2024. november 16., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#295640
Link
#295638
Lehet nem volt hó mellé? Csak száraz kontinentális löttyök voltak? Akkor végülis még érhetõ is lenne.
#295636
Ha lett volna MetNet 1986 decemberében, kíváncsi lennék mi lett volna?!
Ugyanis 86 december 5-6 környékén így álltunk Link
Aztán Karácsonykor indult a buli Link
Január Link Link Link
A következõ még mellettünk ment le Link
A következõ már telibe Link
Aztán február végén is volt egy kis tél, majd hogy nehogy azt higgyük jön a tavasz, március eleje Link Link
Még március 15-én is itt volt a tél Link
A leghidegebb éjszakák január 13, január 31.
Tud valaki ezekrõl a napokról országos napijelentést?
Antibulvár?
Érdekes, hogy egy ilyen zord(?) tél alatt a szegedi állomáson csupán kétszer ment le -20 fok alá a hõmérséklet.
Nagykanizsán is csak két nap volt -20 alatt.
#295635
Simán csak nevetséges vagy (a definíciójára keress rá a neten)...
#295630
Tegnapi naplemente: Link

Ma dél körül felmentem Zomba "tetejére", ahol a ködbõl kicsit sikerült "kilépni"... Link Link
Érdekes látvány volt, ahogy az út mellett lévõ "árokban" (ami tulajdonképpen egy traktor keréknyoma...) milyen szépen megült a köd: Link
Aztán rám mászott a szürkeség, menekülõre fogtam: Link
#295629
Na üdv.Nem olvastam végig több száz hozzászólást,de gondolom akad pár ember aki temeti a telet már most.Ami kiábrándító az tényleg önmaga az egész fáklya,illetve az is amilyen makrohelyzeteket jeleznek hosszabb távra a modellek.A télnek se híre se hamva egyelõre,de itt álljunk meg egy szóra.Nem hinném azt hogy ne állna fel januárban vagy februárban egy komolyabb blokkoló AC szintúgy mint a nyáron,mondjuk az Atlanti óceán felett vagy a Brit-szigetek felett,de még Skandináv AC-t sem zárok ki.Összességében ha azt nézzük a december sosem hozott komoly havazásokat mint amelyek januárban,februárban általában történelmet írtak.Voltak ugyan délnyugaton,délen szép hóhelyzetek,de nem országos jelleggel.Azt gondolom hogy lesz itt még meglepetés és figyeljétek csak majd a januárt és a februárt. kacsint havazas hideg (Azért is mert január 8-án elhagyom a Brit-szigeteket és akkor biztos hogy itt beköszönt a jó idõ) laza

Amit viszont egyetlen egy percig sem tudok elképzelni a valóságban és nem tudok felfogni az ez:Hogy tud ilyen kialakulni egyáltalán...Ha ezt adná az összes modell 48 órával az esemény elõtt én nem tudom mit csinálnék...

beillesztett kép


#295627
Köszönöm a választ.
Gondoltam, hogy ez a kérdés nem valami nagy horderõvel bír szakmai körökben és ennél sokkal fontosabbak is vannak. Megint a klímamegítéléshez jutunk (ami elismerem itt tabutéma mert politikai nézetek hangoztatásához vezet), hogy ilyen új állomások újfajta méréseinek új metodikával való átlagolása hogyan vethetõ össze a 100 évvel korábbiakkal ?
Azért kérdeztem rá, merthogy azok a térképek, amik már 00-00 módon készülnek (pl. methu agromet.) és pl. a napijelentés metodikája közül most melyik a mérvadó, hivatalosan elfogadott, IPCC által lepecsételt vagy nem tudom ki által üdvözitõnek kimondott ?
#295626
+1
#295625
Vagy ha a másik irányba mérnél 700 méterrel odébb, akkor meg a fele sem a Te mérõhelyednek!
Vagy ha adott térségben olyan állomások vannak mint ahol Te laksz, egy másik térségben meg olyanok, ahol a duplája jön ki!
Mennyit írtam én errõl annak idején...
Akkor mindenki értetlenkedett!

Mondjuk a hosszú adatsorokat lehetett volna sokkal értékesebbé tenni, ha egy állomásáthelyezésnél próbáltak volna a lehetõ leghasonlóbb helyre áttenni az állomást.
A pécsi és a szegedi az városból ki be, tetõrõl, belsõudvarból reptérre, össze-vissza volt pakolgatva.
A szombathelyi és a debreceni emlékeim szerint talán egymáshoz hasonló helyekre lett téve, de nyilván csak véletlenül.
Ezért írtam annak idején, hogy az omsz mindig is cél nélkül dolgozott, rutinszerûen, ahogy esik úgy puffanik alapon pakolgatták az állomásokat és kezelgették az adatokat.
Vagy azt hitték nincs jelentõsége, vagy azt hogy senkit sem érdekel hol mit mikor mérnek, vagy mert csak õk értenek hozzá, mások meg nem, így mindegy is mit mérnek.
Ha az orvostudományban vagy az építõiparban követtek volna el ilyen hibákat, akkor azokat emberéletek millió bánták volna.
Mondjuk így is vannak kihatásai a társadalomra, a gazdaságra.
#295623
Az ECMWF ensemble rendszere az elmúlt napokhoz hasonlóan továbbra is dec.20/21-tõl mutat bizonytalan, instabil helyzetet, amiben többféle idõjárási helyzet is létrejöhet.
A determ. ECMWF futás vége ebbe az instabil idõszakba már "belelóg", így nem csoda, hogy ma egy érdekes helyzetet dobott ekkorra (erõs hidegfront átmeneti igen erõs lehûléssel a magasban, majd a front mögött markáns anticiklon a talajon). A következõ futások erre az idõszakra erõsen eltérhetnek majd, jelezvén a nagyon instabil szituációt.

Egyébként dec.21-23-ra már az ens.tagok kb 25%-a jelez tartósabb nyugat-európai vagy Közép-Európához közelebbi tengelyû teknõt, ami kb 30%-ra növekszik a dec.24-28 közötti idõszakra. Bár nincs többségben ez a kimenet, de ahhoz elég jelentõs számú, hogy ne zárjuk ki ezt a lehetõséget sem, annak minden következményével.... [esõ] havazas [esõ] vidám
#295622
Helyes, tegyünk már valamit. Egyébként kezdem azt hinnién vagyok a ludas, 2014 februárban költöztünk erre az uj helyre azóta kb nem esett hó, kivétel a 8cm-es libatollas pelyheknevet
#295621
Bocsi, ez válasz Cauchy-nak, csak nem nyomtam rá a "válasz"-ra.nevet

Persze, ez nem is kérdés. Az általam írt dolog csak a hab a tortán.

"És a legtöbb állomás tekintetében ennél jóval nagyobb változtatások voltak, áttelepítés, beépítés, természeti környezeti változtatások."

És a hibás hõmérõ, és a rossz illetve össze-vissza árnyékolás, illetve a 120-220 cm közötti össze-vissza mérés és a többi... nevet
#295620
Szerintem nagyságrendekkel nagyobb probléma az, hogy az állomások nem állandó helyen és állandó környezetben voltak.
Ha tõlem 100m-re mérnének, a fagyos napok száma minimum 10%-kal magasabb lenne, ha 700m-re, akkor lehet, hogy a duplája jönne ki.

És a legtöbb állomás tekintetében ennél jóval nagyobb változtatások voltak, áttelepítés, beépítés, természeti környezeti változtatások.
#295619
Valóban, ez a probléma fennáll. Az éghajlati osztálytól kellene állásfoglalást kérni, talán õk tudnak valamit mondani, de félek, nem olyan egyszerû ez a dolog.

A napi, havi, éves közepek korrekciójára ugyebár már az idõk legelejétõl gondoltak, mindig is próbálták a 24 órás, valódi értékeket megközelíteni különbözõ eljárásokkal, a 3, 4, 8 stb. adatos mérésekbõl.
Na már most az éghajlati feldolgozások többsége ezzel meg is elégszik, a napi szélsõértékekre már nem jut ekkora figyelem.

Kétségtelen, százvalahány évnyi mérési adatsor után nem lehet csak úgy átállni a 00-00 közötti intervallumra. Nem is a sokéves napi átlagokkal lenne gond, hanem ahogy írtad is, a küszöbnapokkal. Könnyen belátható, hogy igen nagy eltérést okoz a fagyos, zord, téli napok számában a 18-18 és a 00-00 közötti kétféle mérési módszer éppúgy, mint nyáron a nyári, hõség, forró napok számában. Sõt tovább megyek, még csak nem is kell a 00-00-s idõszakot vennünk, hanem elég a század elsõ felében szokásos 21-21 LT közötti módszerrel összehasonlítanunk a mostani 18-18 UTC-s intervallumot: már ebben az 1-2 órában is jelentõs eltérések adódhatnak.
A régebbi adatok átalakítására pedig egész egyszerûen nincs mód, hiszen nem állnak rendelkezésre megfelelõ viszonyítási pontok. A legtöbb helyen ugyanis csak napi 3 alkalommal történt leolvasás a század közepéig, és termográf sem állt rendelkezésre, tehát 2015-ben képtelenség megmondani, hogy pl. 1910-ben egy adott napon, ezen és ezen a településen hogyan alakult a hõmérséklet este 21 és 00 óra között.

Úgyhogy én, az adatsorok homogenitása, összehasonlíthatósága végett, mindenképpen maradnék a régi intervallumoknál - holott nem az igazi ez így, de jobbat sajnos egyelõre nem találtak ki.
#295618
"Inkább agyban mindenki üsse a zonalitást"

Kezdetnek darabokra törtem a vonalzómat, remélem beválik... laza
#295617
Link

Manipulálják ennyi...Euórpa mezõgazdaságát romba akarja dönteni az USA...Mik vannak már. laza laza laza vicc kategória. kacsint
#295616
Nagyon jó beszámoló, szép képekkel.
(Nagyszüleim Szakonyfaluban laktak Szentgotthárd mellett. Az is igazi fagyzugos hely. Csodálkoztam is gyerekkoromban, hogy ott mennyiszer fagy, Sopronhoz képest.)
#295615
Nem értek egyet.
Szerintem kifejezetten csapadékosak a telek, legalábbis nálam igen.
De összességében nagy változás nem lehet csapadék terén, sõt növekedés van.
Ha évi szintet nézünk akkor is, ha csak a téli idõszakot, akkor meg fõleg.
A tavaszok és a nyarak viszont szárazodó tendenciát mutatnak, ebben én is gyetértek.
Forrás : OMSZ

Amúgy az elmúlt 3 tél átlagnál enyhébb volt, az az elõtti 3 pedig átlagnál hidegebb. Errõl ennyit.
Nem kell semmit túlmisztifikálni. Bõven belefér a természetes ingadozásba ami folyik az elmúlt évek során.
#295614
Döbbenetes mennyire "önnfenntartó" ez a makroszinoptikai verkli.. Gyakorlatilag AC dominancia látszik szinte ûridõig a délebbi szélességeken, míg északon ciklonok vergõdnek..
Csak a GFS utolsó 360+h-ás futásán lelhetõek fel a meridionalitásba váltás kezdeti lehetõségei (termèszetesen ránk nézve stabil elõoldallal). Rádásul az idõtáv miatt még csak komolyan sem vehetõ.. (Megfigyelve pl az egy héttel ezelõtti futásokat, még 16.-tól körvonalazódtak ezen változás elõjelei.)
#295613
A csudába, azért leellenõrzöm, mert én úgy emlékszem estére itt kiderült és 19-kor már fagyott..... na szép, +0,2 fok volt, szóval a téli napom ugrott.. de meg most is -0,4 van, úgyhogy lehet, hogy át fogjuk lépni a 0 fokot. kacsint
#295612
Többen a hónap második felétõl remélték, hogy az akár extra pozitív decemberi pozitív anomáliát lemérsékelje. Ahogy elnézem, lehet, hogy éppen az az idõszak fogja rekord közeli magasságokba zúdítani az év utolsó hónapját. laza vidám
Ha nyár lenne, beledöglenénk a forróságba. Ugyanaz folytatódik, minimális megingásokkal, ami az elõzõ hónapokban, sõt években létrejött. Egészen elképesztõ, hogy milyen meleg szériában vagyunk, most már nyomasztóan hosszú ideje. És ki tudja hol a vége?! Ez akár nagyon sokáig is eltarthat. És csak halkan jegyzem meg, kezd a téli csapadékhiány is kibontakozni szép lassan, ugyanúgy, ahogy ezt is megszokhattuk...
#295611
Mondtam már: addig erõlteti amíg akkorát fog égni mint a ház. ECM is kezd érdekességeket látni, GFS is pakolgatja a hidegmagokat, továbbra is tartom, hogy karacsonyra, max két ünnep közé megjön a hó.bízzatok már benne.

Egyébként ha egy véleményt megengedtek a vitával kapcsolatban: tipikius mai metnetes hozzáállás 100- an támadjunk egyet, azt se tudjuk miért. Falkaösztön, ami nálam a gyengék jele ..... Ráadásul felfújt témán... Inkább agyban mindenki üsse a zonalitást, pozitívan, és akkor együtt izgulhatunk karácsony környékén. Nem szebb lenne mint ölni egymást?
#295610
Jobban érdekelne egyesek vitáinál,kötekedésénél, hogy hogyan áll jelenleg a statisztika átállítása. A régi 2-3 adatos közepek meg átlagok meg a mai sokadatos kérdéskör (hol,ki mikor és milyen módszerrel számol, mert mintha az internetes oldalak más és más módokon számolnának). Ugyanez a min-max jelzõnapos téma esetében is. Ha a tegnap esti pozitív miatt a mai nap nem lehet téli, az azt jelenti, hogy az éjféltõl éjfélig terminusra nem lesz áttérés ? A hõség,nyári, fagyos,téli, zord napok számítását igencsak átállítaná, ha dobnánk a 18-18 h periódust. Az évszázados eltérés a T és csapadék mérésében is megérett a felülvizsgálatra, csakhogy gondolom nem tudnak a már meglévõ adatokkal mit kezdeni. Igencsak furcsa, hogy ha hajnalban esik, az az elõzõ napon történt a statisztika szerint, míg az elõzõ esti T másnapra kerül. zavarban
További bonyodalom, hogy a napijelentések éjszakai minimumai és nappali maximumai újabb variációt adnak.
#295609
+1

vidám
#295608
Ma a benzinkúton állok sorban, a következõ hangzik el: "Még õsz van, eltolódtak az évszakok én ezt már figyelem évek óta. Most van novemberi idõjárás. A tél januártól március végig tart most is majd figyelje meg kisasszony." nevet)))
#295607
Hát, ha a Karácsony környéki idõjárást nézzük, szerintem az ENS még egy fokkal talán bíztatóbb is, mint a fõfutás, ami egyébként tényleg eléggé kilóg a sorból.
#295606
Hideg reggelre ébredtünk ma is.. 7h körül állt be a -7,7C. Kicsit késve ébredve kimentem egy fagyzugos helyünkre.. (lõtér) Link Ez egy erdõvel nagymértékben borított terület, egy erdészeti út mentén, s egy kis mélyedés tisztással. Ide 'dugtam el' már 1-2 éve egy régi higanyos mérõt, nagyobb hideg esetén legyen mit már a helyszínen megnézni-mérni. Itt 8h után pár perccel -8 fok volt 2 méteren, a fán eldugott mérõn. (nagyjából 1-1,5 fokot emelkedhetett a legalacsonyabb pontról erre az idõre, az otthonival arányosan)
A reggel is fagyosan is szép Link bár a kesztyû is elkelt, s egy termosz tea se esett volna rosszul. Link
Link Link
A völgybe húzódó Zsida-patak is itt ott már befagyott, akárcsak a Hársas tavat Link (17Ha) tápláló Hársas patak némely lassabban folyó része. Link Apátistvánfalva kissé lederesedett úttal.. Link Link Link Link hideg a reggel szinte minden 2. háznál már reggel befûtöttek Link hideg
A tájegységre jellemzõ õshonos lucfenyõ pusztulása egyre nyilvánvalóbb (részben a klímaváltozás-csapadékmennyiség miatt magasabb tengerszinti magasságra húzódik Link (-na) a lucfenyõ állomány) , az erdészet vegyes állománnyal, illetve egyre több helyen értékes vörösfenyõ állománnyal igyekszik a táj egységét fenntartani. Link
Végül a befagyni próbálkozó Hársas-tónál egy kis játék.. laza Link
#295605
Nem szeretnék ünneprontó lenni, de mielõtt pezsgõt bontunk az elsõ téli nap örömére, egy pillanatra tekintsünk rá a tegnap 18 UTC-s hõtérképre. Bizony igen sokfelé pozitív tartományban volt még abban az idõszakban a hõmérséklet, tehát a tényleges téli nap csak azon kevés helyen lesz meg, ahol már akkor is fagyott. Másutt csak az elsõ "téli nappal" lesz, ha létezik ilyen fogalom. hideg
#295604
Ködös hideg idõ van ma..Ami érdekes,hogy reggel nem volt,de mostanra a fák felsõ részei elkezdtek deresedni nevet
#295603
Igen, átvetted, de pont ez az, amire semmi szükség nem volt. Így csak tovább folytatódott a személyeskedésbe torkollott "vita". Télember stílusa valóban nem volt megfelelõ, de felteszem, ha Thermometer az elsõ kérés után utánanézett volna a fogalomnak, nem is lett volna az egészbõl semmi.
#295602
Igazi téli idõ van ma is.Mindenki a telet várja meg nézik a 300 órás térképeket de elég volna kinézni hideg
#295601
Lassan búcsút inthetünk a hideg karácsonynak, talán a 2 ünnep között lesz vmi.
Egy biztos: Ez a december is átlagnál melegebb lesz, a mennyivel még kérdés.
#295600
A köd kezd feloszlani.
#295599
De kell!
Már ha Siófokot a szomszédnak tekintem, világûri viszonylatban Siófok szomszédnyi távolságban van!
Ugyanis most csak úgyanúgy kötekedtem, mint Télember, átvettem az Õ stílusát.
Csak ha leveszem, akkor én nem leszek olyan.
Õ meg olyan marad élete végéig!

A mûholdképen Link jól látszik, hogy a ködpárna a magyar-szlovén-horvát hármashatárnál kezd átlukadni, egy-egy magasabb domb mintha kezdene átsejleni.
Dél felõl pedig fel is van szakadva, akár még a nap is kisüthet.
#295598
55 zord tél volt, mert volt egy zord trió is, amit 2 párnak számoltam.
#295597
Tegnap kora este a völgyekben alig 50 méteres látótáv mellett sûrû köd volt. Késõbb a városban is 100-150 m alá csökkent a látótáv. Öröm volt autókázni. hideg

Most is sûrû köd van,200 m körül lt.
#295596
Ahhoz képest, hogy nem érkezett hideg levegõ, tegnap Pécstõl délre végig zúzmarás ködben voltunk horgászni, mára ide is megérkezett, -2 fok van, kb 300m a látótáv, és úgy néz ki, meglesz az idei elsõ téli napunk. hideg
#295595
Aigner tegnap: " a fehér karácsony esélye 0. " szomoru szomoru
#295594
Az ens köszönõ viszonyban sincs vele, egyelõre szinte esélytelen. Mondjuk egészen elképesztõ lenne ha ennyire zord télies idõ nélkül laza , eltelne a december. A két ünnep közöttre a mediterrán-ciklon rendelésem még mindig él, de egyre neccesebbnek érzem a megérkezését. nevet

Télember: nevet
#295593
Ahogy telnek az évek, lassan már a plusz 1 fokos hónapokat is elfogadhatjuk zordnak télen.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 00:55:21

Ercsi

-0.4 °C

00000

RH: 85 | P: 1025.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.