2024. november 17., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#290632
"Nem tudok olyanról, hogy a tenger elöntött városokat" -akkor a Sandy hurrikán után a New York-i metróban az a sós víz az mi volt?...
#290631
A személyeskedõ, sértõ rész az volt, hogy ismét kész tényként állítottál be nem valós dolgot. Kb ezt írtam. Nem is értem mi ezen a sértõ. Ténymegállapítás volt, ennyi. Csak 21-esünk mostanába' kicsit érzékeny ( kacsint ) Link

[ez a dóga.
#290630
Egy szakmai munkatársnak nemcsak illik, de kutya kötelessége fenntartani a fórumban az agressziótól lehetõleg mentes, udvarias, "normális" hangnemet. Hallgatásom ennek jegyében állt.
21-es kitörölt egy részt az elsõ hozzászólásodból annak személyeskedõ, sértõ volta miatt. Nem gondolhattad komolyan, hogy ezután majd válaszolok a kérdésedre, és "kedélyesen" elbeszélgetünk... szomoru
Ettõl teljesen függetlenül értékelem a hozzászólásaid szakmai részét.
#290629
Ejnye! Pedig egy szakmai munkatársnak illene válaszolnia egy ilyen kérdésre és nem elbújni azzal, hogy a gonosz nanovics már megint keresi a valótlanságokat a hozzászólásomban. Nos, akkor majd én válaszolok. Igazából nem tudjuk, hogy miért következett be a Dryas III. Vannak egész jó eméletek, de ezek közül bármlyik okozhatta, sõt, akár együttesen is. Amiben ezek nagyrésze megegyezik, hogy homokszem került az óceáni hõtranszport gépezetébe. (A legnépszerûbb hipotézis szerint az fogyatkozó Észak-Amerikai jégtakaró rezervoár olvadékvizei egyre nagyobb mennyiségben találtak utat az Atlanti-óceán felé, ami a termohalin körzésben a sókoncentrációt egy szint alá csökkentve e drasztikus "választ" kényszerítette ki). Egyébként manapság is van valami ilyesféle történet (még ha korántsem ilyen nagyságrendû) Grönland térségeében, nemde?! Egyrészt.

Másrészt. Ezen kívül voltak kevésbé drasztikus, ámde szintén évtizedes idõskálájú változások is


Harmadrész. Eredeti állítás: "az emberi élet nyúlfarknyi ahhoz, hogy valaki igazi éghajlatváltozást megélhessen" - Ez nyilván még mindig nem igaz, függetlenül a fentiektõl, és attól, hogy mi váltotta ki.
#290628
Megadnád a mai országos Tmax-ot? Sürgösen kellene és látom, hogy te már tudod. Egészre kerekítve is jó laza

Bsas: vidám
#290627
Bizony, ehelyett sokfelé 20 fok felett lesz.
#290626
N.L pénteken is 10+ hómérsékletet mondod, míg az omsz 8 fok körülit. Csúnya bukta omsz, csúnya... kacsint
#290625
Jó reggelt!

Szeptember 20.-a volt a " törés napja ", azon a napon ért véget a bõ 2 és fél hónaposra duzzadó vastagon pozitív anomáliás idõszak, ami július 1. - szeptember 19-ig tartott.
Szeptember 20. óta egyre több a csapadék, egyre gyakrabban esik az esõ, egyre gyakrabban van átlag alatt a hõmérséklet.

Ennek ellenére csak annyi történt, hogy a jóval átlag feletti hõmérsékletek visszatértek az átlagos értékek közelébe :
Kiszámoltam Bp. - Lõrincre hogy szeptember 20. - október 10. között az elmúlt 3 hétben mennyi volt az átlagtól való eltérés.
Nos, mindössze -0,38 fokos lett az elmúlt 3 hét negatív anomáliája.
Hiába a hûvös, sõt néha hideg nappalok, a sok felhõ, csapadékos idõjárás nem engedi a nagy napi hõingást.

Ez a hét pedig külön érdekes lesz, mert az elmúlt 2 napon vagy 10 fokot enyhítettek a modellek a hétre.
Hiába lesz a hét eleje és hét legvége hûvösebb, a hét közepe enyhe lesz, és az éjszakák is végig, így ez a hét sem hoz vaskos negatív anomáliát, inkább az átlagoshoz fog közelíteni a hét hõmérséklete.
Figyelembe véve október elsõ dekádját, ami Bp. Lõrincen -0,61 fokos negatív anomáliát hozott, október elsõ fele inkább közelebb lesz -0,5 fokos negatív anomáliához, mint pl. a -1 fokoshoz.
Szerintem. Jelen állás szerint. Mega-giga blokk ide vagy oda, ezek bizony átlag körüli értékek! Semmi pánik. kacsint
#290624
Tipikus medi utáni reggelre ébredtünk errefelé. Csont derült az ég, szélcsend, csípõs hideg. Ha a tegnapi 60 mm hóban érkezett volna le, akkor most -20 fokot karcolnánk alulról.
#290623
Ebben a cikkben vannak hasznos, a másik oldal által folyamatosan az asztal alá söpört meglátások, de sajnos azt látom, hogy pont ugyanazzal a cinizmussal, befolyásoló stílussal próbálkozik, mint a másik véglet hasonló jellegû, "riogató cikkei". Ha sok az adat, ízlés szerint a nekünk megfelelõket kiválogatva, némi tudományossággal fûszerezve szinte mindent és annak ellenkezõjét is be lehet bizonyítani.
(Nem kívánok állást foglalni egyik oldalon sem, de zavar, amikor végletekben beszélnek.)
#290621
Túlkomplikálod és túlmisztifikálod a dolgot!

A nagykanizsai állomáson nem tudták a napfényt pontosan és hitelesen megmérni, mert 60 éves fûzfák árnyékolták a napfénymérõt.
Ezért az állomás dolgozói kénytelenek voltak saccolgatni a napfényes órák számát!
Kérlek bizonyítsd ezt be az adatokból, adatsorokból!
Kijön-e a napfényes órák számának saccolása az adatsorokból?!
Kíváncsi lennék, ha nem tudnánk biztos(!) infóból hogy saccolgatták, én viszont ezt állítanám, és Te adatokból akarnád bebizonyítani hogy tévedek, akkor nem tartanánk-e ugyanitt, mint a másik két témában (hasmenés-szorulás és rövid idõ alatt nagy hõmérsékletváltozások számának növekedése).
Sok sikert, jó munkát!
#290620
Sajnos erre a "nagy részre" nem emlékszem mikor írtam, talán egyszer lesz idõm (de nem biztos), hogy visszakeressem. A cikkben foglaltakról már sokszor írtunk itt, de most egy csokorba szedték. Minek kéne az egészet kiemelnem. De a fals adatok és hamisítások így leírva nekem megvallom új volt, ha pedzegette is már itt néhány ember.
A fagymocsár tehát élt,él,élni fog... szomoru
#290618
50 mm meghaladó csapadékot adott a ciklon. A várakozás duplája esett le. Nagyon komoly. Holnap estétõl round 2... [esõ]
#290617
Lõrincen nálam a hétvége 3+17 mm-rel zárt, az éves csapadék 508 mm-re nõtt, ami közel 100 mm-rel több az idõarányos éves átlagnál (~415 mm).
#290616
Donovaly-ban is szépen eseget a hó ma reggel, ez már nincs olyan messze:

Link
#290615
Látom sikerült kiragadni a lényeget, de persze ez is olyan, mint a globális felmelegedés, mindenki arra hivatkozik, ami az õ saját szájízének a legjobban megfelel. kacsint

Az persze kicsit se zavarjon, hogy a cikkben harmadlagos indokként van ez megemlítve, és szó sem esik róla, hogy az OMSZ hálózatában a mérések nagy része ilyen lenne, ahogy te állítani szoktad.
#290614
Zakopaneban is leesett az elsõ hó. nevet Link
#290613
Ne csináld kérlek! 10 napra elõre, úgy hogy a fáklya tagjai 15 fokos szórásban vannak...hadd ne mondjam tovább. A lényeg, hogy nincs értelme ilyen távolra tekinteni ekkora bizonytalanság mellett. A jelenlegi futás 3 napig mond tutit, onnan már nagy a szórás.
#290612
Robi fél 9-kor azt mondta, hogy havas esõ-hó esett, biztos infóból.
#290611
Bánkút: +0,4°C !

beillesztett kép



Ott akár már eshet is a hó.
Nálam +2,8°C
#290610
Hiába enyhítenek a T850-es értékeken átmeneti pár napos idõszakra a modellek,végignézve az ECM és a GFS OP futásait,az ensemble elõrejelzéseiket valamint a várható makroképet,a következõ legalább 10 napos idõszakban a sokéves átlag alatti hõmérsékletû idõjárás várható országunkban.
Itt szerintem csak ennek az idõszaknak a negatív anomáliájának a mértéke a kérdéses.
Csak érdekességképpen hiszen az idõtáv miatt ez még meglehetõsen bizonytalan,de a GFS déli futása amennyiben megvalósulna,bizony a Nyugat-Dunántúl behavazódna október 22.-én. hideg havazas
Link
Link
#290609
A lengyel radar színskálája, besz**ás. laza
#290608
Azt persze komoly ember nem hiheti, hogy eztán már csak 10 fok körüli maximumok lesznek a télig. Elég, ha tartósabban kisüt a nap: október közepe sincs még, és huzamos napsütés mellett még akkor is 10 fok fölé ugranak a maximumok, ha a magasban hidegebb fajta levegõ tartózkodik fölöttünk. És melegebb légtömegek is fognak fölénk áramlani, az biztos.
A kérdés tehát nem ez. Hanem, hogy a már igen hosszú ideje tartó pozitív hõanomáliás korszak ezzel véget ért-e, átmenetileg legalább. Én nagyon óvatosan amondó vagyok, hogy igen: a mostani idõjárást fordulópontnak fogom fel. Szerintem legalább pár hétig az lesz az ábra, hogy persze melegebb lesz, mint ami most van, sõt rövid ideig talán kifejezett meleg is elõfordul, de az átlagost huzamosan több fokkal meghaladó hõmérsékletek egyelõre nem térnek vissza.
Hogy november és december mit hoz, azt természetesen most még nem tudhatjuk. A DAI szerint feltehetõleg nem lesz kirívóan enyhe decemberünk, de november még hozhat kései "vénasszonyok nyarát" (vagy nem)
#290607
Lehet volt már Link
végülis havazott vidám
#290606
Azért megnyugtat, hogy akik itt évekig elmebetegnek akartak beállítani ("pápai fagymocsár") mások tollából is olvashatnak a városi hõsziget fals adatairól, vagy a tudatos adathamisításokról. Elõbb is belinkelhetted volna, megkímélve párunkat a "hivatalos agytrösztök" zaklatásaitól (ha egyáltalán elolvasták volna). Köszönet érte, most már nyugodtan felhagyhatok a metnet társalgóban folytatott szélmalomharcommal ! Nem is vagyok egyedül ! nevet
#290605
Kendigen dél körül 1 fokig lement a T és havasesõféleség esett a kamera alapján. Délután 3 és fél5 között Írottkõn NEM volt még havasesõ sem, ugyanis tartósan emelkedett kora délután a hõmérséklet a magasban is a gyengülõ csapadék miatt. Az én meglátásom az, hogy még mielõtt saját szemmel láttam, azaz 3 elõtt bõven volt esélye havazásnak Írotton.
#290604
5 fokban esett az esõ.
A Kõszegi-hegységben volt hó?
Ha a síkon 150-200 méteren 5 fok van, akkor 800 méter felett már esélyes a hó nem?
A Kékestetõ Vas-Zala-GYMS megyében lenne akkor jó kis hó esett volna abban a magasságban.
Az Ivanscicán biztos havazott.
#290603
Én is ezt támogatom a kutyának se hiányzik ez a hideg esõ, ami már órák óta zuhog oda kint az erõs északkeleti szélben, amit viharos lökések is kísérnek néha. Ha ez télen lenne, intenzív havazással, durva világ lenne, ekkora szél mellett nevet havazas Persze rá ér az decemberbe, januárban esni, amikor ideje van, most jöjjön a kellemesebb õszi idõ még... nálam ez jót jelent, hogy ilyen változás jött a modelleken, de remélem marad is ez a verzió, mondjuk az esõbõl vehetne vissza szomoru [esõ]
#290602
5 napig nem, erre csak három napig mutat összesen cirka 60 mm-t. laza
#290601
A szokásos történik! Mikor már kezdtük " elhinni tényleg " hogy tartóssá válik a hideg, az 5-10 fokos maxik, akkor szinte már-már a finishben enyhít majdnem az összes modell, némelyik nem is olyan keveset.
Persze ez a normális! Aki azt hitte hogy ennél már csak hidegebb lesz rosszul tette, hiszen lesznek még az õsz második felében bemelegedések. 99 %-ban ki merem jelenteni, hogy nem lesz tartós a 10 fok körüli hideg és nem úgy érkezünk a tél kapujához, mondjuk november végéhez, hogy országos átlagban a 10 fok körüli maxik fokozatosan hûlnek mostantól.
Ez abszurdum lenne, lenne erre a variációra is esély, de lássuk be, erre kisebb esély van, mint az elõbb leírtnak.
#290600
Azért az nem mindegy, hogy 0-1-2 vagy 8-10 fok van felettünk 850-en. Ez látszani fog a 2 méteres T-ken is, tekintettel arra, hogy nem fog 5 napon keresztül egyhuzamban esni. Úgyhogy nekem továbbra is pozitív fejlemény, hogy ennyire bemászik a meleg a magasban. nevet
#290599
Mi váltotta ki? Mesélj kérlek! Aztán még kérdezek...
#290598
Nekem a 10 fok és a folyamatos esõk már bõven kimeríti a pocsék fogalmát, persze kinek mi. vidám
Gondolom a magasabb 850-re gondolsz, ami a jövõ heti szituban maximum a csapadék potenciális mennyiségét növeli, mást nem nagyon.
#290597
A dryas hirtelen klímaváltozása (lehûlés) nem jó példa, mert azt különleges, katasztrófaszerû esemény váltotta ki. Semmi köze a glaciálisok és interglaciálisok váltakozásához.
#290596
Link
#290595
Félreértetted, nem neked a karó, hanem aki e gumidefiníciót kitalálta. Éghajlatváltozás, ha az éghajlat tartósan és jelentõsen megváltozik. Naná,hogy nem rövid ideig vagy jelentéktelenül. Ezt egy 10 éves is mondhatná, ha épelméjû, de nem jutunk vele sehova. Amit leírtam sem mondja meg valóban a részleteket, de leírhatom, ha valaki nem olvasta az éghajlattant. Több évtized (50-100 év) már elegendõ ahhoz, hogy az éghajlat megváltozásáról, vagy egyáltalán éghajlatról beszélhessünk. Ha pl. egy óceáni szigeten mérni kezdünk, még 20 év nem elég, hogy pontos éghajlati képünk legyen, mert az idõjárás változékony. Pl. lehet, hogy egy tájfun sem éri el 20 évig, de 50 év alatt már lehet több is. 20 év adataiból levonhatnánk esetleg: tájfun kialakulása nem várható. Pedig igen, de elõfordulhatnak csendesebb idõszakok. Vagy 20 év alatt nem esik valahol hó, de azért egy évszázad alatt tucatnyiszor is. Minden éghajlathoz megállapítottak (pl. Péczely is)bizonyos átlagokat, szórásokat, évszakokat. Ezeknek meg kellene mondjuk úgy változni, hogy egy másik éghajlat jellemzõire hasonlítsanak. Pl. nálunk a nyár száraz és forró lenne a tél meg enyhe és esõs, akkor beszélhetnénk akár mediterrán klímáról. Ha a csapadék erõsen csökkenne elérhetnénk a száraz kontinentális klímafokozatot. Ha a tél enyhe esõs, a nyár hûvösebb és csapadékos lenne 50 évig, akkor óceáni klímánk lenne valóban. De errõl szó sincs, csak vannak évek esetleg 1-2 évtized, amikor hasonlítani kezd az idõjárás vagy erre, vagy arra, de egyirányú változás nincs. Pl. a nyolcvanas,kilencvenes évek kevesebb csapadékot hoztak, de az utóbbi bõ évtizedben megnõtt a nagy csapadékú évek száma. Vagyis nem lett 20 év után további csapadékcsökkenés, nem lettünk steppei éghajlat. Ennek nem mond ellent az aszályok szaporodása, hiszen az idén is volt, de már annyi a csapadék megint, hogy az év nem nagyon lesz csapadékszegény. Szerintem is a csapadékhozamok kezdenek kiszámíthatatlanok és hektikusak lenni manapság, de ez nem olyan tényezõ, ami éghajlatspecifikus. Bár pl. a mediterrán és sivatagi klímára fokozottabban jellemzõ a csapadék hektikussága, vagy pl. a trópusokon a ciklonok járta területeken (ha jön a hurrikán esik 500 mm, aztán egy hónapig csak 50 mm), de ettõl még a mi klímánk nem lesz mediterrán,sivatagi vagy trópusi szavanna ill. monszun...
Kicsit hosszú lett,bocs szegyenlos !
#290594
Még nincs kinti hõmérõm, de idõkép szerint 6 fok körül lehet kint.
Pro: bekapcsolt a padlófûtés, isteni érzés mezítláb mászkálni vidám laza
#290593
Középtávon tovább szépült a jövõkép a friss ECM-en. Még sem lesz annyira pocsék idõ, mint ahogy az 24-36 órával ezelõtt kinézett. A változás mindenképpen jelentõs. nevet
#290592
Koczkás! Miért nem hozod az animációkat? zavarban
#290591
Ma reggelig 45mm csapadék. Este 20 mm van a mérõben. Összesen ez idáig 65 mm. Nem semmi.
#290590
Teljesen egyetértek Veled, a fosszilis en.forrásokat elégetjük,de mindez teljesen természetes, mert valóban fatalizmus mûve! szegyenlos Egyszerûen nevetségesen semmik vagyunk hosszú távon! Bár még ma is radioaktív vulkánon csücsülnek a világ vezetõ hatalmai, s bármikor atomtél borulhatna a földre.. mi ez a valós földtörténet kronológiályában?? A széndioxid "probléma"-jól írtad, idõ-kérdése, ésegyébként a természetnek ránk igazán nincs szüksége! Meg lesz a szegyenlos z éghajlat nélkülünk is, és fog változni akkor is! laza
#290589
Az éghajlatváltozások idõskálái általában valóban nem évtizedes nagyságrendûek. Azonban az nem igaz, hogy "az emberi élet nyúlfarknyi ahhoz, hogy valaki igazi éghajlatváltozást megélhessen". Legbrutálisabb közeli példa erre a fiatalabb dryas (Dryas III) alig 12 ezer évvel ezelõtti eseménye, ami éves nagyságrendû idõskálán következett be. (Jó kis üledékvizsgálatok olvashatók pl a Balaton vonatkozásában is errõl az idõszakról a Földtani Közlönyben, ha valakit érdekel a téma) De azóta is voltak kisebb változások éves-évtizedes skálán és elõtte is, akár nagyobbak.

Megjegyzés egy korábbi hozzászóláshoz: a transzgressziót nem csak a poláris jégtakarók olvadása okozhatja. Fõleg az, de nem kizárólag. De ott valóban nagyobbak az idõskálák a jégfelhalmozódás/olvadás skálájánál.

[személyeskedõ, sértõ megjegyzés törölve. mod: 21es]


Dave! Akarod mondani Szõcsvásár kacsint
#290588
Vigyázzunk, mert van amikor a bolhák írják a történelmet!
Csak 800 évet kell az idõ óráján visszatekerni.
Ha az éghajlatot nem is írták át, de Európa nagy részén újra teret hódított a vadon.
#290587
Ja, a radarok alapján úgy tûnik elmegy az egész alattam. Amúgy se vártam sokat csak 1-3 mm-t, de lehet, hogy még annyi se lesz. Még szerencse, hogy nem hóban jön le, mert lekaparnám a falat. Így kevésbé érdekel.
A fél órával ezelõtti gyenge csepergés is megszûnt (pedig a szlovák radar szerint 2-5 mm/órával esik). nevet
#290586
Románia, Suceava ma. Link
Forrás: Link
#290585
Az emberi élet nyúlfarknyi ahhoz, hogy valaki igazi éghajlatváltozást megélhessen. Azok a folyamatok, melyek valódi klímaváltozáshoz vezetnek, annál sokkal lassabbak, mint hogy valaki is végigélhesse azokat. Rettentõ sokáig tartó, elképzelhetetlenül finom és makacs "lépésecskék" ezek. Nem emberi léptékûek. Amik emberi léptékûek, az életben is megfigyelhetõk, azok csak éghajlat-ingadozások lehetnek. Például, a glaciálisok és interglaciálisok váltakozását a tudomány mai állása szerint a földpálya alakváltozásai, és a földtengely precessziója hozza létre. Ezek tízezer év nagyságrendû folyamatok. Az ember ténykedése ehhez képest néhány perc csupán. Most elégettünk egy rahedli fosszilis tüzelõanyagot, de a szén-dioxid emisszió csakhamar megszûnik, mert vagy kifogynak a készletek, vagy megjön az emberiség jobbik esze. A vegetáció pedig pár száz év alatt biztosan megköti a légkörbe jutott szén-dioxid fölösleget. A precesszió és a földpálya változása ezzel szemben még sok-sok ezer évig megy majd egy irányba, így nem nagyon valószínû, hogy a glaciálisok és interglaciálisok alternálásába az emberiség mostani mûködése nagyon bele tud szólni.
Azok a "tudósok", akik szerint az emberiség élettevékenységének "melléktermékeként" meg tudja változtatni a Föld klímaviszonyait, véleményem szerint olyanok, mint a magukat képtelenül, nevetségesen túlértékelõ törpikék.
(Egymás mellett szalad a bolha és az elefánt. A bolha így szól: ugye, milyen jól DÜBÖRGÜNK?)
#290584
Röhej az egész. Definíció azért definíció, mert egzakt és egyértelmû. Kitalálom, hogy az a klíma változás fogalma, hogy tundra éghajlatra vált a mostani pl. és a Bakonyban õshonosak lesznek a jegesmedvék, a Balatonban meg a fókák. Ha nem változik ennyit a klíma, akkor nincs klíma változás, azaz stagnál minden. laza

Figyelembe véve az egész Föld golyót, annak átlaghõmérsékletét, vagy kiválasztva helyeket a Föld adott pontjain ahol látványosak már most a változások, egyszerûen nem igaz az hogy nem történik semmi változás. Globális világ hatalomhoz megyek is azonnal a pénztárhoz. laza

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-17 09:19:07

Szegvár - Újfalu-Mindszenti út

13502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.