2024. november 05., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#405293
Az Észak-Afrikai, dél-olasz  T850-s jövőt szemlélve én sem "látok" túl kemény hőhullámot a következő 15 napban sem...Melegnek meleg lesz, de nagyon távol leszünk remélhetőleg a durva hőségektől. Illetve továbbra is záporos-zivataros időszak várhat ránk.nevet
#405292
Az ilyen k, dk i besettenkedesektol nem vagyok megijedve. Ez inkább kuriózum,semmint gyűlöletes időjárás. Tudok róla, hogy keleties irányból is érkezhet nyáron meleg levegő, de ilyet mostanában elég keveset láttunk. 
Amit szívből utalok, az Afrika. A poros, forró algériai, marokkói sztráda. Akkor lássam, mikor a hátam közepét. 
#405291
Meglátjuk mit dob a következő, de ha ez így megvalósulna, akkor nem lehetne panasz, meleg is lenne, meg zivatarok is.  nevetKeletről jönne az igazságosztó úgymond, de már a sokadik futás evez melegebb vizekre a hónap vége felé. Mondhatni alakulnak a dolgok, nekem ez a keletről jövő hőhullám egyedibb lenne mondjuk.
#405290
Thermometer helyében én ettől félnék, nem az afrikai száraz melegtől, mert az igaz, hogy így "csak" 32-35 fok lenne, de az közel 20 fokos harmatponttal. vidám
Egyébként ha ez így bejönne, jó kis hőzivataros napok lehetnének. nevet
#405289
Zivatarok rövid ideig tartanak , nem nagyon rondítanak bele a nyári feelingbe, Sőt! vidám IMO
#405288
Igaz űridőben de a GFS a hó végére bekeményített, ha jól látom keletiesebb áramlással jönne be a meleg délkelet felől?  Ez már így hőhullám lenne a javából.
#405287
Nem egy nagy buli az amibe egy kis harmat képes belepiszkítani!  laza
Természetesen eddig az ultralight verzió jön be eddig, csapi nuku.... 
#405286
A jövőkép azért nem ilyen csúfos, bár lehet zápor, zivatar, de túl sok csapadék nem néz ki területi átlagban. Helyenként persze hullhat egy-egy erősebb záporból számottevő mennyiség, de elég meleg a friss GFS is. Semmi extrém, de azért 30 + fokok már befigyelnek jó pár helyre a jövő hétre is eszerint.
#405285
Igazad is van! Mennyivel jobb is lenne a folyamatos bulizás, a záporok zivatarok helyett! Ja, az megvan, hogy ez itt a MetNet, és pont a záporok, zivatarok miatt (is) vagyunk itt?  laza
Persze semmi jogom a bírálatra, csak itt kicsit furcsa ilyet olvasni.
#405284
Imádom, hogy 90 órára ekkora különbség van a GFS és ECM között:

Link
Link

Hétvégén már megint jön egy k**** hidegfront! Legalább most péntek délután és szombaton tudok fürdni egy jót a Balatonban... de a szombat esti buliba megint belepiszkít.

Annyira unom már ezt a folyamatosan záporos, zivataros időt!
#405283
Na ennél jobban ki se lehetne egészíteni a dolgokat, úgyhogy így kerek a történet nevet
#405282
Az elő és hátoldal fogalma sok zavart szokott okozni. Ez a fogalom csakis a légköri képződmények szokásos nyugat keleti vándorlásabol érthető. Eszerint az autó eleje mindig kelet, a fara nyugat fele néz. Ciklonok keleti oldalán meleg van, a nyugatin hideg. Az eloldalukon meleg, delies az áramlás, hatoldalukon eszakias hideg. Anticiklonnal fordított az ábra. Tehát elooldal is lehet hidegaramlasu, hátoldal melegaramlasu, AC eseten. 
A magassági 15 fokot kánikula izotermanak neveztem el. Napos időben ez harminc fokos, pár fokkal a feletti maxikat jelent. Húsz fokos már igen erős kánikulaval, 35 fok vagy még magasabb homersekletekkel jár. Ebben az esetben biztos a hosegriado. Tíz és 15 fok között jó strandido, ha napsütés társul hozzá. Tíz fok alatt már csak mérsékelten meleg ill. hűvöskes, ha sok a felhő. Öt fok és alatta pedig kifejezetten hűvös időt jelent nyáron tengerszint közelében. 
Omega AC nem más, mint egy magas, stacionarius, álldogálo magasnyomású gerinc, két oldalán melyre nyúló teknokkel, ciklonokkal. Tehát, ha véletlenül a nyugati oldalát csipjuk meg, tartós meleg, száraz időt okoz. De megvan az éremnek a másik oldala is. Az omega keleti oldalát ismetelten hidegoblitesek érik északról. 
#405281
Nem számítottam rá, hogy ilyen kellemes időjárás lesz ma. Ugyan messze vagyunk még a tmax-tól, de felhőzetnek, szélnek köszönhetően, sőt most csepereg az eső is, kifejezetten friss idő van, irodám is 4 fokkal komfortosabb.
#405280
Előoldalon a ciklon esetén a meleg oldal, hátoldal a hideg, de érdemes tanulmányozni a mérsékelt-égövi ciklonokról szóló dolgokat. Ott precízen
meg van fogalmazva, itt a Metnet kislexikonban is tudsz tájékozódni A ciklon az északi féltelén az óramutató járásával ellentétes irányban forog, így már ezt a képzeletbeli mozgást el is tudod képzelni, a légnyomás a középpontjában a legalacsonyabb, kifelé a pereme felé növekszik. A szél  ereje pedig a légnyomási görbék sűrűségéből, vagyis a légnyomási gradiensekből határozható meg... A
térképeken alacsony nyomású légképződményként láthatjuk őket. Akkor beszélünk előoldali áramlásról ha a meleg szektor javára helyezkedünk
el, hátoldal pedig értelemszerűen a hideg, ilyenkor már északias az áramlás, előoldalon délies nálunk. A fáklya értelmezése Dávid (Zivipötty) oldalán megtekinthető, az alapján szerintem rájössz a lényegre ha megnézed és elolvasod.  Link

Az omega-helyzetnek a lényege, hogy az igen meleg, forró levegő délről a magas földrajzi szélességekig eljut, ahol egy stabil anticiklon konzerválja ezt. Volt omega-helyzet az elmúlt években is, főleg 2015-ben okozott erős, tartós hőhullámokat. Idén 2018 áprilisában is kialakult, annak köszönhető az április kora nyár egyrészt.
#405279
Alapjában véve így van, de szerintem ahol tartósabban napos, száraz marad az idő, ott lehetnek a közeli jövőben 30, illetve 30 egy néhány fokok. Ha nem is nagy kiterjedéssel, de azért előfordulhat. A hétvége az mondjuk pofásabbnak néz ki, mind az ECM mind a GFS terén. Főként hőmérsékletileg, de vasárnap már csapadék ügyileg is. Aztán megint kevésbé lenne meleg, de azért hosszabb távon a hónap vége, augusztus eleje már jobb esélyekkel indul egy esetleges makrováltás felé. Mintha kezdene délebbi pályára kerülni az atlanti ciklontevékenység a vége felé, és ha továbbra is adják ezt a napokban a modellek, akkor már el lehet rajta gondolkodni komolyabban is, hogy miként tovább. 

Az aktuális idő most nagyon szeles, viharos lökések vannak, dönget az északnyugati szél.
#405278
Ha nem délről, akkor majd jön keletről a meleg. kacsint
Link
#405277
Az én hiányosságom, hogy gyakran nem értem itt a "meteo szlenget"  (előoldal a a fáklya a 20-as tartományba stb...) Jó pár éve nézem az oldalt utána is nézek ennek-annak de 1-2 kifejezés kínai szegyenlos

Az Omega blokk szó meg (bulvár hírekből hallottam először) meg valami nagyon rossz dolgot képez le az gondolataimban, illetve a 2004-es franciaországi hőhullám kapcsán hallottam erről, illetve akkor Brüsszelbe lakva kaptunk belőle, pár napig 35+ fokok a belga fővárosban, na az se túl gyakori, emlékezetes volt
#405276
Ez az, sajna.  Link
#405275
A nehezen elviselhető április-május-június után kimondottan üdítő a július időjárása. Éppen kezdene meleg lenni, de elkezdett tombolni a szél, délután szélvihar is lehet, igy a meleg elviselhető lesz. 
#405274
Na, frissült az ECM. Az új verzió szerint e hét végén beprobalkozna egy melegnyelv Algéria felől, vasárnap ránk jönne a 15 os. Barikusan egy, az azoritol keletre benyulo gyenge nyugat európai tekno okozna. Viszont hetfon már hátoldalra kerülnének, a 15 os kitakarodna. 
Utána a futás végéig 15 fok alatt maradnánk valamivel. A melegnyelv ellaposodik, keletre kenodik. Úgy néz ki, Afrika egyelőre a helyén marad. 
#405273
Verifikálom magam. Tegnap 16 óra körül, jókora felhőszakadás zudult a belvárosra illetve Borbányára is, most kivételesen az É-i részek maradtak ki. Debreceni út környéke és az érkert apró szemű jeget is kapott bőségesen. Este újabb zivatar közelített de ez nem járt a D-i végeken csapadékkal. Pillanatnyilag éppen esik ismét, nagyon sűrű apró szemű áztató eső. Kell ilyen is.  
#405272
Szerencsére negyven fokot megkozelito homersekletekrol szó sincs a komolyan veheto időtartamon belül. GFS és ECM térképei egyaránt gyenge AC t, jellegtelen barikus mezőt, helyi tényezők irányította időjárást mutat. Ez persze jó meleg ebben az évszakban, bár ECM 216 óráig alig hozza be az országba a 15 fokot. 
GFS a vége felé behozza, de a húszas nála sincs sehol.
Ebből semmi  olyan nem néz ki, ami szokatlan volna így július második felében. Szóval félreértés ne essék, egyelőre nem látszik olyan nagy hőség, hosegriadozas. Legalábbis tíz napon belül. 
#405271
Bárcsak jelentős csapadékkal riogatnának...ami aztán be is jöhetne! vidám Nagyon kellene...
#405270
Simán megúszható még. Már június eleje óta megy a riogatás, de hiába szeretnék sokan, szerencsére nem jött még be egyik sem. 
#405269
Bizonytalanabb ennél a helyzet, hogy ezt még így kijelentsük, de azért esélyesebb a dolog, most frissül az ECM arra kíváncsi vagyok szitén tartja-e a ciklont, mert az 240 óráig frissül ugye, de már azon is látszott. Mondjuk volt már ilyen próbálkozás, elvileg ha bejön most kánikulai időszak lenne... Még sincs nevet Szóval ahogyan Thermometer kolléga is írta, "mindenki beszél róla, de még senki se látta" nevet  Kiderül, hogy meglátjuk-e tényleg és megérezzük-e a hatását kacsint

Amúgy ha be is jön, nem néz ki 40 fok, maximum amiről írtunk 30-35 közötti tartomány a reálisabb egyelőre. A ciklon előoldal nem egyenlő egy meleg AC-vel ami konzervál, pl. egy omega-helyzettel, ami sokszor okoz nyáron rekkenő hőséget, 35+ fokokat.


Közben itt ma szeles nap lesz, már erős lökések vannak gyakran, és ez csak fokozódni fog idővel viharossá.
#405268
Szóval nem ússzuk meg az idei nyarat sem 40 fok közeli értékekkel zavarban

Pedig már azt hittem ezt a nyarat úgy könyveljük el, nem volt hőség, hőségriadó
#405266
A legújabb futásban is tartja, hogy a hónap végére komolyodhat a nyár, a fáklya most is 15-20 fok között 850-en. Felfelé pedig már végig 20  felett szór szinte, persze még változhat.
A peremciklont annyira most nem hozza be, inkább Izland és a Brit-szigetek közé számolj a kp-t. Mondjuk az már nem derül ki, hogy stacionárius lesz vagy sem, de ha marad a tendencia, a hónap vége, augusztus eleje meghozhatja az első komolyabb kánikulát amiről  beszéltünk. Szóval ez alapján érik egy melegebb és meglehetősen száraz időszak, legalább a GFS nem túl som csapadékot vizionál hosszabb távon.
#405265
Csak felébredt közben a fiúcska egy bő hónapja.. kacsint
#405264
Így pont, hogy nem, ha marad ez a felállás. laza Ráadásul a víz oda onnan jön, ahol negatív anomália van. kacsint
#405263
Igen, később jön a tél laza
#405262
Szerintetek lehet hatással a következő hónapokban az időjárásunkra a tartós meleg miatt a magasabb hőmérsékletű tengervíz a Brit-szigetek, Skandinávia környékén?
#405261
Júl. 16-a hétfő időjárása Pilisvörösváron :

Sok napsütés volt, egész nap kevés fátyol - és gomolyfelhővel az égen.
Csapadék nem hullott.
Napközben élénk, néha kissé erős, max. 45 km/h körüli ény széllökések voltak.

Folytatódott a meleg idő : Tmin : 14,5 fok, Tmax : 30,1 fok volt.
Rh. min. : 33 %, rh. max. : 81 % lett.

Zsinórban ez volt az 5. nap, hogy szinte egyforma időjárás uralkodik felém, minden paraméter tekintetében. nevet
#405260
Pont azt akartam megvilágítani a példákkal, hogy mennyire nem fekete-fehér a dolog, és sokszor a mi időjárásunk teljesen független attól, hogy az Azori-szigetek felett épp anticiklon vagy ciklon helyezkedik-e el. A második példa valóban a legjobb erre, hiszen akkor a hideg Nyugat-Európára szakadt le az azori AC peremén, míg tőlünk keletre volt egy gyenge anticiklonális nyúlvány. Igaz kicsit pontatlan voltam, mert dél-délnyugatra volt még napközben tőlünk a ciklon, de az alakította az időjárást nálunk, délies (egész pontosan délkeleti) áramlással, jó kis melegadvekcióval.
Link
Link
Link
Másnap persze bejött a hideg hozzánk is, ahogy az anticiklon keletebbre terjedt.

Egyébként az sem példa nélküli, hogy tőlünk délkeletre lévő ciklon pörgeti vissza a meleget keletről.
Link (Itt ráadásul az Azori-szigeteknél is ciklon volt, mégsem délnyugatról jött a meleg.)
Link
#405259
Be is jött nekik!
Felcsút nyomott egy kerek 90 km/h-t a zápor-zivatarból késő délután. nevet

Az OMSZ nálam behalt, így nem tudok onnan napi szélmaximumot linkelni.

Itt ma fújt rendesen, déltől - kora estig olykor 65-70 km/h közötti lökésekkel.

Holnapra elég komoly szél néz ki. Nagy területen viharos 65-70 km/h körüli lökések lehetnek a Tiszántúl és dny, nyugat kivételével. Térségem az ország legszelesebb helyei között foglalhat helyet, az északi - hegyvidék térségében síkvidéken helyenként 80-90 km/h, hegyekben 90-100 km/h-s lökések is lehetnek.

Piliscséven dolgozom, jó huzatos hely amúgy, kíváncsi vagyok, mekkora szél lesz ott holnap, bár mérő nincs, csak becsülni tudok.
#405258
Nem akarok vitába keveredni, hisz Te vagy a meteorológus. Viszont még kell mondjam, nem értem, amit leirtal. Talán majd megvilágítod a számomra.
Ha az Azori szk. fölött C van, Nyugat Európa fölött AC, akkor a nyomasgradiens ott kelet felé mutat, de ez a nyomasgradiens, hogy úgy mondjam, nem a miénk. 
Szerintem a mi gradiensunk ebben az esetben az, ami a kelet europai alacsonyabb nyomás irányából a nyugat európai AC felé mutat, ezért természetesen nálunk ilyenkor eszakias a legmozgas. 
A másik példádon meg jobban elcsodalkoztam. Ha az azori térségben AC van, tőlünk délre, délkeletre pedig C, akkor eddigi ismereteim szerint nálunk keleti, északkeleti legmozgas kell legyen, nem déli. Per definitionem a vektor ekkor nyugatra kell mutasson. 
De lehet, szamarsagokat írok. 
#405257
1. A gradiens egy meghatározott fizikai fogalom, úgyhogy nem mindegy.
2. A kelet-nyugati áramlás (irány) azonális, a nyugat-keleti zonális.
3. Tulajdonképpen ennek az egésznek semmi értelme sincs. Az teljesen nyilvánvaló, hogy ha tőlünk keletre van ciklon, akkor a hátoldalán északias míg ha tőlünk nyugatra van, akkor az előoldalán délies az áramlás. Viszont ha az Azori-szigeteknél ciklon van, de Nyugat-Európa felett anticiklon, nálunk akkor északias az áramlás, pedig a gradiens kelet felé mutat. Link Fordítva, ha az Azori-szigetek felett anticiklon van, míg tőlünk délre-délkeletre sekély ciklon, akkor nálunk délies az áramlás, és a gradiens nyugat felé mutat. Link
#405256
Jaj Dávid, ne már... Mindegy, hogy keletről mutat nyugat felé az a vektor, vagy fordítva, akkor is zóna szerinti, vagy ha úgy tetszik, zonalis. Én azt találtam ki, ha nyugatra mutat akkor pozitív előjelű, ha keletre akkor negatív. 
Persze ezt csak házi használatra, magam számára találtam ki. 
#405255
Ez sem igaz, mert a gradiens iránya mindig a magasabb érték felé mutat, vagyis ebben az esetben keletről nyugatra.

-------------------

Közben a Balti-tenger helyenként már lassan melegebb lesz, mint a Balaton. Már vannak 22-23 °C-os területek is. hideg
Link
#405254
Félreértettél. Persze, kell nekem nyelvi lelemenyekkel kijonni...
Nem az áramlási kép a zonalis, hanem a  fő nyomasgradiens iránya az azori AC és a kelet europai alacsony nyomás között.A legaramlas erre éppen hogy merőleges. kacsint
#405253
Gyönyörű peremfelhős zivi volt, erős lökések kísérték.
#405252
Elképesztő ez a nyár!
Utoljára április végén volt olyan nap, amikor nem volt valahol csapadék az országban.
Ráadásul 30 fok feletti hőmérséklet sem nagyon volt, tehát viszonylag meleg idő volt 1-2 hetek kivéve, de az a hidegebb időszak még jól is esett.
Nekem annyi bajom volt eddig vele, hogy egyrészt Becsehelyen a kákiültetvény nagyon sokszor pont kimaradt, körben esett sok, de az utóbbi időkben azért esett ott is, másrészt annyi szúnyog van, mint a fene.
Végre egy nyár, amikor nem kell szárazsággal küzdeni és 35 fokban megdögleni.
Persze a nyaralóknak nem annyira jó, múlt héten Selcén voltunk, olyan hideg volt a tenger, hogy nem bírtam belemenni.
Délebbre melegebb, de a Rijeka alatti 100-150 km-es szakaszon igen hideg.
De összességében egy, az elmúlt nyarakhoz képest sokkal élhetőbb nyarunk van, remélem így is marad!
#405251
Az elmúlt két nap kellemesen zivataros volt, épp, mikor kezdett volna döglesztővé válni a fülledtség...tetszett. hideg
#405250
Ma már leírtam egyszer, de úgy látszik megint le kell, hogy természetesen egy deka zonalitás nincs most.

Ennél blockingosabb nem is lehetne a makrohelyzet.
Link
#405249
Igen, a GFS egyelőre nagyon stabilan adja a hónap végi melegedést, még nyugatra is 30-35 fok közötti csúcsot mutatott eddig minden addig ellátó (00Z-s és 12Z-s) futás, 15 és 20 fok közötti T850-nel. Lassan azért egyre komolyabban vehető lesz a dolog.

Link
#405248
A legujabb GFS futás jól visszavett a várható melegbol. Most 200 óráig nemhogy a 20 fokot, de még a 15 fokot se nagyon hozza be 850 hepan. Igaz, 216 órán túl megint mutogatja a brit ciklont, de tudjuk, ez már olyan, mint a kísértet. Mindenki beszél róla, de még senki se látta. 
ECM se adja most az afrikai forró legtomeg jelentős benyomulását a kontinensre. Tény, hogy csökkenni látszik az eddigi eszakias áramlást fenntartó zonalis plusz nyomasgradiens, barikus mocsarhelyzette fajulasa valószínű. De zonalis mínuszba nem megy a nyomaseloszlas, nem kell számolnunk kifejezett nyugati tekno hatásával. Meleg nyár várható eszerint a továbbiakban is elszórt zivatarokkal, de afrikai forróság továbbra se néz ki. 
#405247
Szerencsétlenkedés dél felé, már dörög is, de korábban nem tudott volna kialakulni, pl. míg felettünk volt.
#405246
Összejött egy zivatarunk, egy dörgés volt, és viharos széllökések északnyugati irányból, egy redőnyt le is vitt a szemközti 10-es panel 8. emeletéről. Eső az csak gyenge zápor formájában, a port verte el, a fák alatt száraz minden, már süt a nap, a szél mérséklődött, ami egyébként egész nap erős volt.

Igazi szép nyári idő volt  30 fokkal.
#405245
Nagyon halvány emlékeim szerint valami ilyesmi volt a finn nyelvkönyv legelején példamondatnak:
27 fok van, nagyon (elképesztően?) meleg. laza Ebből a 27 fokra biztosan emlékszem. Szóval ott az számít(ott) 35 foknak.nevet

Lehet hogy jön valami kis meglepi? Link
#405244
Ebből a kis nyamvadékból dörgött egyet, úgyhogy pipálhatok én is, de amúgy az érdemi része elment délre.
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-05 13:40:09

Nyíregyháza

11.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.