2024. november 24., vasárnap

Modell-iskola

Adott napon: 
Keresés:
#755
Nem, azok az egyes ensemble tagok.

A föfutás: oper(ativ) vagy det(erministic), nagy felbontásu modell
A control ugyanaz mint az elözö, csak kisebb felbontásban futtatva.
A perturbed meg az egyes ensemble tagokat takarja (ebböl többnek is kell lenni), mivel ezeket ugy inditjak, hogy kis pertrubációkat tesznek az alapanalizisre, amiböl a control fut.
#754
A perturberd forecast mit jelent? Az a fõfutás lenne? A TIGGE oldalán a limited area modelleknél van kétféle választási lehetõség van, perturbed forecast és control forecast. Alapból a perturbed forecastra van állitva.
#753
Ami a vicces még h nem tudom bekapcsolni Magyarország megyéit a térképen, akármit írok be egyikre se reagál. Szerbia az SRB, Románia az RO, de Magyarországot akárhogy próbáltam beírni hiába. zavarban
#752
A 2 nappal ezelõtti futásokat bírom letölteni, az OMSZ tól a Szombati 18 UTC futás van kint még jelenleg ami ma 06 UTC ig lát. A ZAMG ALADIN ból már kint van már a Vasárnap éjféli futás is, az 72 óráig lát. Az olasz COSMO legjobb az 132 órás, az is Vasárnap éjféli már.
#751
Máris jó!
Ezek tegnapiak. Frisseket is le tudsz tölteni?
#750
Köszi, most már oké. Ezért színézte akkor olyan furán.. Link
#749
Az Aladin Cape értéke jelen esetben tul mehet az 1000-en, amig a skálád tart, s 1000 felett is fehér lesz így, mint 100 alatt. Növeld meg a skálat 1000 fölé, szerintem legalább 2000-ig....
Ha nincs elég szin, akkor magasabb értékeknél nem fontos 50-enként definialni a skalat, hanem ritkábban is elég.

Pl. 500-ig 50-enként, utána 1000-ig 100-anként, felette 200(vagy 250)-enként 2000-ig, s elvileg ugye még efölé is mehet.... oda elég az 500ánkénti skála is pl. 4000-ig nevet
#748
Feldolgoztam a TIGGE adatbázisból a COSMO LAMEPS és az OMSZ ALADIN CAPE elõrejelzését. Hát az utobbi kissé fura lett. Fordítva van a színezve. A labilis terület szélén van a legtöbb CAPE, középen meg kevesebb, közbe meg fordítva kellene lennie. Nem tudom mitõl lehet ilyen..

beillesztett kép



A COSMO az rendbe van.

beillesztett kép

#747
Épp az este találtam rá, de azért köszi. Elég sok minden elérhetõ,de kár h CAPE nincs. Mire szolgálhat ez a grib scaling factor? A csapadéknál van ilyen opciót.
#746
Itt találsz GEM gribeket: Link
#745
Találtam jobb felbontásban ECMWF gribet vidám Az ECMWF oldalán az FTP szerveren ,ez 0.5 ös. ftp://data-portal.ecmwf.int/ Így már mindjárt másképp fest a dolog. nyelvnyujtas Sõt a kis fehér rész is eltûnt a térképrõl. Elég látványos a különbség. Itt a rosszabb felbontású. Link Ez meg a 0.5 ös felbontású. Link

Igen a Magics teszi rá, megvan milyen kódot kell betenni és lehet állítgatni on, off al.
#744
Igen, Magics-ra gondoltam, söt ahogy látom Magics2-t használsz, az új verziot nevet
Látom, hogy kihagy területeket, nem tudom, miért.... mintha oda nem lenne adat, de kell lennie, hisz ez globális grib.

Amúgy az országhatárokat, folyókat, városokat a Magics2 teszi rá vagy azt külön kellett még valahogy rátenned?
Anno a régi Magics-et illetve azon alapulo szoftvert használtam, de az semmi ilyet nem tudott még, igy elég nagy szenvedés volt rátenni pluszban...
#743
Grib decoder? Mármint a Magicsra gondoltál ugye? Most növeltem a területet most kissé de valamiért mindig kihagy bizonyos területeket Link Korrigálni kell párszor kicsit koordinátákat mire jó lesz. Ez valami bug lehet?
#742
Igen, ez erösen csökkentett felbontású lehet, hisz egy globális mezö csak 15.5 Kbyte. Ez böven magyarázza az eltérést a különbözö oldalakhoz képest, amit tapasztaltál.
Viszont a grib dekodert szerintem jól alkalmazod nevet
#741
Innen töltöm le. Link Máshonnan nem hiszem hogy le lehet. Nem tudom mekkora a felbontás.
Állítottam a színezési módszeren, most csak az általam megadott színeket használja abban a sorrendben ahogy megadtam. nevet Link

Rudolfking: Köszi.

#740
AZ ECMWF-es térképed szerintem jónak tünik (Magics2-vel, gratula! nevet). Amiért eltérhet más oldalak térképeitöl, az föleg az adatok felbontása lehet, illetve még az analizis modszer is eltérhet, amivel a szoftver az izovonalakat a racsponti adatokbol kiszamolja. (egyébként 0 vs -1 fokos izovonalat latok elteresként, -2 fokosat nem)

A térképeden nekem ugy tünik, hogy messze nem az eredeti felbontásu (most kb negyed fokos) ECMWF output van ábrazolva, hanem egy sokkal durvább. Milyen felbontasban férsz hozza a gribekhez? (szerintem eredeti nagy felbontasban ECMWF esetén ingyen nem, míg az egyes oldalak igen/vagy pénzért megveszik...)
#739
A 732-es hozzászólásomban írtam a GFS grib-ekrõl nevet
#738
Csináltam egy nagyított térképet ahol csak a környezõ országok látszanak. Elõször ilyenre sikerült. Link Módosítottam a koordinátákat kicsit, akkor már csak egy kicsi hiányzott. Link
Aztán 3 ik apró módosításra már jó lett teljesen. Link Link Meglehet valami bug lehet, vagy nem tudom. Érdekes hogy a 72 órás futásom nem egyezik a többi oldalon lévõ ECMWF futással, -2°C-ot ad nagy területre ott a sarokba, a Meteogroupos ECMWF csak 0°C fokot mutatott oda Link és a Metocieles is.

Honnan lehet GFS grib fájlokat letölteni? Konvektiv paraméterek érdekelnek. A TIGGE oldalán elég sok modell gribjét lehet letölteni, Link még a pár nagy felbontású modell is elérhetõ. Link Majd ezek közül is akarok feldolgozni.
#737
Nem hittem volna, hogy supercomputer megrendelési gondjaik vannak. Igy persze nehéz a felzárkózás....
#736
Ismét egy érdekes bejegyzés a GFS-el kapcsolatban. Habár nagyobb fejlesztések vannak kilátásban, elõször az alapvetõ szervezési problémákat kellene megoldania a NOAA-nek:
Link
#735
Megint a két "nagy" modell összehasonlítása:
Link

Tömör leírás, de elég konkrét.
#734
Eltudná valaki magyarázni mire szolgál ez a paraméter, Geopotenciális magasság 1.5PVU és 2PVU?
A Meteocielen van róla magyarázat, de nem igazán értem.
#733
Köszönöm a részletes választ, így már menni fog. nevet
#732
A grib2 adatok az egész világra vannak, és utána lehet kiszedegetni belõle az adatokat. Neked a grib-filter kell. Egy kis hasznos forrás:
Dekóderek: Link (én csak a wgrib2-t ( Link ) használtam Windows + cygwin alatt)
GFS products: Link (meglepett mennyi van...)
GFS ensemble futások grib2 adatai paraméterezhetõ letöltéssel (milyen paramétereket milyen területre szeretnél, szintén hatékony letöltésre van): Link
De ezt keresed GFS-re: Link (ez a mai futás, nézd az URL-t vagy navigálj innen: Link )
Gyors (rész-)letöltés grib2-re GFS leírás, nem ismerem: Link
A GFS ensembe paraméteres letölthetõséget én is használom, mert csak így tudtam anno azokat a fáklyákat generálni (csak a magyar kivágatot töltöttem le és csak pár paramétert, így sokkal kisebb).
Szoftverbõl automatizálva úgy csinálom, hogy összeállítom az URL-t és egyszerre (max) 10 kéréssel bombázom a szervert addig, amíg le nem jön mind a pár ezer fájl nevet Nem tiltanak le és jól bírja a szerver - másfél órán át tölt le.
Pl. egy jól felparaméterezett és területre korlátozott URL (rövidke nevet ):
nomads.ncep.noaa.gov/cgi-bin/filter_gens.pl?file=gep01.t00z.pgrb2f06&lev_1000_mb=on&lev_2_m_above_ground=on&lev_500_mb=on&lev_700_mb=on&lev_800_mb=on&lev_850_mb=on&lev_900_mb=on&lev_925_mb=on&lev_950_mb=on&lev_975_mb=on&lev_entire_atmosphere_%5C%28considered_as_a_single_layer%5C%29=on&lev_mean_sea_level=on&lev_surface=on&var_ACPCP=on&var_APCP=on&var_CLWMR=on&var_CPRAT=on&var_CRAIN=on&var_CSNOW=on&var_HGT=on&var_LHTFL=on&var_PRATE=on&var_PRES=on&var_RH=on&var_SHTFL=on&var_TMP=on&subregion=&leftlon=19&rightlon=24&toplat=49&bottomlat=46&dir=%2Fgefs.20101228%2F00%2Fpgrb2
#731
Szeretnék egy a GFS-ben nem meglévõ paramétert kiszámítani a laptopom segítségével.
Viszont nem tudom, hogy pontosan melyik grib fájlt (plusz esetleg mást: *.idx) kell letöltenem.
Link
Itt gondolom a GFS - Global longitude-latitude grid 0.5 °-ot kell választani, utána viszont a mai futásra kattintva ennyi fájl jön elõ:
Link
Nekem elég lenne egy európai kivágat is, de a sok közül nem tudom, hogy melyik grib kellene. havazas
#730
Kérdés, hogy a felbontás finomításával növekszik-e a pontosság... Rövidtávon valószínû igen, viszont középtáv már kérdéses...
#729
Nagyon komoly!
Köszönjük az információkat!
#728
Örvendetes hírek!
#727
William. M. Lapenta (National Centers for Environmental Prediction -
Environmental Modeling Center - EMC [ncep]) megbízott igazgató 2013. májusában tartott elõadásából több információt lehet megtudni a GFS következõ évekbeli tervezett változtatásairól.

Jelenleg a GFS elsõ 7,5 napra szóló elõrejelzése 27 km-es horizontális rácsfelbontásra készül el, a 7,5 napon túl a 16. napig 55 km-es horizontális felbontáson. A modellnek 64 vertikális szintje van.

A tervek szerint 2014. második negyedévére/ig az elsõ 10 napra (vagyis 240 óráig) a felbontás 16 km-re finomodna, 10. naptól 16. napig 27 km-esre. A vertikális szintek száma 64 maradna.

Ezt követõen kb. egy évvel késõbb 2015. harmadik negyedévére/ig újabb horizontális rácsfelbontás finomítást hajtanának végre: elsõ 240 óra esetében 13 km-re finomodna a horizontális rácsfelbontás és utána a 16. napig szóló elõrejelzésnél 27 km-es maradna, de a vertikális szintek száma 128 lenne - utóbbi azzal a céllal, hogy jobban meg lehessen figyelni a légkör legfelsõ részében, troposzféra felett a sztratoszférában folyó folyamatokat is. (Megj.: most is vannak modell szintek a sztratoszféra magasságában is, de azokat a modell szinteket növelnék, illetve még magasabbra terjesztenék ki.)

Mindezek mellett a GFS EPS (GEFS) is fejlesztésre kerül.
Jelenleg az ensemble tagok a 8. napig 55 km-en rácsfelbontáson futnak, míg a 8. naptól 16. napig 70 km-es horizontális rácsfelbontáson.
Ez változna a tervek szerint úgy, hogy elsõ ütemben történõ változások során az ensemble tagok 16 napig elõre 27 km-es rácson futnának (64 vertikális modell szint mellett), majd a második ütemben már 22 km-es horizontális rácsfelbontáson 128 vertikális modell szint mellett.

További részletek még az EMC honlapján - itt már elsõ negyedévet írnak, szóval tervek szerint már csak pár hónap:

Link


#726
Egyik kolléga mutatta, ha esetleg nem ismeri valaki, érdemes megnézni, nekem tetszik.
Link
Link
6 órás idõlépcsõkben lehet megnézni, hogy a GFS elõrejelzése alapján az 1981-2010-es klímaátlagnál alacsonyabb vagy magasabb 2m-es hõmérséklet várható a következõ hétben.
Természetesen érdemes ezt is fenntartásokkal kezelni, fõleg mivel 2m-es hõmérsékletrõl van szó, ráadásul a felbontás sem egetrengetõ, 0.5°.
Nagyvonalakban mégis szépen látható, hogy mely térségekben várható átlag alatti, és melyekben átlag feletti 2m-es hõmérséklet.
Van reanalízis és archívum is.
FAQ: Link
#725
Ezt már olvastam még akkor, gondoltam hátha van valami frissebb infó azóta. De azért köszi. vidám
#724
Link
#723
Lehet már tudni kb mikor jön GFS új verziója?
#722
Aham. Gondoltam én is a vektorokra, csak az tévesztett meg, hogy némely leírásban a szélnyírást szimplán csak a szélsebességekbõl vonatkoztatják, nem értettem, hogyan számítódik ebbe bele az irány. Köszi a választ!
#721
A két szélvektor különbsége a szélnyírás, ami természetesen irányfüggõ. Középiskolában biztos megoldottál egy sor ilyen feladatot, csak nem szóltak, hogy mire jó: Link

Pl. alul déli 10 m/s, felül keleti 10 m/s sebességû szél esetén a különbség 10*gyök(2)=14,1 m/s.
#720
Az irány szerinti szélnyírást hogyan számszerûsítik a modellekben, egyáltalán történik-e ilyen? Pl. gondolom nem ugyanaz mondjuk egy 10 m/s-os tisztán déli irányultságú, mint egy, a magassággal szépen délirõl teszem azt északkeletire forduló (szintén 10 m/s-os)? Vagy esetleg az irányok eredõje volna a lényeg, plusz mellé a sebesség?
#719
Szép estét mindenkinek! nevet A fórum rendszeres böngészõje leszek ezentúl, s kérdezek, ha valami nem világos. Elóbb hatalmas anyagot kell átolvasnom. Jó éjt!
#718
Tökéletes!
Köszönöm a segítséget. ( mondjuk ennyire magamtól is rájöhettem volna, pff... nevet )
#717
Nekem megy IE-vel, ilyesmire gondoltál? Link
Rhu700, RT850/1000, T925, MSL-t választottam ki hozzá.

Egy ötlet: a "Fields to plot" sorban a default-ot átállítottad "Choose from below"-ra?
Gondolom enélkül mindig a default paramétereket ábrázolja, függetlenül attól, hogy mit állitasz be.
#716
Mi az oka annak, hogy nem jelenik meg a meteogramon az a paraméter, amit kiválasztok?
Link
Már próváltam Google Chrome-val, Operával...
Meg akarom változtatni a paramétereket, aztán beírom azt a kódot, amit kér... és mindig ugyanezt kapom... hiába próbálom a 850 hPa T helyett berakni mondjuk a 925-öt.
Valami tipp?
#715
Friss hó csütörtök reggelig a ZAMG szerint Link
#714
Igen, ha az éghajlati átlagot jelzed elõre, akkor valószínû lesz pár találatod.

Csak az a baj, hogy leginkább az átlagtól eltérõ idõjárás elõrejelzése a fõ cél. nevet
#713
Néha elég nehéz használni, ha PONTOS elõrejelzést akar az ember. nevet Persze úgy, hogy benn a bizonytalan szó, úgy lehet elõrejelzést írni szinte minden helyzetben. nevet
#712
Pedig simán lehet pontos elõrejelzést készíteni, csak egy nagy átlagot kell venni, például ott a múlthét csütörtöki ciklon. Én bevállaltam az elõrejelzésemben a többfelé havazás szót, csak beletettem a bizonytalan mennyiséget. Az OMSZ viszont azt mondta, hogy elkerül minket dél felé a ciklon, pedig az ECM-ben is benne volt a lehetõsége, mert láttam, csak sajnos a modelleket néha a profik sem tudják használni, ez van...
#711
Tulajdonképp az utolsó mondat a lényegi válasz. Annyival egészíteném ki, hogy gyakran valamilyen, a modell által kevésbé várt, vagy kevésbé valószínûnek adott esemény (ami pl. egy mediciklon kiváltó oka lehet) bekövetkezése után, a módosuló bemenetre reagálnak a modellek. Minél kisebb a két modell konfigurációja (mûködése, számolási módszere, meg ilyesmik) között a különbség, annál inkább egyszerre, és annál inkább hasonlóan reagálnak.
Ha nincs olyan esemény, amit a modell kevésbé valószínûnek adna, akkor van az, hogy az ENS-fáklya egyes tagjain a mediciklon /hogy a konkrét példánál maradjunk/ már a kezdeteknél is megjelenik, és idõben mediciklon felé közeledve fokozatosan egyre több tag adja, és a két nagy modell is fokozatosan közelít egymáshoz. Az ilyenkor jelentkezõ különbségek a két modell között inkább véletlenszerûek.
#710
Mivel a modellek csak azt látják, hogy lesz ciklon, de a bizonytalanság miatt hol ide hol oda teszik, mindkettõ nagy modell elég jól látja.
Ez a csapongás csak nekünk tûnik szabályosnak, amúgy teljesen véletlenszerû.

Sokan bele is esnek ebbe a hibába, hogy kaotikus rendszerben keresnek megmaradó periodikusságot. Mindig kiemelnek egy futást és azt hiszik, hogy majd az lesz, aztán amikor nem az lesz, akkor szidják modellt, pedig csak annyi történt, hogy nem értik, hogy vannak paraméterek, amiket nem lehet még 6 órával az esemény elõtt sem megjósolni, és a területi bizonytalanság se lesz jobb 50-100km-nél.

Már régen elhangzott: az elõrejelzés nem ígéret, csak egy lehetõség

Az meg, hogy sokszor egyszerre változik mindkettõ, annak szerintem az az oka, hogy azonos bemenõ adatokból nagyjából hasonló kimeneti eredmények születnek

#709
Miért van az, hogy a két nagynak modott modell (ECMWF - GFS) gyakran követi egymást? Többször észrevettem már, hogy mondjuk 8 nappal egy komolyabb esemény elõtt megfogja mindkettõ, hogy mi is lesz. De mondjuk ECMWF Pécsig, GFS Gyõrig hozza be dél felõl egy mediterrán ciklon csapadékát. Aztán 2 nap múlva fordul a helyzet, ECM viszi Gyõrig, GFS csak Pécsig, és 2 nap múlva ismét fordul.
Aztán esemény elõtt másfél-2 nappal igazodnak egymáshoz.
Az ok, hogy folyamatosan várják a ciklont, így végülis mindegyik modell jó. Csak így elég nehéz pontos elõrejelzést készíteni egy országra, esemény elõtt 3 nappal is.

Szóval nem értem miért van, hogy gyakran nagyjából 2 naponta követik egymás elõrejelzését.

Legközelebb lesz ilyen helyzet, szólok majd. Azt hiszem jan. 14 környéki is ilyen volt, de nem sok idõm volt modellezgetni. És egyébként rengetegszer észrevettem már, hogy 2 naponta változik, és az a fura, hogy nem is futásról-futásra, hanem nagyjából 2 naponként.
Szerk.: Látom kicsit zagyva lett ez, sajnos nincs idõm megfogalmazni. vidám
#708
Erre írtam azt a módszert, amit én követek:
- az elõrejelzést mindig a következõ nagy változásig veszem komolyan
-megnézem a fáklyát, és amikor 10 foknál nagyobb a terjedelem, onnantól nem veszem figyelembe.

Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy ha elér egy bizonyos szóródást, akkor "törlöm" az adatokat.
#707
"minden modellnek kell lennie olyan rácspontjainak/területeinek, ahová az adott modell szignifikánsan alul vagy felül lövi a várható hõmérsékletet." De miért kellene? Nem azt mondom, hogy nincs, de ez nem azért van, mert az adott kimenet statisztikailag nem lehetséges, hanem az a modell szisztematikus hibája. Annak meg nincs köze ahhoz, hogy statisztikailag mi milyen gyakran fordul elõ. Ha ezeket kiszûröd, azt úgy hívják, hogy modellfejlesztés nevet . (Vagy én nem értem a problémát?)

"Igen. Az ütött szöget a fejembe, amikor valaki olyan modellfutást linkelt, már nem tudom melyik volt, amelyben Bretaigne-tõl Anatóliáig -15 fok alatti T 850-et mutatott a modell és Egész Európa befagy."
Való igaz, hogy ez statisztikailag nagyon(-nagyon-...) ritka, de nem jelenti azt, hogy nem fordulhat elõ. Márpedig, ha elõfordulhat, akkor a modelleken megjelenhet kimenetként. Ha a modell jó (nincs a fent említett szisztematikus hibája), akkor ugyanekkora fölélövések is ugyanilyen gyakran fognak elõfordulni.

Máshogy is felteszem a kérdést: mi a garancia arra, hogy a "Bretaigne-tõl Anatóliáig -15 fok alatti T 850" nem fog bekövetkezni?

Tehát, ha értem, amire gondolsz, akkor az a válaszom, hogy a modell számára nem a statisztikát kéne belevinni, hanem en bloc fejleszteni kéne az egész modellt.
#706
Igen. Az ütött szöget a fejembe, amikor valaki olyan modellfutást linkelt, már nem tudom melyik volt, amelyben Bretaigne-tõl Anatóliáig -15 fok alatti T 850-et mutatott a modell és Egész Európa befagy. Senki nem várja el a modellektõl, hogy pontos elõrejelzést adjanak, de amikor ilyen modellfutást látok, akkor azért elgondolkodok azon, hogy az ilyen modelleket/modellfutásokat miért is hozzák nyilvánosságra.

A kiszûrést csak a legvégsõ esetben oldanám meg adattörlésel. (Megjegyzem, szerintem nem lenne katasztrófa beismerni, hogy adott helyzetben egy modell csak teszem azt 3 napig lát, utána nyilvánvaló baromság jön.) Bizonyára nem lehetetlen matematikai feladat belsõ korlátokat építeni az egyenletbe.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 01:25:58

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

18005

RH: 73 | P: 1028.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.