2024. november 24., vasárnap

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#340
Érdekes!Az árokból ugyan le tudott szivárogni a csapadék ( elõtte teljesen tele volt ), de úgy látszik még nem ért le a talajvíz szintjéig.168 cm.
#339
A Szamos Csengernél tegnap este óta 2 métert áradt, árad a Kraszna is. A Tisza még nem nagyon.
#338
Az erõs olvadás hatására ma reggeltõl erõsen árad a Cserhát vízgyûjtõ területéhez tartozó Szuha-patak és Bér-patak.A belvízzel elöntött terület nagysága ma igencsak megnõtt.A mezõgazdasági területeken a magasabban fekvõ részekrõl gyors folyású patakokként iramlik a víz a sík területekre,ahol ideiglenes tavakat hoz létre(pl.Héhalom-Egyházasdengeleg között).Vízben áll már a palotási almás nagy része,és a szarvasgedei rét is. A várható újabb csapadék és az olvadás miatt további elöntés várható.
#337
Sziasztok!Mától kezdve közlöm itt a kertben lévõ fúrott kút vízszint magasságát a talajhoz képest. Érdekel benneteket? Ha nem akkor is közlöm! HeheA mai adat 168 cm.
#336
Van értelme ennek a viszonylag sok csapadéknak? El tud folyni a talajba vagy még fagyott a föld, így csak elpárologni tud?
#335
Itt Szarvas körül hóban kb. 50 mm víz van tárolva. A hétvégén a hó alatt már megjelentek a belvízfoltok. Most esik az esõ, számottevõ mennyiség várható a napokban.Mindezekbõl egyértelmûen látszik, hogy komoly belvízhelyzet alakul ki a héten. Aztán lehûlés, hóesés....tehát javulás nem várható. Ez már kifejezetten káros a mezõgazdaság számára! Március végéig egy csepp esõ sem kellene.
#334
Donpalesz!Igen, az nagyon jó, hogy sok csapi volt a vízgyûjtõn, és lesz még ezentúl is remélhetõleg, de az egyetlen komoly befolyás a Zala, és annak a vízhozama is csak csekély. Ezzel azt szeretném mondani, hogy a vízgyûjtõn leesett nagy mennyiségû csapadék még nem okoz látványos vízszintemelkedést. Jelentõs emelkedéshez az kell, hogy "ráessen" a Balatonra a csapadék. Nem egyszer volt, hogy Nyugat-Mo. úszott a vízben, árvízben, de nálunk alig volt csapadék, ennek megfelelõen a vízszint is csak szerényen emelkedett. Szóval várom, hogy "beleessen" a Balcsiba egy 50-60 mm.
#333
Azért most a Balcsi vízgyûjtõjének is kijutott a jóból. Csak meglesz aza 100 centi...
#332
Az a 20 cm-nyi víz, ami a Balatonból hiányzik, kb. 120 millió m3. Egy nagy Tisza árvíznél ez kb. 12 óra alatt folyik át Tokajnál, tehát nem tûnhet igazán nagy mennyiségnek. Viszont amikor az árhullám csúcsát kellene csökkenteni, "levágni", akkor nagyon jól jöhetne. Erre találták ki a Vásárhelyi terv továbbfejlesztését, ill. azon belül a tározóépítést, ami jelenleg a tervezésnél tart. Ha minden jól megy, idén megkezdõdhet a kivitelezés is.
#331
Sajnos nehéz helyzet lesz. A csapadékos idõnek nem látszik a vége és ha a hideg idõ még kitart 10-12 napig, akkor utána se bízhatunk nagyon fokozatos, lassú felmelegedésben. Szívesen vennénk a Kárpátokban lévõ hóból egy nagyobb mennyiséget ide a Balatonhoz....
#330
tegnap este nem néztétek a duna tv-t? 6 után volt egy müsor a tiszai hóhelyzetrõl is szóltak benne megszóltalt egy meteorológus is és azt mondta nagyon hasonlít a jelenlegi helyzet a múltkori árvíz elõtti szituációhoz, nagy hó van a Kárpátokban és a héten még jelentõs havazás érkezik oda szomoru(, egyenlõre nincs veszély de egy melegedés esetén gondok lehetnek
#328
Igen Riven, én is észrevettem, hogy árad a Duna. De ami furcsább volt, hogy az 50-60%-os jégzajlás egyik napról a másikra teljesen eltûnt.
#327
Du. voltam a dunaparton és láttam hogy igencsak megnõtt a Duna vízhozama az utóbbi napokban. Ez gondolom a Közép-Europában bekövetkezett enyhülésnek no meg a vízgyûjtõ területeken pl Németo. Ausztria lehulott igen kiemelkedõ csapadéknak köszönhetõ. Csütörtökön /feb. 10./ még nagyon alacsony volt a Duna szintje és vizfelszinének kb 50-60%-át jégtáblák alkották. Hát 4-5 nap alatt igencsak megváltozott ránézésre kb 2-2.5m-t emelkedett a vizszint, de ezt a hozzáértõk jobban meg tudják mondani. Ráadásul a közeljövõ is igen csapadékosnak néz ki kiváncsi vagyok mennyivel fog még emelkedni a vizszint bár ha csökken a hõmérséklet lehet hogy nem lesz magasabb esetleg egy nagyobb enyhülés után...........majd meglátjuk
#326
Kockával maximálisan egyetértek!Ha hirtelen tartós melegedés lesz,akkor komoly árvíveszély alakulhat ki.Ellenben hozzánk még jöhetne csapadék,hogy teljen a "lavor".
#325
Bár fenntartással kezelem a GFS-t, de ha "bejön" a sok elõrejelzett hó, akkor ez még komoly gondokat okozhat. Most a Tisza, Szegedig terjedõ vízgyûjtõjén csaknem 6 km3 hó van. Már ez is több mint 1,5 szerese az átlagosnak. (az is igaz, hogy még elmarad az eddigi maximum 10 km3 körüli értéktõl)
#324
Link
#323
Link környékén árvízgyanús helyzet lehet
#322
Jól jön ez a hó a Balcsinak.
#321
A nagy szárazságban szinte észrevétlenül "meghízott" a hó Kárpátalján és Erdélyben. Amennyiben a mostani ciklon a becsült 20-30 cm-es, a hegyekben 30-60 cm-es havat lepakolja, akkor a Tisza vízgyûjtõin már odafigyelésre méltó hómennyiség gyûlhet össze! 20 mm-es csapadékátlag esetén - a Tokaj feletti vízgyûjtõn - nagyjából 1 milliárd m3-el növekszik a hóban tárolt vízkészlet.
#320
Engem is aggasztanak a Balatonnál zajló folyamatok, ott is, mint máshol az országban egyre inkább a gátlástalan pénzemberek érdekei válnak a meghatározóvá, ami azért is különösen fájó, mert sok szép emlékem fûzõdik a Balatonhoz (osztálykirándulások, nyári táborok). A Beach Houseon nyár esténként dübörög a zene, egyre több az erõszakos egyén, Cserszegtomajon természetvédelmi területen lakópark épült, Zánkán a MÁV üdülõ helyére luxusjachtkikötõt terveznek, meg szerte a Balatonnál folyik a még megmaradt zöldterületek felszámolása, beépítése. Az ilyenek miatt nem szeretem én a mai világok. Valamilyen szervezet próbálkozik azért tenni valamit. Szerintem írd meg Tóth Endrének ([email protected]) amit hallottál a vízleeresztésrõl.
#319
Donpalesz! Gondolom, igen. Másból nem nagyon. Csak a tendencia riaszt. Nevesítve az, hogy újból néhány vagy néhány tucat parti telektulajdonos miatt /akik mellesleg nagyrészt feketén építkeztek..../ fogják engedni idõ elõtt, ráadásul nem hozzák be -a különben teljesen rendben lévõ- 110 cm-es optimumot. Az meg különösen nem árt, ha ezek a telek tulajdonosok magas politikai székben vannak.... Sajnos ez megy évtizedek óta. Idõnként nagy hírverés, meg dérr-durr, sõt akár "Balatoni Biztost" is kineveznek, de a valóságban semmi nem történik. Be kell vallanunk, hogy szegény Balatonunknak egyáltalán nincs gazdája.
#318
Most hosszabbítottam meg a grafikont, eszerint épphogy eléri a Balcsi szintje az alsó szabályozási szintet.
#317
Télember: ez komoly? Honnan veszik ilyen biztosra, hogy csapadékos lesz a tavasz? Talán a Luca-jóslásból?
#316
Donpalesz! Nem. Csak szeretném, ha visszaállna a normális vízszint. Az megint más kérdés, hogy 1-1,5 éve verték a mellüket azzal, hogy 110-re felemelik a kívánatos szintet. Most pedig -amikor alig kerültük el a 70-et- már hallatszanak olyan hangok, hogy lassacskán engedni kellene. Arra hivatkozva, hogy milyen csapadékos lesz a tavasz-kora nyár.... Ez nevetséges. Mondjuk azt gondoltam, hogy így lesz....
#315
Tavaly, január 12-höz (32 cm) képest májusra 50 centivel emelkedett a Balcsi szintje, most feleennyi többletvíz is elegendõ lenne a 100 centihez, a tavalyi 82 meg már csakcsak meghaladjuknevet
#314
Már 75 centinevet Télember: te is a vendéglátásnál dolgozol?
#313
Én is reménykedem benne, de nem ártana néhány tisztességes medi ciklon. Mondjuk a tavalyi március-április-május jöhet.
#312
Jó esély van rá, hogy májusra elérje a 100 centit.
#311
A Balaton 72 cm-el zárja az évet. Ez 16 cm-el magasabb az õszi minimumtól és 41 cm-el a 2003. december 31-én mérttõl.
#310
Ismét megmutatta magát a Kárpátok orografikus hatása, hiszen Kárpátalján a tegnapi "gyengécske" csapadékzónából 20 m feletti, Királymezõ környékén 60 mm feletti esõ hullott.
#309
"Centizget" a Balaton és lassan eléri a 70 cm-t. Remélem a következõ 2-3 hónap legalább átlagos csapadékkal zárul és ez elég lehet egy 90-100 cm-es tavaszi induló vízszinthez.
#308
Link
#307
A Felsõ-Tisza és a Szamos árad az elmúlt három nap 50-100 mm-nyi csapadéka következtében. A hazai folyószakaszokon egyelõre nem kell túlzottan nagy vízre felkészülni.
#306
A Körösök vízgyûjtõjén is sok csapadék volt. Áradnak is a felsõ szakaszon, néhol 1-2 m-t ma reggelig. Ma reggeltõl holnap reggelig 24 óra alatt 3 méteres áradás is lehet a Fekete-Körösön. Nézzétek meg, hogy bejön-e az elõrejelzésem.
#305
Nem is csodálom, bár még rosszabb is lehetett volna, hisz a ciklon "kifulladt" estére.
#304
Kárpátalján nagy esõ volt, árad az Ung és még néhány mellékfolyó.
#303
Link
#302
Ma már 60 cm a Balaton átlagvízszintje. A hétvégi esõkbõl a tó nyugati medencéje kapott többet 40-50 mm-t, míg keleten 30-40 mm hullott. A Zalából érkezõ 2 m3/s körüli vízhozam sajnos csak néhány mm-ben mérhetõ napi emelkedést eredményez.
#301
Lassan kisajátítom-e fórumot,de még ezt beírom:59 lett a vízszint,pedig 2 cm-nél több esett bele.A Zala vize mikor ér Siófokhoz ???
#300
A Balatonnak emberi számítás szerint a három nap alatt belehulló kb 4-5 cm esõtõl 61 cm-re kellene duzzadni,és a folyók vízpótlásáról nem is beszéltem.Kiváncsi vagyok a Hydroinfó holnapi adatára/ma 57-et adott/.
#299
A Zala a tegnapi és mai esõnek köszönhetõen(60 mm) 67 cm-re emelkedett,de még tovább emelkedik,a múlt heti 30 cm-rõl.
#298
Folyóink,tavaink szépen apadnak,de a Balaton végre megemberelte magát.Bár szept 25 óta nem sok esõ volt,de befejezte az apadást.Ugyan az akkori 57 után most 56 cm-t jeleznek,de ahogy ezt Kocka levezette a meleget és csapadéktalanságot ellensúlyozó fülledtség áll a háttérben.A 20 fok körüli meleg és a szél szárítana 2-3 cm-t,de a köd és fülledt levegõ párakicsapódása ezt visszapótolja.Kár,hogy ezt 2000 és 2003 közt elfelejtette./Már tudom,hogy a Hydroinfó nagyon megbízható/
#297
Kali!Más a feltételezés és más a tény.Lehet persze éghajlati átlagokban meg ezeréves példákban gondolkodni,de nekünk csak évtizedeink vannak ezen a bolygón.S az tény,hogy 5. éve mélyen 100 cm alatti a vízszint,s rengeteg tó,patak már kiszáradt.Én soha nem pecáztam,nem ûzök vízi sportokat,a pápai strand nekem untig elég.Felõlem a Balaton nyugodtan kiszáradhatna,ha nem aggódék az országért,amibe a Balaton nem az utolsó helyen tartozik bele.De látom/magam is mérem,megvannak 100 év adatai/,hogy mennyire túlsúlyba kerültek a száraz évek.4 átlagnál szárazabbat követ egy csapadékosabb.NEM AKARJÁK EZT SOKAN ELISMERNI,S GLOBÁLIS FELMELEGEDÉS ÉS KLÍMAVÁLTOZÁS TÉNYEIT enyhén szólva megkérdõjelezik.A Balaton csak egy indikátor,sokkal nagyobb bajok vannak sajnos máshol/Lásd hurrikánok/.
#296
Bakonyvár: az idõjárásban nincs bizonyíték semmire, lehet ez is, meg az is!De ne feledd azt, hogy volt ennél rosszabb is már, szóval legyünk optimisták, többet úgy se tehetünk, ha kiszárad, ha kiönt, sokat nem tehetünk, a sors eldönti, ezt kell megérteni (max az okokról lehet beszélgetni, értelmezni)!
#295
Kedves Kocka !Tavaly október óta egy év alatt meglehetõsen sok esõ volt errefelé/720 mm/,ami az elõzõ évek szárazsága után júliusra tavaly szept, után 60 cm-rel emelte a vízszintet.Ebbõl mára 30 maradt és semmi okát nem látom,a majd csak elég esõ lesz optimizmusnak.Még két ilyen esõs év kellene,hogy visszaálljon a 100 cm feletti szint.De mi erre a biztosíték ?
#294
hamarosan csinálok valami összegzést az elmúlt évek csapadékáról, majd felteszem az oldalamra
#293
Link
#292
Kedves Bakonyvár!A Balaton vízmozgása nagyon sok összetevõbõl áll. A nagy nyári melegben természetesen, ÁLTALÁBAN nagyobb a párolgás, mint koraõsszel. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy szeptember elsõ felében (bár nem forróság), de 25°C körüli meleg, száraz és némileg szeles idõ volt. A levegõ párafelvevõ képessége ilyen esetekben sokszor nagyobb, mint fülledt, párás nyári napokon - amikor akár a hõmérséklet is jóval magasabb. Persze a tóba is kevesebb víz érkezett.Egyébként a mostani 57 cm még 32 cm-el magasabb, mint tavaly ilyenkor, amihez képest akkor már csak 2 cm-t sûllyedt. Én remélem, hogy a Dunántúl nagy része az õsz hátralévõ részében legalább átlagos csapadékot kap és akkor jelentõsen emelkedhet a vízszint.A fentiektõl függetlenül abban is reménykedek, hogy a vízjelzéssel, vagy/és a vízüggyel szembeni bizalmad a Balaton vízszintjével és az idehenforgalommal együtt jelentõsen nõni fog.
#291
közel 2 méteres áradás Vásárosnaménynál, széép, baj nem lehet mert igy is alacsony mégLink

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 04:17:26

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

3.0 °C

22505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.