2024. november 15., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#415932
Általában a GEM szokott lenni az a modell, amelyik tartja az emberben a hitet (persze sokszor teljesen feleslegesen vidám ), ennek ellenére az éjféli futásában a lehűlés nem tartana sokáig nevet
Link
#415931
November 27-28-ra vonatkozóan valami biztos fog történni valahol a határainkon belül vagy kívül. Az utóbbi 3-4 ECMWF futást megnézve a legkülönbözőbb helyekre számolt már említésre méltó megmaradó hóréteget. Volt már olyan, hogy megmaradó hó csak a déli határainkon kívül van, adott már az ország közepére, délnyugatra és újabban az ÉNY-É megyékre. Természetesen olyan variáció nincs, ahol az egész ország jól jár... és egyelőre két egymást követő futás sincs, ahol ugyanott alakulna ki a 3 cm-nél vastagabb hóréteg. A behúzható hideg mennyisége és erőssége továbbra is gyenge a csapadékkal átfedésben, így kicsit aggódok, hogy a valóságban az egész folyamat hogy fog lejátszódni. Még 100-120 óránál van, lehet izgulni. nevet  A GFS sem annyira reménytelen már ebben a tekintetben, most azért tényleg elég látványos volt, hogy az ECM előbb kapcsolt. Bár olyan szar ilyet mondani, mert még mindig 100 óránál van az egész történés.
#415930
ICON is az ECM után ment. nevet
Link
#415929
Közben 160 óráig lefrissült a 06-os GFS ENS is, most már teljesen egyértelmű, hogy a legújabb ECM - többi modell csatát ismét az előbbi fogja nyerni, mégpedig fölényesen: 
Link
A GFS csak igazodik, nem megy ez az amcsiknak továbbra sem  laza
#415928
Tendenciózusan a leglégenyegesebb különbség a 2 "királyi" modell közt, hogy míg az ECM stabilan benntartja a kialakuló AC-t Európa nagy része felett, mintegy blokkalva az atlanti ciklonokat, addig a GFS esetében az AC sietve távozik kelet felé, utat nyitva a cikonális mezőnek mely mélyen benyomul a kontinens belsejébe.  Érdekes lesz figyelni melyik-melyikhez igazodik majd. A tartós téli felállást egyértelműen az ECM támogatja jobban.
#415927
Nem igazán ORSC a t2m-je az ECM OPnak: Link
Alighanem csak hótatakaróval is számol nevet ami 28-án esne le.
Amint Nunatak linkjén is látszik, az igen hideg t850 tekintetében is már teljes a tagok összhangja.

Nemcsak a keleti AC tol durva hideget a modelleken, ami még fontosabb, hogy a nyugati AC (Brit/skandináv középpel) is egyre erősebb, már 150 órán belül. Ez lehet a mi téli időjárásunk kulcsa a jövő héten.

Közben a GFS most már második futása is belátta, hogy szerdától zima: Link
#415926
Bizony okozhat komoly meglepetéseket a keleti Ac, ez nem az elmúlt évekre gyakran jellemző "meleg" típus. Mondjuk lövésem sincs semmiféle tendenciáról, általánosságban értem e dolgot. Mindenesetre beszédes... :
Link
Link
#415925
Már folyamat igazodik.
#415924
ZAMG hétfőre esőt, majd estére erős lehűlést és havat vár NyÉNy-ra. Mindig ezek a 100+ órás havakhideg
#415923
Az, hogy a lehülés nem ígérkezik hosszúnak, nem olyan biztos. 
Az utolsó két ECM futás 850 hPa-n:
11.21. 12Z: Link
11.22. 00Z: Link
Ameddig ellát hideg.

Nyuli: Azok a legszebbek, legvastagabbak és legtartósabbak! nevet
#415922
Úgyse így lesz.  laza
#415921
Friss GFS-en ott toporog a havazás déli határunknál mértani pontossággal kedden vidám
Link
Link
Link

Hát ez "csodálatos" lenne  laza
#415920
Köszi!
#415919
A talajközeli értékek szempontjából ORSC a friss ECM-futás, ám egyébként az ENS-átlag legalább 180 óráig nagyjából az operatív futást követi, így a jövő keddi lehűlés jelentős volta immár 80%-os valószínűséggel borítékolható. A hideg levegőben kialakuló, fokozatosan kelet felé elmozduló AC - az idei szezonban először - sarkvidéki hideg levegővel lesz kitöltve. Így - amennyiben a nyugat felől a kontinens belsejébe nyomulni akaró ciklonoknak nem sikerül kellőképpen visszaszorítani az AC-t, könnyen előfordulhat, hogy december első napjaiban kialakul a klasszikus téli hidegpárna, zúzmarával, helyi ipari havazással. Így - habár a magasban nem ígérkezik hosszúnak a lehűlés, a hidegpárna következtében könnyen előfordulhat, hogy december első napjaiban is jobbára fagyos, igazi kora téli időben lehet majd részünk. Ez hosszabb távon persze nem zárja ki a félzonalitást/délnyugati áramlást, de a viszonylag nagy időtáv miatt természetesen más jellegű folytatás(ok) is elképzelhető (k). kacsint
#415918
Júniusban kemény zivatarok lennének Link
#415917
Pedig pont most akartam írni, hogy Audbpest? hideg
#415916
Ebben a linkben cserélni a b betűket a-ra nevet Link
(NE a Budapest szóban vidám )
#415915
Mindjárt frissül a GFS! Tartja-e a jövő hétre az  ECM-től eltérő verziót? 
#415914
Üdv!
Segítség kellene ,elfelejtettem hogy kel az OMSZ oldalán a valószínűség grafikont 850m megnézni valami deva de nem emlékszem hova kel beírni!!
#415913
Én is pont arra gondoltam, hogy milyen jó is lett volna most egy meglepetés zivatar. laza
Főleg, hogy már október 19-én volt az utolsó, csak november 19-én az első hó miatt elfelejtettem megemlékezni róla. vidám
#415912
Nagy meglepetés volt reggel a csapimérő. Az aprószemű november rain - ből 9,5 mm jött össze. 
#415911
Reggel óta kisebb-nagyobb megszakításokkal esik. Mielőtt ránéztem volna a radarra azt hittem, hogy valami kiterjedtebb csapadékmező húzódik felettünk, amiben beágyazott záporok vannak, aztán most látom, hogy csak térségi konvergencia... vidám Ejj, ha most június lenne... zivatar
#415910
Ez is igaz, de már az átlagos állapotnak is örülne Pista bácsi és a rokonok is.  Azaz, lassan bot nélkül is mehetne oda, ahová a király is egyedül jár. vidám
Persze ha kizárólag az elmúlt 5 év remek teleihez mérjük az igényeinket, akkor lassan a 3-4 fok csepergő esőben is olyan lesz, mintha Pista bácsi bot nélkül járna.
#415909
Csak ugye sokan nem veszik azt figyelembe, hogy az átlagos állapot az, hogy Pista bácsi bot nélkül jár, és a szaladgálást tekintik mindig az elérendő célnak, pedig az éppoly' messze van az átlagtól, mint a fekvés, csak a másik oldalon. kacsint
#415908
Igen és ez a kulcs mondat: "volt honnan javulnia"  
Kicsit olyan ez, mint amikor Pista bácsi  kétoldali tüdőgyulladás és 4 hét fekvés után bottal már egyedül is ki tud menni a WC-re. 
De hát hol van ez még a szaladgálástól? vidám
#415907
Érden is messze a legjobb volt az eddigi háromból, amióta itt vagyunk nevet

ECM ensemble: ez a max ameddig eljutna a ciklon: Link Innentől visszafelé tolja nyugatra. Persze ez űrtáv....
#415906
Az előző tél egyértelműen az utóbbi szezonok legjobbja volt Budapesten, persze volt honnan javulnia. Bár  összességében nem volt hideg, elég sokszor esett a hó, még ha az többnyire csak rövid ideig, 1-2 napig is maradt meg, illetve mennyiségileg sem volt nagy eresztés (még itt a külvárosban sem érte el egyszer sem a 10 cm-t a hóvastagság). Az egyetemi éveim (2014-2017) alatt annak is örülni kellett, ha egyáltalán volt havazás, és volt olyan szezon, amikor a belvárosban gyakorlatilag nem alakult ki hótakaró, és a hegyekben is maximum pár cm-es.
#415905
Szerintem Zsu82 az új GFS verzióra gondolt, azon elég gyengusz lenne a lehűlés, és rövid életű. Már 168 órától  nyugati, délnyugati áramlással számol. A régi az azért tovább tartja a hideget rajtunk és -5 fok alatti izotermát is behoz 850 hepán, viszont ott is fellelhető a nyugatiasabb áramlás fellángolása idővel és az enyhülési tendencia. 
Egyébként én emlékszem a tavalyi helyzetre. Katalin napja körül érkezett egy csúszópályás medi, lehűléssel, és Mikulásig nem is volt túl enyhe idő.A december 2-i medi, Kecskemétre meghozta az első összefüggő 2-3 centis hótakarót. Utána enyhült meg, és jött december 11 körül a viharos, helyenként orkán erejű déli, délkeleti szeles helyzet. Mély cikloncentrumok vonultak, nagy volt a bárikus gradiens. 
Véleményem nem változott, jövő hét közepe körül jöhet a tél újabb, de akár agresszívabb támadása, ami már nagyobb területen havazással járhat. Az ECM nagyon kutyaütő lett, helyenként -13,-16 fok közötti fagyok hajnalban... Az elmúlt hosszú évek legkeményebb, november vége, december eleji kezdése lehetne. fazik Az ECM op azért elég stabilan tartja az ENS-en is -5 fok körüli 850 szerepel még december első napjaiban. A GFS inkább kérészéletű lehűlésre számít, a GEM is átpártolt, bár arra a modellre időnként kifejezetten jellemző a csapongás ide-oda. Tartom azt, hogy nem rossz ez a kezdés a tél részéről. Ahhoz képest, hogy 2-3 hete még 24-25 sőt néhol 26 fok volt, mondhatni késő nyárkacsint
#415904
Ki fosik tőle? Pont az előbb mutattam rá példákat, hogy mellette is lehet nálunk lokálisan kemény tél, illetve hogy a blocking mellett is lehet enyhe a január - pont idén ez volt. Sokkal komplexebb a dolog.
Ettől függetlenül jelenleg se zonalitás, se igazán enyhe idő nem néz ki hozzánk 180 órán belül jelenleg, úgyhogy aki nem szereti az 5 fok körüli, nyirkos időt, annak nincsenek túl jó hírek most.
A jövő heti erős hidegbetörés esélye lassan nő, de még nem lehet elkönyvelni, hiába van bőven 150 órán belül. Hó meg aztán....

Uhh yr.no elég kemény lett vidám Zsinórban a negyedik csikorgóan hideg futás, most már keddre előrehozta a hidegbetörést. Ezzel kezdenek egyetérteni a modellek. Persze még mindig 5 nap....
#415903
De jó, hogy ezt leírtad. Pontosan erről van szó. Én tegnap kihagytam.
Floo. Az erős kezdést remélem iróniának szántad. nevetSzerintem semmi extrém nincs abban, ha november 2. felében gyengén pozitív T mellett  itt-ott síkvidéken is havazik.  Még csak november utolsó harmada van, amit naptár szerint nem illik letelezni, de ha most 2 héttel később lennénk, akkor azt mondanám, ez megint ugyanaz az utálatos tél, amitől már szeptemberben borsódzik a hátam, teljesen függetlenül attól, hogy most kell a csapadék és attól is, hogy kinek mennyire van herótja a napsütéstől. Magyarán, ha csak novemberhez lenne köthető ez az idő, akkor kicsit másabb érzések kavarognának bennem. Nekem ennél bármelyik irány jobban tetszik: a tomboló déli szélben 14 foktól, a havas mínuszokon át, a zivatarokig. zivatarhavazas
#415902
A tél nem csak a zonalitásnak köszönhetően lehet enyhe. Nem tudom miért fostok tőle annyira.. legutoljára értelmes és hosszan tartó durva zonalitás a 2006/2007-es szezonban volt. Persze nyilván azóta is volt, de nem lehetett valami emlékezetesen hosszú. Enyhe tél azért előfordult azóta is tartós zonalitás nélkül.
Elnézést a rossz minőségű linkekért... csak egy szegény amatőr érdeklődő vagyok és nem ismerek ilyen minőségi, szakmai weblapokat. Természetesen elmentem a könyvjelzőim közé! szegyenlos
#415901
Mondjuk az ECM a legideálisabb egyelőre, a többi ennyire nem jó. vidám
Persze, eddig hozzá igazodtak a modellek, hátha most is. vidám
#415900
Arra már nem emlékszem, lehet, hogy akkor (is) nyomatta, de szerintem tavaly is nevet Ettől függetlenül a modellek mindig zonalitást mutogattak 180-200 felett, de végül 1-2 átmeneti begyengüléstől eltekintve az egész tél meridionális maradt.

Komoly záporok vonulgatnak, pár mm-t lepakolva. 4 napból 4 napon esett itt a héten, örömteli változás a Nagy Őszi Szahara után nevet
#415899
Nem a 2 évvel ezelőtti 2016/2017-es téli szezonban volt ez amit írsz!? Mikor Thermometer folyton jövendölte a modellekre hivatkozva 200 óra felett a zonalitás térnyerését térségünkben, de végül hosszú ideig, kb. 2 hónapig nem jött el végül!? nevet 
#415898
Szerk: nem maradt le a március sem, elnézést, csak Anarki linkjei elég rossz felbontásúak, ezeken jobban látszik:
Link
Link
Link
Link

Enyhe volt a tél eleje, hideg volt a vége. Zonalitás? Az nem volt.
Februártól a polar split megcsinálta a bulit rendesen nevet

Bazsa: egyértelműen NEM.

Nunatak: ECM-nél már a tegnap esti futás is jó havas lett nevet Link
Utolsó 4 futásból 4 kemény téli hideget (negatív tmaxokkal), és legalább kettő havat is mutat (a ma reggelit még nem tudtam ilyen szemmel megnézni).  
#415897
Az biztos nevet
De nemcsak hogy nem lehetetlen, hogy a 180 óra körül vagy fölött bemutatott zonalitásból végül teljes, vagy közel teljes blocking lesz, hanem erről szólt a tavaly téli szezon jelentős része.
Elég csak Thermometerre gondolni, aki hónapokon át jövendölte a zonalitás "most már tényleg" megjövetelét, de végül sosem "ért ide" nevet viccelődtünk is vele eleget nevet
Még az enyhe januári időszakban is blocking volt, csak éppen mindenféle nyugat-mediterrán ciklonok előoldalára ragadtunk: Link
Úgyhogy a mai kiváló példa (erős atlanti ciklongenezis mellett brutál hideg nálunk, ECM)) mellett az ellenkezőre is akad bőven: brit AC, mégis dög meleg nálunk.

Kicsit több mindent érdemes nézni, semmint csak a ciklongyárat, ennyi a lényeg.

Anarki: ez lemaradt nevet Link 
#415896
Nekem a tavalyi télről ilyen emlékek ugranak be: Link
Link
Link
Link
Link

A vége elég hidegre sikerült! Mi is volt a tavalyi verkli?
#415895
Nincs két egyforma tél. 
Szóval az idei tuti más lesz, mint az előző szezon. nevet 

Anarki : az, hogy szinte egész télen keveredési zóna volt csúszópályás medikkel, gyakori csapadékkal, és mérsékelten hideg, időnként igen enyhe idővel. 
#415894
Hétfőre jó nagy esőt vár az ECM az ország nagyobb részén, ami talán kedden átválthat hóba.
#415893
Azért szépen bekezd a tél, rekordokat döntögető ősz után jövő hét elején megint havazás!?
#415892
ECM  Op.  …..  na persze hideghavazasfazik laza
#415891
Én ezt a határt már 120 óránál húztam meg az avétos GFS-nél. Ezen időtávon túl csak jóslás kategóra. 
Az ECM negyedig futása konstans mutatja a hideget, hol csapadékkal, hol anélkül, attól függően, hogy hol megy el a ciklon. Most éppen nedvesedik a kicsike fölöttünk. nyelvnyujtas
#415890
Szerintem meg pont, hogy nem látszik.
Ettől még megtörténhet, csak *jelenleg* 180 órán belül semmi jele. 
Tényleg senkinek nem ugrik be a tavalyi verkli?
#415889
Értelmezhető időtávon belül a GFS is hideget ad. (Ez persze relatív, nekem pl. a 150-160 óra az, ameddig akár csak a “jeleket” is figyelem. Afölött minden gyökeresen meg tud változni, kiválóan hülyét csinálva a saját vállukat veregető önjelölt helyi sztármeteorológusokból) kacsint
Nagyjából addig szabad max komolyan venni a GFS-t is, amíg teljesen együtt fut a fáklya. Utána csak óvatosan.... a jövő heti erősebb lehűlése se tuti még, csak egyre valószínűbb. Pláne hogy ECM is hasonló.
#415888
És a medi Keleten okozna havazàst?
#415887
ECM GFS más utakon jár. ECM adja a hideget GFS pedig a meleget. vidám
#415886
Északabbra megy a medi ez kivételesen most jól jönne. vidám
#415885
Tovább pörgetve még érdekesebb. kacsint
#415884
Pest alatt jó kis beágyazott zápor van a radar szerint.Tegnap délután 5 óra után itt is volt többször zápor szerű intenzítás.Azóta ködszitálás néha csepergéssel,folyik csöpög a víz mindenből.De valahogy most nem bánom,elég volt az eseménytelen időből.
#415883
Link
Ciklongyár és kemény tél nálunk. Egy kiváló példa kacsint

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 09:44:04

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

8.7 °C

31502

RH: 72 | P: 1024.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.