2024. november 07., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#412060
Jövő csütörtökre virradóra kinéz az első, kiterjedtebb talajmenti fagyhideg

Link   Link   Link
Link   Link
#412059
Igen, és a GFS sem piskóta, ez már az orkán kategóriát is eléri, vagyis 33m/s~ 119 km/h. Link Mindenesetre a két királyi egyetért abban, hogy lesz jócskán szél, szóval a viharos szél az garantált legalább.
#412058
Amik keménynek látszanak még a lehűlésen kívül, azok a szeles epizódok, a jövő hét folyamán. 
Jelenleg ECMWF dob ilyet is:
Link

beillesztett kép

#412057
Egy kis reggeli sekély ködözés: Link

beillesztett kép



beillesztett kép

#412055
Na az idei "rendes" nyár után jöhet a rendes tél is. Mondjuk  Január 10. -10 fok, 10 cm. hóval lazahavazas
.
#412054
Hála az égnek azért a fáklyán is látszik már, hogy idővel kimászunk a gödörből. Bár kicsit messzinek tűnik, de később újra átlag köré, felé mehet, és a vénasszonyok nyara is tiszteletét teheti októberben.
A GFS utóbbi futása pedzeget valamit a visszatérő délnyugati áramlásból, illetve a gerincesedést, csak az a baj 200 óra tájékáról van szó, és még a lehűlés sem csengett le, csak most közeledik.

A jövő hétre kinéző hidegfrontot viszont  kifejezetten viharos, néhol orkán erejű szél is kísérheti, A GFS az Észak-Dunántúlra a Kisalföld környékére elég komoly dolgokat vár átmenetileg. Lesznek károk, fakidőlések eszerint ha bejön...
#412051
Az idei január első fele az tél szempontjából kuka lett. Emlékszem pulóver is elég volt napközben, nem egyszer 15-16 fokig emelkedett a max, és melegen sütött a januári nap. Repkedtek a legyek, darazsak, bogarak előjöttek. A madarak csicseregtek, mintha március lett volna, egyedül a napállás nem stimmelt. A fű zöldellni kezdett.
Aztán bemutatkozott a tél utána szépen lassan, főleg február vége felé érkezett az első komoly hideghullám, ami március első napjaiban kiteljesedett. 
Nekem azért volt ínyemre való, mert sok hó hullott, igaz a java vizes, olvadós volt, de legalább láthattunk havat bőven.


Jelenleg katyvasz borítja az eget, igaz szakadozott, de nem engedi sütni a napot. A folytatás továbbra sem rózsás, a frontok nem maradnak el.
#412050
"....az elmúlt teleken például a január mint leghidegebb hónapban még egy fagy is ritkaság számban ment erre. (p. idén)."


Az elmúlt telekre ez a kijelentés nem igaz. (pl. tavaly)
#412049
Egyezik a véleményem, a fenének se hiányzik a szeles hűvös vagy majd a későbbiekben a ködös, mocskos idő. Régen kedveltem a telet, de most már abszolút nem, az elmúlt teleken például a január mint leghidegebb hónapban még egy fagy is ritkaság számban ment erre. (p. idén). Azonban a legpocsékabb nyarakon is vannak olyan időszakok, amikor lehet élvezni a kánikulát, napsütést. Az idei nyár azonban szerintem minden nyárkedvelő álma lehet, hiszen tulajdonképpen fél éve tart, rengeteg nyári nap ellenére mindössze 1db forró nap volt.
#412048
Fa témához : sajnos az utóbbi években bevett szokás felém, hogy az igazán szép vegetáció mindössze 2 hónapig tart.
A május és június a legszebb, legzöldebb hónapok, aztán június végétől már megkezdődik a vegetáció lassú pusztulása mely az általában okt. elején induló határozott őszi színesedés idejéig általában csak fokozódik.
Már júliusban elég sok a sárga-barna levél a fákon, augusztusban még több. 
A fentiek csapadék és hőmérsékleti viszonyoktól függetlenül is jelentkeznek, az az ha túl csapadékos a nyár azért, ha túl száraz akkor azért, ha meg átlag körüli csapadékú a nyár, akkor meg azért színesednek a fák. Nyilván ne őszi tájképet képzeljen el senki, az összkép zöld, de azért láthatóan egyre több sárga vagy barna levél jelenik meg a fákon, főleg közelebb menve hozzájuk látszik ez szembetűnőbben. Az aszály ill. az elszaporodó kártevők, gombás betegségek csak rátesznek pár lapáttal a fentebb említett jelenségre.
Idén nyáron sem volt másképp, úgy volt, ahogy fentebbi soraimban írtam. 
#412047
Az én környékemen idén a szilvafák már augusztusban elkezdték ledobni a leveleiket, a legtöbb fa szinte már teljesen kopasz. Valami baktériumos fertőzés lehet.
#412045
Már egyenlített a márciusi tél miatt. Most nincs mit egyenlíteni kacsint
#412044
Teljesen jogos, sőt. Ha a tavalyi szezonban nincs az a bizonyos március akkor a korábbi holland vicc lett volna igaz rá, amikor a nyár egy szerda délutánra esett. Mondjuk a nyári félév után, egy teljesen átlagos őszi nap is didergős lesz először. nevet
#412043
Én sem bántam volna ha még kitart ez a ritka szép, kellemesen meleg, késő nyár a hónap végéig legalább. Ez a közeledő locsogós, huzatos, hűvös idő inkább árt az embernek mintsem örömöt okozzon. Bár nem vagyunk egyformák. De ez van, minden véget ér egyszer. Ha normális telünk lesz, sok hóval, kellő hideggel, akkor jobban eltelik. Ha pocsék, esős, enyhe tél lesz, akkor pedig várni, hogy jöjjön valami érdemleges a kínlódáson kívül...aztán gyorsan el fog szaladni, szokták mondani a január lesz hosszú, mert a december a karácsonyi készülődések, az ünnep miatt gyorsan lecseng. Február meg már egy-kettő és itt a tavasz.
Őszintén bízom egy korrekt télben természetesen.

Ami a modelleket illeti kezd érdekes lenni a jövő hét  keddi következő hidegfront, az ECM például 70-90 km/h közötti szélviharral számol a délnyugati és északkeleti országrészt leszámítva. Ez már így döngetős nap lenne, mivel a melegfronti szakasz is meglehetősen erős déli, délnyugati szelet produkálna. Túl sok esőt nem vár, ellenben a GFS jobban megszórja az országot, de az is számol a viharos légmozgással. Szelesebb időszak kezdődik ahogy elnézem, ha ez így bejön szépen megtépázza majd a fákat, pláne, hogy még lombkorona miatt fogást is talál a szél magának rajtuk.  Nem utolsó sorban mind a két modell pedzegeti a mediterrán ciklont is, igaz még messzi kilátásokban, így tárgyalni még felesleges lenne róla.


Mai Tmax: 28.1 fok lett. nevet
#412042
Az igazi tél jobb esetben 3-4 hét és nem hónap sajnos. 
#412041
Valamit valamiért. A természet egyenlít  lazahideg
#412040
Nem fest túl jól az ECM.. lehet most jön a cumi a kiváló és zavartalan nyárért. vidám Azért komoly, hogy már nem először hoz be több napig tartó negatív 850-et.
#412039
Tényleg nagyon rendetlen ez a Nyár! 2 nappal a csillagászati ősz beköszönte előtt menekülőre fogja! nevet Pedig, ha végig kitart, még lett volna egy szuper hétvégénk! szomoru
#412038
Töbör "nagy zutty"  : 17-kor +20 fok 20-kor +2 fok.  Link reggelre kicsit fagyhat ismét.
#412037
Az OMSZ mostani előrejelzése szerint a hidegfront a Tiszántúlra már szárazon vagy csak valami minimális csapadékkal fog érkezni. A jövő héten hétfőtől már lehet valami. 
#412036
Így el is búcsúzhat az idei szept. a Top 3-ba kerüléstől. Még a 4. helyezett 2011-es szeptembert sem fogja leelőzni. Legjobb esetben is az 5. helyen végezhet majd, de a Top 10-be azért mindenképpen bekerül.
#412035
Ez így tényleg nudli volt.nyelvnyujtas
#412034
Remélem jövőre! vidám
#412033
Úgy látom, a hét végén kénytelen leszek már hosszúgatyát is vinni a horgászathoz. nevet
#412032
Nem sok kellett volna a 6 hónapos nyárhoz! Mikor lesz még egy ilyen lehetőségünk?
Ez így nem igazságos! 
#412031
Adom, de azért jobban örülnék, ha 20 fokok körül kezdenénk, és csak október második felében jönnének a 15-ök. nevet
#412030
A nyár után ősz jön. Számomra az idei nyár egész jó volt. A június, július nagyon zivatarosan telt. A nyár már áprilisban kezdődött és most ér véget,nem volt rövid.nevet
#412029
Úgy tűnik, hogy elég drasztikusan vissza fog esni a hőmérséklet a hétvégén  a 30 fok körüli maximumok helyett nehány helyett 15 fok is alig lesz. Nagyon hirtelen váltás ez. Nem ártana már egy kis csapadék se....

Link
Link

Link
Link
#412028
Link
Azért nem hinném,hogy a hidegfront nyomán szárazon maradnak keleten-délkeleten a talajok.Kérdés persze,hogy mennyi fog esni,a GFS épp most emelt a csapadékon.Az előző futásokban még alig jelzett valamennyit.
#412027
Link
#412026
Ennek van rendje. Nyár után ősz jön. Azért a nyár imádoknak szavuk nem lehet. 6 hónapig tartott. A tél jobb esetben 3-4 hónap....
#412025
Én ma délelőtt fürödtem egy közelebbről meg nem nevezett magyarországi tóban.kacsint Fincsi!
#412024
Jövő héten 13-15 tmax-ok, lehet fűteni. Remélem boldogok az "igazi" ősz "szerelmesei". szomoru
#412023
Szia! Nyilván a száraz, aszályos időszak bekavarhat, sok fa ilyenkor kényszerűségből előrébb hozhatja a lombszíneződést. A mostani hidegfront is csak a hőmérsékletet fogja visszavetni, úgy néz ki, itt keleten a talajok továbbra is szárazak maradnak. Erre reagál a természet is nyilvánvalóan. 
#412022
Szia!Itt szépen sárgulnak a falevelek meg gyanítom az egész keleti országrészben bár ott sem mindenütt ez szárazságtól függő.
#412021
"Jut eszembe a házam melletti parkban a falevelek még nem is sárgulnak, normális ez??"

Teljesen normális. Szeptember még nem a sárgulás és nem a lombhullás hónapja. Ilyenkor jobbára még csak a vacak invazív, főleg a nagyobb folyók hullámterét elözönlő, de a városokban is megtalálható amerikai kőris lombjai kezdenek sárgulni, és sok fa - még ha enyhe is az idő, mint idén is - a hó végére kopaszra vetkőzik. Az őshonos fák azonban még köszönik, elvannak. Szeptemberre sokuk zöld lombja kifakul, megszürkül, de még nem sárgul. Sok fánál megjelennek persze az első sárga levelek, de ezek még csak előjelei a későbbi lombszíneződésnek. Vannak persze olyan fafajok, mint a hársak vagy a vadgesztenye, melyeknek közül soknak már akár augusztusra elszáradnak a levelei, de ezért nem az időjárás, hanem valamilyen kártevő a felelős.  Némely fafajok lombja elég sokáig zöld marad, mint pl. a városokban gyakran ültetett kínai pagodafáé vagy az ostorfáé, vagy az őshonos tölgyeké, hársaké, stb. A pagodafák zöld lombja enyhe őszökön akár november közepéig - végéig is kitarthat, és színeződés nélkül, az első komolyabb fagy hatására színeződés nélkül, zölden hullanak le. 
#412020
Nem, nem, én sem kívánom, nem is volt ott a smiley a "Szép" mellett. Persze csak azért nem kívánom, mert nincs benne a hó lehetősége egyelőre vidám 
#412019
Köszi, sikerült!nevet
#412018
Mit nekem a töbör, mikor hazaérek és ez fogad a WS-en. hideg

beillesztett kép

#412017
Megnyitod új lapon a valószínűségit és ott a linkben át tudod írni: Link Link
#412016
Az őzről jut eszembe!
Idén hozol nekünk predikciót? nevet
Én nagyon várom!
#412015
De magán az OMSZ honlapon hogy tudom előhozni?
#412014

beillesztett kép

#412013
GFS egész fincsi szombat délutánra T ügyileg:
Link
#412012
Azért a rajzolgatással még várni kell szomoru Link
#412011

beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 14:18:11

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

14.0 °C

22502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.