2024. november 16., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#296101
A "Napfény városában" eddig 3 órát sütött a Nap decemberben (11-én). Érdekes lenne, ha így maradna... nevet
#296100
Fák ágaira ráfagy, ónos ködszitálásunk van. zavarban Viszont a talajjal nem bír megbirkózni. Takt. 0.0
#296099
Hát, a mai elõre sajnos igencsak szürkére sikerült, de gyorsan hozzá kell tennem, hogy én sem készítettem volna ennél különbbet. Már most jó 70-80%-os esélyt látok arra, hogy a ködpárna legalább az ünnepekig meg se mozdul, ennek ellenkezõjének esélye valahol 20% körül kullog. Utána pedig, ha jól nézem az ECM ENS-t, a ciklonok még inkább eltávolodnak tõlünk, az áramlás még inkább délnyugatira, szinte délire fordulhat a magasban, megfelelõ pech esetén helyenként idén már a napkorongot se látjuk meg beteg
#296098
Nálam csak az idei lesz a 3. karácsony a pechszéria sorozatban.
Elõtte 3 évig minden Karácsony részben havas volt.

A 2011-2012-es karácsonyt mindenki módszeresen kihagyja.
Pedig északon, ék-en viszonylag nagy terület havasan telt ezen 2 évben az ünnep egy jó része.

Nálam 2011-ben dec 21-én hullott itt 3 cm hó, majd másnapra elolvadt.
23-án újból havazott, 5 cm hullott, erre rá az ónos esõ 24-én reggelig.
24-25-én az enyhülés észak, északkeletre nem ért fel, és ezen 2 napon borús, ködös idõ volt 0 majd +1 fokkal. Tökéletesen konzerválta a havas, jeges tájat.

2012-ben szintúgy. Karácsony elõtt havazott, majd Karácsonyra ismét beállt a ködpárna mely szépen konzerválta a korábban lehulló néhány cm havat.

#296097
Debrecenben utoljára 2005-ben volt hótakaró szenteste (az is olvadozott), december 25 vagy 26-án is csak egyszer volt egy 1-2 cm-es latyak 2010-ben.
10 éve semmi egyik nap sem! Ez rendkívüli. Gyermekkoromban 3 karácsonyból 1-2 fehér volt, de hogy 10 éve totál semmi, hihetetlen. Szilveszter szintúgy.
2007-ben és 2010-ben a középsõ és déli részek kaptak havat karácsonykor, szilveszterkor, de azon kívül totális nulla országosan is az utóbbi évtized.

Igazi fagyos, havas karácsony pedig azt sem tudom mikor volt, valamikor az ezred forduló tájékán.
#296096
A hónap legvégén van némi remény most, tekintve a nagyobb szórást. Igaz, lehet, hogy pár napon belül kisimul a fáklya megint. Nagyon makacs a csigagyár, hihetetlen, hogy mindig télen tombol.
#296095
laza laza laza

Én nem szoktam nyavalyogni az idõjárás miatt, de ez az idõállás és a botrányos levegõminõség már tényleg lemondhatna. Jobb lenne a napos 10 fok is, ha már a tél legszebb elemeit egyelõre így is, úgy is nélkülöznünk kell.
Már majdnem azt írtam, hogy ennél még a nyári forró anticiklon is jobb... de gyorsan észhez tértem... laza
#296094
Elég közel vagyunk ahhoz, hogy különbözõ elõrejelzésekben kijelentõ módban írnak a karácsonyi idõjárásról, a "fehér karácsonyról". Az egyik, ma reggeli híradásban hallottam, hogy ami most várható, az egyáltalán nem szokatlan, mivel a hivatalos megfigyelések szerint hazánkban csak minden harmadik karácsonykor van mérhetõ hómennyiség. Az, hogy mindhárom napon is mérhetõ hómennyiség van, még ennél is ritkábban fordul elõ.
#296093
Blocking az, csak a szerényebb (és nekünk kedvezõtlenebb) fajtából. Amikor Madeiráig lenyúlik a teknõ, én azt már nem nevezném zonalitásnak. kacsint

Bazsa: a Napnak azért kell szemüveg, mert nem szereti, ha belevilágít a szemébe a Porsche fényszórója. laza
#296092
Link Link
De ha majd egyszer kitör egy Tamborához hasonló vulkán akkor lesz nemulass, napfényhiány, kis jégkorszak, miegymás.

Link
Amúgy a Napnak minek kell napszemüveg!? Ezt sose értettem. nevet
#296091
Reccs zavarban zavarban
#296090
Persze, hogy biztos vagyok. 28-án 0 fok volt Miskolcon a tmax, a saját linked alapján.
Csak a legutolsó napon, 29-én olvadt napközben. Egyébként pedig nem az olvadásról beszéltem, hanem hogy hó tudott esni egészen addig, míg tényleg 0 fok fölé nem ment a t850 (lent akkor már olvadt, nyilván, de nem is állítottam mást korábban sem.)

Egyébként még az alapállításodhoz képest (melyet cáfoltunk), már egészen apró nüanszokon vitázunk. Ugye érzed?

Zivipötty: hogy az utolsó linkeden blockingot látnánk? Hááát.....
Nekem leginkább egy kicsit "meggörbült" északi zonalitásnak tûnik.
Az ígéret ott van, de azzal már nemcsak a padlás van tele, hanem több hangár nevet
#296089
Nyugalom! Az õsz felén már túl vagyunk. Hamarosan itt a tavasz, ráadásul addig még lehetnek szép meleg õszi idõszakok is 10-15 fokkal, napsütéssel, ahogy ez ilyenkor illik (a fáklya is bíztató. hetekig tartó 5-10 fokos T850 ilyenkor teljesen rendben van). Szóval nem kell a dráma!
#296088
A problémát én is a már huzamos ideje túl erõs észak-atlanti ciklontevékenységben látom. Hogy ennek hemiszférikus léptékben mik a fizikai okai, abba ne mélyedjünk itt bele (de annyit megemlítek, hogy az Észak-Atlanti-óceán negatív anomáliás SST-jét a magam részérõl a teknõsödés ellen dolgozó tényezõnek gondoltam)
Az biztos, hogy a nagyon tartós, heves "izlandi" ciklonképzõdés nem jó ómen a mi telünk szempontjából. Viszont nyilvánvalóan vannak itt más tényezõk is. Pl. a két évvel ezelõtti (2013/14) telet szintén erõs "izlandi" ciklontevékenység vágta tönkre. Az atlanti-nyugat-európai teknõsödés is megvolt. Mégis, ez a helyzet akkor példátlanul tartós elõoldali szituációt, délies szeleket okozott nálunk, ami most teljességgel hiányzik. Inkább AC központi helyzet van most.
Ráadásul még nem tudható, ez a cirkulációs állapot hogy változik a következõ hónapokban.
Kis eltolódás is komoly változást hozhat.
#296087
A vonalzótól egyébként most is igen messze vagyunk. Link Link A karácsony elõtti napokban lehet csak zonalitás. Link Link Aztán karácsonykor jó eséllyel vissza is térünk a blockinghoz, ahogy ez már több napja látszik. Link Link
#296086
Biztos vagy te ebben!?
Én nem ezt látom :Link Link Link Link Link Link Link Link
Jól látszik 27-én azon a szerdán északon -10 fokos T850 volt, ehhez képest 2 méteren ennyi volt a Tmax. Link Sok hó esett de olvadozgatott. Nálam is.

#296085
A 2013-as cucc 5 napon át tartó havazást okozott pl. Miskolcon, miközben az utolsó 2 napon már alig -1 fok volt t850-en.
Nemcsak a hossza miatt kiváló ellenpélda arra, amit írtál, hanem az idõpontja miatt is.
A januárt is nagy kegyesen kihagytad, pedig alább már azt is "temetted".
Hagyjuk szerintem.

Nem szomorítasz el, több kiváló leírásból ismertették már nekem (fõleg Lász) az érdi fennsík klímáját: én nem a megmaradás miatt fogok aggódni nevet. Leginkább azon, hogy mikor jön már el végre a legkisebb esély is a hóra.
#296084
Hát ez tényleg alapvetõ, elvi tévedés volt bazsa részérõl, a dolog úgy áll, ahogy Te leírtad.
A hõtehetetlenség miatt az évi hõmérséklet-görbe mélypontja kb. egy hónapos késéssel követi a legalacsonyabb napállást (nyáron is ez a helyzet, de fordított elõjellel)
Agrometeorológiai könyvem azt írja decemberrõl, hogy az óceáni vagy földközi-tengeri légtömegek gyakori beáramlása miatt általában ritka ebben a hónapban a tartós hideg. Ezzel szemben januárban sarki és szárazföldi hatások szoktak uralomra jutni, ezért ez a hónap gyakran zimankós (természetesen ezek átlagos lefolyások)
Február pedig külön téma, február "évszak az évszakban" Sokszor tényleg olyan, amilyennek bazsa leírja: olvadós. De ha az addigra nagyra hízott északkeleti hidegdepók a befolyásuk alá tudják vonni idõjárásunkat, akkor nemulass van! hideg hideg
A legkegyetlenebb hidegeket tudja hozni a tél vége ( pl.1929, 1986, 2012)
#296083
Nekem is feltûnt az idei gyenge zivatartevékenység az országban.
Az utóbbi 5 év merem állítani leggyengébb zivatar tevékenységû nyári félvée volt az idei.
Hol vannak már azok a több tízezer villám/ óra produkáló zivataros helyzetek. Sóhaj! zivatar nyelvnyujtas
Természetesen nincs semmiféle misztikum, egyszerûen természetes ingadozásról van szó.

2010-2012 között viszont épp az ellenkezõjét figyeltem meg. Ekkor kifejezetten magas volt a villámok száma.
A 2 prímet a 2010 augusztus 13-i éjfél 300 km-es zivatarlánc 1 óra/108000 db villáma, és a 2011 júl. 19-i éjjeli MKK vitte. Ekkor órákon át 1 óra/10-20000 villám összpontosult a Duna vonala környékére.
De 2011 május, június is kiemelkedõen sok villámlást hozott, és 2010 június, július is. És a 2012 október 2-i zivatarok is.


Donnie : nem temetem a telet, én a februárról, de különösen a márciusról beszéltem. Nem az átlagos, hanem a kemény, tartós télhez kell nagyobb szerencse. Itt a nagyobb-on a hangsúly. Tehát nem nagy szerencse, hanem a december, januárinál nagyoBB szerencse kell hozzá. A napállás 1 hónapig még elég jól stagnál, igazából január végétõl hosszabbodik észrevehetõbben.
A 2013-as cuccok meddig is tartottak!? Kb 5 napig. Tehát én megint csak az 1 héten túli dolgokra gondoltam. nevet

Nem akarlak elszomorítani, de ha jövõre esetleg Érden nagy havat fogsz átélni februárban, hamar olvadósra veheti.
#296082
"december végétõl lassan hosszabbodnak a nappalok, ereje is egyre inkább kezd már lenni. Napállás is magasabbra emelkedik.
Egyre nagyobb szerencse kell a továbbiakban, pl. február, márciusban a télhez a tartós, igazi télhez."

Na azért álljunk meg. Egy dolog a jelenlegi reménytelenség, de tényszerûen ne írjunk le alaptalan dolgokat.
A napállás kb. 6-8 hétig nem fogja tudni befolyásolni a légkört jelentõsen - ennyi "lag" bõven van az áthûlõ északi féltekében. A hidegmag március végéig bõven erõs, akár erõsebb lehet, mint a jelenlegi. De a december elejinél biztosan erõsebb lesz még 8-10(!) hétig.
Az meg, hogy meredekebben süt, egy-egy jó helyezkedésnél (2013 március legvége?) vajmi keveset számít.
"A február az már igazi locs-pocs hónap, valami nagyon kemény hideg kell, hogy tartós olvadás nélkül megússzuk a havas helyzetek utáni idõszakot."

Ez is tévedés, pl. 2003 februárban a leesett nagy hó után folyamatosan gyenge pluszos t850 volt felettünk, de olyan inverzió állt be (köszönhetõen az elõtte leesett hónak is), hogy bõven március volt, mire jelentõsebben olvadni tudott.

Úgyhogy baromira nem értek egyet azzal, hogy innentõl több szerencse kell a télhez. Januárban egyértelmûen nagyobb az esély a klasszikus téli idõre, mint Decemberben (ködpárnát nem számolva), szerintem ez még statisztikailag is igaz. Február pedig sokszor a legnagyobb havazásokat hozó hónapunk, ami szintén nem véletlen!

Úgyhogy OK, hogy most 10-12 napra nem látszik semmi (és ez szomorú), de ne kezdjük már ez a téltemetést... hogy ennek miért kell mindig százszor elhangzania, sosem fogom megérteni.
#296081
Nem szeretnék vitatkozni ezen, hiszen tényleg olyan ez már, mint ha lyukas pohárba engednénk a vizet. No de megígérem, (alábbi hsz számodat felírtam magamnak)újév délutánján visszatérünk erre a témára.

Nyuli alábbi okfejtését érdemes elolvasni, sok mindent elmond.
#296080
Nevethetsz Jockey, akkor is számba vehetõ valószínûsége van egy alapvetõ makrocirkulációs átrendezõdésnek az év legvégén. Ja, hogy a modellfutások össze-vissza mutatnak mindent? Hát ezt 10 nap távlatában, azon túl általában így "szokták" csinálni...
Aki csak azt tudja nézni, mit dobott a gép, azt õszintén sajnálom. Szerencsére megvannak a "szamárvezetõk", melyek segítségével rendet lehet tenni az ûridõs modelleredmények "káoszában"
Kisegítõink: a szinoptikai ciklus és a múltbeli telekre való pontos visszaemlékezés.
Senkit ne tévesszen meg az op. 240 órán túli csapongása!
#296079
A komoly gondot a makrofelállásban látom. Gyakorlatilag nyár eleje óta az a helyzet, hogy az Atlanti-óceán É-i területe hidegebb, és ezzel összhangban a teknõsödés is ezen a területen megy végbe (ismertebb nevén csigagyár). Ez nálunk egy "déli nyugati" áramlást jelent, azaz telibekapjuk az enyhe atlanti légtömegeket. A probléma ott kezdõdik, hogy az ilyen helyzetek önfenntartásra való hajlama igen nagy... Nyáron ez a felállás okozta a hõséget (és gyakorlatilag az igen gyenge zivatartevékenységet), most pedig ez okozza a nemtelet. Váltásra pedig "nincs oka" a rendszernek, sajnos. Hosszabb távra a modellek pedezegetik egy sztratoszférikus melegedés icipici esélyét, de persze ez egyáltalán nem biztos. Tény(nek látszik), hogy a talajközelben nem lesz változást okozó tényezõ, reménykedjünk, hogy a sztratoszféra megkönyörül rajtunk... hideg
#296078
Én is úgy látom hogy a két ünnep között lehet leghamarabb meridionálisba váltás.
Viszont ha ekkor sem jön el, félõ hogy elhúzódik az enyhe semmitérõ idõ január elejére is.
A decembert már totálisan elengedtem tél szempontjából, igazából nem is zavar már hogy nincs tél.
Van annyi jó más dolog az életben, mint hogy az ember ezen rugózzon hogy miért nem havazik, mikor fog eljönni a váltás.
Majd jön ha akar.
Ami számomra tény : Egyik kedvenc téli hónapom megy a lecsóba, december végétõl lassan hosszabbodnak a nappalok, ereje is egyre inkább kezd már lenni. Napállás is magasabbra emelkedik.
Egyre nagyobb szerencse kell a továbbiakban, pl. február, márciusban a télhez a tartós, igazi télhez.
Január még nagyon jó téli hónap volt régen, ebben a a században sorra jönnek az enyhe januárok, majd megszakad a széria.
A február az már igazi locs-pocs hónap, valami nagyon kemény hideg kell, hogy tartós olvadás nélkül megússzuk a havas helyzetek utáni idõszakot.
Gyakori februárban hogy fagypont alatti T mellett is olvadozgat a hó.

Egy valami pozitívum : 2013-ban is csak január elejétõl jöttek meg a gyakori havazások és majd 3 hónapig tartott a havas idõ kisebb megingásokkal, tehát még semmi sincs veszve.

A 2009/2010-es tél felém nagyon jó volt, az is késõn, dec. 13- után kezdõdött el, és egészen március közepéig voltak gyakori havas helyzetek.
#296077
Miután a 300 óra is kétszáz felett van, így nem tudok vitatkozni. nevet
#296076
Ez itt a lényeg amit leírtál. A TÉL mindig 200 óra felett van, és sajnos ott is marad. Ennyi.
#296075
Az a baj, hogy November 28 óta nincs olyan nap, hogy valamelyik futásban ne láthatnánk 1-2 tag szórását a bûvös 300 óra környékén. Mindeközben eltelik egy hónap változás nélkül. Ergo eljátszhatjuk és lefuthatjuk minden nap minden futás után ugyan azt a vita és érvelési köröket. Sokra nem megyünk vele, hiszen semmi nem változott. Szerintem amíg 120 környékén nem látjuk már a határozott változásra utaló jeleket, égbe kiáltott szó már minden, és ha pisztolyt fognának a jó metnetes ember szájához akkor sem venné már komolyan a teleregényeket a 300 órás fáklya 3-4-5-6 kedvezõ állású tagjairól vonatkozóan. Egyszerûen el sem olvasom már, hogy õszinte legyek, amikor valaki a 398854 órás fáklya egy-kettõ árválkodó tagjáról ír esszét..
#296074
Miért lenne olyan rettentõen gusztustalan ez a fáklya? Karácsony után nagyon nagy szórás, több tag lent a pincében... Én úgy látom, a tegnap estihez képest nincs lényegi változás.
A lényeg, ami a szinoptikai térképekbõl is kiderül, hogy a GFS továbbra is pedzegeti az ünnepek között meridionálisra váltó áramlási képet.
Én azt tippelem, hogy igenis eljön a váltás jan. 1-ig. Elképzelésemet több modellfutáson kívül múltbeli események támogatják, valamint az, hogy egymás melletti évek sokszor nagyon hasonló forgatókönyveket hoznak. A december közepi tartós zóna tavaly éppúgy megvolt, mint most. Erre az idén is nagyon könnyen megjöhet a meridionális átrendezõdés, még ha pár nappal késõbb is. Természetesen a tévedés jogát fenntartom.
#296073
Ehhez még az én genetikai alapú optimizmusom is kevés, hogy jelenleg pozitív dolgot lássak meg. Legalábbis értékelhetõt.
Valahogy el kéne érnem, hogy Dec 27-ig ne nézegessek modelleket, de úgyis tudom, hogy képtelen vagyok rá.
Kész önkínzás pedig, ami itt több hete megy már.
#296072
Ott az operatív lent nevet Link
Nyilván nem számít semmit...
#296071
Abszolut egyetértek. Ez a fáklya legalább 300 óráig katasztrófa.
#296070
Te is beleestél a 18z csapdába... már megint vonalzó!

Ennél gusztustalanabb dolgot az ünnepek elõtt 1 héttel festeni sem lehetne: Link

Ide nem az Ébredõ Erõ, hanem az Új Remény kellene...
#296069
Töbör tmin: -15,8°C nevet
#296068
Igazából nem 300 órára van, hanem "csak" 228,hiszen ekkor kezd el kialakulni az AC Grönland-tól délre. De mindig csak 200+ óra felett van valami értelmes....

Brit nyomásfáklya:
Link
ÁÁÁ csak egy nagyon picit lóg ki...vidám
#296067
A 18-as futásban 384 óránál megjelent az armageddon... zivatar
#296066
300 órától a GFS zaklatásra alkalmas. hideg Várjuk a következõ futást.
#296065
Az eddigieknél is kakibb idõ van, mindenféle köddel, sûrû szitalassal. Ki sem lehet fejezni szavakkal, mennyire ruhellem az effajta undormanyt szomoru beteg
Kilátások: napokig nagyjából ugyanez maradhat, talán az ünnepek fele közeledven szakadhat fel ez a szürke förmedvény végre. Ilyen tel nem kell, hajra.3 hónap mulva akkor már a tavasz laza
#296064
Persze, hiszen régóta "északi blocking" van náluk, az anticiklonunk keleti oldalán elég hideg jut le hozzájuk, ráadásul ott a Fekete-tenger is, ami szolgáltatja a nedvességet.
#296063
És egy ilyenhez mit szólnátok:Link
#296062
198 óránál kettétörik a vonalzó:

Link

Milyen kár, hogy már mindenki alszik...
#296061
NA igen hiszen érintette egy rövid pillanatra a 0-át nyelvnyujtas
#296060
Frissítve, szép ECMWF-fel nevet Link
#296059
Azt hiszem mindent elmond az eddigi télrõl, hogy a kerti csapot még nem kellett leszerelnem, eddig ezen az õszön-télen Szegeden nem volt rendes fagy. Jó, persze volt 1-2 fok mínusz, azt hiszem 3, vagy 4 alkalommal hajnalban, de azért ez nem jellemzõ, már dec. 16-át írjuk. Ahogy nézem ez erre az évre így is marad, a végén még nem is kell a szereléssel bajlódnom, marad tavaszig nyelvnyujtas
#296058
Eközben pedig Törökországban TÉL van hetek óta! Forrás: (facebook) Link
#296057
A remény tovább él:

Link

Dec. 24-tõl növekvõ, hamarosan 20 foknál nagyobb szórás, ráadásul lefelé. Néhány nagyon mélyen búvárkodó tag.

168 óránál:

Link Link Link Link Link

Európa északkeleti peremét erõs hidegelárasztás éri.
Természetesen lehet mondani, hogy ez csak (utolsó) szalmaszál, remény-ebihal. Úgyis "elviszi keletre a zonális, nyugati drift" De azért figyelemre méltó.
Személyes véleményem, hogy a két ünnep között változás érik.
#296056
Egészen döbbenetes.. GFS +6h után a +384h-ás futásra kattintva, olyan mintha "megállna az idõ" nem történik semmi említésre méltó,(AC dominancia fölöttünk) és átnézve 6h-ként is ugyanazt látni (Ahogy a kínaiak mondanák: TICSNYHI..) kacsint Téli idõre csak nyomokban hasonlító idõjárás
#296055
Töbör: -12.7 fok laza
#296054
Igaz is, annak is, bár én csak az ablakból láttam, hogy vannak árnyékos részek...
#296053
Ha ez az elmúlt 2 hónap nyáron van...
Bár nyáron is ilyen ilyen csapadékviszonyok voltak, gyakorlatilag nem történik más, mint hogy a nyári verkli folytatódik.
Kíváncsi leszek mikor csapunk át csapadékosba.
Ha még a télen, akkor abból akkora havak fognak esni, hogy a kéményen át tudunk csak kijutni a házakból.
Utálom a havat, de megnéznék egy 1,5-2 méteres havat! laza
#296052
Ahogy mondani szokás, de legfõképp nyugtatásra jó, megisszuk a szárazság levét... nyelvnyujtas

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 08:12:23

Szentmártonkáta

-1.4 °C

na00

RH: 94 | P: 1026.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.