2024. november 24., vasárnap

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#390
A napok múltával egyre nagyobb az esélye egy komoly árhullámnak. Az éjszakai esõt, holnap egy másik követheti, ami zömében ismét északkeleten lesz nagyobb. Ezek az északnyugat-nyugat felõl érkezõ nedves léghullámok inkább a Felsõ-Tisza bal oldali erdélyi mellékvizein (Visó, Bisztra) és a Szamos vízgyûjtõjében szoktak több csapadékot okozni, de kaphat belõle a Kraszna és a Sebes-Körös is. Ha most az olvadással egy idõben, Erdélyben 15-25 mm esõ hullik, akkor a Szamoson rendes nagy árhullám is kialakulhat.
#389
Néhány modell jelentõs mennyiségû esõt jelez holnapra az ÉK-i Kárpátokra és a Bihar-hegységre. Ha ez bejön, akkor nagyon heves árhullám indul el. Persze el is maradhat. Valószínûleg ezért nem beszélnek róla.
#388
Érdekes ismeretterjesztõ filmek kerültek fel az oldalra:

Link

OpenAgent&page=news/775FF6656C9AEF82C1256FBD0050BB7B?OpenDocument
#387
Ma reggel 7 óra: A Duna németországi és osztrák szakaszán gyakorlatilag semmiféle vízszint-növekedés nincs, kisvíz van. Komolyabb csap. nélkül 2-3 napon belül az olvadás miatt folyamatos, veszélytelen emelkedés várható, amire ha ráfut majd egy heves árhullám, akkor már veszélyes lehet.
Egyelõre tehát a Dunán (de a Rábán is) érzékelhetõ és rövidtávon várható veszély nincs. Remélhetõleg a kisebb (Cuha, Gerence, Torna, Hajagos) és nagyobb (Marcal) bakonyaljai vízfolyások is hasonlóképpen elhúzódóan vezetik le a Bakony nem kevés havának olvadékát.
#386
Na csak emelkedett kínkeservesen 1 centit a Balcsi.
#385
bq! nem tudom mi van a fetikövizig oldalával de nem jó valami az biztos. ágerdõmajorra 16 órakkor (03. 14.) 408 cm-t jelzett, most (03. 15. 0h) folyamatos áradás után is csak 304 cm-t. utólag felülírják az adatokat! vigyázni vele!! Ezt sajnos a csapival és a "léghõmérsékletek"-kel is eljátszák néha. (de általában megbízható!)
#384
donpaleszzavarbanzivesen adnék a balcsinak 20-30 centit innen szolnokról majd a tavasszal
#383
Egy kis helyzetkép: ma voltam kint 3 folyó partján (Tisza, Szamos, Kraszna) a kora tavaszi idõben. Az elsõ kettõ szerencsére még alacsony vízállású, a Kraszna viszont erõsen árad ( a határszelvényben több mint 200 cm-t egy nap alatt) és mivel a Tisza alacsony vízállású ezért, a folyó városi-kb 500 méterrel a torkolat feletti-szakaszán iszonyú gyors sodrás volt megfigyelhetõ. A februári rekordhideg utáni mediciklonnal jött vízszintemelkedés hatalmas jégtáblákat emelt a meredek partra, ami még mindig végig szegélyezi a partot. Nagyon szép. Be kell szereznem egy digitfényképezõtnevet) A belvíz viszont mindenhol jelentõs. Néha majd' 1 ha méretû tavak keletkeztek a földeken és mindenütt nagy a sár.

Ami a jövõt illeti. Szerintem ember legyen a talpán aki elõre tudja jelezni a várható vízszintet. Ebben a helyzetben benne van egy szokásos tavaszi árhullám (tekintve hogy a felmelegedés nem csapival jön), és benne van egy rekord árvíz is, lásd az iszonyú sok hóban tárolt vízmennyiséget. Szerintem a kettõ között lesz valahol.
#382
Azért nagyon kínkeservesen emelkedik csak a Balcsi vízszintje, már vagy 5 napja van 83 centin, és ahogy látom nem is nagyon lesz jelentõs csapadék, pedig oda mehetne, mert a Balcsinál nem sok hó esett a télen.
#381
Most úgy tûnik valóban kedvezõbbek a modellek az árvíz elkerülésének szempontjából.Remélem így is marad.

A Balaton vízszintje meg csak hadd emelkedjen,remélem végre idén eléri az ideális vízszintet./ Ez nálam május végére a 100cm vagy több./
#380
Most úgy tûnik valóban kedvezõbbek a modellek az árvíz elkerülésének szempontjából.Remélem így is marad.

A Balaton vízszintje meg csak hadd emelkedjen,remélem végre idén eléri az ideális vízszintet./ Ez nálam május végére a 100cm vagy több./
#379
83cm-es a Balaton.
#378
Úgy néz ki, hogy megint kedvezõen alakul az idõjárás. Száraz, napos, szeles, kellemes idõ látszik.
#377
Részlet a Fetikövizig oldaláról: Tájékoztató a felsõ-tiszai hóhelyzetrõl. Összesítve jelenleg a Tisza Bodrog-torkolat feletti vízgyûjtõjén lévõ hóréteg víztartalma 3,0 milliárd m3. 2005. március 05 és 10. között 600 millió m3-rel nõtt a hóvízkészlet. Ennek oka az elmúlt napok havazása, a Tiszabecs feletti vízgyûjtõn 10-33 mm, a Szamos-Kraszna vízgyûjtõn 9-30 mm csapadék volt.
Az utóbbi évek legnagyobb hó mennyiségét 1999. februárban mérték, amikamikor szintén 3,0 milliárd m3 volt a hóvízkészlet.

Nyíregyháza, 2005. március 11.
#376
Sajna nemnagyon emelkedik tavaink vízszintje...
#375
Folyamatosan veszik vissza a "nagy meleget" a modellek. A jövõhét közepén: a 0 °C-os izoterma (850-en) itt fog kígyózni nem messze tõlünk. A spagetti is fölénk "szórja" a 0 fokot. MOST úgy néz ki, hogy 1000 m körül nem lesz 2 - 3 foknál melegebb a jövõhét közepén. Alacsonyabb szinten viszont erõteljes lesz az olvadás, mely apasztja majd a most még hóban tárolt vízkészletet.
#374
Sziasztok!

Az elõrejelzéseket nézve szerdától-csütörtöktõl egyenletes és viszonylag gyors olvadás fog megindulni.
Ami most nagyon kellemetlenül befolyásolhatja az eseményeket:

1. A péntek-szombati havazás a Sajó-Hernád, a Bodrog, a Felsõ-Tisza és a Szamos vízrendszerében 20-50 mm csapadékot-havat hoz.

2. Ez a hómennyiség keddig szinte változatlanul a vízgyûjtõkön marad.

3. Hosszú idõ után az áramlás nyugat-keletire fordul. A nedves óceáni levegõ áramlásának tengelye közel eshet a Kárpátok vonulatához.

4. 4-5 napon keresztül viszonylag erõs meleg szél lesz, ami az éjszakai fagyokat is megszûnteti.

Ami viszont jól jöhet:

1. Az elsõ 2-3 nap után lesz annyi víz, hogy a jeget akadály nélkül leviheti.

2. Esetleg úgy alakul, hogy nem lesz csapadék.

Sajnos más pozitívumot egyelõre nem tudok.

Az - egyelõre - kevés csapadék kivételével, nem mutatnak túl sok jót a modellek.
#373
Az ensebles újabban 6 óránként frissít.A 0600z-s modell egy kicsit szolidabb mint az elõzõ./Már ami a gyors erõteljes fölmelegedést illeti./Bár még így is veszélyes lehet márc. 20-a körüli idõszak,árvíz szempontjából.
#372
az még csak hó lesz, de!
Az új GFS futás jövõ szerdára lejebb hozta a ciklont most Dél Svédországban lesz a középpontja és valamennyi csapit is betett Kárpátaljára, döntõ fontosságú lehet hogy ez a ciklon merre fog elhaladni mert ha tovább hozza lejebb akkor telibe kaphatja az esõ ÉK Kárpátokat és vele jön a meleg DNY-ról

Figyelemmel kell kísérni a szerda ciklon elhelyezkedését.
#371
A hétvégén viszont jó sok csapadék várható a Körösök (Bihar-hg) és a Felsõ-Tisza (Ék-i Kárpátok) vízgyûjtõjén. Pl. az ETA Modell tartósan 20 mm/12 óra csapadékot mutat a Bihar-hegységre. Ilyen helyzetben Ny-i áramlásnál könnyen leeshet 50-100 mm csapadék, az orográfia megsokszorozhatja a csapadékot. Valószínûleg hóban, tehát késõbb lesz veszélyes.
#370
Jó a rosszban hogy csapadék nem lesz hiszen egy magasnyomású mezõ érkezik dél felõl fölénk ez hozza a meleget, el tudom képzelni hogy lesz olvadás vízszintemelkedés, de ha nem lecsa csapi én tartom hogy nem lesz gond, mondjuk a jégtorlaszok még kockázatosak lehetnek.
#369
Kocka!!! Láttad az új enseblest a Wetterzentrale-n.Remélem tévednek,mert ha úgy lesz ahogy a modellek mutatják...Most nagyon gyors és intenzív felmelegedést adnak márc.15-tõl.Bízom benne,hogy a holnapi, csak szolídabb felmelegedést ad majd.
#368
BELVÍZ: Ezen a területen nem vagyok hivatásos, de ahogy most kinéz a Gödöllõi-dbg. környékén én is ilyet érzek - pedig itt az Õs-Duna homokos öntéstalaja a meghatározó, ami csak úgy nyeli a vizet. Majd meglátjuk ha kienged mit fog kezdeni, mert most még fagyott.(OFF: Aztán arra nagyon vigyázzunk, hogy politikust csak a "szakmai" kijelentése "mélységéig", és picit se tovább - tudjátok, sajnos már vannak, akik alig várják hogy bemárthassanak...)
#367
19-tõl újra melegedés látszik az ENS görbén most van 3 nagy enyhülést jelzõ futás, kiváncsi vagyok hogy alakulnak a dolgok.
#366
Én se a mostani hétvégétõl félek, hanem az esetleges (ne úgy legyen) berobbanó tavaszi óceáni frontok okozta galibától mondjuk a hó második felében, a jégtörõknek addig is lesz dolguk, hisz egyre torlódni fog a jég, ahogy Kocka is írta.
#365
Nagy kérdés mennyi csapadék és milyen erõs olvadás lesz. Most úgy gondolom, hogy nagy árhullám ebbõl még nem lesz, de a Tiszán lévõ jeget már megbolygathatja, esetleg az eddigiektõl is nagyobb torlódásokat okozhat.
#364
Kocka hogy látod a hétvégét, lehet árvízveszély a keleti folyókon? 850 hPa-on pozitív T mellett csapit jelez a vízgyûjtõk nagy részére, ez többnyire esõ lesz ugye?
#363
172 cm. Azért nem írtam tovább mert semmi különös nincs. Amikor elkezdtem írni azt hittem gond lesz.
#362
Koczkás, hogy áll a kutad vízszintje?
#361
Az igaz ,hogy március második felében nagyobb már az esélye a gyors felmelegedésnek,de a modellek szerint talán ez mégsem következik be idén.Remélem most beválnak a modellek.
#360
Ebben reménykedek én is, akkor megúszhatjuk II.fokkal, ám sajna a hó második felében már kockázata van a robbanásszerû fagyhatár emelkedésel járó frontális bemelegedésnek, ha több 1-2 napnál, akkor viszont min. a III.fok ...
#359
Már megint a Tisza vízgyûjtõ területén van komolyabb csapadék. Ez nem jó remélem fokozatosan enyhûl meg az idõjárás nappali olvadásokkal és éjszakai fagyokkal.Bár a modellek szerint március 15-ig inkább télies majd ezután ,lassan lassan tavaszodó/+5 fokot is meghaladó nappali T. max,de éjjel még mindig többnyire fagyos/idõjárás várható.Természetesen amennyiben az idõjárás is olvasta a modelleket.
#358
Kocka ez szánalmas amit ezek mûvelnek!
#357
Tornádót nem jelzett elõre?nevet
#356
Batiz mindig összevissza beszél, de kívánom most az egyszer legyen igaza.
#355
A szokásos politikai dilettanizmus mintapéldánya amai tájékoztató ...
#354
Jó hírek kategória I. díj"Március végéig az elõrejelzések szerint nem várható árvíz - közölte Batiz András szóvivõ" - éljen, ezt még én sem tudtam!"Áprilisban várható a leghamarabb nagyobb enyhülés, és ettõl függ majd, hogy a folyók mennyire áradnak meg - mondta szerdán a kormányszóvivõ," - még jobb!"A szóvivõ elmondta, a Duna a vízgyûjtõ területén 20, a Tiszáén 100 százalékkal nagyobb a vízmennyiség a sokéves átlagnál, ugyanakkor bizakodásra ad okot, hogy a Tisza vízgyûjtõ területén e vízmennyiség fele sík területen helyezkedik el, ahonnan könnyebb elvezetni" - a hegyekrõl nehezebb, egyébként ez a mennyiség kb. 4%. (http://www.hydroinfo.hu/mashidr.htm)A fentiektõl függetlenül az idõjárás bármit okozhat. Csendes levonulást és nagy árvizet is. Azért majd a következõ szóvivõi tájékoztatást is figyelem!
#353
Szerintem elérjük a 100 centit, sõt én titkon reménykedem abban, hogy a 110 se elérhetetlen egy tavalyihoz hasonló csapadékos tavaszt követõen.
#351
Végre elérte a Balcsi a tavalyi max-ot, 82 centitnevet
#350
Stagnálás169 cm.
#349
Persze nem bánom, hogy így van, mert egyenlõre úgy néz ki hogy talán nem lesz uszoda vagy kacsatenyészet a pincébe.
#348
Koczkás: Szrintem az a süllyedés oka, hogy a méretes talajfagyban vannak szigetszerû kiengedések, a portámon is napokig méretes volt a belvíz (30-40m2-es 5-20cm mélyégû "pocsolyákkal"), mely a tegnapi napon mind egy szálig leszivárgott a mélyebb rétegekbe, hisz amiatt nagy a mocsár mostanság, hogy a talajfagy "tundra-effektust" kreál.
#347
Sziasztok!Nagyon érdekes de 1 cm.-t süllyedt a víz. Ennyire nincs telítve a föld?169 cm.
#346
Koczkás:Jó pár éve laktam Zagyvaszántón,az Édenkert panzióban,s annak a tulaja mondta akkor,hogy a hatvani házában még sosem volt talajvíz eddig,s most 1 méteres víz van.Szerintem idén is elképzelhetõ ekkora gond országszerete.Sajna!
#345
Sajnos ma késõn jöttem haza és már sötét volt, így ma nincs kút-vízállás jelentés. Holnap friss infó!
#344
MetFickó: persze igazad van, de nem mindegy, hogy milyen mértékû lesz a felmelegedés. Ha lassúnak ígérkezik, mérsékeltebbek lesznek a károk, de ha hirtelen felmelegedés kezdõdik, (az általában további jelentõs csapadékkal jár) akkor a legutóbbi hatalmas áradást is felülmúlhatja a Tiszán. Most volt a TV2-n, hogy Románia déli részén már nagy áradások vannak, ami valszeg az átvonuló ciklonok elõoldalainak köszönhetõ a hirtelen felmelegedés következtében. Mégha kicsi is az esély, én azért bízok a lassú felmelegedésben és a kevesebb csapiban.
#343
1 centire a tavalyi maxtól a Balcsi.
#342
Rovaniemi, télen nem jelentõs a párolgás szerintem, jó a csapi.
#341
Koczkás! Ne kímélj bennünket, közöld.nevet)Az elõzõ kérdésemre nem érkezett még érdemi (sõt semmilyen) válasz sem. Továbbra is érdekelne...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 08:45:58

Szolnok

0.0 °C

18007

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.