2024. december 03., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34223
Borsó, retek hagyma nem fagy meg kacsint
A gyümölcsfákat féltem -2 körül néz ki reggelre...hány
#34222
Nálunk most már nincs megmaradó hó..egyelõre, de ettõl az 1 fokos esõtõl azért még izgulok, nameg a péntek-szombat reggeltõl. Lehet, hogy a borsót le kéne takarni valami fóliával? A hagyma, retek, rebarbara, fûszernövények mennyire bírják a mínuszokat?
#34221
Köszi, tényleg, erre nem is gondoltam, hogy más rovarok is járják a virágokat...szegyenlos hát persze.
#34220
Üdv! Már hiányoztak a pókjaid. 
#34219
Talán annyit tudok, hogy  a hideg január-február eléggé megviselte a kaptárban telelõ méheket, a hosszú bezártság során fellépett valami bél fertõzés, fostosodás, ami végül legyengítette a családokat, éppen hogy  etetni kellett a rajokat.
Más nagytestû rovarokat mint a kék dongó, vagy a zebra pothrohos  bundás bogárt láttam csak a napokban.
Terméskötõdés a meggyen látszik, részben önporzók. A cseresznye már kényesebb, de ami bolond szelek voltak, szerintem az is kötõdött.   Kérdés, hogy ez a havas fagyizást túlélik-e. Többet majd egy hét múlva látunk.

#34218
Hála az égboltnak, a Kárpát-medencében többszáz beporzó faj van a házi méhen kívül. És bár az elõbbiek és az utóbbiak egyedszáma is csökkenõben, azért les még cseresznye egy darabig nevet

Egyébként - ha jól tudom - asztalon van egy javaslat, mely szerint az EU-s támogatásokat olyan módon osztanák szét, mely ezek után - többek között! - figyelembe venné azt is, hogy a gazda fordít-e elég figyelmet arra, hogy a földjén, vagy annak közelében megfelelõek-e az életkörülmények a beporzók számára, illetve fenn is tudjae- ezt tartani (nem permetez az azokra veszélyes szerekkel stb.).
#34217
És most mi lesz? laza Nem ijedt meg, csak bámult a lencsébe. (OPPO mobilkamera)

beillesztett kép


Egy érdekességet is lõttem rajtavidám Sok pókmakrót csináltam már, de én még nem vettem észre ilyen "V" alakú
képzõdményt pók lábán (jobbra a sötét "villa").kacsint

beillesztett kép


T. fórumkollegák, vki. esetleg tudja mi ez - túlnõtt, "elfajzott" szõr, tapintó szerv vagy "fegyver a zsákmány rögzítéséhez"?nevet
Testmérete egybevethetõ az asztalterítõ szövetével.

beillesztett kép


#34216
Pont most akartam beírni, megkérdezni, hogy Ti mit tapasztaltok méh ügyben, mert én jóval kevesebbet láttam idén. Ezek szerint országos, vagy hát regionális a probléma...

A cseresznye rovarbeporzású ha jól tudom, ez befolyásolhatja a termésmennyiséget? Vagy jóval kevesebb méh is "elintézi" feladatát?
#34215
Csibeáldásnak örülhetnek a réti sasok a Duna-Dráva Nemzeti Parkban: Link
Az egyik még nem kelt ki, a másik se lehet túl régi.
nevet
#34214
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#346346 - 2017-04-04 09:07:06)

Olyan izgalmas ma eddig az idõjárás, hogy inkább jelentek egy  hírt : Tegnapelõtt, 2 - án vasárnap megérkezett a másik gólya is a tõlem 50 méterre lévõ fészekbe, így jó eséllyel idén is lehetnek kis gólyák. nevet

Az elsõ az még majd 10 nappal korábban, márc. 24 - én érkezett meg.

Idei zsinórban a 26. év, hogy a fészek lakott ( 1992. volt az elsõ év ), és ha lesz kicsi, idei a 26. év, hogy kicsiket nevelnek ki a fészekbõl.

Tudom, ez országosan nézve nem nagy szám, de felénk az, hiszen errefelé igen ritkák a LAKOTT gólyafészkek.
Olyannyira, hogy az itteni fészket leszámítva legközelebb Szentendrén, és Budakeszin vannak rendszeresen lakott fészkek.
#34213
Egy ilyen repkedett tegnap este az udvarban, köszi az info-t.
#34212
Link
#34211
Méh itt is kevesebb van, mint szokott. Talán tegnap már elég jól zúgtak a meggy/cseresznye fáink. Viszont dongó, poszméh sok van.  Darázs szintén, és megint a szokásos helyeken. Ezek nem tanulnak (szerencsémre), így tudom hol kell õket irtani. 
Szombaton összebarátkoztam egy kullanccsal is. A cserebogarak is megjelentek, azok a nagy, májusi fajták. 

Nesze neked átlagon aluli hideg január. kacsint
#34210
Méhet én is alig láttam még idén, viszont darázsból rengeteg lett pikk-pakk! És amúgy évrõl-évre egyre többet látni. Keresem a fészket mindig, de nem találom.
#34209
Nagyon szép idõ van, felhõtlen már 4 napja.
Kint vagyok a diófa mellett, töröm a tavalyi diót, de valahogy alig látok virágra repülõ méhet. Valami gond lehet, a környéken méhészkedõ bácsi nyilván felhagyott a méhészkedéssel. De lehet más is, a nagy légszárazság. Alsó szinten is épp 28-30%. Szomjasak lehetnek a rovarok, és nincs felhõ. Úgy olvastam, hogy arról is tájékozódnak a méhek nem csak a napállásról.
szomoru
#34208
Feketerigó költ Solymáron a fenyõfán. Tegnap megtaláltam a tojáshéjat.
#34207
Szarvas, Arborétum kerítése mellett találtam egy fekete gólya tetemet. Felette 20 kV-os vezeték. 
#34206
Ja bocs, a szilva virágok közt van a katica.
Elõtte majdnem belelökték a méhek a kehelybe.
Link
laza
#34205
Az a bizonyos 7 pettyes katica ma a meggyvirágok közt.
Link
vidám
#34204
Egy áttelelõ zöld hátú barna hasú poloska példány a meggyfa ágán. Nagy fagy ide vagy oda, ezek túlélték a -18 fokot is.
(reagálva az almafa egérfüles pöttyözõdésre.)
Link
#34203
Ez jó!nevet
#34202
Tegnap megérkezett hozzánk a gólya! vidám
Mindig tudja mikor érkezzen  laza
#34201
Megszólaltak a békák! Kb.1-2 km.-re a város északi részérõl hallani a koncertet. laza
Amúgy vasárnap reggel a gyöpes-árkos de aszfaltos utcánkon sok béka tetem volt,a hajnali esõ után....szomoru
#34200
Érdekes! Ezt megboldogult jóapám szokta mondani: "Az a fránya rigó nevet rajtam!" (Õ többet tevékenykedett az udvaron, kertben mint én.) Én viszont fütyültem már fekete rigónak (láttam is) és visszafütyülte a rövid motívumot. nevet (Én el tudom képzelni, hogy van kommunikációs szándéka az emberrel is.)
#34199
Nekem a kedvencem a fülemüle és sárgarigó mellett. Sokszor egyszerûen nevetek rajta, mert amikor kint tevékenykedek a kertben, szó szerint úgy érzem, hogy nekem trillázik (nyilván nem), meg olykor úgy dalol, minta kinevetne, mintha értékelné, vagy éppen kritizálná a munkámat. Volt olyan is, amikor valamivel nagyon bajlódtam és akkor is mintha kinevetett volna (folyamatosan süllyedõ ritmikus hangokkal), nagyon mókás volt. Na ahogy ezeket írom, most is hallom... szemerkélõ esõben...
#34198
Már hetek óta hallok rigókat fütyörészni. Na most hajnal 4-kor nem látom, hogy milyen rigó. Énekelni eddig fekete rigót láttam nappal, de láttam énekes rigót is (legaláb is barna, pettyes hasú) nem énekelni, fák, bokrok alatt gilisztázni. (Na ezt jól megfogalmaztam.) Mivel az elnevezés, hogy "énekes" utal valamire, valószínû õt is hallottam már, és nagyon röstellem, hogy nem figyeltem föl az énekük különbségére. Ez annak is betudható, hogy egyszer hallottam a rádióban, hogy a cinke milyen sok féle éneket énekel, és ezt be is mutatták. Gondoltam a rigóknál is így lehet. Most olvasom viszont, hogy milyen egyszerû megkülönböztetni õket a hangjuk alapján:
"Éneke egészen egyedi: változatos strófáit minden esetben kétszer-háromszor megismétli, emiatt kezdõ madarászok is könnyen felismerhetik." Az énekes rigót. Mindig tanul az ember. szegyenlos Link
 
#34197
Pár napja már az énekes rigók is hallatják hangjukat. De jól teszik!!
#34196
Helló bioszféra!
Próbálom a kissé bedugult topicot fel élleszteni.

Elsõre egy sajnálatos kép, egy vadgalamb tetemét fedeztem fel a kertben, a lila akác+csövek+karó helyén. Talán a januári-febr. erõs fagyok miatt halt meg.
Link

Más; a kora tavaszi virágos bokroknak is van túl éléses forgatókönyvük, mint a lila akác .  A növény most dobja szanaszét a magját nem is hogyan. Egy hüvely kapszulában (babfélék) ha épp olyan a hõmérséklet, és a pára,(gondolom száraz a kinti levegõ, de belül "gõz" van) miatt egyszerûen szét robban a hüvely, és akár több méterre repíti ki a lapos ötforintos magokat.
Link
Az avarszinten pihenõ magok a "csónakban", ma délben. Felül pár centire egy fel nem robbant hüvely. Olyan kívülrõl mint a bársonyos õznyakszõr.
Link
Link

nevet


#34195
Ma azért gyorsan kiderült 10 óra felé. Ma már hallani cinege, vadgalamb hangot.nevet
#34194
Nem találnak már máshol élelmet.  Mondjuk az ostorfa termését én is el szoktam rágcsálni,  olyan ízû mint a sütõtök 😀
#34193
Így van. Ma reggel itt is az ostorfákat rohamozták meg. Ilyet még én sem láttam.
#34192
Igen, látni pár utcai "tuja" féle fák alatt a kékes tüskés terméseket.
#34191
Nálam most eltûntek.  Nem a fenyõk miatt jönnek be,  hanem a különféle bogyós termésû fák miatt,  ami Százhalombattán  az ostorfa.  
#34190
Ma is, a nagy ködben, de elõzõ napos idõben is csapatostul repkednek a fenyõrigók. Nem mintha sok fenyõ lenne errefelé, de tényleg érdekes.
#34189
Köszönöm.
#34188
Címeres karimáspoloska és talán hamvas vincellérbogár
#34187
Link  Link

Link Link

Ezeknek a bogaraknak mi a neve?
#34186
Egyelõre 10-12 cm hó esett az eddigi 25-35 centihez, de az éjszaka kritikus lehet. Meglátjuk...
#34185
Ebben a cikkben lehet a válasz a fenyõrigók tömeges megjelenésére. Link
#34184
Jajj, szegény, Börzsönyhöz megint berakták az ónos esõ ikont jó hosszú idõre. Remélem nem lesz belõle semmi!!! Elég volt a múltkoriból
#34183
Mára több százas rajokban jelentek meg a fenyõrigók a városban. 
Évek óta nem láttam õket a lakótelepre beülni,  ma viszont volt olyan fa,  amire legalább száz  rigó ült be. 
Nem akarok következtetést levonni,  de felettébb érdekes. 
#34182
Mióta leesett itt a nagy hó feltöltöttem az etetõt, fogy rendesen a napraforgómag, de a barack-szõlõ-fügezabáló feketerigó széttúrja magokat elûzi a kisebb madarakat.
#34181
A hideg betörés, Jan.10-tõl alig látni madárrajokat. Legutóbb ugye az a fenyõrigók bukdácsoltak 10-20 csoportban a havazás után.
Érdekes hogy nem látni varjakat, verebeket, vadgalambot se hogy most karcolnák az eget. Téli nyugalom, semmi légi atrakció. Még a repülõk is sovány, vagy semmi kondenz csíkot húznak. (száraz felsõ légkörben.)szomoru

A napi hóvastagság megmérés is  akadályba ütközik, mivel hogy alig van olvadás.  Esetleg a Tóth Tamás meteorológus  által esti jelentésében; a hófelszín felsõ része "szublimálódik" -> elpárolog?
Nehéz most átlagolni a hóvastagságot, arra fel, hogy lassan 6 napja fagy van, de napsütés.  A fénykép adja az eltéréseket.
Link

Nálam marad a 2 cm. elvénült kérges hó.
#34180
Sosem láttam karvalyt az etetõnk környékén tartózkodó madarakra csapni. Ma ez is megtörtént. Egy hím karvaly néhány gyors próbálkozás után egy verebet zsákmányolt. Fantasztikusan tud manõverezni. Nagyon jó élõben látni nevet
#34179
Akkor azok lehetnek. Ritka madár erre a fenyõrigó is.
nevet
#34178
pont most néztem a képet én is és egybõl fenyõrigóra tippeltem a tarka begy, a fehér folt a szárny alatt és a röpte alapján.
#34177
Nem lehet, hogy esetleg fenyõrigók vannak a csapatban? A csonttollú békés, és karnyújtásra is bevárják az embert, én is így láttam õket pár évvel ezelõtt. A fenyõrigó félénkebb.
#34176
Van itt még gólya is nevet

Link
#34175
Boldog új évet ebben a topicban is!

A januári hideg betöréshez egy madaras kép. Már pár napja repkednek ezek a sarkvidéki csonttollú ? madarak csoportosan, mint a nyári seregélyek. Ma is kb.100 méterre egy utcai fán tartózkodtak, de mint a megriadt csapat felrebbentek. (telére húzott obival a levegõben így néztek ki;
Link


A hideg elõhírnökei lehetnek, úgymint a novemberi vadliba-daru csapatok, akik hozták errefelé a madárinfluenza vírust?
laza

#34174
Dóógoznak a hódok?? kacsint

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 00:22:49

Ercsi

2.5 °C

31500

RH: 88 | P: 1020.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.