2024. november 06., szerda

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#4632
Nicole harmadszor is hurrikán lett, bár már amolyan szubtrópusi/extratrópusi jellegû. Viszont ha lehet hinni a modelleknek, a következõ napokban ismét trópusi jellegûbbé válhat majd (ezért nem is minõsítették egyelõre át hivatalosan).
#4631
lightning
#4630
Korábban Hermine hurrikán is dobott egy-két massziv lecsapót Floridában és ezt szörfösök föl is vették: Link
#4629
Igaz. Elolvastam ezt az angol nyelvû tanulmányt Link , mely 4 csoportba sorolta a "lighting outbreak"-eket:

1. Nyílt vízfelület fölötti hirtelen erõsödéskor (ez, amit írtam)
2. Amikor veszít intenzitásából a ciklon, lehet tenger fölött, de mégy gyakrabban szárazföld elérése után
3. Maximum intenzitás során (nyilván ez óceán/ vízfelület lehetséges)
4. Irányváltás esetén a ciklon útvonalában, de nem változott az intenzitás

A témával kapcsolatos egyéb érdekességek mellett kiderült, hogy a legerõsebb villámintenzitás kiugró maximumáért az outer rainband vagy feederband régiók a felelõsek. nevet Az inner rainband-ek adják a minimum villámszámot, míg egy második (ámbátor visszafogottabb) maximum a szemfalban figyelhetõ meg.

Ez a tanulmány Kínát elérõ tájfunokat vizsgál, de az eredmények nagy többsége megegyezett korábbi amerikai tanulmányokkal a szerzõk szerint.

Így az általam linkelt radar- és villámtérkép és amit most látok mûholdképek, amit korábban Ti linkeltetek alátámasztja, hogy ez a videó Link a Matthew keleti feederbanjének áthaladásakor készült és valós. Márpedig az ilyen típusú felvételek ritkaságszámba mennek. nevet

Aruba térképen: Link
#4628
Nicole megszaladt, Cat 4 lett. zivatar
#4627
A másodfajú konvektív instabilitást. nevet

Mezo-örvények Nicole szemében: Link nevet
#4626
" Trópusi ciklonok esetében kimondottan a hirtelen erõsödéskor figyelhetõ meg érdemi villámtevékenység."

Ez csak Matthew esetében igaz, a trópusi ciklonokra nem teljesen. A száraz levegõ beáramlásakor (tehát gyengüléskor) is hirtelen, ugrásszerûen megnõ a villámszám.
#4625
Itt a cikk angol nyelven a "lighting outbreak"-kel kapcsolatban, már akit érdekel. Link nevet Trópusi ciklonok esetében kimondottan a hirtelen erõsödéskor figyelhetõ meg érdemi villámtevékenység.

Még annyit az elsõ beillesztett képpel kapcsolatban, hogy a szemfal a bal szélen helyezkedett el azidõtájt, a radar már nem látja, viszont a villámtérkép érzékelte a kisüléseket. A rainband viszont teljesen kivehetõ a kép közepén.
#4624
Az elsõ videó miatt illesztem be, ugyanis a hurrikán keleti oldalán elhelyezkedõ masszív MKR vagy outer rainband és a szemfal keleti és északi része komoly villámshow-t produkált (fekete rész az egyesített radar és villámtérképen):

beillesztett kép



Itt a mûholdfelvételen néhány kisülés látható a fenn említett részekben:

beillesztett kép



A kingstoni eseményeket viszont egy késõbbi nyugati oldalon elhelyezkedõ rainband okozta.

#4623
Szépséges lett ez a Songda. A képen van egy mini "tájfun" is hideg

beillesztett kép



Nagyobban: Link
#4622
Melyiket választottad? nevet
#4621
Nicole elkezdte a visszaerõsödést, már 1-es hurikán lett ismét. A korábbi csúcs 165 km/h volt 968 hPa-os nyomással (közepes 2-es), de most a modellek többsége még mindig leviszi a nyomást benne 950 hPa köré, mielõtt átalakulna mérsékelt övivé, szóval nem kizárt a 3-as kategória.

beillesztett kép

#4620
Songda kutyaszorítóban nevet Már szupertájfunként. 240 km/h benne a legerõsebb szél.

beillesztett kép



Órák múlva szépen bekerül a darálóba, és felcsúszik északra...
#4619
Köszi! A diplomamunkához kell, így használtam a magyarosított elnevezést, és biztos ami biztos jól körül is írtam. laza
#4618
A JTWC-nél erre adtak 100 csomót - 185 km/h-t (cat3) - úgy, hogy a Dvorak-analízis 6.0 feletti ( Link ) Érdekes... sajnos nem magyarázták el a figyelmeztetésben, hogy miért.

beillesztett kép

#4617
Songda nem sokat teketóriázott. TS ---> T2

beillesztett kép

#4616
Na végre gép elõtt nevet

Sehogy laza De ha mindenképpen le akarnám fordítani, akkor valami olyasmi lenne, hogy "másodfajú konvektív instabilitás" vagy "makroskálájú konvergens instabilitás" vagy tükörben "másodfajú feltételes instabilitás" vidám

Sajnos nagyon sok kifejezésnek nincs meg a magyar megfelelõje, de ha sokat használjuk, akkor nem tûnik olyan idegennek. A CAPE-et sem szoktuk lefordítani, igaz, itt jóval egyszerûbb dolgunk lenne, mert egyszerû tükörfordítással is kijön, hogy mirõl van szó, míg a CISK-et magyarázni kell(ene). Pl hogy miért feltételes vagy miért nagyskálájú stb.
#4615
Matthew Arubán: Link és Jamaica fõvárosában: Link

Florida: Link

Sprite téren is nagyot alakított: Link
#4614
Nicole késõbb azért jól megszaladhat, 940 hPa környékére várják a modellek az extratrópusivá alakulásának idején. Link Link Link Lehet, hogy õ is megüti majd a 3-as kategóriát elõtte.
#4613
Lassan véget ér egy "korszak", a friss Recon alapján Matthew már inkább csak trópusi vihar, mint hurrikán. Kicsit északabbra ment végül, meg is karcolta Dél-Karolinát, ezért gyorsabban legyengült. 9 napig volt egyhuzamban hurikán, és ebbõl 7 napig major, szép kis pályafutás ez.
#4612
Mivel Matthew és Nicole is gyengülõben, megszakítva a sort egy kérdéssel, elsõsorban Nano-hoz: A "coditional instability of the second kind" kifejezést hogyan fordítanád magyarra? Másodfajú feltételes instabilitás?
#4611
Timmer szokás szerint benne van a sûrûjében:

Link

#4610
Úgy tûnik, Florida megússza a direkt partot érést, de a nyugati szemfal érinti a keleti partvidéket.
#4609
Éjszaka fekete az ég. kacsint
Amúgy elég lassú a folyamat, még mindig két szemfal van. Floridának ez mázli, mert közben vissza is gyengült 3-assá. A Bahamákon viszont cudar világ lehetett.
#4608
De lassan csukódik a külsõ szem és ismét egy szemmel pillant a kék égre lassan.
#4607
A Recon mérésen is szépen látszik a kettõs szemfal. Így hiába csökkent még benne a nyomás, a szél nem nagyon fog tovább erõsödni egy darabig.

beillesztett kép

#4606
Matt dupla szemes lett. vidám
#4605
Nem kellett "hosszútávig" várni, mindössze 1 napot, Nicole is hurrikán lett. zivatar

beillesztett kép

#4604
Törölt tartalom
#4603
Cat 4.
#4602
Charleston fáklya:

beillesztett kép

#4601
11:20Z - 938 hPa, 123 csomó (~230 km/h). Nemhiába mondták a konzervatív elõrék láttán, hogy ekkora helyi OHC ( Link ) mellett csoda lenne, ha cat3 maradna.
#4600
A friss Recon alapján az utolsó 954 hPa-os méréshez képest 10 hPa-t esett a légnyomás, és repülési magasságban már 130 csomós a szél.
#4599
Az elmúlt órákban szép kis nyomáscsökkenés indult meg, ha így folytatja, hamarosan 4-es lesz megint.

beillesztett kép

#4598
A szem végig megy a parton:
Link
Nagyon durva...
#4597
Friss ECM:
Link
Hát ez kb a semmibõl jövõ major lesz nekik...
#4596
A kanyar után pedig menne a Mexikói-öbölbe, igaz teljesen legyengülve, de ha ott kedvezõ feltételeket kapna, hamar regenerálódhatna. Jó sokat változtak a modellek 1-1,5 nap alatt.

Nicole sorsa is érdekes lehet még, a mostani GFS pl. õt is hurrikánnak mutatja hosszú távon.
#4595
GFS teljesen ráteszi már a középpontját Floridára.
#4594
Friss GFS és ECMWF is most floridai partot éréssel számol, csúnya világ lesz ott így.
#4593
A GFS is beállt a sorba, most már õ is a visszakanyarodós verziót várja. A Bahamák és Florida így duplán kapna. Link Az ECMWF most annyiban jobb, hogy keletebbre viszi a visszakanyarodást, így másodszor csak a Bahamák északi szigeteit érintené. Az UKMO pedig továbbra is Floridán viszi keresztül már elõször, így mire visszakanyarodna, jelentõsen le is gyengülne.
#4592
"Ráragadt" Kubára. Jól elidõzik a keleti végeken. Az IR mûholdképek szerint kicsit szét is zilálódott, azonban a mikrohullámúakon továbbra is jól fest; erõs konvekció zajlik a középpont közelében. Úgy tûnik, hogy emiatt nem sokat fog gyengülni egyelõre. Kérdés, hogy ez mennyire kavar bele az elõrékbe.
#4591
Plusz kint az óceánon van egy ígéretes TW. Jópár modell kinéz belõle minimum egy erõs TS-t néhány nap múlva az Antillákhoz, pedig egyelelõre még invest besorolást sem kapott.
#4590

beillesztett kép



Kezdõdik a fõmérkõzés Kubában is. Az NHC figyelmeztetés szerint elvileg 125 csomó (230 km/h) a Wmax. Szép nagy lett a szeme...
#4589
Az ECMWF új verzióval állt elõ, olyan erõs lenne a blocking, hogy nem engedné fel Matthew-ot, hanem Florida mellett gyengülve visszafordulna délre, majd nyugatra, és a Mexikói-öbölben lelné a halálát. Sõt most nézem, hogy az UKMO is ezzel számol, csak nyugatabbi pálya mellett, így ráviszi Floridára a hurrikánt még az elején. Link

Közben Nicole is kialakult közepes TS-ként. Valószínûleg nem vár nagy jövõ rá.
#4588
Kint vannak még. 117 csomó (215 km/h), 949 hPa. A szem szépen kitisztult. Következõ állomás: Kuba
#4587
Igen, ezt mondtam én is, hogy pont akkor voltak kint, amikor ott volt, most pedig, hogy a víz felett van és kezd újra erõre kapni, mennek is már vissza. Így sem a haiti-i, sem a kubai partot érés elõtt nem lesznek mérések.

wetsom: Ha mázlijuk lesz, akkor hasonlóan kis kiterjedésû marad a hurrikán erejû szél területe a szem körül mint most, és elég távol marad annyira a partoktól, hogy ne nagyon érintse a szárazföldet. Link Link Bár Dél- és Észak-Karolina már nagyobb veszélyben van: Link Link És azért Florida sem biztos, hogy megússza, van olyan modell, ami szerint ott érne partot. Igaz akkor az északabbi államok úsznák meg.
#4586
Ha az amcsiknak pechük van építhetik újjá, az egész atlanti tengerpartot. laza
#4585
Volt kint Recon akkor, amikor Haiti felett volt.

beillesztett kép



A max felszíni szél 108 csomónak (200 km/h) adódott. (A képen a színek a repülési szinten mért sebességeket jelölik)
#4584
Kiküldhették volna kicsit elõbb is a Recon gépet, így most nem sok értelme lesz neki. Mire Matthew visszajut a víz fölé, addig meg már fordulhat is majd vissza.
#4583
Kint a szem a szárazföldön

beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-06 06:50:15

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

-0.9 °C

na00

RH: 91 | P: 1030.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.