2024. november 26., kedd

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#801
Nyuli: Remekül összeszedted a dolgokat. A ziviset is megnéztem. nevet
Viszont ha megengedsz egy építõ jellegû kritikát: Jobb lenne, ha az elemzés a kép alá is benyúlna, vagyis inkább úgy mondom, hogy ki kellene használnod a szélességet. Mert túl keskeny a szövegrész. nevet
#800
Bátorkodtam képes-szöveges összefoglalót készíteni a tegnapi és mai nap történéseiröl:
Link
#799
Nem tudja valaki véletlenül, hol tudom megnézni az interneten Budapest átlagos és múltbéli tényleges napi középhõmérsékleti adatsorát?
#798
nevet
#797
Idõjárási visszatekintõ:

2004. február 8-án Békéscsabán egész nap enyhe volt az idõ, hogy hány fok azt pontosan nem tudom. Este 6 óra fele jött egy hatalmas borulás és dörgött, villámlott, majd elõbb fagyott esõ, majd utánna havazás (nagy pelyhes) kezdõdött, nagy széllel.
Csak nosztalgiázok, mert akkor született a kisfiam, 17 óra 35 perckor.
#796
Á már meg is van! Megoldottam a dolgot...
#795
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem. Két évre visszamenõleg szükség lenne a pécsi idõjárási adatokra. Egy orvosi teszthez kéne. Aki esetleg tud és szeretne segíteni, az írjon az email címemre: [email protected].
Elõre is köszönöm!
#794
Télidézõ 1929-bõl - II. (Dunántúli Hirlap, 1929 feb.6.,8.)

"36 év óta nem volt a maihoz hasonló hideg [bodócs istvánnak, a gyõri meteorológiai állomás vezetõjének nyilatkozata]
Ehhez hasonló hideg tél ezelõtt 36 esztendõvel, 1893 januárjában fordult elõ utoljára, teljesen hasonló körülmények között, csakhogy még sokkal hidegebb volt az idei januárnál. Ennek jellemzésére elég annyit megemliteni, hogy míg az idei januári középhõmérséklet Gyõrött 5.6 fok volt fagypont alatt, addig 1893-ban –11 fokig süllyedt le.
Ami a közeli napok várható idõjárását illeti, az oroszországi nagy légnyomás legyengült ugyan, helyette azonban Finnország közepén alakult ki újabb nagy nyomásu légörvény. Ennek következményeképpen derült éjszakák mellett ismét erõs lehülés várható, mely eltart e hónap közepéig. Valószinü azonban, hogy a tél legszigorubb részén már tul vagyunk, ugy hogy a gyertyaszentelõi mackó filozofiája ezidén feltétlenül be fog válni.
Az, hogy egyes helyeken, pusztákon –30 fokos hõmérsékletet mutatott a szabadban álló hõmérõ, nem annyit jelent, hogy a levegõ hõmérséklete is ugyanennyi volt. A higany ugyanis derült éjszakákon sokkal erõsebben sugározza ki magából a meleget, mint a sokkal ritkább levegõ. Ha tehát a hõmérõt nem veszik körül zsalurendszerü védõházikóval, akkor éppen ugy nem a levegõ hõfokát fogja megmutatni, mintha kitesszük közvetlenül a nap sugárzásának. A különbség a Nap sugárzásának függvényében 6-8°C is lehet a valóságos levegõ hõmérsékletéhez képest.
Mint érdekes jelenséget, felemlithetjük azt is, hogy az idei nagy hideg csak a sikságokon jelentkezett, s már a Dobogókõn, meg általában a talajfölszinrõl 300-400 méterre átlag 12°C-al magasabb volt a hõmérséklet. Ennek oka az, hogy a súlyos, hideg levegõ mintegy lefolyik a hegyek oldalairól, s így a völgyeket és sikságokat árasztja el lomha tömegével.
A hõmérõ ijesztõ lesüllyedése nyomában kullog az emberiség egyik legfélelmetesebb réme, a spanyolnátha, s az egészség megóvásához szükséges hatalmas összegeket vág ki az emberek zsebébõl."

Folyt.köv. febr. 12-én, akkortól kezdõdött csak az igazi zordság 1929-ben.
#793
Jó meglátás! Bemásolt szöveg, elsõre nem vettem észre. Legközelebb javítom.
#792
Bambi: A szélsõségek helyett nem lenne üdvözítõbb a szélsõértékek kifejezés ?
#791
Az elmúlt hét szélsõségei:
A legmagasabb hõmérséklet: 5.9 fok, Kékestetõ, február 01. A legalacsonyabb hõmérséklet: -17.5 fok, Vásárosnamény, február 02. A legnagyobb napi csapadékösszeg: 1.4 mm, Nyíregyháza Napkor, február 04. A legnagyobb heti csapadékösszeg: 1.4 mm, Nyíregyháza Napkor A napi legnagyobb széllökés maximuma: 28.1 m/s, Jászapáti, február 04.

#790
2006. januári adataim: Link
#789
Február 4.-e nem is tartozik bel igazán, inkább csak 5-6. De ezelõtt is voltak nagyobb havazások 2003-ban, akkor a peremciklonok taroltak.
#788
Emlékeztek 2003. február 4-5-6-ra? Emlékszem, akkor is nagyon bizonytalan helyzet volt, sok helyre vártak vegyes csapadékot, és az eredmény sok helyen 30-50 cm hó volt. Azt hiszem akkor egy peremciklon tevékenykedett itt, viszont ami érdekes volt,hogy a nyugati országrészt teljesen kikerülte, és gyakorlatilag semmi havat nem adott, míg az ország másik pontjában (Nyíregyházán) 50 cm-es hó volt. (A rádióban hallgattam akkor a hójelentést).

Úgy kezdõdött,hogy a havazás elõtti estén volt egy kis hó, az elõzõ havazásokból (kissé összefagyva). Éjszaka kezdett havazni, és reggelre igen vastag kb. 15-20 cm hó fogadott kilépve a kapun. Pedig én akkor a pesti betonrengetegben laktam,ahol mindig mindent agyonsóztak, így esély sem volt arra,hogy ekkora hótakaró kialakuljon. A nap folyamán folytatódott a havazás, már 30 cm közeli volt a hó, közlekedés sok helyen lelassult, néhány helyen megbénult. Délután edzésre mentem,habár hülye ötlet volt, hiszen a pályát is 20 cm-es hó borította. Hazafele (XI.kerületbõl-7.kerületbe) 1,5 óra volt az út. Másnap már nem esett jelentõs hó.
Az egyik kedvenc évem 2003 volt, kevésszer láttam úgy Budapestet mint akkor, bár ezen a télen is lenne egyszer ilyen...
#787
Télidézõ 1929-bõl - I. (Dunántúli Hirlap, 1929 feb.5.)

"Gyõrött már az egész január hidegebb volt a rendesnél, havi középértékben majdnem 3.5°C-al. Bár január folyamán, 11-én -19°C-ig is süllyedt a hõmérõ, az igazi hideg február 3-ra alakult ki, amikor 25 fokkal csökkent a hõmérséklet fagypont alá. Ennek a szokatlanul szigoru téli idõjárásnak részben helyi részben távolabbi okai voltak. A fõbajt az okozta, hogy Oroszország közepén szokatlanul nagy nyomásu légörvény alakult ki, mely fokozatosan terjeszkedve hideg kontinentalis légtömeggel árasztotta el egész Európát és hazánk fölé kerülve január 26-án indította meg azt a példátlanul erõs lehülést, amelyhez foghatót nem igen találunk az utóbbi két évtizedek idõjárásának történetében. A nagy légnyomással járó, derült idõjárás azután megteremtette helyi gyümölcseit, amennyiben ilyenkor a nappali besugárzás hõnyeresége a rövid nappalok miatt sokkal kisebb, mint a hosszu éjszakán történõ erõs kisugárzásból származó hõveszteség. Miután igy a kisugárzás hütõ hatása van tulsúlyban, ennélfogva a levegõ hõfokának napról-napra süllyednie kell, ami aztán szigoru téli idõjárásnak lesz okozója. Ezidén ehhez még hozzájárult a hatalmas hótakaró, amely január folyamán az egész Dunántult átlag 30cm vastag hóréteggel boritotta. Ez a hótakaró hütõ hatásával szintén hozzájárult a nagy hideg kialakulásához, viszont megvolt az a haszna, hogy a kifagyás ellen megvédte a vetéseket, ami nemzetgazdasági szempontból elõnyös körülménynek tekinthetõ."

Folyt. köv. a jövõ héten, napra pontosan tartva a 77 éve történteket.
[bakonyvár korábban közölt összegzésébõl kiderül, hogy ez a február bizonyult az egyik legkegyetlenebbnek a nyugaton élõk számára - a feljegyzések kezdete óta.]
#786
Csatlakozva Mr. Winter múltidézéséhez az 5 évvel korábbi, 1986-os februárról írnék néhány sort, sajnos nem saját napló, hanem újsághírek alapján. Érdekes hónap volt.

Az enyhe januárt követõen februárban kemény téli idõ alakult ki. A hónap legelején egyre-másra érkeztek a jelentések Európa különbözõ országaiból a tél támadásáról. Az Alpok D-i és Ny-i felén, de Franciaország és Spanyolország tengerparti részén is ítéletidõ tombolt. Az Alpokban a példátlanul heves havazás, Közép-Olaszországban a felhõszakadások okoztak gondot. Dél-Tirolt a lavinák és a hóvihar elvágta a külvilágtól, az ausztriai Sillian-ban 24 óra alatt (jan. 31-én) 170 cm hó hullott, de többfelé meghaladta az 1 métert a friss hó, Torinóban 48 óra alatt 52 cm esett!
Febr. 4-én Lengyelországban, Romániában és Jugoszláviában is nehézségeket okozott a nagy hó és a hófúvás. Ezen a napon nálunk nem havazott, a hóréteg vastagsága Bánkúton 70, Galyatetõn és Kékestetõn 79 cm volt.
Febr. 9-én viszont Magyarországon is havazás indult meg, amelyhez erõs szél is társult. Ausztria K-i felén félméteres hó hullott, de havazott Olaszországban, ezúttal a tengerparton is, Rómában 10 cm-es hótakarót mértek!
Febr. 10-én az elmúlt 23 év legalacsonyabb februári minimumát mérték Londonban, a város környékén -10°C-ig hûlt le a levegõ. Szlovéniában és Horvátország É-i és Ny-i részén megbénult az élet a hóvihar miatt, még Rijekában is közlekedési akadályokat okozott a hó.
A Dunántúlon is szinte megbénította a közlekedést a havazás és a hófúvás. 11-ére Gyõr-Sopron, Vas, Zala és Veszprém megyében 2-3 méteres hóakadályokat emelt a viharos szél, települések váltak megközelíthetetlenné. Volt ahová erõgépekkel és katonai jármûvekkel juttattak el élelmiszert, az iskolákban tanítási szünetet rendeltek el. A Kisalföld kivételével általában 50-60 cm-es hótakaró fedte a Dunántúlt.
Az 1985/86-os tél legvastagabb hótakaróját febr. 18-án mérték, akkor Galyatetõn 106 cm volt a hóréteg vastagsága. Még a hónap végén is (25-27-én) tartotta magát a téli idõ, a nappali és az éjszakai hõmérséklet is rekordszintre süllyedt.
#785
Tekintettel a jövõ hétre várható többszöri,jelentõs havazásra,kedvcsinálónak idézek egy kicsit az 1991-ben vezetett naplómból(15 éves voltam ekkor).Íme:

1991.február 7.csütörtök
Megjött a hó,amelyre a múlt hét vége óta vártunk.Hétfõn(02.04.) még csak hózáporok voltak az országban,kedden(02.06.) Kelet-Magyarországon és északkeleten havazott.Az igazi hóesés a mai nap volt.A kora reggel kezdõdõ hószállingózásból napközben jelentõs havazás lett.Fél 6 körül kezdett Szirákon szállongani,viharos széllel,
-2 fokon.Negyed 8 táján Pásztó felõl egyre többfelé erõs havazás kezdõdött,melyhez eleinte erõs déli szél is társult.A hó országosan esett,15 óra körül állt el.A leesett hóréteg Nyugat-Magyarországon a 20-30 cm-t is eléri,Szirákon 4 és fél centi.Holnap újabb havazás,majd szombattól enyhülés várható.

1991.február 8.péntek
Az utóbbi évek talán legerõsebb havazása volt ma Magyarországon.A hó az egész országban esett(néhol ónos esõ helyettesítette átmenetileg),és gyakran kiadósan.A havazás mellé viharos szél is társult,így hófúvások is voltak.Komárom-Esztergom megyében megbénult a közlekedés.Tata környékén 2m-es hótorlaszok is létrejöttek az utakon,több utat le kellett zárni a megyében.A Dunántúlon a havazás a vasúti közlekedést is hátráltatta.
Szirákon a havazás kora reggel kezdõdött,azóta folyamatosan havazik(délután öt óra van).A szél gyakran erõs,a tetõkrõl fújja a havat.A hóréteg már több,mint 10 cm.a levegõ erõsen párás.A hõmérséklet -2 fok körül van.IGAZI TÉLI AZ IDÕ!

1991.február 10.vasárnap
Télies az idõ.Tegnap reggelre megszûnt a havazás és a hó kissé olvadt.A hóréteg 18-19 cm volt.Napközben vagy két órán keresztül újra havazott 0 fokon.Kétszer voltunk szánkózni,a nagy havat le kellett takarítanunk a szánkópályánkról.
Mára kissé megváltozott az idõ.Már nem hó,hanem ónos esõ,esõ esik.A hó a Kékesen 68 cm.3/4 7-kor Gyõrben már +5 fok volt.

(Ekkor azt hittem,ennyi volt,de az idõjárás másképp gondolta...)

1991.február14.csütörtök
Keménységbe csapott át ismét a tél.Kedd délután 3/4 4 körül kezdett ismét havazni,szerdára virradó éjjel állt el.Szél nem fújt,így a hó 10-15 cm vastagon mindent beborított,fáktól a villanydrótokig.Szerdán délelõtt ismét havazott,délután már egyre gyengébben esett,a szél viszont viharos lett.Az országban többfelé volt hófúvás,sok út járhatatlan lett.A Kékesen 73 cm a hó.

1991.február 24.vasárnap
A héten enyhébbre fordult az idõ,csapadék nem volt.Ma az országban +12 fokot is mértek.A hó Szirákon tegnap és ma erõsen olvadt.

(Végül márc.7-10.között olvadt el teljesen a hó)
#784
Itt Vecsésen a havi csapadék összeg 35,3mm volt 2006 januárjában.
Ebbõl 29,3mm január 3-ig esett,majd 20-án újabb 5mm-t mértem,s végül még hozzájött 27-én + 1mm.
#783
helyreigazításként: a hiányzó 24. -i a T: -9°C.
#782
Aki nem ismerné, van nekünk is archivumunk, érdemes lehet körül nézni. A január pár nap múlva kerül fel:
www.vmeteo.atw.hu
#781
Összefoglaló:

Debrecen. 2006, január hónap:

-az új év elsõ napjaiban leesett, gyenge intenzitásúnak minõsített esõbõl 8 mm- t mértem. Az idõbeli eloszlás megtekinthetõ a Naplóban.
-Nem sokkal késõbb, január 06-án 14.40 órakor észleltem a havi Tmax- ot +6,8 °C nagyságban. Ekkor P: 1024 hPa, R: 65%, W: E (100°) 5-6 m/s.
-A jelzett hónapban egy kettõség indokol fontosságot, mivel 23-án 06.15 órakor mértem a Tmin: -17,5°C-ot. Ekkor P: 1033 hPa, R: 55%, W: NNE(25°) 9-10 m/s, kb. 33 km/h sebességet, de helyenként erõs széllökések észleltem. Utóbbi szélérték a havi maximumot adja.
-Másnap, 24-én 12.00 órakor Pmax: 1046 hPa. Ekkor T:- °C, R: 65%, W: NE (60°) gyenge szél, derült égbolt.
-Ezen felül a havi statisztikánál megemlíteném, hogy a téli napok száma 11, a zord napok száma 2.
-Csapadék összesítésben halmazállapot szerint hóként 3+ 4 cm. esett, amely felolvasztva a leesett esõvel együtt 24,5 mm. ( idõrendi és halmazállapotbeli leosztást igény szerint megadok)

Köszönöm a figyelmet!
(forrás TIB107nevet
#780
Sziasztok! Én a januárt már nem írom le,de a februárt lejegyzetelem.
#779
Január, Diósd

Tmax:5,9°C, 21-én
Tmin:-15,1°C, 25-én
Fagyos nap: 26nap
Téli nap:17nap
Zord nap:7nap
Havi csapi:48mm
Max hóvastagság: 8cm 1-jén a december 30-dikai hóból maradt.
Ónos esõ 1-jén volt majd esõre váltott, 30-án szitálás volt. Hó esett 3-án az esõ és a havaesõ után, 21-én reggel volt még 2-3cm az délutánra el is olvadt, 22-én délután 1-1,5cm jött össze és ezzel ki is fújt a januári havas idõszak.
Zúzmara 14-én alakult ki.
P:max:1045hPa,24-én
Pmin:1005hPa, 18-án
Wmax:11,2m/s=40,3km/h 19-én.
#778
Január a Mátraalján, a rendelkezésemre álló adatok alapján:

Legmagasabb Tmax=+5,5°C (január 10)
Legalacsonyabb Tmax=-7°C (január 23)
Átlagos Tmax=-0,6°C

Érdemes megemlíteni, hogy január 13-án volt utoljára pozitív a hõmérséklet.

Összefüggõ hótakarós napok száma: 16 nap (január 1-én és január 17-tõl a hónap végéig)
Maximális hóvastagság: 8,5 cm (január 21-tõl)

A hónap csapadéka: 35,5 mm.
Csapadékos napok száma: 10 nap
#777
A honlapomon a részletek, ide csak szemelvények.

Havi közép: -4,3°C !
Havi csapadék: 29,3mm.
Leesett hó: 12cm.
Fagyos nap:26
Téli:19
Zord: 8 (!)
Hótakarós:14

A méréseim kezdete óta (1992) nem volt még a Január 22 utáni hidegbetörést követõ zordságra példa, azaz 6 éjszakán át -15°C alá szállt a T, íme:

Január 23-28: 23:-16,6°C(-16°C), 24:-17,1°C(-17°C), 25:-19,4°C(-20°C) , 26:-18,7°C (-18°C), 27: -17,6°C (-17°C), 28:-15,7°C (-15°C).
A zárójeles értékek a higanyosokkal mért hõmérsékletek.
Halkan jegyzem végül meg, hogy ma már zsinórban 19 napja van folyamatos fagy, ez is rekord, ugyan 1998/99 telén 35 napon át (1998 Nov30 - 1999 Január 4) volt téli nap, de 0°C akkor volt közbe, most nem.


#776
2006 január Pápán:

T átlag: -3,0 (0,0 ; -2,5 ;-6,2dekádonként)
Csap:60,9 mm ( 57,3mm;3,2mm;0,4mm)
Max.hóréteg :24 cm (1.)
Tmin :-17(23.)/6 óránkénti adatokból számítva minden T adat/
Tmax: +4 (1.;22.)(13 óra után +6 fölé is ment rövid idõre 22-én)
Legalacsonyabb Tmax: -12 (24.)/13 óra után -11 is volt/
Legnagyobb napi Tingás: 12 (22.)
Legmelegebb napi átlag T:+2,5 (1.)
Leghidegebb napi átlag T: -14,25 (23.)
Csap.nap :8
Legcsap. nap : 2. 30 mm
Havazásos nap : 5
Max. napi hó 2 cm (2.)
Hótak.tartam 5 nap (1-5.)
Lehullott összes hó 3 cm
Hófoltok 6-31-ig
Fagyos nap: 28
Téli nap : 19
Zord nap : 7

A január elég szélsõséges lett.A csapadék és hótakaró az elsõ 5 napban kimagasló,majd szinte 0.Ugyanekkor majdnem fagymentes idõ,ár és belvizek,olvadás,majd 8-ától szinte folyamatos anticiklonális idõ és fagy.18-19-én és 21-22-én volt némi frontátvonulás és csapadék,erõs szél és pozitív hõmérséklet.Összességében hideg,csapadékszegény,(kivétel a rekordesõs elsõ két nap 47 mm-el)és alig havas.

A 2005-ös február ehhez képest -4,8 fokos átlagot,végig hótakarót,28 fagyos ,7 zord és 14 téli napot hozott 29 cm hó leesése mellett.Szélsõ T-k akkor is -18 és +6 volt.
#775
Hello Kali!

No, még érdekesebb!
Én a 6-on mérek, az lényegében egyforma.
Azt figyeltem meg, hogy +5 és -5 között 0,8 és 1,1 a panelmelegítés, -10 körül viszont már 2-2,5 fok körül van.
Ahogy mondod, a -10 alatti annyira ritka, hogy nehéz belõni.
#774
Budaörs, január.
45mm csapadék, ebbõl 3,5cm hó 3 részletben(vicc)
hótakarós nap: 0 (!)

Ami szokatlan: 6 egymást követõ reggelen szállt a hõmérõ higanyszála a reggeli órákban -10 fok alá! Ez itt meglehetõsen ritka!
#773
Mályi 2006 Január:

Ld. a honlapom fõlapján !

#771
Milyen volt az idõjárás 2006. január 21-31. között? Az átlagnál több fokkal hidegebb Nagyon hideg napokat hagytunk magunk után. Fõként január 23. és 26.között rendkívül zord volt az idõjárás. Ez alatt az idõ alatt az országos napi középhõmérsékletek -10 fok alatt alakultak, és ezek az értékek 10-12 fokkal maradtak el a sokévi átlagtól. A legalacsonyabb éjszakai hõmérsékletek az ország nagyobb részén -15 és -20 fok közöttalakultak, és napközben sem emelkedett -5, ill. -10 fok fölé a hõmérséklet.
Különösen hideg volt a Bodrogköz és a Nyírség hótakaróval borított területe, ahol a leghidegebb napon (január 24-én) a napi középhõmérsékletek -14 és -16 fok között alakultak. Ezeken a területeken a kora hajnali órákra mínusz 20°C alá csökkent a hõmérséklet, napközben is csupán -10, -13 fokot mutattak a hõmérõk.
Szerencsére a -20 fok alatti hõmérsékleti értékek a hótakaróval borított tájakon adódtak. A hóréteg védõ hatása miatt a felsõ 10 cm-es talajrétegben -2, -4 fokos fagyok voltak. A talajfagy 20 cm-ig is behatolt. Az 50 cm-es mélységben a talajhõmérséklet pozitív volt.
Január 27-tõl lassan engedett a rendkívüli hideg szorítása. A hónap legvégére a -10 fok alatti éjszakai fagyok már csak északkeleten fordultak elõ, napközben a kora délutáni órákra sok helyen 0, +5 fokig melegedett fel a levegõ.
A dekád folyamán a Dunántúl nagyobb részén számottevõ csapadék nem hullott. Viszont az ország keleti felén a január 23-i és 24-i havazások és a viharos szél miatt Borsod-Abaúj-Zemplén megye sok helyén számos út vált átmenetileg járhatatlanná a hóátfúvások miatt. Az elmúlt dekádban lehullott csapadék mennyisége az ország nagyobb részén 1-2 mm alatt maradt. Csupán a tiszántúli területeken hullott 2-5 mm csapadék. A talaj nedvességtartalma az elõzõ idõszakhoz képest nem változott. Az elmúlt dekád idõjárási szélsõségei:

Legmagasabb hõmérséklet: +8.7°C, Sopron, január 21-én.

Legalacsonyabb hõmérséklet: -25.1°C, Milota (Szabolcs-Szatmár-Bereg m.), január 24-én.

Maximális széllökés: 28.7 m/s, Sátoraljaújhely (Borsod-Abaúj-Zemplén m.), január 22-én.

A napfénytartam napi maximuma: 9.3 óra, Szolnok, január 25-én.
#770
Hát igen, aki emlékszik 79 jan.1.-re az igazán eseménydús nap volt. Reggel 7 fokkal esõvel indultunk, majd kora délután ért ide a HF tényleg percek alatt hóvihar alakult ki gyakorlatilag az orkánerejû szél pillanatok alatt megbénította a közlekedést. Igen sokan az utakon rekedtek amit még fokozott az a tény, hogy szinte tavaszból mentünk a télbe és sokan kiskabátban indultak útnak.Sajnos Baranyában több áldozatot követelt a vihar. Másnap reggelre -12 fok lett és méteres torlaszokat hordott össze a szél a lehullott hóból. ( az esõbõl a hóba történõ váltás gyorsaságára jellemzõ, hogy 5-10percig jégszemek estek ami az orkán erejû szél miatt szinte lehetetlenné tette a kint tartózkodást azért emlékszem ennyire mert éppen vendégségbe mentünk gyalogosan, én még gyerek voltam és a fájdalmat megjegyzi az ember. Késõ délután indultunk haza félcipõben a térdig érõ hóban. Hát meleg szobából nézve izgalmas egyébként borzalmas volt ez a nap.
#769
2006. január idõjárása Cegléden

Hõmérséklet: max. 4°C (1.,5.,6.,21-én), min. -16°C (25-26-án).
Csapadék: 21,4 mm (tavaly 16,9). 8 napon volt mérhetõ a csapadék, a legnagyobb napi összeg 6,1 mm (1-jén).
A hónap folyamán egyetlen alkalommal volt mérhetõ havazás, amibõl 2 cm hó hullott, a legnagyobb hóvastagság is 2 cm volt 18-án. Egybefüggõ hóréteg 3 napon fedte a talajt (jan. 18-20. között, 21-tõl 31-ig csak foltokban).
#768
Januári csapadék Zagyvarékason:

Január2: 7,5 mm
Január5: 1 mm
Január6: 5 mm
Január18: 8 mm(ebbõl 2cm hó)
Január21: 1,5 mm(1cm hó)

Összesítve tehát 23 mm a januári végösszeg.
Fagyos napokat tekinteve abszolút téli hónap volt,csapadékot ill. havat illetõen messze elmaradt a várt-tól.
#767
januári csapadék - Szeged-Belváros:

2006. január 01. 3 mm (esõ)
2006. január 02. 2 mm (esõ)
2006. január 05. 5,7 mm (esõ)
2006. január 06. 2,8 mm (esõ)
2006. január 18. 11 mm (esõ)
2006. január 21. 0,3 mm (esõ)

2006. január összesen: 24,8 mm
(2005. január összesen: 18,9 mm)


#766
2006 JANUÁR (Miskolc, Gyõri kapu)

Nem túl változatos, mégis meglehetõsen "érdekes" vagy mondhatnánk úgy is, hogy felemás hónapot zártunk.

HÕMÉRSÉKLETEK:

a) Átlagok:

Tmin= -6,3 °C; Tmax= -1,1 °C; T 21h= -4,5 °C.

Tátl= -4,0 °C !

Érdekesség:
A hónap utolsó dekádjának (20.-31.) átlaga -8,1 °C -nak adódott!
De a hónap második felére (15.-31.) is -7,2 °C jött ki!

b) Abszolút:

Tmin= -16,6 °C (23-án)
Tmax= +5,1 °C (10-én)

c) Jelzõnapok:

Fagyos nap: 26 db.
Téli nap: 18 db! (14-étõl folyamatosan a hónap végéig!)
Zord nap: 7 db (ebbõl 5 napon volt -15 vagy alatti a T!)

CSAPADÉK:

Összes csapadék: 20,5 mm (ez a sokévi átlagnál valamivel kevesebb, forrás: OMSZ)

Összes hó: 11 cm (8+2+1).
Legvastagabb hóréteg: 9 - 10 cm (21., 22-én)

Csapadékos nap: 8 db.
esõs: 2 db.
havas: 6 db (ebbõl csak 3 szor volt mérhetõ mennyiség)

hótakarós nap: 14 db (18-tól a hónap végéig)

SZÉL:

Max szél: 55 - 60 km/h (22-én este - éjszaka)

LÉGNYOMÁS:

p max= 1042 hPa (23-án)
p min= 1002 hPa (18-án)

15 olyan nap volt, amikor 1030 hPa fölött volt a p!
#763
Januári adatok a honlapomon: Link
#762
Kecskeméti csapdék adatok januárra:

2006: 24,5 mm
2005: 17,5 mm
2004: 26 mm
#761
2006 január, Sajószöged:

Tmin. átl.: -6.97°C (jan. 23.-án: -17.6°C)
Tmax. átl.: -0.66°C (jan. 5.-én: +5.4°C)
Januári átlaghõmérséklet: -3.8°C volt.

Csapadékos nap: 10 (legtöbb: jan. 2.-án 11mm, esõ)
Max. hóvastagság: 11cm (jan.1laza
Hótakarós nap: 14
Januári csapadék össz.: 35mm

Ködös nap: 6
Fagyos nap: 28
Téli nap: 16
Zord nap: 8

Össz: az átlagnál egy kevéssel csapadékosabb, és hidegebb volt a január.
#759
Január:
Átlaghõmérséklet: -5,0fok
Nappali középhõmérséklet: -4,2fok
Éjszakai középhõmérséklet: -7,7fok
Csapadék: 21mm
Legmagasabb hõmérséklet: 4,8fok (1.06)
Legalacsonyabb hõmérséklet: -21,9fok (1.25)
Legnagyobb hõingás: 17fok (1.2laza
Legkisebb hõingás: 1fok (1.16)
Havas napok száma: 7
Legnagyobb hótakaró: 6 cm (1.01)
Az eddigi tél:
Havas napok száma: 20
Legnagyobb hótakaró: 10 cm (12.31)
Decemberi havas napok száma: 11
Novemberi havas napok száma: 2
#758
Az elmúlt hét szélsõségei:
A legmagasabb hõmérséklet: 7.2 fok, Baja, január 29. A legalacsonyabb hõmérséklet: -25.1 fok, Milota, január 24. A legnagyobb napi csapadékösszeg: 0.2 mm, Tápiószele, január 27. A legnagyobb heti csapadékösszeg: 0.2 mm, Tápiószele A napi legnagyobb széllökés maximuma: 26.7 m/s, Sátoraljaújhely, január 23.
#757
stelvio: a 7-en mérek, de több év tapasztalata alapján van korrekciós szám amivel nagyon pontosan meg tudom becsülni a T értéket!

Viszont -10 fok alatt (elõfordulás ritkasága miatt) ez már nem megy, ott közeli értéket tudok csak adni, ami a valóságnál melegebb akár 1-2 fokkal is, de próbálok mindig pontos észelni, -10 felett ez megy is.

Az adatokat nem rögzítem sajnos, de a naplóban a nevem melletti észlelési helyre kattintva láthatod az észleléseimet, abból lehet néhány dolgot leszûrni.
#756
Hidegség!
Meglepõ adatokat mértél, én tõled nem messze, jóval (3-4 fokkal majd mindennap) enyhébbeket.
Kali!
Megosztanád velem a múltheti méréseidet? Örülnék neki, jó lenne összevetni.
És arra is kíváncsi vagyok, Te milyen magasságban, hanyadik emeleten mérsz, és mennyi a kb. panelkisugárzás?
#755
Pomi!
Az általad említett 79-es hidegbetörés tényleg emlékezetes volt. Annyit tennék hozzá, mert ez megragadt bennem, annélkül, hogy feljegyeztem voltam.
1979. jan. 1-én, reggel 7 órakor Bp-en 7 fok volt, 13 órakor -2, és este 10 órakor -11. 2-án reggel -13 fok volt.
Valóban a mostanihoz hasonló döbbenetes élmény volt azt a napot átélni.
#754
190 éve, 1816. január 29-30-án tombolt az egyik legnagyobb feljegyzett hóvihar Magyarországon. Bõvebben holnap.
#753
a végére egy kis javítás: ...tényleg nem tudok mit hozzáfûzni!
nevet
#752
Be akartam volna linkelni a drágalátos és korrektül objektív szakmai ismeretekkel rendelkezõ OMSZ honlapján megjelent decemberi összefoglalót. De mivel ezt pecsét1 már megtette, ezért csak a véleményemet írom le: Döbbenetes hogy hova jutott ez az ország! Az még hagyján (bár elgondolkoztató...) hogy az m1 Híradóban (ami régebben elég korrekt hírforrásnak bizonyult) országos havazásról beszéltek a december végi esõzés idején, de hogy még a Meteorológiai Szolgálat maga is országos havazást és mindenhol (!) 20-30 cm havat ír az cseppet botránkoztató!
Könyörgöm, a kocsmából hazatérõ Pista bácsi aki csak les ki a fejébõl , õ is látja hogy az esõ esett NEM a hó itt Kelet-Magyarországon, de hogy pont a Meteorológia írjon ekkora idiótaságokat ehhez már tényleg nem tudom indokolni...
NO COMMENT! És elnézést kérek az indulatokért!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 23:03:27

Kõszeg

4.3 °C

RH: 86 | P: 1015.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.