2024. november 16., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#417490
Elmúlt években jó pár alkalommal mutogattak a modellek a távolban major warming - okat, amik olykor realizálódtak is, de az elmúlt kb. 5 évben csak 2-szer tudták komolyabban kifejteni a hatásukat, 2013. elején, és idén az év elején. Meg volt még jó pár próbálkozás, ami kudarcba fulladt, vagy kialakult, de érdemi esemény nélkül csengett le, aztán elpárolgott szépen.
Tehát ha ki is alakul idén év végén, jövő év elején, akkor egyáltalán nem biztos, hogy lesz hatása időjárásunkra. Legalábbis érdemben nem, amire szinte mindenki számít itt ( nagy havak, kemény hidegek, nyugati áramlás szinte totál blokkolódása). 
Kívánom, hogy ebből legalább valamennyi realizálódjon, de fontos megemlíteni a buktatókat. Ha tartós elóoldalra kerülünk, akkor kaphatunk akár egy mérsékelt vagy erősebb, sőt még egy 2014-hez hasonló brutál pozitív anomáliájú első negyedévet is akár. 
#417489
Ezt minden évben beírom, ha MW van kilátásban vidám

A major warming (főként az alsó sztratoszféra melegedése, lefelé úgy 200 hPa-ig) és annak hatása az áramlási rendszerekre azt eredményezheti, hogy középtávon az erősen meridionális irányítottságú időjárás lehet jellemző. A ciklonok és anticiklonok ennek megfelelően sokkal inkább észak-déli, mint a "szokott" nyugat-keleti pályán mozoghatnának, sőt, nem zárható ki a retrográd rendszermozgás sem; hasonlóan alakulhat a légtömeg-advekció is, azaz a poláris légtömeg és a szubtropikus Ferrel-cella kölcsönhatása.
Ez elsősorban az igencsak aktív időjárásban nyilvánulhat meg, gyakori légtömegcserével, sőt, akár stacionárius légtömeghatárokkal. Kérdés ilyenkor, hogy előoldali vagy hátoldali a helyzet. Ez még azonban nyitott, mivel több tényező is befolyásolja. Ha a poláris légtömeg Rossby-hullámában egy hullámhossznyi nyugati eltolódás következik be, akkor pl. tartós előoldal lehet. Ha nem, akkor akár egy újabb komoly téli időszak is következhet. Mivel azonban ez a visszacsatolás sokáig elhúzódik, így a létrejöttére és hatására még várni kell modellszinten is.

Oszt meglátjuk hideg
#417488
Február 5-e körül kezdődött: Link
De az igazán határozott melegedés és a poláris ciklon kettéválása 10-e után következett be: Link Link Link Link Link Link Link
#417487
Bekapcsolják a hárpot, és felmelegítik a felső régiókat nevet
#417486
Amúgy az ilyen helyzetek kialakulásának hatása alacsonyabb szinteken valamilyen szintű késleltetéssel jön létre?
Csak mert idén azért gyakoribb volt a keleti-északkeleti áramlás, mint úgy általában erre emlékszem.... ezt is előre lehetett jelezni ez alapján?
Na meg azért valljuk be, hogy az utóbbi években annyira lecsökkent a zonális áramlás erőssége és tartóssága... javarészt tele vagyunk blockinggal. Jó tartós anticiklonnak kellene létrejönni tőlnük keletre, hogy a hidegmag azt meg tudja kerülni és be tudjon szivárogni rendesen Európa felé.
#417485
Ránk ez hatással is lehet?
#417484
Amire még érdemes keresni: "polar vortex" (ez maga az örvény, de néha már a vortex behullámzására, kettészakadására is ezzel utalnak), vagy ami még jobb: "polar split". Ilyet a SSW (hirtelen sztratoszférikus melegedés) tud okozni, ilyenkor a polar vortex behullámzik, lelassul, ezzel az egész északi féltekén növekedhet itt-ott a blokk esélye. A polar split esetén az örvényből kettő lesz, vagy áthelyeződik máshová az örvény, esetleg megfordul az irány (felettünk), ilyenkor masszív azonalitás is létrejöhet, azaz szépen megindulnak felénk a keleti hideg légtömegek. Mondjuk így: Link
Twitteren őt érdemes követni, sokat ír a lehetséges polar splitekről: Link
December 20-ra valóban ez várható: Link és bár ez drámaian pontosabb és megbízhatóbb előrejelzés ahhoz képest, amit 850-en produkál a modell, de még mindig nem feltétlen válik be.

Mit ír a twitteres arc?
"GFS continues to predict bodily displacement of the #PolarVortex (PV) into Eurasia & a complete evacuation out of North America. I like to say where goes the PV so goes the #cold air. This temperature animation of the polar stratosphere says it all. Likely the focus of next blog."
Tehát a GFS adja a polar vortex elvándorlását Eurázsia fölé, és ahogy a mondás tartja, ahová a polar vortex megy, oda megy a hideg levegő is. 2006 januárjára emlékezteti őt. (Nálunk is volt akkor egy kis azonális helyzet: Link de nem sokáig).
#417483
Na értem és köszönöm a választ, akkor reméljük a legjobbakat! nevet Ezt tekintve bizonytalannak érzem az ismereteim, de igyekszem felzárkózni.
Rudolfking, na ez meg még kimerítőbb. vidámKöszi
#417482
Nem emlékszel, idén februárban mennyi idő telhetett el kb. a SW és az alacsonyabb rétegekben lezajlott polar split között, ami nálunk a több hetes hideg periódus kiváltója volt? 
#417481
A piros/rózsaszín a lényeg, nem a kék. kacsint
A melegedés az, ami torzítja, deformálja a sztratoszférikus poláris ciklont, és minél erősebb, annál nagyobb hatással lehet rá. Ha nagyon markáns, akkor a poláris ciklon szétválhat két örvényre, mint tavaly, ami hazavágja a megszokott cirkulációt a troposzférában is.
#417480
Link
kacsint
#417479
Ne, elég ha belinkeled! Én nem találtam semmi használható anyagot.
De hisz eddig is állandóan blocking volt jóformán, pedig máshol kavargott a nagy kék gombóc. Most akkor ezek másféle blockingok lesznek, mint eddig?

Olyan izé vagy mindig velem szomoru Nem kedvelsz?  laza
#417478
Október közepétől március végéig nincs ennél jobb fórum az egyszer biztos!  laza
#417477
Inkább a január, de az sem lenne rossz. nevet
#417476
Ha minden úgy alakul mint januárban, akkor arra, ami február végén és márciusban volt.
A szakmai részét is leírjam, vagy megy a gugli egyedül?
#417475
Blokking, blokking, blokking.
#417474
Ez jól néz ki: MW - onnan csak egy lépés a WACC, lám, végül csikorgós hideget hozhatna idén a Jézuska? Egyelőre el sem merem hinni kacsint
#417473
Ennek köszönhetően elméletileg mire lehet számítani? Mármint az időjárásban, ami minket is érint.
#417472
Melegedő Őrnagy? vidám
#417471
Na ez már major lenne.
Link
Link
#417470
Én amondó vagyok, hogy ez is csak egy futás a sok közül, eléggé dinamikus most a légkör, szóval egyáltalán nem biztos, hogy lőttek a nagyobb hidegnek. Az biztató, hogy maga az alap felállás (blocking) kedvezhet egy igazán téli időnek, csak végre meg kellene jelennie a komolyabb hidegnek É-ÉK-en.
#417469
Tegnap este jó nagyot gurított, most meg ez. Mintha lenne némi bizonytalanság nevet
Sajnos nem esélytelen, hogy végül ez a blocking sem sül el számunkra ideálisan... idén hajlamosak túlságosan északra kiszorulni az AC-k. Elég szokatlan tőlük.
#417468
Ez már csak múltidő: Link
Az ECM enyhített rendesen, ebből így max locs-pocs lesz. Az idei második kemény téltámadás egyelőre még várat magára, de ami késik, nem múlik.
#417467
Pedig abban ismét lenne fantázia. Tiszántúl visszapörgős medi, skandi AC, déli csúszópályás ciklon le a mediterránumba és még a hideg is elkezdődhetne kicsit felgyülemleni. 
#417466
ECM se jobb szerintem
#417465
Na igen, főleg, hogy a GFS sokszor eljátsza azt a hülyeséget, hogy csapadék és bőven negatív harmatpont mellett vár pozitív hőmérsékletet. vidám

Ettől függetlenül az mondjuk tény, hogy várhatóan nem ez lesz december legütősebb havas helyzete.
#417464
Még az a szerencse, hogy a GFS nincs tisztában sem a Kárpát-medence sajátságos éghajlatával, sem pedig az inverzió hatásával. A másik pedig, nem mindegy hogy milyen irányból kapjuk azt a -5  -7 fokos 850hPa hőmérsékletet. Lesz itt még változás, én azért nem vagyok annyira pesszimista, bár az előző napokban nekem is voltak jócskán kétségeim.  Ha a nyomáselosztás így alakul a későbbiekben, akkor lehetnek szép téli napok, akár megmaradó párcentis hótakaróval síkvidéken is.
#417463
-6fok körüli T850 melletti havazás simán lenyomja fagypont köré a T2m-t, az évszak legalacsonyabb napállása mellett pedig bőven tud kialakulni síkvidéken is hótakaró. Nem kell kitalálni új népi bölcsességeket, bőven elég ilyen esetekben a tapasztalatra hagyatkozni, és az itt megszerzett tudásra! kacsint Szerintem.
#417462
Ilyen gyér hideg csak a GFS-en meg a GEM-en van.ECM-en azért elég közel e -10 fokos izoterma is és jóval szebb a hideg rajta.
#417461
Egyre rosszabb és most nem is vagyok negativ zavarban
#417460
Hát ez sajna nem az a helyzet lesz, amire szerintem itt sok télszerető fórumozó vár. -5 és -7 fok körüli 850 hPa-os hőmérsékletek mellett nappal +1 - +3 fokok! Ahhoz elég, hogy ha lesz csapadék, akkor havazzon, de síkvidéken hótakaró kialakulásához édeskevés!
#417459
Pozsonyban makacsul tartja magát az inverzio, igaz, a T felmászott 3 fokig, ami elég volt a tegnapi helyenként kialakult jégpáncél felolvasztasara. Nagy telet ugyan a továbbiakban sem látok a modelleken, de a blokk szinte biztos, hogy kialakul majd, és ilyenkor azért nem kell -15 fok a magasban, hogy nálunk télies idő alakuljon ki. Habár a lajtosabb fajtából, napközben gyengén pozitív értékekkel, de a mienk..Utána meg meg bármi lehet, az egyik lehetséges megoldás a gfs által mutatott északnyugati irányítás, ami ha másra nem is, de legalább a hegyekben elég lenne a hótakaró gyarapodásahoz. Ez nagyon ránk férne, hiszen december 4-et írunk és a Felvidéken 1-2 alacsony-tatrai pályát leszámítva meg sehol sem lehet síelni szomoru
#417458
Áttört a Ny-i szél erős lökésekkel, a T most 11,4 fok nyelvnyujtas, de volt már 12,3 is. A szaggató fejfájás már szinte természetes... 
Ennyi csapadékra én sem számítottam, 10,7 mm lett a vége. 
#417457
Azért ez nem is rossz:
Link

A hideget továbbra is tartja 11-étől, annyi különbséggel hogy a 12Z-s futáshoz képest jóval több csapadék jelent meg -5 fokos T850 átlag mellett, eszerint 10-én a jelentős csapadék vége hóba váltana, majd még másnap is havazhatna és 12-én is nevet.
Csak az a kár, hogy ez még 1 hétre van. Úgyse így lesz valószínűleg, de legalább már nem csak 300 óra felett láthatunk ilyet. Egyszer csak valóság lesz, mire elérünk oda. vidám 
#417456
GFS kijött a zsákutcából.
#417455
Azok az idők!
Mikor csak felnéztem a hegyekre, és másnap reggel bátran elindultam a lecekkel Bánkútra síelni a tavaszias napsütés és az utcán csodálkozó tekintetek ellenére. És nem emlékszem, hogy bármikor is csalódnom kellett volna. Mindig bőven várt friss hó.
Pedig nem volt se internet, se egyéb információm.
Ez a tudásom igen hamar elavult. Már jó ideje semmit nem ér.

Szép tudomány ez a meteorológia. Gondolná az ember, a sok bizonytalanságon átsegít a sok-sok tapasztalat. Aztán meg kiderül, hogy sokszor a mindössze pár évtizedes tapasztalatok sem érnek már semmit.
Hajrá! Sok sikert mindenkinek!
#417454
Nagyon csapadékos nap lett a maiból, most is nagy cseppekben eseget, a város nyugatabbi részein nyári zivatarhoz illően ömlött. Délután is jöttek-mentek a rövid zuhék.
#417453
Jaj ne...az elmúlt hetekben épp elég időt pazaroltam ennek a megcáfolására! Vagyis tulajdonképpen saját maga cáfolta meg, én csak kiemeltem!  laza 
#417452
Amúgy igaza is van, a zonális teleken errefelé sokkal több hó szokott esni!  laza Legalábbis sokszor kevés és csak rövid időre marad meg vidám Na jó., talán mégsem olyan jó. vidám Vagyis de, mégis jó! Áhh a franc se tudja.

Az északnyugatról érkező záporok mentén már van érdemi labilitás is, érdemes figyelni... hátha lesz benne villámtevékenység. vidám
#417451
Első számú alapszabály :
Bazsa mindenféle időjárást szeret! vidám
#417450
Ezt most muszáj volt? Mindjárt jön bazsa, és megint leírja 50 sorban, hogy ő miért szereti a zonalitást télen, ahogy ezt a közelmúltban már legalább kétszer megtette. laza
#417449
Egy hét azért sok, de a boldog békeidőkben, amikor még lényegesen több volt az óceáni, klasszikus frontos havazás, volt hogy jopar napra előre jól előre volt jelezve. Ne felejtsük el, hogy a nyolcvanas, kilencves évekről beszélek, nyilván pontatlanabbak voltak a prognózisok . Egy kihalt állatfaj lett azokhoz az időkhöz képest. Persze nem sirom vissza a zonális felallasok nagyobb arányát. Érdekes, ahogy óriási dolgokat tudott produkálni a meridionális uralom 1995/96 - 2005 /2006 között, úgy ebben az évtizedben a néhány gyongyszem ellenére is kifejezetten peches lett. A zonális uralmat viszont egy igazi télkedvelő nem sirhatja vissza, azaz igazi rohadt unalom, főleg télen! 
#417448
Dehogy is, csak vicceltem! szegyenlos
#417447
Akár még jó is lehet, mindenesetre a következő futásokat érdemes követni, hátha a tendencia kedvezőbb fordulatot vesz.  Régen volt már felkanyarodó klasszik medi, épp azért is ugrott ma be 2001. novembere. Az nagyon mákos helyzet volt, eleinte nem láttak belőle semmit, majd az akkori tévés időjárás-jelentésben az m1-en a holnapután táblázatban ott figyelt a Duna vonaláig terjedő havazás. Azt se látták napokkal előre, hirtelen fordult a kocka nevet
#417446
Reménykedjünk! kacsinthideg
#417445
Gfs Para: Link
Sajnos utána nyomja dk-re, de a lehetőség adott. Az a Balti-tenger feletti ciklon keverheti a lapokat.
#417444
Az igaz, itt csak a középponti légnyomást próbáltam érzékeltetni, hogy volt ilyen is. De rengeteg eset van még. Az ECM-en feltűnt medi még egyelőre a kutya vacsorája, messze van a napja, nem tudni hogyan alakul, így én is várom a friss modelleredményeket nevet Ebben a helyzetben azért történhetnek meglepetések..
Igen az egy csodálatos karácsony és szilveszter volt. nevet Ideje lenne már egy hasonlónak legalább.
#417443
Skacok, 1 hét és mediciklon esélyek. Kik szoktak ilyen távra halmazállapotot meg csapadékmennyiségeket elemezni, akármilyen előjellel?
A helyes megfejtéseket priviben elfogadom kacsint
Aki ebben a várható makró képbe tél-kedvelőként nem lát bele semmi izgalmasat, annál komolyan érdekelne, hogy mi hozná lázba 7-10 nap távolságban....
Valamint tegye fel a kezét az, aki ilyen távra előrejelzett durva havazást látott valaha is bármilyen modellen, ami aztán be is jött vidám
#417442
Sokszor a sekély ciklonok jobbak, lásd 2013 január. vidám
#417441
Látod a GFS controll már jó lenne.Itt gyönyörűen állna fel a medi.Igaz az országos havazáshoz ez sem lenne elég.

beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 03:34:39

Dorog - (137m tszf)

-1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.