2024. november 28., csütörtök

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#6573
"Ezek elmulasztása viszont jó hatásfokkal gyilkol nylonharisnyátvidám"

Az eredeti cél a madáretetõ faanyagának felületkezelése, ha jól tévedek. Akkor havas, hideg idõben a széncinegék nylonharisnyában járnak? vidám
#6572
Link
Mai késõ esti képek, egy Ivanscicás naplementét szerettünk volna elcsípni, sajna azon a vékony felhõsávon, fél órán vagy 20 km-en múlt egy gyönyörû naplemente, de így is szép volt!
#6571
A mai utolsó laskavadászat 9,5 kg-ot hozott, a szezon így 57,5 kg, nagyon úgy néz ki nem mostanában lehet ismét menni, egyelõre ennyi, pedig rengeteg még az apró.
#6570
A szék esetében fokozott figyelmet fordíts a felület elõkészítésére, a vizezést ne hagyd ki.nevet Melegvíz, szivacs, felület átsimít -nem eláztat, csak nedvesít- száradás, utána polírpapírral átcsiszol, addig ismételve az egészet, míg a száradás után már nem érezhetõ a "szõrösség". Ha sima, mehet rá a felületkezelõ anyag.nevet
Erre azért van szükség, hogy ne a lakk, pác, viasz, stb. tehát, a felületkezelõ folyadék állítgassa a lesimult rostokat. A gyakorlat az, hogy a tökéletes felület eléréséhez a felületkezelés után is szükséges egy polírpapíros finomcsiszolás, utána esetleg egy rongyos átdörzsölés, de ez már csak szöszölésvidám
Ezek elmulasztása viszont jó hatásfokkal gyilkol nylonharisnyátvidám
#6569
Controll & Noli: köszönöm a tanácsot. Valószínû, hogy egy lomtalanításon lelt kincs (kerti szék) is áldozatul esik a fakezelési akciómnak. :-)
#6568
Dabrony, kívánom, hogy így legyen, persze elõtte utazz el Argetinába. :-) Itt meg mi majd szedjük csokorba a jégvirágot.
#6567
Ma egész nap kint ténykedtem a kertben, az õszibarack fa ismét megfakadt, pattognak ki a virágos rügyek, a ribizlibokor új hajtásokat növeszt, a brokkoli gyönyörû sárga virágokat ereget, nem normálisak a növények az biztos (talán csak a brokkoli, a virágzása talán nem szokatlan ilyenkor) ha enyhe marad az idõ, még a végén januárban ehetek barackot a fárólnevet
#6566
Jó estét! Õszi szinek: Link Link Link Link Link
#6565
Csak erõs idegzetûeknek:
Link
Link
:-(
#6564
Nálatok is van színorgia, gyönyörûek!
#6563
Link
Tegnapi képek...nem tudok mit hozzáfûzni nevet
#6562
Nem hittem a szememnek mikor körbejártam a birtokot, 10 év után ismét megjelent a lila tönkû pereszke, juhéjjjnevet
Holnap pedig az utolsó laskavadászat, a jövõ heti idõ nem nagyon fog kedvezni a növekedésének, leszedek mindent amit csak találok.
#6561
A lenolajkencénél gyorsabban mûxik a mezei, gyógyszertári paraffinolaj.. (Én a képeknél alkalmazom, igaz, fõként esztétikai okokból) Hamar beissza a fa, s az olaj sem romlik rád, s nem büdi.. Félévente át lehet kenegetni vele.. nevet

Ha nagyon ráérsz pepecselni, akkor a viaszos bedörzsölés is megoldás..

Link Itt megtalálsz minden segítséget a tökéletes eredményhez.nevet
#6560
Hát, erre nem nagyon tudok felelni... Ha színezni akarod, mindenképp valami olyan fapác kell, ami lehetõleg vízbázisú, s rá van írva, hogy beltérre is alkalmas (nem bocsát ki mérgezõ anyagokat).
Meglátásom szerint azonban teljesen felesleges az etetõt így kezelni, ha a legkisebb kiszerelésû pácot veszed meg, abból is csak nagyon keveset fogsz elhasználni, a maradék pácod meg a legközelebbi alkalomig vagy beszárad, vagy lejár a szavatossága, s úgyis kidobhatod. Én maximum egy kis lenolajkencét használnék, az impregnál, igaz, hogy iszonyú lassan szárad, de ha 3-4 nap után letörlöd a felületet, azután már nem fog átázni a fa, nem fagy szét sem eképpen.
A mi etetõnk régi bútor szétszedett maradékából van, s tökéletesen mûködik. :-)
#6559
Köszönöm a tudományos igényû magyarázatot. Most éppen a gerlék gondolják, hogy jön a tavasz. :-)

Lenne egy más jellegû kérdésem, lehet, hogy tudsz segíteni: beszereztem egy jó kis madáretetõt, aminek kezelni szeretném a fáját, hogy ne menjen tönkre. Mit ajánlasz, ami kíméli a természetet és kellõen védi az anyagot?
#6558
Hasonló fényviszonyok a tavaszi hormonális változásokat kísértik madáréknál, ilyenkor nem ritka, ha néha márciusnak hiszik az idõt. Az éneklésükért felelõs agyi hormontermelõ terület ugyanis meghatározott mennyiségû világosság/sötétség arány segítségével aktiválódik (Magyarul a sötétben termelõdõ melatonin mennyisége határozza meg a madárénekért felelõs agyi régió mûködését, s ha a melatonin egy bizonyos határérték közelében van, akkor beindul a nóta.)
#6557
Öt óra körül tavaszi madárdalra ébredtem! :-)
#6556

beillesztett kép

#6555
Na akkor várom a tengelices képeket nevet
#6554
Link Link
Link Link Link Link
#6553
Kissé homályos képek, de láccik hogy kutya nevet
#6552
És Õ most valamilyen bundán fexik??
Másik cica bundáján? nevet
#6551
Õ pedig az édes kutyusunk: Lucky a neve! nevetnevetnevet
Szép estét mindenkinek! nevetnevetnevet

Link

Link
#6550
Link
#6549

beillesztett kép


A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. Link

Õ az édes kiscicánk! nevetnevetnevet
#6548
Kicsivel mielõtt belinkeltem, akkor csináltam. Igazából nem ökörszemre mentem, hanem ki a bozótosba tengelicre, de meghallottam a kis vacakokat a fáról, már csak óvatosan be kellett cserkészni, hogy el ne ijedjenek (a párja bentebb volt az ágak sûrûjében). A tengelicek meg a bozót kórói helyett a kõrisfák termését csípték (ha lehullanak a platánok levelei, ott is lehet majd tengelicezni, annak a termését is falni szokták, csak úgy potyognak le a magok szõröcskéi, ahogy esznek csapatostól egy-egy fán. Ha havas idõ van, kiválóan látszik a havon a nyomuk, mármint a termésbõl lehulló szõrök terítve a fa alatt. Már alig várom ezt az idõt! :-)
#6547
nevetnevet
#6546
Gívör!
Tetszenek hát, nagyon bírom az ilyen õszi tájat, most értünk haza, kirándultunk egyet a környéken, lett 1-2 jó kép, este majd felteszem õket nevet
#6545
Most csináltad??
Igen állat, csak úgy elmész ökörszemet fényképezni nevet
#6544
Viszont a hermelin személyesen ismeri a menyét, de a menyét legfeljebb látásból a hermelint. nevet
#6543
Noli: kösz!

Floo: a képek felét Jannesznek köszönhetjük :-) De örülök, hogy tetszenek :-)
#6542
Floo, a kedvedért elmentem ökörszemet fényképezni:

beillesztett kép


:-)
#6541
Biza szépek, látom Te is próbáltad az õsz színeit megörökíteni nevet
#6540
Nagyon szép, hangulatos képek!
#6539
Sziasztok!
Hoztunk pár mai fényképet a Budai-hegységbõl: Link
#6538
Link
Itt látni, hogy valóban nem egy pindurka jószág...
Ez a cég csinálja õket:
Link
Gyönyörûségesek, ha nyerek a lottón, még lehet, veszek is egyet :-)
Mondjuk erõsen etikátlan az igencsak veszélyeztetett ázsiai leopárdmacskákat arra használni, hogy a saját fajuk gyarapítása helyett egzotikus kedvenceket nemzzenek milliomos amerikai barmoknak...
#6537
Ezeket csak láttam közelrõl, de mivel elég élénkek voltak, pusztán pár cinke, a csuszka meg a fakopáncs maradt meg képen is, a többiek huss, lerepültek róla. :-)
Te fel vagy készülve olyan szitura, hogy bokamagasságban, tõled másfél méterrõl rád bámul egy ökörszem? Na én nem voltam, így mire felemeltem a fényképezõmet, õ már egy nyolc méterre álló tuja levelei közé bújt. :-)
#6536
Link
#6535
Az általad felsorolt madarak képei merrefelé vannak? nevet
#6534
Köszönöm a tartalmas választ!
Azt hiszem, lesz egy-két közös téma a túrán. nevet
#6533
nevet
Ez olyan mint a karvaly és a kakukk, illetve a menyét és a hermelin esete!
Elõbbinél mivel a karvaly és a kakukk nagyon hasonlít egymásra, azt hitték õseink, hogy a kakukk télire karvallyá változik...persze arról már nem szól a fáma, hogy mi van a nyári karvallyal nevet
A második meg hogy a lány menyét a hermelin nevet
#6532
Ez Link valóban erdei pajzsika, viszont a másik Link egy karéjos vesepáfrány.
A többi: Link - szálkás pajzsika; Link - hölgypáfrány. Ez utóbbi fajnak érdekes a története. Korábban (a 18. században) azt hitték róla, hogy az erdei pajzsika "nõi" egyedérõl van szó. Elsõsorban finoman szeldelt levélkéi és puha, könnyed, terebélyes levele miatt gondolhatták ezt róla - el is nevezték Athyrium filix-femina-nak, azaz hölgy-levelû (haraszt)-nak. A "férfi" egyed, az erdei pajzsika a Dryopteris filix-mas nevet (hím-levelû pajzsika) kapta. Ma is mindkettejüknek ez a tudományos neve (emléket állítva e rendszertani téveszmének), de a hölgypáfrányról jó 100 éve tudjuk már, hogy önálló fajról van szó, nem pedig a pajzsikánéról. nevet
#6531

beillesztett kép



beillesztett kép



A mai termés nálam:
A fent látható közép fakopáncs, aztán ökörszem, vörösbegy, fenyves-, kék-, széncinege, csuszka, csíz, tengelic, szajkó, feketerigó, zöldike.
Az alsó képen, ha valaki esetleg nem ismerné fel elsõre, egy barna mókus van, akit 3 éve láttunk elõször, épp ugrik át egyik fáról a másikra (a képminõség azt jelzi, hogy épp egy pillanatra villant ki az ágak közül, ezen pillanat alatt csak kattintani volt idõ, másra nem... ) :-)
#6530
Igenis Floo tábornok Úr értettemnevet
#6529
Ha nem lesz jövõre fotómasinád, akkor megyek és leszedem elõled az összes laskát nevet
#6528
Mint már mondottam volt nincs masinám, de ígérem a jövõ szezonra veszek egyet!
Az erdõ egyébként kb. 3 km2 területû nyáras, már elég idõs fákkal, sok a száraz, kidõlt fa, azokon terem.
A falutól mintegy 3 km-re Ék felé.
Nagyon nehéz a szedése, sok a 2-2,5 m magasra is megnövõ csalán, szederinda, vadrózsa, tüskés cserje, szó szerint vért izzad az ember mire leszedi, de hát valamit valamiért.nevet
A nyáras hátsó részén pedig a 4 m-es mélységet is elérõ árkok miatt veszélyes a közlekedés, mivel nincs kitaposott ösvény, az ember könnyen balesetet szenvedhet, nagyon vigyázni kell.
Jövõre lesznek fotók is, megígérem.
#6527
De egy db fényképet sem csinálsz, ejnye-bejnye nevet
Mindíg írod, hogy mész szüretelni, de kiváncsi lennék milyen helyen van hol merre mekkora, hogy el tudjuk képzelni!
#6526
vidám
Eddig 8 alkalommal voltam kint és 48 kg-ot szedtem, átlagtermés 6 kg.
Az a baj hogy nem csak én ismerem a helyet, a valós termés ennek a többszöröse lehet.
Már csak 13 kg kell és megdöntöm a tavalyi 61 kg-os rekordot.
#6525
Fene vigyen el, dejóneked, laskák réme nevet
#6524
A mai vadászat eredménye 6 kg, gyönyörû friss termés, rengeteg az apró, 1 cm-es példány, vasárnap még kinézek, utána már nem nagyon valószínû.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 23:16:20

Rákóczifalva

6.2 °C

31502

RH: 88 | P: 1021.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.