2024. november 30., szombat

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#101339
Négy óra alatt 2-3 cm esett.Végül is majdnem meglett az általam beharangozott országos havazás ill. hótakaró.Csak Zalát és Somogyot nem borítja még hó,bár néhány megyében nem sok van még,ill.csak részben havas(Vas,Tolna,Bács).A 80 % közel megvan,de az elkövetkezõ napokban 100 %-ot várok továbbra is.
#101338
Esik a hó változó intenzitással este 6 óta. Lehullott friss hó mennyisége: 3 cm. Teljes hóréteg: 11 cm.
#101336
Csak tudnám hogy mitõl ver rá a térséged hómennyiségben, vastagságban hosszú, hosszú éveken keresztülnevet Pedig ráver, ez tény, kivétel talán a mediciklonos helyzeteket, amikor mi is épp a határán vagyunk a csapadéknak. Ugyanígy a Tisza tó térségében gyakorlatilag mindíg több, sokszor duplája a hótakaró, mint nálam...Mostanában kezdem kapisgálni miért is, holnap kifejtem, te , és más nálam inkább hozzáértõ legalább kiigazítnevet
#101335
Aham, megnéztem az elõrejelzési térképeket, mégsem olyan vészes a helyzet.
Engem megleptek az ÉK-i meglehetõsen intenzív havazások, de mostmár látom, a Metnet-GFS remekül mutatta ennek lehetõségét. Link Tehát a modell jól fogta meg a jelen helyzetet, ami viszont nagyon bíztató, mert 21 UTC-tõl kialakuló és egyre erõsödõ nedvesség-konvergenciát/csapadékképzõdést mutat a Tiszántúl déli részeire is. Link
A nedves levegõ már itt van, gyenge, de fokozatosan erõsödõ havazás van. Amint megindul az összeáramlás, jöhet az intenzívebb szakasz!

Holnap délutánra pedig egészen rendkívüli, markáns nedvesség-konvergenciát húz végig a modell az országon...
Mindenki készítse az intenzív ikonokat, rég nem látott hószakadások lehetnek! Link
Csak a délkeletiek kedvéért: Link laza havazas havazas havazas
#101334
Kedves barátom!

Ahogy délután is írtam, az érdemi havazás holnap várható, a már medencénk felett végighúzó ciklon keleti oldalán uralkodó délkeletivé váló áramlással akár 10cmt maghaladó hó jöhet le 10-18h között.

Ám már addig is szépen az északnyugati áramlás nyugatira, majd délnyugatira változik.
Már most nyugatias áramlás jelei látszódnak, a majdhogynem kelet felé táncoló képzõdés képében.
Nálam is egyre nagyon pehelyméretben szállingózik a hó, sõt most már inkább gyenge hóesésnek titulálhatom.
#101333
De nem ám, nem hiába nem értem sokak optimizmusát.
Itt a jelenleg szétesõ tömbbõl lepelnyi esett, ami meg Pest környékén van, az eddig nem igen mozdult Délre. Kérdés mikor változik ez az állapot, ha egyáltalán változik.
#101332
Hogy õszinte legyek, északabbra van a havazás tengelye, mint amit vártam.
A radar nem olyan árulkodó, a jelenidõtérképek beszédesebbek...

Ha nem lesz számottevõ csapadékképzõdés az éjszaka folyamán, akkor az Alföld déli részein ugrik a havazás elsõ hulláma, ez jó 5-10 centiméteres mínuszt jelentene...

Nem túl bíztató a bács-kiskun megyei helyzet.
#101330
Én a GFS-ben is hasonlóakat vélek felfedezni. Ez egy elég különleges helyzet, nem gyakran láttam hasonló hidegbetörést. Gyakorlatilag a ciklon itt csavarodik be felettünk, miközben egy elég erõs hidegcsepp "gurul le" délnek.
Én egy Kisalföldön É-ról belépõ, D-re haladó vonalat várok holnap kora délután, ami elég gyorsan fog mozogni.
Akár 5-6 km magas Cb-k is kialakulhatnak, optimális esetben:
Link

A front mögött eléggé erõs kifutószelek várhatóak, fõleg ha zivatarok is kikialakulnak.
Hozzáteszem, a 12 UTC-s GFS gyengített kicsit az esélyeken.
#101325
Én õszinte leszek épp ezért amit írsz inkább errefelé a havazás súlypontját holnap délbe vagy délutánra teszem. Ugyanis ciklonális hatás is lesz és torlasztó hatás is érvényesül:
Nem lesz ritka akár a 3-4 mm/h közötti intenzitás sem, ami már egyértelmûen erõs havazás észleléskor. Porhóban ez akár 4-5 cm is lehet óránként, márpedig keleten jó eséllyel holnap fagypont alatt marad a T.
Link
#101324
Egyelõre a Bükk árnyékolása sajnos látszik, az északnyugati áramlás miatt a Bükktõl 20-30km-re teljesednek ki a komolyabb tömbök, átugorják a Bükk keleti oldalát.

Annyi a térség reménye, hogy a sekély ciklon középpontja holnap a Kisalföld-Viharsarok tengely vonal mentén vonul majd Ény-Dk irányban, így a Bükk térségében az áramlás holnap szépen átfordul déliesre.

Ma éjjel és holnap délelõtt a közeledõ ciklon elõször a nyugati, majd a középsõ megyéket szórja meg, majd rajtunk vonulva a keleti oldalán lehet a csapadék súlypontja, és délután a délkeleti áramlás jól megszórhatja a keleti-északkeleti megyéket is.
#101319
A ciklont mélyebbre várható mint az tegnap vagy tegnapelõtt látszott. Míg tegnap még 1010-1012 hpa között mozgott a központban a légnyomás, addig ma már 1007-1008 hpa is elõfordult holnapra vonatkozóan.
#101317
Zivatar szerintem DNY-on lehet délután, lesz 5-6 fok, jön rá a frontális konvergencia bizony-bizony megdörrenhet az ég.
#101316
Igazán nem akarok vészmadárkodni, de akár igen komoly események is történhetnek... fõként kedd este-éjszaka (szerda hajnal), amikor a hidegcsepp megérkezik.

A kialakuló szinoptikus helyzet lényege a térségünkben kialakuló markáns ciklon, és a ciklon két oldalán lévõ különbözõ irányú erõs szélbõl adódó konvergencia, valamint a hidegcsepp egymásra való fedésével jön létre.
A minket várhatóan nyugatról megkerülõ hidegcsepp (aminek még mindig nem biztos a pályája) várhatóan hatványozottan erõs háttéremelést biztosít majd: Link Link Link

Középszinten az igen erõs örvényesség advekció 700-500 hPa magasságok között igen kemény értékeket vesz fel, ami erõs emelést okoz.
Ezzel együtt a ciklon hátoldalán irgalmatlan konvergencia alakul ki, fõleg a magasabb szinteken, ami ugye kapcsolatban van az örvényességgel is. Link Link
A modellekben maga a CAPE nem jelenik meg, de a magasban érkezõ hidegcsepp a hozzá tartozó örvényességi és konvergenciás zónával komoly emelt konvekciót is eredményezhet: Link amihez hozzátartozó 10 méteres élénk-erõs szél az északi országrészben komoly hóvihar lehetõségét adja meg a kedd esti-éjszakai órákra.
Lokálisan igen jelentõs mennyiségõ hóval és erõs hófúvásokkal.

Igazából a legjobb feltételt ennek létrejöttéhez az ECMWF és a lengyel UM modell adja meg.

Ezen két modellen kívül ilyen jól egybeesõ feltételek sajnos nem jelennek meg, de mivel az ECMWF is mutatja, ezért érdemesnek tartottam megemlíteni.
Az UM alapján maga a nagytérségû csapadék az északi-északkeleti országrészben nem éri el a 10 centit, de a labilizáló hidegcseppel együtt komoly (20-30 centi) konvektív csapadékot vár. Itt vannak a hozzá tartozó térképek és meteogramok:

Nyomás: Link
Csapadék: Link Link
Miskolc, Salgótarján meteogram: Link Link

ECMWF térképek: Link Link Link Link

Nyomás: Link Link

Amennyiben bekövetkezik ez az esemény, ebben a vonalban igen kaotikus állapotok alakulhatnak ki, nem kizárhatóan akár méteres vagy annál nagyobb hótorlaszokat és építhet a szél... valamint lazán 30-40 centi hó lehullhat átlagban.
Én még azt sem tartom kizártnak, hogy hózivatarok is be legyenek ágyazva.

Persze szeretném hozzátenni, hogy igen optimális feltételeket csak az ECMWF és az UM modell mutat. Tehát bekövetkezési valószínûsége annyira nem magas, de mivel az ECMWF nagyon megbízható modell, ezért érdemes vele foglalkozni.

Mégegyszer kihangsúlyozom, nem szentírás amit írtam... nevet Csak saját felelõsségre! nevet
#101314
Érdekesség, hogy itt havazik, már lassan 1 cm-nél járunk, az intenzitás erõs (de nem intenzív), a T -1 °C, viszont lassan marad meg, a délelõtti napsütés 0 fölé vihette a talajszinti légrétegeket. Amúgy dél óta esik (!), csak apró szemekben esett, ezért inkább átnedvesítette a talajt. Érdekes, hogy ilyen hamar indul, ilyen komoly intenzitással. Micsoda északnyugati áramlás!: Link így érhetõ a keletkezés is. Link hosszú és jó kis móka lesz!
A magyar radar érdekes, az elején még adott zöld színt fölénk (akkor röffent be a dolog), azóta sötétkék, gyengus szín mellett szinte szakad. Ha ez kitartana estig, és akkor érkezne a "hivatalos" csapi, nem is beszélve a holnapi mókáról, akkor itt megfognánk a 10+ cm-t, ami bizony már 3D-s hóréteg, és nincs az a hõség, ami elvenné tõlünk a holnapi napra, így lenne egy teljes havas napunk vidám. A fáklyám is optimistán áll a dolgokhoz: Link nincs modell, ami fukarkodna nevet
#101311
Ejha, az egy órával ezelõtti szinte derült ég után, villámgyorsan borul el, sötétszürke köntössel érkezik egy csapadéktömb.
#101310
Szépen erõsödik észak-nyugat felõl a csapadék. Egyre nagyobb területre terjed ki, és már a Bükk lábainál is kipattan egy nagy tömb!
#101305
Ide várjuk a mostani havazással kapcsolatos képeket: Link
#101304
Azért jelentõs változások vannak a holnappal kapcsolatban, hiszen a tegnapi nappal ellentétben a nagyobb havazás súlypontja a ma estirõl teljesen áttevõdött holnap nappalra, sõt egyre inkább délutánta. Tegnap még a ma éjszaka látszott havasabbnak illetve a holnap reggel.
#101302
Hmmm.. Cassa..

Majdnem mindenben egyetértek veled, viszont a Tiszántúlra, tolnék még...

Felétek, illetve Hajdúra +10 cm-t Szabolcs és Csongrádra +5 cm-t..
#101301
Írtam a társalgóba, hogy keddtõl délibe fordulhat a szél, ami talán kedvezõ lehet a hegyek déli elõterének. Ezzel párhuzamosan a gfs is kedden favorizálja jobban a térségünket. Ez nem olyan áramlás lesz, mint a múltkori, de most legalább meg lehet vizsgálni a mostani áramlási helyzetet, ha már így rákattantam helyi klimatikus sajátosságokra. Hatalmas havat valamiért én se várok, de ne így legyen, hanem egy szép télbúcsú figyeljen be, ne pedig egy februári 5cm, amibõl hamar locspocs lehet különösen belterületen.
#101300
Elkészítettem a vészjelzéseimet a mai illetve a holnapi napra. Link Egyébként kb 10-15 perce már itt is havazik. Egyenlõre még csak gyenge havazás. Szerintem ma reggeltõl holnap késõ estig magyarország északi részein sokfelé kell 10cm-t megközelítõ, vagy meghaladó friss hó kialakulására számítani. Jó két napunk lesz az tuti. vidám
Persze kelet is jól jár megint. Egyedül délnyugat marad ki most ebbõl egy kicsit.
#101299
Firkantottam pár térképet, friss! nevet
Holnap kora délelõttig lehulló lehetséges hómennyiségek. Link
Az ezt követõ 24 órában érkezõ friss mennyiség. Link

Természetesen kissé elnagyzoltak az ábrák, a vonalak pedig nem határolnak le egyértelûen területeket...
Merész elõrejelzés ez talán, de szerintem reális lehet. Vélemény? nevet

Ja és az, hogy egyszer 10, aztán 20 centit rajzoltam be egy adott térség fölé, az nem jelenti az, hogy 30cm hó lesz mindenhol, a legnagyobb mennyiségek nem feltétlenül ugyanazon területen fognak esni... kacsint
#101298
Na akkor lássuk..

A front eleje már a határon van, ugye havazik Gyõr környékén.
Ahogy nézem a modelleket Budapestre épp sötétedés felé ér oda az érdemi rész, ami a T szempontjából tökéletes lesz.
16.00-02.00 óra között fogja ott produkálni a ( kb. 6-12 cm több a hegyekben) zömét.
Ezután halad Kelet kissé DK irányba s a Tisza vonalát az eleje hajnal 02.00 felé éri el, de az érdemi rész reggel 06.00 felé várható. Közben ahogy halad Nyugat-Kelet irányban fokozatosan lassul s töltõdik, tehát minél keletebbre haladunk az országban annál több hó várható (más havasesõ stb. szó nincs)
A legtöbb havat Én is Békés és Hajdú-Bihar megyékben várom hosszú több órás intenzív havazással. De Csongrád és Szabolcs megye sem marad el sokkal.
Aztán várok Én még egy visszanyúló dolgot is ami ÉK-É Magyarországot (Szabolcs,Borsod, Hevest, Nógrádot, talán Pest) érintheti, majd miután a front már kilép az országból, így ott tovább tartó hóesést várok.

Összességében Nyugat -Keleti irányban haladva fokozatosan nõ a hómennyiség. Az érdemi csapi érkezését így várom:

Észak-Dunántúl 5-6 cm (16.00-és 22.00 óra között)
Budapest és környéke 6-12 cm ( 18.00-06.00 óra között)
Duna Tisza köze 10-15 cm (22.00-10.00 óra között)
Tiszántúl 15-30 cm (02.00-18.00 óra között)

Visszakanyarodás 17.00-04.00 ig. (kedd éjjel)

U.i: Vörös riasztás indokolt lesz véleményem szerint is a Tiszántúlra nagy területre...
#101297
Az elõzõ ciklon mondatja velem, hogy bizony errefelé komoly árnyékolás lesz. A havazás súlypontja megint délebbre (Tisza-tó-Debrecen vonal?) lesz. Jó, ha összességében 4-5 cm összejön itt. Ne így legyen...
#101294
Linkek a GFS-hez a reggeli hozzászólásomhoz,sorban!
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link

ECMWF
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link

Remélem müködik most
#101293
Nézzétek el nekem, hogy a tél ellen drukkolok, sokkal szívesebben észlelnék már zivatarokat, mint havazást, ezért vagyok szkeptikus a közelgõ tél és hó várakozásokkal szemben.

Nekem úgy tûnik, a fölénk érkezõ É-ÉNy-i légtömegek, már nem sarkvidéki eredetûek, egyszerûen „kihûlt”, nedves óceáni légtömegek, amelyek a Brit szigetekrõl É-ra, nagyjából a Feröer-szigetek környékén „fordulnak le”. Ezt a még mindig aktív AC hajtja, amely centruma a spanyol partoktól ÉNy-ra helyezkedik el. Ezért tûnhet úgy, mintha megkergült volna a Brit szigetek fölötti felhõtömeg, ti. az óramutató járásával megegyezõen forgó ciklonra gondolna az ember, ha csupán a felhõképeket nézi.

Az, hogy az említett óceáni légtömegek relatíve mégis hidegek, ezek annak köszönhetõ egyelõre, hogy a németalföldi síkság erõsen lehûlt felszíne fölött vesztenek a hõmérsékletükbõl. Ez azonban nem maradhat fenn sokáig. A Skandináv-félsziget fölött az északias légmozgás legyengült, a észak-norvég partoknál pedig már egyértelmûen Ny-i, DNy-i. Svédország fölött elhanyagolható a légmozgás, Finnország keleti partjainál meg már délies egyértelmûen. Vagyis annak a hideg beöblösödésnek, - amely felettünk van és Közép-Európa nagy részét jégszekrényben tartja – lassan elzáródik az utánpótlása. Az egyetlen dolog, amiben a telet még február derekán is kedvelõk nevet reménykedhetnek, a fentebb említett AC. Ez most még a maturus szakaszban van, de nem adok neki 2-3 napot és meggyengül. Már csak az a kérdés, a Ny-i oldalán húzódó ciklonpálya mozdul el K-re és enyhe, csapadékos idõ köszönt ránk, vagy – ne adja az ég – a Kelet-európai síkság fölött épül ki hamarabb egy AC és akkor száraz, de hideg idõ áll be több napra. Ha fogadni kéne, az elõbbire tennék. Az utóbbira csak akkor tennék vakon is, ha most január eleje volna.

Összegezve, a csapadékhullásra jó esély mutatkozik, ez a magasabb légrétegek igen alacsony hõmérséklete miatt minden bizonnyal hó lesz, de tartós hórétegre nem számítok, ezért a 10-20 cm-es hórétegekrõl szóló becslések szerintem irreálisak. K-en csaknem zavartalan a napsütés, a meglévõ hóréteg is 1-2 órán belül már egyértelmûen olvadni fog, ahol nincs hóborítás, már most fagypontra enyhült a levegõ. Nálunk jelenleg alacsony alapú >1 km cumulus humilisek vannak az égbolton, D-É mozgással. Ha nem tudnám, hogy postfront szakaszban vagyunk, azt hinném itt a tavasz nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 01:01:51

Ercsi

2.7 °C

31500

RH: 76 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.