ lesz. Egy évszázad alatt tragikussá is válhat a folyamat. Nem biztos, hogy azzá válik, de a lehetõsége fennáll, éppen ezért nagyobb hiba az önkorlátozás elvetése, mint az önkorlátozás fokozása. Egyszerûen, mert az utóbbiból baj nem lehet.
#6088
Hogy a hõmérsékletet hogyan mérjük és hány hibalehetõség van az idõsorok összevetésében azt már kiveséztük:a szárazföldön...De mi van a tengerekkel...a lakatlan területekkel...
Sivatagok,õserdõk,tundrák és jégtakarók lefedettsége gondolom a lakottságukkal arányos.És akkor ott van a Föld felszínének 71 %-át borító világtenger !
Kitárgyaltuk sokszor,hogy milyen böszmeségek vannak akár a budapesti százévekre rúgó hõmérsékleti adatsorokban.De mennyire egzakt módon és mióta és milyen rácssûrûséggel mérik a tengerek feletti hõmérsékletet,ill. magának a tengervíznek a hõmérsékletét ill. a tengerszintet(éppen az egyik katasztrófaforgatókönyv a tenger általi elöntés - az állandó árapály és hullámzás miatt el sem tudom képzelni hogyan mérik mm pontosan a Világtenger vízszintemelkedését...).Ezen módszerekrõl bevallom semmit sem tudok,és a tengeri hajók(vagy automata bóják?) mérései a globális felszín közel háromnegyedérõl tájékoztatnak.És pl. hány automata van az Antarktiszon,egy Európányi kontinensen ?

Szerintem minden adatból mindenki annyit és olyat merít,ami prekoncepcióját alátámasztja.Nekem 3-4 évtized tapasztalata és méréseim alapján van egy koncepcióm,de ez is hibalehetõségeket rejt,de még senki nem tudta cáfolni(de én sem tudom pontosn igazolni,mert sosem számoltam ki pl. az egy évre jutó szélsõségeink számát és változását).A felmelegedésnek van egy jó fokmérõje Európában és sok magashegységben:a gleccserek hossza és a hóhatár magassága.Persze ez nem csak hõmérséklet,hanem csapadékfüggõ is.A sarki tengerjéggel állandóan foglalkoznak,de ez sem csak a hõmérsékletet tükrözi,hanem a tengeráramlások is befolyásolják.Az arktiszi jég asszimetriája az É-atlanti-ár. miatt van.Ennek gyengülése is növekedést okozhat,nem csak a sarki léghõmérséklet csökkenése.De ezeket ki és hány helyen történt méréssel tudja különválasztani,és a fõ okot megtalálni?

Mindenesetre én csak akkor beszélnék erõsödõ jégkorról,ha a hírek tetemesen meghosszabbodó alpi gleccserekrõl szólnak.Esetleg ha ismét lesz a múlt század elejéhez hasonló februári -10 fokos havi középhõmérséklet Pápán.
Már kifejtettem,hogy igazából örülni kéne,ha az átlagnál melegebb az idõ a fûtési szezonban(egyszerre kíméli a pénztárcát és a környezetet a kisebb szennyezéssel).A forró nyaraknak egyáltalán nem örülök,semmi értelmét nem látom a 30 fok feletti melegnek,csak kártokoz,bár sokan ezt élvezik...
Sokkal többet használt a környezetünknek egy-egy enyhe tél,mint bármilyen kampány vagy matrica meg szalag.A gazdasági válságról állítólag kimutatták,hogy csökkentette a levegõszennyezést,hatékonyabb volt mint a klímakonferenciák összessége szorozva kettõvel.
Addíg, amíg nem tiltják ki a régi benzinfaló tragacsokat(támogatni kéne az ilyenek lecserélését,ami nálunk csak vágyálom lett,vissza is esett az új autó vásárlás drasztikusan) és a tömegközlekedést,vasutat tudatosan tönkreteszik,akkor elmehetünk a VAHAVÁ-val valahova...

#6087
Ami biztosnak tûnik, hogy a nyarak melegebbek lettek. A telek középhõmérséklete Magyarországon nem változott. Így a melegedés lényegében létezik, amit nem lehet megmondani, hogy az valójában mennyi is.
Mert az a 0,8 fok az annyi, hogy valójában lehet, hogy csak 4 tized.
Ahogy Te is írod, ezek a meteorológiai mérések elképesztõ hibákkal terheltek, lényegében kis túlzással inkább csak tájékoztató jellegûek, mintsem hogy komoly számításokat lehessen végezni velük.
2007-ben például a teveli és a bátaapáti állomás között 1,8 fokos középhõmérsékletkülönbség volt 25 km-en belül, de akár Tevel település másik végében is lehetne mérni ezt a különbséget. Ami több mint duplája annak a 0,8 foknak.
Pécs-Pogányban pl. 2000-ben 12,3 fokos közép volt, 2001-ben pedig 11,0. A különbség itt is jóval több, mint a 0,8 fok, 2005-ben 10,2 fokos közép volt Pogányban, ami a 2000-es évhez képest 2,1 fokos különbség. 1996-ban Pogányban 9,5 fok volt a közép, ami majdnem 3 fokkal alacsonyabb, mint a 2000-es évben.
Szóval ha az a 0,8 fok valójában csak 0,4, akkor az szinte nem érdemel említést.

Illetve amit én nem értek, hogy ha a széndioxid meg ezek az okozók a melegedést illetõen, akkor a telek miért nem lettek melegebbek??
Miért csak a nyarak?
A legtöbb cikk és hozzászólás itt a fórumon is leginkább ezekkel van elfoglalva, hogy a kocsik meg a szennyezés meg a co2 meg ilyenek, de hogy valójában mi változott a klímában, azzal senki sem foglalkozik, legalábbis eleget nem, én úgy érzem.
Az, hogy több az anticiklon, több a beragadó ciklon, és kevesebb a dinamikus front, ez valahogy elkerüli a figyelmet.
Mert ha tegyük fel van változás, elõbb talán meg kellene fejteni, hogy valójában mi változott, hol érezhetõ a változás, mibõl lett több, mibõl lett kevesebb, és abból kiindulva lehetne rájönni, hogy ha van változás, akkor mi okozza.
#6086
Azért is kérdeztem, mert a 6075-ös hozzászólásom kapcsán ütött szöget a fejembe, hogy az alacsony légköri hõmérsékletre megadott linkem nem feltétlenül a földfelszíni hõmérséklet. Az általam megadott link innen dolgozik: Link
Itt a földfelszínhez legközelebbi opció is az 1000 méteres magasságot jelenti. Ezentúl, ha a Föld átlaghõmérsékletérõl esik szó, nem árt megkérdeznem, hogy éppenséggel milyen adatok alapján. Amatõrként asszem hosszú évek sok estéje kell ahhoz, hogy biztonsággal mozogjak e kérdés terén. szegyenlos
#6085
A mûholdas adatsorok 1979 óta állnak rendelkezésre, és közel 100%-os lefedettségel bírnak (az északi és déli-sark környékén egy néhány 100km átmérõjû körre "nem látnak rá" a Föld felszínének görbülete miatt).

A mûholdas adatoknál az egyetlen problémát a mûholdak lassú, évtizedek alatt bekövetkezõ pályamódosulása jelenti, az ebbõl adódó kismértékû eltérés azonban pontosan kiszámítható és korrigálható.

A mûholdaknál még egy további dologra érdemes figyelni: ezek nem a földfelszín hõmérsékletét, hanem a légkör egyes szintjeinek hõmérsékleti anomáliáit képesek mérni. A felszíni adatokhoz talán az alsó-troposzféra (0-5km) állhat legközelebb.
#6084
Volna egy kérdésem: Úgy tudom vannak már mûholdas méréssel készült adatsorok. Mennyire megbízhatóak a mûholdas mérések, azaz a mûholdas mérések mennyiben válthatják ki a lefedettség, illetve a rosszul elhelyezett mérõhelyek okozta kérdõjeleket?
#6083
A globális hõmérsékleti adatsorok megbízhatóságának megkérdõjelezése teljesen megalapozott. Ha eltekintek a városiasodás , az állomások esetleges rossz elhelyezése , az eltérõ mérési és árnyékolási módszerek , a térben és idõben változó észlelési órák , valamint az évkönyvekben és CLIMAT táviratokban közölt napi középhõmérsékletek különféle számítási módjai okozta kérdõjelektõl (már ezek együtt nem kevés bizonytalanságot visznek a rendszerbe), ott van még a lefedettség hiánya .

Napjainkban a felszíni megfigyeléseken alapuló globális hõmérsékleti adatsorok lefedettsége 75 százalék körüli, még ez is magában hordoz némi bizonytalanságot, azonban ennél sokkal megdöbbentõbbek a 19. századra vagy a 20. század elejére vonatkozó adatsorok. Az IPCC által is használt HadCRUT3 felszíni illetve tengeri megfigyeléseken alapuló hõmérsékleti sor lefedettsége 1850 körül 20-25 százalék, 1870 körül 15-20 százalék, de még 1900-ban is csak 40 százalék. 1867-ben például a Föld felszínének 13-16%-áról áll rendelkezésre valamilyen adat (gyakran ez is 1000km-es körzetben egyetlen állomást jelent - ellõrizhetetlen, összevethetetlen adatokkal). Ennek ellenére az IPCC álláspontja, hogy az elmúlt 150 év hõmérsékleti tendenciáit +/- 0.2°c hibahatárral ismerjük... nevet

A HadCRUT3 elérhetõ itt, mindenki vethet egy pillantást a lefedettségi adatokra (minden 2. sor, közvetlenül az anomáliák alatt): Link

Ezt a szituációt leginkább ahhoz tudnám hasonlítani, mintha valaki megkérdezné tõlem mennyi volt xy részvény havi átlagos árfolyama 2008-ban, és én csak a hétfõi kereskedési nap adatait ismervén teljes magabiztossággal állítanám, hogy adott hónapban ennyi és ennyi. Na azt hiszem néhányat jót mosolyognának rajtam kacsint
#6082
Az adatok megbízhatósága mellett a másik, legalább ekkora kérdõjel az, hogy az észlelt változásokat nem természetes ingadozások eredményezték-e. Az európai és azon belül az általad említett magyarországi melegedõ tendencia magyarázataként mostanság kezd fény derülni a több évtizedes skálájú természetes(!) ingadozások fontos szerepére. A metnetes fórumokon Svadász elemzései nagyon tanulságosak ez ügyben.

Ez Európa, a Föld egyik legjobb adatminõségû területe, ahol egész °C nagyságrendû hiba tényleg nem valószínû az átlaghõmérsékletben, azaz itt az utóbbi pár évtized melegedõ trendjének megléte realitás. Bár a mértéke már nem, a több tized °C-os hiba itt is bõven benne van: errõl Hidegség vagy Cauchy korábbi hozzászólásait érdemes olvasni (elnézést azoktól, akiket kihagytam). A Föld egészére vonatkozó tizedfok "pontosságú" átlagszámítást viszont - az elõbb írt okokból - már hihetetlen merészségnek látom.

Félreértés ne essék: a szennyezõanyagok ill. az üvegházhatású gázok kibocsátását szerintem is drasztikusan vissza kell fognunk. A CO2-többlet akkor is nagyon nagy kockázatot jelent az éghajlatunk számára, ha netán a mi életünkben ennek még semmilyen következménye nem mutatkozna. Az is meglehet, hogy valamilyen hatás (pl. az óceánok nagy hõkapacitása) miatt a sok CO2-vel járó magasabb egyensúlyi hõmérsékletre csak évszázadok múlva, vagy még késõbb áll át a légkör - de az ük-ükunokáinkat sincs jogunk ilyen kockázatnak kitenni.
#6081
Egyáltalában nem érzem maszatolásnak a rengeteg hibával, hiányossággal terhelt, homogenizálásnak nevezett manipuláláson átesett adatokból levont egyértelmû következtetések megkérdõjelezését.
Inkább egészséges tudományos szkepticizmusnak.
#6080
Úgy érzem, csak maszatolás, ha a hibahatárokkal, sivatagi és õserdei mérések hiányával vagy egyebekkel próbáljuk elkenni a hõmérséklet-emelkedés problémáját.
Éppen a minták nagy száma miatt egy 0,8 százalékos emelkedés komoly figyelmeztetés kellene legyen. A 0,8 százalék tízezres nagyságú adatszolgáltató esetén aligha hibahatár. Mo-on például évtizedek óta minden évben több melegrekord dõl meg, mint hideg, miközben az új telepítésû helyek fagyzugos részeken, és nem hõerõmûveknél, autópályák mentén létesülnek.
Nyilvánvalóan sok a túlzó elõrejelzés, de a bagatelizálás is veszélyes, mert mire minden kétkedõt meggyõznek a tények, lehet, hogy már késõ lesz. Azzal pedig nagy hibát aligha követ el az emberiség, ha akár a CO2, akár a CO vagy más anyagok mesterséges kibocsájtását csökkenti.
#6079
Szerintem Bastardi olvassa a fórumot. laza A múltkori írását kiegészítette, amely igencsak illik a fórumban most született hozzászólásokhoz, ezért be is teszem: Link
Lényegében az idõjárási tényezõk korrekt megközelítését várná el, kritikával illetve a globális felmelegedés õrületet. Azért nem felejti el hozzátenni, hogy a CO2 szintet nem szabad félvállról venni, de nincs éppen kiegyezve azzal a "hisztériával", ami a globális felmelegedés körül forog.
#6078
Az éghajlatváltozással kapcsolatban gyakran emlegetett adatok közül ténynek én csak a széndioxid-szint emelkedését nevezném. Fizikai tény az is, hogy ez a széndioxid-többlet üvegházhatású, és képes arra, hogy a Föld egyensúlyi hõmérsékletét több fokkal megemelje. A kibocsátásával már emiatt a puszta LEHETÕSÉG miatt nagyon óvatosnak kellene lennünk: ennyiben egyetértünk. Nagy kérdés viszont, hogy a légkör és óceán bonyolult rendszerében - amiben rengeteg pozitív és negatív visszacsatolási lehetõség rejlik, ill. sok természetes hatás is módosítja a hõmérsékletet - az emberi eredetû változás LEHETÕSÉGE a valóságban mennyire, és milyen idõtávon fog megnyilvánulni.

A Föld átlaghõmérsékletének mérése viszont már közel sem olyan egzakt, mint a széndioxid-szinté. Ha belenézel a felhasznált adatsorokba, ott hemzsegnek az adathiányok, több országnyi területek mérés nélkül (sivatag, óceán, esõerdõ), menet közben áthelyezett vagy várossal körbenõtt állomások, stb. Mindezek miatt a 0,8°C-os melegedés(?) kimutatása nem túl meggyõzõ, könnyen lehet, hogy az érték hibahatára eleve ennél nagyobb.

A "víz prédikálásához" pedig csak egy apró megjegyzés: remélem, tisztában vagy vele, hogy az autók EURO minõsítése a fõ üvegházhatású gázokra nem tartalmaz semmilyen megkötést (amit korlátoz, az a szén-monoxid, a nitrogén-oxidok és a metánnál nagyobb molekulájú szénhidrogének kibocsátása). Így ettõl nem kerül kevesebb szén-dioxid a levegõbe...
#6077
nevet
Link laza
#6076
Szeretem én a nyulakat, nekem is van egy otthon, igaz az törpe kacsint De azért õ se vigye a puskát! laza
#6075
Mindig ezek a nyúl-hasonlatok... zavarban vidám
#6074
Nem kétség, hogy mi emberek egy bonyolult kölcsönhatás része vagyunk a Bolygón! Ahogy ránk is hatnak annak erõi, változásai, úgy mi emberek is hatunk rá, így vagy úgy... Számomra nem bizonyított, hogy mi emberek képesek vagyunk globális mértékben befolyásolni Bolygónkon végbemenõ éghajlati változásokat.
Aki ismer, tudja mennyire kényes vagyok bármilyen környezetszennyezésre, milyen viszonyban állok a természettel.

Számomra ez nem több, mint nagy szavak: "nõ a szélsõséges jelenségek száma és intenzitása"
Emlékszem, a hetvenes években (lehet ugyanazok, akik ma a globális felmelegedés mellett érvelnek) egyes "tudósok?" még a médiában a "jégkorszakról" prédikáltak...
Ugyan már! 150 év meteorológiai mérései? Erre mondják azt szerintem, nehogy már a nyúl vigye a puskát...

#6073
Úgy tûnik félre értettél, a hozzászólásod a tartalma miatt rossz fórumban volt, de ezt mint láthatod egy moderátor áthelyezte.
Nem vontam kétségbe, hogy környezettudatosan élsz, én is megpróbálom a tõlem telhetõt (szelektív hulladékgyûjtés, tömegközlekedés stb.), csakúgy mint az oldal látogatóinak nagy része. Viszont abban még mindig nem vagyok biztos, hogy egy matrica változtatna bárkinek a felfogásán. Mindenki tudja a saját "bûnét" és vagy megpróbál azon változtatni vagy nem.
Matrica helyett még mindig a környezettudatos nevelést tartom a legfontosabbnak. Ha mindenki a saját családjában elhinti a környezetvédelem fontosságát máris elõrébb vagyunk. Én legalábbis ezt teszem.
A többit adaz elmondta és valóban érdemes visszaolvasni ezt a fórumot (is).
#6072
Csak egy ellenkérdést engedj meg: hogyan lehet kidolgozni egy ilyen nagy felbontású modellt 2100-ig terjedõen, ha még a rövidtávú, páréves klímamodellek (fõleg a globális felmelegedést kiszámítók) sem váltak be? Ajánlom figyelmedbe a #6000-es hozzászólást, illetve az ott hivatkozott cikk átolvasását, tanulságos.
#6071
Áthelyezve innen: Téma ajánló a MetNet fórumra (#1132 - 2009-09-22 14:23:1laza

Továbbra is javasolom a téma éghajlatváltozás topikban való folytatását, ahol az általad felvetett ténymegállapítások szakavatott jeles fórumozók segítségével megvitathatóak, az esetleges tárgyi tévedések helyre tehetõek. Ajánlom pl. a napokban hidegség által írott rövid összefoglalót arról, hogy mi minden befolyásolhatja az Arktisz jégborítottságát. Csak annyit, hogy az ÉNY-i átjáró korábban is megnyílt már - 1906-ban Roald Amudsen kelt át rajta, legalábbis az újvilági történetírás szerint elõször - hiszen másképp nem lenne a neve átjáró. Ebben az évben legjobb tudomásom szerint nem volt teljesen jégmentes, teljes jégmentesség valóban fennállt 2007-ben vagy 2008-ban, de ez csupán az 1979 óta tartó megfigyelések alapján jelenthetõ ki elsõnek, tehát 30 év távlatában. A föld átlaghõmérsékletének pontos mérése pedig a mai napig is vitatott téma, hiszen olvashatod mennyi vitás kérdés kerekedik egy-egy rosszul elhelyezett automata körül is az oldalon, hát még a világban mennyi ilyen lehet. Az általad említett 0.8 fokos eltérés tudomásom szerint a korábbi El nino tetõzéséhez köthetõ, jelenleg 2009 augusztusa +0.23 fokos eltérést mutat.Link A témát itt részemrõl lezártam.
#6070
Áthelyezve innen: Téma ajánló a MetNet fórumra (#1131 - 2009-09-22 13:39:26)

adaz-nak. Lényegében egyet gondolunk. Viszont azt kérem mindenkitõl, ne gondolják, hogy reklámakampányt folytatok, mert egyszerûen globális közügyrõl van szó. A Föld átlaghõmérsékletének emelkedése tény: 0,8 C fok. Természetesen jómagam se kívánok holmi "jégkorszakkal" és más istencsapással riogatni senkit sem és csak elnézõen lehet mosolyogni az amerikai filmipar e téren - a jó üzlet reményében bedobott, ilyen témájú katasztrófákról szóló alkotásaiban. Viszont ez a veszély fennáll, akkor, ha a Golf-áramlat megszûnne. A Magyar Tudományos Akadémián VAHAVA-projekt tanácskozásán, a megjelent szakemberek viszont elmondták, hogy Magyarország területére már kidolgoztak egy 50 km-es rácsbontásban olyan szcenáriókat, ahol a hõmérséklet, a csapadék és más idõjárási jellemzõk hogyan változnak, ha a Föld átlaghõmérséklete 2, 3, 4, 5 C fokkal emelkedik az elkövetkezendõ évtizedekben, egészen 2100-ig. Igy pl. a nyarak melegebbek lesznek és a csapadék mennyisége fõleg az Alföldön csökken, azzal összefüggésben, hogy a ciklonok gyakorisága csökken, viszont intenzitásuk nõ. Telek enyhébbekké válnak, több csapadék várható. Jelenleg a pontosabb elõrejelzések érdekében, dolgoznak a rácsfelbontás fínomításán, azt 25 kilométeresre csökkentve. Gondolom mindenki felfigyelt rá, hogy a szélsõséges jelenségek gyakorisága nõ. Továbbá tény, hogy az északi sarki jégtakaró olvad és nyárra megnyílt az északnyugati átjáró. Csak remélni lehet, hogy nemzetközi összefogással a CO2 kibocsájtás csökkentésével talán megelõzhetõ, hogy az 5-6 C fokos melegedésig eljussunk, mert annak következményei olyasmik is lehetnek, amit az amerikai filmipar mágusai most olyan elõszeretettel favorizálnak. szomoru
#6069
Áthelyezve innen: Téma ajánló a MetNet fórumra (#1130 - 2009-09-22 11:24:55)

Nézz be az éghajlatváltozás fórumba, hogy mennyire árnyalt a kép a globális felmelegedés kapcsán. Szerény véleményem szerint az autóipart kevésbé a klímaváltozás, mint inkább a kõolaj egy két évtizeden belül várható drasztikus fogyása tereli az alternatív technológiák felé, amely sajnos még az átlag magyar pénztárcának messze nem megfelelõ. Hogy a fórumtémánál maradjak, szerintem az oldal célja alapvetõen tudományos háttér biztosítása meteorológiai témakörben, nem pedig reklámkampányok folytatása. Az oldalon egyébként igen sok értékes írás található már most is ebben a témakörben, amely mindenki számára elérhetõ interneten, így az oldal nagyon sokat, ha nem a legtöbbet tesz hazánkban azért, hogy a klímaváltozás kérdéskörében minél több, tudományosan is megalapozott információ mindenki számára elérhetõen megjelenjen. Ez csak az én véleményem volt, amely nem feltétlenül egyezik az oldal megalkotóinak véleményével. Egyébként is nagy kérdés, hogy van-e egyáltalán globális felmelegedés, mit értünk ez alatt, még egyszer mondom, a klímaváltozás fórumot tudnám neked ajánlani. vidám Csak nehogy átess a ló túloldalára, ha belekóstolsz, és a "vigyázat, nyakunkon a jégkorszak" feliratot helyezd ki a szélvédõre hideg
#6068
Áthelyezve innen: Téma ajánló a MetNet fórumra (#1129 - 2009-09-22 09:55:07)

Válasz a nunataknak.
Igaz, úgy tûnik, a víz prédikálásának és közben a bor ivásásának esete áll fenn. De, hogy a téma ezzel ne menjen cigányútra, legyen szabad a következõket megjegyeznem:
1. EURO4-es minõsítésû kocsival közlekedek.
2. Csak akkor veszem igénybe, ha olyan ügyfélhez megyek, akit közforgalmú jármûvel csak hosszas gyaloglással lehet elérni. Ilyen esetekben, gyermekkori súlyos betegség miatt rokkant lévén rászorulok az autóra.
3. KRESZ szabályainak maximális betartásával, defenzív módon közlekedek, ezúton is csökkentem a kocsi károsanyag kibocsájtását.
Még sorolhatnám mivel törekedek még arra, hogy a légkört, a magam szerény módján minél kevésbé szennyezzem.
Összefoglalva, úgy hiszem megvan az erkölcsi alapja, az elõzõ levelemben közzétett felhívásomnak.
Nem értek egyet, hogy a téma nem illik ide. Nagyon is idevág, hiszen mindannyiunk, akik rendszeresen figyeljük (jómagam 45 éve, rendszeres feljegyzéseket is vezetek errõl) az idõjárás alakulását, tapasztaljuk nõ a szélsõséges jelenségek elõfordulásának száma és az intenzitása. Tehát itt is nemcsak érdemes, de szükséges errõl is szót váltani, hiszen ebben mindenkinek megvan a maga felelõssége, ebbõl senki sem húzhatja ki magát azzal, hogy megelégszik a szimpla regisztrálással és kész.
Várom és kérem a tisztelt észlelõtársak további véleményét. szomoru
#6067
Áthelyezve innen: Téma ajánló a MetNet fórumra (#1128 - 2009-09-21 15:12:07)

Nem értem, hogy attól miért lennénk elõrébb ha felragasztunk egy matricát és közben autóval járunk? Bort prédikál és vizet iszik tipikus esetének tûnik számomra. Ja, és a téma nem is ide tartozik.
#6066
Áthelyezve innen: Téma ajánló a MetNet fórumra (#1127 - 2009-09-21 14:44:45)

Kedves észlelõtársak!
Szerintem állandóan napirenden lenne jó tartani, a globális éghajlatváltozással kapcsolatos olyan teendõket egyéni szinten, melyekkel - mindenki aki látja ennek óriási horderejét - ha csak egy hangyányit is, de hozzájárulhat a várható mind súlyosabb következményeknek legalábbis mérséklésére. Na, ez jó hosszú lett, elismerem.
Természetesen magamból kell kiindulni - vagyis, mint autós azt gondoltam kiteszek egy figyelemfelhívó szalagot a hátsó szélvésõ alsó részére, amelyen a Föld távoli ûrfelvétele látható a következõ felirattal? "A te kezedben is a Föld sorsa!"
Javasolom, csatlakozzanak ehhez, akik személygépkocsikkal rendelkeznek (persze a furgonosok és a kamionosok is), mert tenni kell végre valamit,hogy késõ utódainknak is egy élhetõ földet és belélegezhetõ levegõt hagyjunk magunk után. Szerintem ez nem reklám, hanem globális érdek, ami minden mást megelõz, még az olajlobbikét is!
Kváncsian várom véleményeteket és azt, hogy mit tennétek még ennek érdekében?
A VAHAVA projekt tagja.
#6065
Vagy Beethoven a zene Mozartja? laza
#6064
Persze azért még közel sincsen sehol, a régi állapotához képest:
Link
De szerencsére 2007-hez képest elégg jól néz ki.nevet
#6063
Bastardi is beszólt a klímaõrület és a jégkiterjedés kapcsán. Elég humorosra sikerült, még kitért a nemrégiben felmerült sörkomló problémákra is kacsint . Továbbra is hideg telet és decembert jósol, de miértrõl nem árult el sokat, úgyhogy nem lehet készpénznek venni. Link

Szerk.: alább 30 évet akartam írni, 1979-re gondoltam szegyenlos
#6062
A jég nagyobb kiterjedése mellett a vastagságára is érdemes odafigyelni. Most pl. sokkal nagyobb területen figyelhetünk meg vastagabb jégtakarót, mint a korábbi évek ezen idõpontjában.
Véleményem szerint ez a masszívabb jég jövõre még ellenállóbb lesz a sarki nyár idején így akár folytatódhat is ez a pozitív jégkiterjedési tendencia.
Egyszóval: (még) kicsi a bors, de erõs! vidám

Pl.: Link
#6061
Ja és mindezt úgy, hogy a kedvezõtlen, sõt tragikus lehetõség valóban benne van mindkettõben. De mindnyájan ismerjük a farkasos mesét... zavarban
#6060
Valahogy az az érzésem, hogy a szén-dioxid a klíma H1N1-e. Bizonyos körök igen nagy dolgokat szeretnének a nyakába varrni, változó sikerrel.
#6059
A "semmiképp nem utal" szószerkezetet sehogyan sem tudom felfedezni, ilyen lazasággal kezelt fordítást úgy is lehetne tálalni, hogy ez MÉG nem tekinthetõ a folyamat gyógyulásának/visszafordulásának, de talán az lenne a leghelyesebb, ha azt írnák, hogy nem hozható összefüggésbe a folyamat megfordulásával. Ez azért is volna korrektebb, mert valóban kell még néhány év, hogy tényleges trendet tudjunk vizsgálni, sõt az eltelt 40 év se valami hûde nagy intervallum magabiztos következtetések levonására, ennyi idõ jó esetben egy AMO ciklus intervalluma, meg ugye a pontos mûholdas megfigyelésre sincs túl régen lehetõség.

Más: B. Obama Elnök Úr asszem holnap mond beszédet az ENSZ-ben a klímaváltozásról, azt rebesgetik, hogy Amerika elõbb utóbb beadja a derekát a CO2 kibocsátást korlátozó egyezmények kapcsán. Bármennyire szkeptikus is vagyok a túlzott globális felmelegedés õrülettel kapcsolatban, ezt azért nem bánnám. Különösen, hogy mindez nagyban elõsegítheti a zöld technológiák továbbfejlõdését.
#6058
Éljen a jégkorszak nevet
#6057
"This year, the minimum extent did not fall as low as the minimums of the last two years, because temperatures through the summer were relatively cooler. ... While the ice extent this year is higher than the last two years, scientists do not consider this to be a recovery. " forrás: Link Ha jól látom, valahogy ezen mondatokból lett ez az érthetetlen zagyvaléknevet Közepes angol tudásommal mondhatom, h azért az eredeti mondatoknak még van értelme. vidám A lényeg, h hízik szépen a jég hideg
#6056
"A Colorado állambéli Boulderben mûködõ szervezet szerint ebben az évben az Arktiszon mért nyári hõmérsékletek nem alacsonyabbak voltak, mint az elmúlt két évben, de ez semmiképp nem utal "gyógyulásra."

Nem azért de ennek a mondatnak semmi értelme. vidám Abban viszont igazuk van, hogy a jég olvadása a következõ nyarakon is folytatódni fog, hiszen ez minden nyáron bekövetkezik.
Link Úgy látszik kétségbeesetten próbálnak érveket találni a megállíthatatlan felmelegedés mellett.
#6055
Talán az Amo-ciklus lehet az összekötõ kapocs, hisz az évtizedes idõlépcsõjû ciklusaival bizonyítottan hat az északi félgömb jégborítottságára.
#6054
Van-e valamilyen adatunk, összefoglalónk a napfolttevékenység hiányából adódó globális hõmérséklet-csökkenésre? A jégborítottság-növekedésen kívül más is utal(hat) erre?
#6053
Egyetértek, egy-két számadat és nyilatkozatmondat és hozzá a kontárszöveg...
A tendencia jellege az, ami kimaradt, így okafogyott és szánalmas cikk született, igaz nem lep meg.
#6052
Link Kisarkított hülyeség! Kérdem én ha most ezt írják, mit írtak volna, ha a 2008-as, netán a 2007-es alatt zár? Tipikusan az az eset, amikor már megvan mit mondunk, függetlenül a tényektõl... Végülis a már általunk is linkelt cikkbõl ollóztak össze vmit. Én pl. azt adtam volna címnek, 2007-hez képest jóval nagyobb jégborítottsággal ért véget a sarkköri nyár hideg
#6051
Közvetett.
A kontinensükre leginkább hatást gyakorolni tudó terület a Barents és Kara-tenger körüli vizek jégborítása.
Ha ez erõsen kiterjedt jelleggel bír, és megfelelõ makrohelyzet áll fel, erõs hûtõszekrény-effektust tud biztosítani, ellenben erõs hiánya esetén ellentétes jelleget erõsíthet.
Azaz nem is elõidézõ, hanem inkább erõsen rásegítõ jelleget tud ölteni.
A 2002-2003 téli igen erõs jégborítást a makrohelyzet (erõs és tartós ciklontevékenység Északkelet-Európa felett kontra erõs anticikonális jelleg a kontinensen) tökéletesen ki tudta aknázni.
#6050
Köszi, nagyon jó ez a link! Akkor az nem volt vmi nagy eltérés.
#6049
A 2003-as jégborítás és az itteni januári események közt milyen összefüggés lehet?
#6048
Erre a kérdésre könnyû választ találni. Ebben a fájlban napi bontásban megtalálhatóak a jégkiterjedés-adatok: Link (excel-el nyitható meg)

2005-ben a legkisebb kiterjedés szeptember 22-én állt be 5.315.156 négyzetkilométeres értéken. Az idei mélypont most már minden bizonnyal szeptember 13-a, a jégkiterjedés 5.249.844 km2 volt.

A különbség kb. 65.000 négyzetkilométer, ez nagyjából kétharmad Magyarországnyi területet jelent.
#6047
Ha jól emlékszem, akkor 2001.09.11-én, miután leállították az U.S.A. teljes légiforgalmát (és néhány napig még tilos maradt a repülés), tudósok kaptak az alkalmon, és megvizsgálták, hogy milyen hatással van a kondenzcsíkok eltûnése. Mert ugye ha nincs légiforgalom, nincs kondenzcsík.
Kis mértékben, de emelkedést tapasztaltak a hõingásban.
Na, nem épp egy tudományos cikk, de talán valaki majd egy jobbat is talál: Link

Egy matrica pedig szerintem nem old meg semmit. Inkább ezen a fórumon keresztül érdemes rádöbbenteni az embereket arra, hogy ne higgyenek a lobbik hatására íródott cikkeknek, filmeknek, stb.
#6046
Észlelési naplóból áthelyezve. (Kapcsolódó észlelés: 2009-09-20 08:08:56)

Szokásos reggeli észlelésemkor azt hittem cirruszok borítják az égbolt nagyobb részét. Valójában a légijáratok szétterülõ kondenzcsíkjairól van szó, némi stratus foszlányokkal. Nem igen láttam még ilyen mértékben a kondenz felhõképzõ hatását. Tenni kell már végre valamit a globális légszennyezéssel szemben. Ezért mint a Magyar Meteorológiai Társaság és a VAHAVA projekt tagja, azzal a felhívással fordulok az észlelõtársakhoz, kövessék példámat, azaz akinek kocsija van tegyen ki a hátsó szélvédõre egy feliratot: "A te kezedben is a földünk sorsa!"
#6045
Kíváncsi lennék, h az idén 12-én beálló minimum, mennyivel volt alatta a 2005-snek ami ugye 2005-ben vmikor a hónap vége felé állt be. Ezt eddig sehol sem találtam szomoru
#6044
Király!vidám
Az pedig gyönyörû tél volt!
Idén szerencsére hamarabb állt be a jégborítottsági minimum, mint tavaly vagy tavalyelõtt.
#6043
Eltelt az a bizonyos két-három napból kettõ, és már biztos, hogy fordul a jégborítás, már a 2005-ös szintet ostromolja, napokon belül leelõzi: Link
#6042
Hm, nem szeretnék megsérteni egyetlen jóhiszemû embert sem, de olybá tûnik, hogy ez az egész film egy jól összerakott kampány, amit nem oly régen Al Gore-al kezdtek el felfuttatni. Ebbõl jó kis pénzt lehet csinálni, meglovagolva a globális felmelegedés õrületet. Mennyire is jövedelmezõ a CO2 kvóta kereskedelem? Egy pár magyar sztárocska is odaáll lefényképeztetni magát, miközben halvány fogalma nincs az egész meteorológiai hátterérõl és az egész kérdést övezõ tudományos vitákról. Mindenesetre készül pár jó fénykép, az éppen trendi ügy mellé való odaállás pedig mindig jót tesz az imidzsnek. Egy két trendi alapítványtól is lehet nyúlni némi lóvét ezzel a felépített kampánnyal. Azután mindenki szépen beszáll a trendi kocsijába és hazamegy, miközben fogalma nincs arról, hogy pl. az Antarktiszon hogy a jó égbe növekszik a jégmennyiség. Már elnézést, de a hülyeség kora mindent egybevéve pontosan errõl szól. Én is azt kérdezem, mint az ürge a bemutató snittben: Vajon mikor lesz már ennek vége és végre nézünk szembe tényleg komolyan az emberiség problémáival.
#6041
Elszomorító, hogy ilyen léptékû a sarki területek felmelegedése..
Link
Egyébként-nem tudom, ki hallott róla- elkészült egy, a klímaváltozásról, illetve annak jövõbeni katasztrofális következményeirõl szóló dokumentumfilm( vagyis valami olyasmi), "Hülyeség kora" címmel..
Link
Szerintem-az elõzetesek alapján-jó kis filmnek néz ki, aki teheti menjen el a szeptember 22-ei premierre.
#6040
Az biztos, hogy ez már a 2. év, amikor nem csökkent a jéggel borított területek nagysága. Ebbõl messzemenõ következtetéseket levonni még korai lenne. Majd meglátjuk mit hoznak a következõ évek. Hogy kiknek és milyen érdekbõl jó azt hangoztatni, hogy az egyre nagyobb minimális jégborítottság csak átmeneti, ezt nem tudom, de azért van egy-két sejtésem...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 19:04:58

Kõszeg

6.1 °C

RH: 87 | P: 1023.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.