2024. november 30., szombat

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#8623
Végre ide is hazatértek a gólyák:
Link Link
#8622
Szervusztok! Tegnap reggel volt talán a fagy utolsó rúgása.
Nézen a napi adatokat, rémísztõleg hatott, hogy Kecskemét-Szeged volt a leghidegebb. Talán azért a -3 még nem okozott nagy kárt a barackosokban. Kecskemét környéke a sárgabarack körzete, Szeged meg tán az õszibaracké.Az õszi tán még virágzás elõtt van, de a sárga már elvirágzott, csészelevél talán megvédte a hidegtõl, majd meglátjuk 1 hét múlva, ha repeszti, akkor megmarad, ha lehull,bebarnul akkor sajnos vége.
#8621
Pazar, habár a nagyító nem árt!nevet

Porfin:Engedélyre nincs szükség, legfeljebb törlik ha nem ide való.kacsintA kis emlõs természetesen külön értendõ!Habár a fajnak a rágcsálókhoz is köze van.A táplálékánc hierarchiában legalább is!nevet
#8620
ööö, majdnem elfelejtettem: Link
#8619
Nincs nagyon információm ezekrõl, ugyanis vételeztünk Levivel ma Kecskehát-völgy aljában, nem volt idõnk szétnézni a területen.
Egy biztos: Kecskehátból úgy kiment a hó, mint a sicc! Hiába, déli fekvésû, olyan jó kis hûs völgy még nyáron is, de nagyon úgy néz ki, hogy a tavasz javában nyerésre áll!
#8618
Köszönöm a zengedélyt. Akkor beírom, amim van. Ja: a macska kisemlõs? (A kékbálnához képest biztosan :-) )

1. Lehûlés (2-6 órán belül, vagy már itt is van): kétszer-háromszor többet esznek, mint szoktak, sokat kéricskélnek. (Ez mondjuk logikus, sokat kell enni, hogy fûteni tudjon magának)
Ugyanezt jelzi, ha mindenáron a takarónk alá, térdhajlatunkba stb. bújnának, szóval: elõmelegített, "embermeleg" helyre pályáznak.

2. Hidegfront sok csapadékkal/tartós csapadékkal (6-12 órán belül): nem esznek, nem mozognak, passzívan kucorognak valami zugban, kosárban, védett helyen. (Ezt úgy tudom, hogy a vad ragadozók is így teszik; miért menjen ki, úgyse jár kint semmi ehetõ a zegernyében)

3. Csapadék (1-2 órán belül): mellsõ lábukkal a fülükhöz kapdosnak. (Erre azt a--logikus --magyarázatot olvastam, hogy a nyomásesés, fõleg ha gyors, drasztikus, bántja a fülükben lévõ egyensúlyozószervet, ami az emberénél sokkal érzékenyebb; esetleg a dobhártyát ingerli(?).) Ez elég megbízható jelzés szokott lenni.

4.Fejlõdõ zivatar a környéken: mikor még mi semmit nem hallunk belõle, legföljebb egy ígéretesnek kinézõ gomolyt látunk, õk már "kagylóznak", nagyon pontos tájolással. Na, innen tudom, hogy az a gomoly már bedurrant, lehet jönni nézni a fórumot :-). (Ezt, úgy tudom, kutyák is tudják, vö. :Tüskevár, de lehet, hogy más kisemlõsök is.)

5. és ez az, amit nem tudunk megmagyarázni:
Csapadék max. 6 órán belül: alvás közben orrukat takarják a mellsõ lábával, de elõfordul, hogy a farkukkal is. 4 év alatt kétszer fordult elõ, hogy a prognózisuk nem jött be, ebbõl egyszer 2004 júniusában, faltól-falig-instabilitás idején. (a másik eset most 25.-én éjjel történt)

Még egy, ami nem elõrejelzés, csak szerintem képesítené õket a fórumtagságra: ha jégesõ esik, azt rendkívül izgalmasnak találják, rohannak az ablakhoz megnézni, mi kerepel olyan érdekesen; próbálnak rávenni, hogy eresszem ki õket.
#8617
Sejtettük, tudtuk, vártuk elõre, hogy ez lesz.:/
A következõ jó pár napban nem lesz olyan andezit litoklázis (kõzetrés, törés) amin ne ömlene ki az olvadékvíz.Ahogy Zsufa mondta most ez vízrobaj lesz a varázslat a hegyen.
Fenn a magasban mi a helyzet?Kammerhoff, NHH, Foltán, Három-hárs, Csóvi, Szabó-kövek, Három-hárs, Árva-kút stb.
#8616
Szia!
Gondold el, a tegnap még hófehér Darabos annyira megadta magát, hogy már csak távcsõvel figyelhetõ meg egy-két helyen hóra emlékeztetõ valami foltszerû.szomoru
Ellenben mindenhol folyik a víz, a szó legszorosabb értelmében.
#8615
Kisemlõs etológia-viselkedéstan még úgy sem szerepelt, úgy hogy csak bátran.nevetVan itt egy-két macskás, õk majd reagálnak érdemben rá.
#8614
Kedves bioszférázók!
Ha megengeditek, ide beírnék egypár megfigyelést, amit macskák rövidtávú "elõrejelzõ" viselkedésével kapcs. tettem az elmúlt 4-5 évben. (Ezek közül egy viselkedésformának ma sem tudom okát). Ha van itt más is ilyen tapasztalatokkal és ideengeditek a témát, szívesen venném, ha megosztanátok velem saját megfigyeléseiteket
szép napot!
porfin
#8613
Így van a Haraszt-hegy,mint a Vértes dél felé szakadó dolmitos-mészköves hegyoldalának és a Zámolyi-medence, s ezzel már a Mezõföld lösz vidékének randevú helye páratlanul értékes.De ez igaz az egész Vértesre is, hiszen a pátrácosi bükkösben meg már olyan klímazónán kívüli szubmontán bükkösbe járhatunk amihez, jó 400 m-el több szintet kellne gyalogolnunk felfelfel valahol az É-khg.-ben.Ami perszenem épp hátrány!nevet
Sajnos nincs idõm mélyebben bele menni a Haraszt-hegy és tágabb környékének (Csíkvarsai-rét,bicskei löszpusztagyep foltok stb.) geológiai, klimatológiai, botanikai, ökológiai, élõhelyi varázslatos sok színûségébe.Aki vesz annyi fáradtságot, hogy elutazva Csákvárra, a most már kitáblázott körtúrát alkotó tanösvényen végig sétál a hegyen, képet alkothat arról mit is jelent a "magyar flóra otthona" kifejezés.És milyen gazdagságot rejtenek e látszólag messzirõl kopáran fehérlõ, porló dolomoitos sziklagyepek.Nagyon ajánlom a májusi kalandozásokat is, amikor a kökörcsinek és az törpe nõszirmok után már kosborok veszik át a dominanciát.Nem beszélve az õsz hihetetlen cserszömörcés színeirõl...
#8612
Seregélyesen egy fehér gólya párt láttam a fõ út egyik póznáján kialakított fészekben.
#8611
Bizony, mi is tavaly voltunk a Haraszt hegyen és valóban nekem is olyan érzésem volt, hogy ez egy nagyon értékes terület.
Az egyik dolomit sziklagyep merõ fürtös gyöngyike tenger volt. Meg is keresem majd azt a képet, azt jól felrakom. Meg persze számtalan értékes elem, mint berkenyék, kökörcsinek, molyhos tölgyek,stb...
#8610
Mai kép, készült Budapesten, a Bornemissza téren, nem tudtam ellenállni a hangulatának nevet Link
#8609
Azok voltak!nevetDe mi lehet most velük?:/
#8608
Nagyon szépek!
#8607
Bár középhegységeink magasabb régiói hótakaróba burkolóztak és makacsul kitartanak még - miközben forrásaik és patakjaik, mint megvadult csikók törnek elõ a hegylábakon, peremi területeken - a tavasz azért a Vértesben ilyen fázisban volt két hete.
Haraszt-hegyen egy kis lágyszárú lesen. Ahogy egy hozzáértõ fórumtagunk írtakacsint, ez a magyar flóra otthona.S nem is túlzott:
Link
#8606
Éjszakás vagy?
Hol?
Csak azért, mert én is mûszakos vagyok.
#8605
Várjuk!nevet
#8604
Mindjárt, bár lehet, hogy csúszik holnap du-ra, mennem kell dolgozóba..
#8603
nevet
És a "szokásos" képek?kacsint
#8602
Megjöttek a fecskéink.nevet
#8601
Ma megláttam az év elsõ feketególyáját Királyréten, azonban masina hiánya miatt nem tudtam lefotózni.
Ha minden igaz, õkelme a Szén-patakra jár pisztrángozni, így hamarosan csak lencsevégre tudom majd kapni.nevet
#8600
Azonosították a legõsibb ismert nyulat: Link nevet
#8599
Lehet méretbeli különbség oka a talajviszony is, tápanyag, stb... Én úgy gondolnám, hogy az erdõben nõnek a kisebb, míg mondjuk szerves annyagokkal kezelt "antropogénabb" talajban a nagyobb példányok. Talaj nedvességben volt különbség?
#8598
Mai képek:
Link Link Link Link Link
#8597
Én még tátogót nem láttam, de azt hiszem ellátogatok majd a vácrátóti bot.kertbe.
A "Zimmermannok" száma tavaly óta megduplázódott.Sajnos nem volt idõm tõszámlálást tartani.Az is érdekes, hogy a 37 fõút választja el a Gombos-hegyet a Mandulástól.Az egyiken csak leánykökörcsinek a másikon csak Zimmermanok vannak.Nem akartak keveredni!nevet
#8596
Fekete gólya-fészek élõben! Link
nevet
#8595
Remélem, egyszer arra is sor kerül, ha nem az idén, jövõre..
#8594
Köszi a képeket, még sosem láttam ezt a növényt. Jók a beállítások! Ellenben tátogót láttunk pár napja, igaz, nem a bátorligeti legelõn (sajnos..), hanem a vácrátóti bot.kertben.
#8593
Sziasztok!Ezek a fotók Sárospatak környékén készültek a hétvégén!A kökörcsinek Zimmermann-kökörcsin névre hallgatnak a "nagykönyv" szerint de, hogy különálló faj-e azt még vitatják a botanászok!Link
#8592
Jé, tényleg hasonlít a mi buxusunkra kicsit. Kár, hogy a táblájára nem írták oda a rendes magyar nevét.
#8591
Börzsönyi bioszféra húsvét hétfõjén...többi kép, beszámoló és videó majd a visszatekintõben.
Link
#8590
Itt elég kevés szokott lenni, úgyhogy megy a levesbe. Töltve is nagyon finom persze. Azt hiszem az idén viszont -tekintettel a kedvezõ csapadékviszonyokra- jobban körülnézek, mert szerintem jó kucsmás év lesz.
#8589
Sok szerencsét hozzá. Hogy szoktad elkészíteni? Töltött kucsmáról hallottam már, állítólag úgy az igazi, de nem kóstoltam még.
Floo, a ti kosárnyi gombáitok hogy végezték?
Én majd szombattól indulok terepre, alkalmasint benézek az erdõkbe, ligtekbe is, hátha van mifelénk is kucsma.
#8588
Szép gyûjteményt csináltál a rátóti növényekbõl. A Pachysandráról kiderült, hogy magyar neve is van: japán kövérke. Buxusféle.
#8587
Jövõ hét végére már itt is várom a "rendes" -esculenta-kucsmagombák megjelenését. Kíváncsi vagyok...
#8586
A mai bükki túra képei: Link
#8584
Odvas keltike: Link Link Ujjas keltike: Link Gímpáfrány: Link Kárpáti sáfrány: Link ? csillagvirág: Link Berki szellõrózsa: Link Bogláros szellõrózsa: Link Pettyegetett tüdõfû: Link ? hunyor: Link Arany veselke: Link Galambvirág: Link Mocsárciprus légzõgyökerei+nárcisz: Link
#8583
Kínaikajszi: Link Pahiszandra: Link Tavaszi hérics: Link Nõszirom: Link ? nyúlfarkfû: Link Hóvesszõ: Link Tátogó kökörcsin: Link Májvirág: Link
#8582
Ez igen, lombos fák és hó együttesen!
#8581
A délelõtti szélvihar kárt tett az egyik, kb. 6m-es fekete fenyõnkben, a fa felsõ harmada letört.. szomoru
Most már csak élénk széllökések vannak.
#8580
vidám
#8579
Mai képek Nagykanizsán Link Link Link
#8578
Hálás köszönet a gyönyörû képekért, Nola. Már alig várom én is az utat, szûk 3 hét múlva indulunk.
Budapest felõl közelítettétek Tiranát? A közelebbi képeken gondolom a fõváros, a gomolyok szintjében fotózottakon az északi kétezresek, látszódhatnak - kitûnõ légköri viszonyok mellett.
Éljenek a nem létezõ albán vízügyi mérnökök: Link nevet
Még egyszer köszi!
#8577
Köszi nevet
Te is szedtél már?
#8576
Afene mennyi kucsma! nevet
Tegnap épp azon filóztam egyébként, hogy ezt a 2 helyet úgy találtam meg, hogy megálltunk kocsival, sétálgattunk és belebotlottunk, 500 métren belül!
Mennyit lehetne szedni, ha bejárnánk az egész szõlõhegyet! nevet

Amire még gondoltam a 2 különbözõ méret miatt, az hogy az egyik helyen kevésbé árnyékolt, tiszta erdõben voltak, a másik helyen pedig dzsungelben vastag avarban, szeder csalán és egyéb növények, és ahhoz, hogy egyáltalán ki tudjon bújni, sokkal nagyobbra kell nõnie, mint ott ahol tiszta az erdõ!
A hóvirág is a réten kis szárral, mig az erdõben bozótosban nagyobb szárral nõ!
#8575
Lehet ha ilyen környezetben lennének a kocsmák, mint ahol a képeken bújkálok, nem nagyon lenne alkoholizmus nevet
#8574
Jaurinum! Tegnapi képek Tirana felé:Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 01:01:51

Ercsi

2.7 °C

31500

RH: 76 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.