2024. november 25., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#1323
Valóban nem így értettem, de honnan tudod, hogy fiatal növény? Ahogy elnézem,van rajta már leszáradt virág után ottmaradt szár, meg beérett maggal teli is.
Nehogy azt hidd ám, hogy kötekedek, csak így fura.
#1322
Egyébként nem érted látom nevet
Ez a büdöske egy szeptemberben elhullajtott magból kelt ki és fejlödödtt növénnyé,és még kis is virágzott télen,szabadban ! !
Ez kb. olyan mintha kint egy paprika magja elhullott volna nyár végén ösz elején,abból kikelt volna a paprika és most azon termés lenne!
A Te büdöskéd gondolom ugyanazon növény és virágzik városban lakóház erkélyén,ez viszont MOST KELT KI a szabadban és virágzik!
Van különbség!
Nem fagyott még el! !
#1321
3 - földszinten lakom.
#1320
Hány méter magasan lax?? nevet
#1319
Floo, nekem az erkélyemen késõ tavasz óta folyamatosan virágzik egy tõ büdöském, egy másik kb 3 hete hervadt el. Valóban egynyári, ahogy a paprika is az, a muteromnak mégis van egy 3 éves paprikája... Néha képes a Természet olyasmit tenni a növénykékkel, amit mi nem tartunk normálisnak, csak mert a növények nayg része beáll a sorba.
#1318
Szép képek; a természet idén nem alszik, csak szunyókál...
#1317
Remélem nem védett,mert gyorsan visszaviszem akkor nevet
#1316
Link
A mai képek,magukért beszélnek!

Viszont van 2 kép amihez szólnék kicsit :
Link
Link
Ez a felénk büdöske néven ismert növény,egynyári növény,mely az elsõ öszi talajmenti fagyokat(-2 fok) követöen téli álomba szenderül és magvaiból az azt követö nyáron fejlõdik ismét növény!
Ezek a ép és virágzó példányok,melyeket Lovásziban(Letenyétöl ÉNY felé 20 km)találtunk,azt bizonyitják,hogy az õsz elején elhullott magvakból mostanra virágzó növények lettek ! !
Vagyis ott ahol ezeket szedtük -2 foknál még nem volt hidegebb!
A hüvös csapadékos alpokalja nevet
#1315
Igaz. nevet
#1314
A Kerka partján jártam ugye múltkor,és a hódok élöhelyétöl 100 méterre a Kerka régi medrében a hid alatt irdatlan menyiségü szemét van beleboritva,ugy néz ki az egész mint egy szeméttároló!
Na ezeket kéne eltüntetni elöbb és utána büntetni Flookamókát mert szed 10 szál virágot!
#1313
Szerintem a Nõnapra gondolhattálnevet
#1312
Egy baj van az én gondolkodásommal!

Nekem itt olyan természetes a hóvirág a tõzike a ciklámen és az ibolya,mint az hogy levegõt veszek,ezzel együtt nõttem fel...
Persze ha megpakolnék egy traktort hóvirággal és elvinném pestre a piacra,hát büntessenek meg!
A helyiek nem szedik le,esetleg olyan mennyiségben ami elenyészõ!
Ami tuti hogy ha holnap látok ott egy autót amibe pakolják be kosárszám a hóvirágot,az biztos hogy hivnám az illetékeseket!
De az a helyzet hogy sosem azt kapják el aki kilószám szedi,hanem aki szed az anyukájának 10 szálat!
#1311
Floo, gondolkodtam, hogy leírjam-e, de Noli megtette helyettem hozzászólása 3. mondatában..
Floo, vagy véded, vagy nem. Meg kell büntetni a 3 szálat szedõt éppúgy, mint a heti piacra tömegesen hordókat. A gyerekeknek is meg kell tanítani, miként tiszteljük a természet lényeit! Hogyha kiviszed, és látja, hogy a papa szeretettel beszél róla, otthon pedig együtt csodáljátok a fényképeket, nem fog eszébe jutni szakítani belõle.
#1310
Floo, a következõkön gondolkodj el, légy szíves:
- A hóvirág, mint a tavasz elsõ hírnökeinek egyike, az Anyák-napi, és újabban a mesterségesen gerjesztett Valentin-napi ajándékozásoknak elsõdleges szenvedõ alanya, a tömeges gyûjtés által legveszélyeztetebb növényünk.
- A hóvirág szépsége, illata, a sokmillió éves természetes szelekció alkotása. A virág sikeres megporzása a növény fennmaradásának biztosítéka. Minél vonzóbb egy virág a megporzó rovar számára, annál nagyobb valószínûséggel lesz mag, majd új nemzedék belõle. A legszebb külsejû virágok szedése ennek pontosan az ellentétéhez vezet.
- Egy hóvirág-szõnyeggel borított ligeterdõ, üde talajú hegyvidéki gyertyános-tölgyes ma még nem számít ritkaságnak hazánkban. Azonban, túl sokan gondolkodnak úgy, mint te, járnak ki ezekre az élõhelyekre, szakítják a növényeket. Ha csak egy tucat falubéli piacos, egyszerû gyûjtõ szakajt le egyenként 15 szálat, maradandó esztétikai, és mint fent utaltam rá, populációdinamikai sebet ejt az állományon.
Ajánlom figyelmedbe LAM tegnapi szavait is!
#1309
És még annyit hogy itt nálunk a falun élõ ember NEM szedi le a virágot az erdöben vagy a réten csak azért mert jól mutat a vázába,föleg nem ugy hogy talál egy hóvirágost,odamegy buldózerrel és letarolja...
A városi túrista esetleg,de mi itt féltve örizzük a táj értékeit,és ha lesz gyerekem,amit járni tud tuti az lesz az elsö hogy elmegyek vele tavasszal az elsõ meleg napsugarak után hóvirágot tõzikét szedni,de azt is meg fogom vele tanitani hogy mértékkel kell szedni,ember és nem állat módjára!
Pl. ha van egy 12 éves kisfiu,akinek vagy egy szerelme,kimegy a közeli erdöbe és szed neki 10 szál hóvirágot,meg kell büntetni?
Ugyanmár!
Több kárt okoznak a kisfiunak,mert összedöl benne egy világ hogy már virágot sem szabad szedni!
Az íróasztal mögött ülõ emberek törvényei ezek!
#1308
Floo, attól, hogy egy adott kistérségben soknak tûnik, még veszélyeztetett országosan. Tessék csak szépen betartani a szabályokat. Tudod, az már gáz, ha az olyan egyébként jó eszû és gondolkodó emberek is, mint Te nekiállnak nem vigyázni a Természetre.
Egyébként nem csak hagymáról, magról is szaporodik.
Mi a jó abban, ha leszeded??? Egy-két nap s csak valami fonnyadt vacak lesz belõle. Sokkal jobb lenne, ha inkább másoknak is szólnál, hogy ne szedje le.
Másrészt nem pusztán veszélyeztetett volta miatt nem célszerû szedni, hanem:
"További gond, hogy a gyûjtõk a legszebb szálakat szakítják le, így csak a silányabbak érlelhetnek magot, ezzel a növény genetikai állománya is lassan, de biztosan romlik."
Magyarul egy negatív "nemesítést" végeznek a hóvirágszedõk...
#1307
nevetnevet
Kezdeném azzal hogy a hóvirágozás holnapra csúszik át,ehelyett félelmetes dolgot találtunk,le fog esni az állatok,mindjárt mennek fel a képek ! !

És folytatom hogy a hóvirág hagymáról terjed ha jól tudom,meg talán magról is!
Könyörgöm,itt évtizedek óta szedik a hóvirágot ovisok iskolások anyu apu mindenki,és még mindig rengeteg van...
Mi baja lesz egy több hektáros hóvirágosnak hogy Flookamóka odamegy és leszed 15 szálat hagyma nélkül!??
Ott a ciklámen,amit itt dögivel van az erdökben,gombászás közben néha lehajolok megszagolom,de sosem viszem haza,együtt élünk velük,de irdatlan mennyiségben van,minek kell védeni mikor sok van!
Ezt sosem értettem!
#1306
Örökzöld aranyesõ:Link
Bodza is lombos már Link
Természetesen a halak is úgy viselkednek mint nyáron Link
#1305
vidámvidámvidám
#1304
Lehet nem is a vadászok, hanem a gombamaffianevet
#1303
Hamar visszaértem az erdõrõl, sõt el sem jutottam odáig, vadásznak kint a nyárfásban, nem szeretnék én is préda lenni. Majd talán holnap reggel...
#1302
De szépek!
#1301
Link
Link
#1300
Csak fényképezõgéppel szabad gyûjteni, én is úgy szoktam, szebb, tartósabb és vidámabb is!
Link
ez tavaly márciusi
#1299
Minden egyes leszakított ilyen szépséggel csak szegényebbek leszünk, azt hiszem.
Link
#1298
Ezzel is csatlakoznék az elõttem szót emelõkhöz...

Turista Magazin
2004. június

Hazai vadvirágaink védelmében

Csokorba gyûjtött esztétikum?

"Az ember elõl menekülni képtelen virágok ezrei, tízezrei (bár lehetne errõl elrettentõen pontos statisztikát felállítani!) vonulnak be természetes élõhelyükrõl otthonaink díszes vázáiba, hogy egy-két napos agónia után valahol a szemetesek alján fejezzék be sorsukat.Nehezen érthetõ, hogy egy táj szépségeinek belsõvé tételéhez, élményeink emlékké formálásához, miért kell haza vinni városaink, falvaink szürke utcái közé az erdõt-mezõt?! Úgy hiszem és remélem a legtöbb esetben csak az alapvetõ botanikai, növényföldrajzi ismeretek hiánya található meg ebben, melynek megléte esetén sokan elgondolkodnának, mielõtt leszedik a védett vagy nem védett vadvirágokat.
A napfényért utat törõ lágyszárú növényeink, Európa nyugati felével szemben, ma még viszonylag nagyobb egyedszámban és fajgazdagságban vannak jelen, bár számuk az utóbbi évtizedekhez képest erõsen lecsökkent. Ez a mozaikos változatosság azonban rendkívül érzékeny a külsõ hatásokra. A szebb példányok gyûjtése eleve olyan kontraszelekciót eredményez, amely a virágtelepek genetikai elsatnyulásához, a hagymák elöregedéséhez, a magról történõ szaporodás gátlásához és végül a populáció lassú, ám annál biztosabb pusztulásához vezet."
(részlet)
#1297
Flooci:

2005. szeptember 1. óta a jogszabályok is védelmet biztosítanak a hóvirág számára. A védett és a fokozottan védett barlangok körérõl, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentõs növény- és állatfajok közzétételérõl szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 2005. augusztus 31-én megjelent módosítása a hóvirágot is az Európai Unióban jelentõs és veszélyeztetett növények sorába helyezte.[1]

E rendelkezés alapján a hóvirág csak tudományos kutatás céljából gyûjthetõ, magán és kereskedelmi célból nem.

Ja, és hódot se gyüjts nevet
Marad a horgászás... vidám
#1296
Floo barátom, ha közzé teszed a hóvirágszedõs képeidet, akár meg is lephetlek valakivel. nevet
#1295
Igen, hiszen pont ezeket méltattam. :]
#1294
Hóvirágot szedni? szomoru
#1293
Még valami. A legjobb a kártevõk ellen, az idõjárás szemponjából. Ha néhány napig ködös keményen fagyos idõ van. Így még a nap melege sem, tudná megmenteni õket a hideg éjszaka után. Azt mondják itt az okosak hogy ez valamilyen szinten be van bizonyítva. Már csak egy kérdésem van milyen szinten?
#1292
Indulunk hóvirágot szedni hódot lesni meg horgászni nevet
#1291
Én 1 hete találtam laskát a Kerka partján egy kidölt nyárfán,kicsit meg volt fagyva de jó volt nevet
#1290
Tegnap napnyugta elõtt szenzor szerelés közben szúnyogokat láttam körözni a levegõben.
#1289
Most indulok a nyárfásba seprûvesszõt szedni, de titkon azért körülnézek, hátha laskát is találoknevet
#1288
Ráadásul az enyhe idõnek köszönhetõen a kártevõk száma, meguplázódik olykor meghárámszorozódik. Pl egy légy élete során 1-2 billió utódott hoz világra optimális esetben, ha tartos enyhe telek vannak akár ez a szám 2-3 billióra is nõhet. Ezért nem árt, legalább egy télen rövid ideig tartó keményebb fagy.
#1287
Reggeli képek berkenyét zabáló rigókkal:
Link
#1286
Akkor inkább a -25 jöjjön nevet
#1285
Az enyhe tél miatt sok lesz a kukac ezekben isszomoruLink
#1284
Ellenszer: szúnyogháló!
#1283
Azért nem érdekes, hogy a halak a tóban télen - nyáron esznek? Most mi lesz nem fognak vegetálni? Még az lenne érdekes számomra, hogyha kimásznának a teknõsök is napozni!
#1282
Ma berepült egy légy az ablakon nevet
#1281
Ezektöl a naplementés képektöl még mindig kész vagyok...
#1280
Köszönöm,ezt is láttad?? Link nevet
#1279
Floo, én ezeket csak most láttam, gyönyörûek, grat.!
#1278
Köszi, magyarul ming keverem... :-( Az is zavar, hogy csalánon él mindegyik hernyója. Meg szõke is vagyok :-)
#1277
Valakinek jó dolga van :-)

beillesztett kép

#1276
Az I.io a nappali pávaszem, vagy nem?
#1275
Jó ízlése van :-) Vanessa atalanta nálunk nem túl gyakori, ám a "testvére", a Vanesa cardui igencsak nagy számban van jelen. A nyáron jó lenne beszerezni pár hernyósckát belõlük. Tavaly Inachis io (rókalepke) volt nálam, nagyon jópofák voltak, ahogy kikeltek a bábból!
Link
Olyan kis gyûröttek és védtelenek, amikor kibújnak! Aztán hamar megszáradnak és huss, ki az erkélyen! :-)
#1274
Épp akkor szált át egy másik fügéröl nevet
A fügefákon lógtam épp mikor oderepült és elkezdte zabálni a fügét nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 05:16:27

Vép

1.4 °C

RH: 87 | P: 1023.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.