2024. november 22., péntek

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#551
Én nem tudom, hogy a jégesõt miért becslitek mindig olyan magasra. Szerintem "legjobb" esetben olyan 1 cm körül lesz. A GFS szerint.
#550
A holnapi nap folyamán a GFS-HR szerint az ország középsõ sávjában, nagyjából a Duna mentén és Nógrádban egy konvergenciazóna épül ki. A konvergencia legmarkánsabb része Szlovákia fölé várható, de a elégséges CAPE-nek és nedvességi viszonyoknak köszönhetõen hazai területen is elõfordulnak majd elszórtan záporok, zivatarok a fentebb említett területen. Emellett néhol az Alföldön is kialakulhat zivatar a délutáni órákban (az ECMWF pl. a Tiszántúlra számolja a legnagyobb labilitást), valamint az esti, éjszakai napszakban az összeáramlás nyugatabbra helyezõdésével a Dunántúlon is reális esély kínálkozik konvekcióra.

A vertikális szélprofil az egycellás, gyenge multicellás zivatarokat támogatja.

Veszélyes kísérõjelenség csak kis eséllyel fordulhat elõ, rövid idõ alatt lezúduló 20-30 mm-nyi csapadék (kihullható víz 30 mm körül, lassú cellamozgás) és jégesõ (max. átmérõ 2-3 cm: középszinten kiszáradás, 0 fokos nedves T ideális magasságban) formájában.
#549
10-20mm nem felhõszakadás nevet
#548
Hétfõn késõ délután, kora este az Alföld ÉK-i, K-i részén és a Zempléni-hegység térségében egycellás zivatarok alakulhatnak ki. Egy-egy hevesebb cellát felhõszakadás (10-20mm) és 2-3 cm átmérõjû jég is kísérhet. (GFS)
#547
Estére, éjszakára a Tiszántúlon egy szép szállítószalag profil épül ki 36-38 mm kihullható vízzel. Ott bizony egy-két helyen meglesz a 30 mm feletti csapadék intenzív záporokból, talán némelyik be is dörrenhet északkeleten. Holnap viszont szétesik a ciklon..., legalábbis eltávolodik.
#546
Hú,a kedden átsiklottam...Bocs... szegyenlos
#545
Kedden tudtommal 22-e volt. Úgy látom nem egy dologról beszélünk. nevet

"Megmondanátok hogy most kedden lesz sok esõ-e vagy sem..."

20-án írtam erre: "Kivették a modellek a sok esõt."
#544
A 20-i térképünkön bõdületes csapadékok vannak,bár ezek estétõl estek,nappal nem sok volt emlékeim szerint.Éjjel viszont pl. Nógrád felét özönvíz érte,de másott is estek 21-én reggelre 20-50 mm-ek.
#543
Elõbb egy fölénk húzódó hidegcseppet várnak a meteorológusok, s csak azután a Gudrun nevû ciklon visszakanyarodását.
#542
20-án és Magyarországról. nevet És keddrõl. És be is jött, a Napijelentés alapján kb. az ország negyedén-ötödén volt 5-10 mm-es jelentõs csapadék, másutt csak gyenge szöszmötölésre futotta.
#541
Éppen erre lettem volna kíváncsi: a radarok szerint fél nap alatt végigviharzott a lengyeleken egy örvény komoly csapadékkal a fél országban és már ömlik s szlovák radar szerin Zólyom térségében is.Ha az ütem nem változik éjfélre-reggelre elérheti északi megyéinket a rendszer. Azt nem tudom igazából,hogy ez az a péntek esti-szombati retrográd mozgású okklúzió(pitom),vagy a hidegcsepp (hidromet),vagy ezek csak egy nap múlva a mostanit követõ rendszerek lesznek ?
#540
Az OMSZ hidrometes elõréjébõl ki lehet venni milyen idõre számíthatunk: Idõjárás elõrejelzés a következõ 10 napra:

A keleti vízgyûjtõk területét is lassanként elhagyja az a frontálzóna, amely az elmúlt napok változékony idõjárásáért volt felelõs. Észak felõl ugyanakkor magassági hidegcsepp éri el a Kárpát-medencét, ezért átmenetileg több lehet a felhõ. A hidegcsepp áthelyezõdési sebessége a különbözõ modellekben igen eltérõ, a legvalószínûbb, hogy a péntek délutáni-esti idõszakban érkezik fölénk. Ez a légköri képzõdmény többfelé okoz majd záporokat, helyenként zivatar is lehet, de nagy területen jelentõs mennyiségû csapadékra nincs kilátás.
A hétvégén, valamint a jövõ hét elsõ napjaiban gyenge lesz az áramlás térségünkben, a Balkán-félsziget és a Fekete-tenger feletti gyengén ciklonális mezõ következtében a Kárpát-medence fölé is érkeznek nedvesebb légtömegek. A jelenlevõ talajnedvesség, az alsó troposzférában fölénk szállítódó nedvesebb levegõ, valamint a vízgyûjtõk területén ciklonális görbületû izobárok együttesen gomolyfelhõképzõdéshez vezetnek a nappali órákban, és szórványosan záporok, zivatarok is kialakulnak.
#539
Ezt nem értem,mikor és honnan ? nyelvnyujtas
Félretéve a tréfát,az elmúlt napok heves eseményei és esõzése valahogy nem jött át ebbõl a fórumból,aztán meg teljesen kihalt.Szerettem olvasni,hisz aki nem ér rá,vagy nem tud a modellekkel házasságban élni,de a pármondatos elõréknél szeret az elkövetkezõ napokról részletesebben informálódni,azoknak érdekes volt ez a fórum.
Most valami tetszhalál van itt,és minden(gyakran én is oda írok) átkerült a társalgóba.Sajnos így már nem tudom percek alatt átlátni kiváló elemzésekbõl a helyzetet,ahhoz egy óra kellene,hogy kisilabizáljam a társalgóból vagy a modellekbõl... szomoru
#537
Kivették a modellek a sok esõt.
#536
Megmondanátok hogy most kedden lesz sok esõ-e vagy sem mert a tegnapi elõrében ezt írtátok le. Viszont én egyáltalán nemértek a modellek elemzéséhez, talán egy kttõt tudom mit jelent.


Köszi a válaszokat szegyenlos
#535
Már nagyon kíváncsi vagyok hogy alakul ez a nap...
GFS alapján délután, de fõleg este és éjszaka (ezt már MM5 és Aladin is támogatja) itt is lehet mûsor.

15 UTC-re dny-ra nagy területen 500-700 J/KG-t vár Link Thompson és LI index is támogatja a zivatarokat Link Somogy megye fölé egy erõteljes konvergenciát vár Link nedvességgel baj nem lehet, felhõalap alacsonyan lesz, a 0-6 km-es szélnyírás 10-15 m/s között alakul és az emagramm alapján nem is lesz olyan rossz Link , kismértékû helikalitás és gyenge SCP is benéz Link .

Szóval ha a GFS bejön, akkor 15 UTC környékén Somogyban lehet valami akció, fõleg multicellás zivatarok lehetnek, esetleg rövid ideig egy-egy cella be is foroghat, de szupercella nem lesz. Erõsen kérdéses, hogy lesz e valami, ha tippelni kellene azt mondanám nem lesz, de az utóbbi napokban nagyon megy, hátha... laza

Ha ebbõl nem is lesz semmi, estétõl nagyobb esély lesz zivatarokra, bár ECMWF kilóg a sorból, inkább csak az éjszaka második felére vár csapadékot, akkor is csak záporokat...
#534
Szerintem ez a 4 cm jég kicsit túl "optimista" feltételezés. Tegnap is nehezen szenvedte össze a szupercella délkeleten, holott sokkal nagyobb labilitás állt rendelkezésre, mint ma északkeleten. Én a maximumot olyan 2 cm körül adnám meg, de tényleg csak intenzív zivatarban. Marginális szupercellát az F régió legészakkeletibb csücskében tudok elképzelni a kora délutáni órákig, talán még Sátoraljaújhely környékén (amennyiben kialakul valami), a délután második felétõl romlanak az esélyek. Nem lesznek túl jó átfedésben a dolgok.

Igaz a 18z futásból készült Skew-T alapján, de kis szemû és sûrû jeget tudok elképzelni zivatarban.

NM tubát nem lehet kizárni, de nem az a tipikus helyzet, hogy tömegével forduljanak elõ szerintem.
#532
Heves eseményekre szerencsére kevés az esély. A szélnyírás, a labilitás és a triggerek ugyan bõségesen elegendõek SC-hez is, ám helikalitás alig várható, így aztán ha lesz is SC, az valószínûleg rövid életû lenne. A kihullható víz 30 mm alatt, de a cella áthelyezõdés nem lesz túl gyors, így néhol elõfordulhat nagyobb mennyiségû csapadék. A 0 fokos T szintje jó magasságban van, elég magasak lehetnek a cellák és 500 hPa környékén kiszáradást is jelez a GFS-HR, így 2-4 cm-es jég azért benne lehet a pakliban. Downburst-höz, erõsebb kifutószélhez most nem jók a feltételek. Nem-mezociklonális felhõtölcsérhez viszont az átlagosnál jobbak, a markáns alacsonyszintû konvergencia és a többszintû pozitív örvényesség advekció miatt. A felhõalap is alacsonyan lesz, így NM-tornádó is lehet.
#531
Én azt értettem is, ÉK nem Nyíregyházából áll !!!
De jó lenne lassan ha csak abból állna akkor legalább eltalálna egy iciripici zivatar.. zivatar


Bár az égkép hosszú napok után eléggé biztató..
Csinálok is vagy 2-3 képet..
#530
Én sem azt írtam, hogy csak Nyíregyházán lesz minden. nevet

Én nagyjából a Putnok-Szerencs-Nyíregyháza-Nagykároly vonaltól északra várom az érdemleges eseményeket.
#529
Link nevet Talán futja pár humilis-re belõle vidámvidám Na jó, attól azért kicsit többre nevet
#528
Na arra én befizetek... napok óta döglött az egész légkör..
Tegnap 5 dögüllõ maradványa színesítette a napot.. ma is hasonló "jókat"

Azt nem zárom ki, hogy a régióban lesznek dolgok, de hogy a Szabolcsi részen semmi sem lesz ezt borítékolom.
#527
Há én azééé azt a vasárnapot nem látom olyan gyengének a Tiszántúlra! zivatar laza
#526
Fellélegzésrõl talán korai még beszélni. A vízgyûjtõk még mindig telítve vannak...felhõszakadások lehetnek ezután is.

Sõt, ma ÉK-re még egy-két SC/erõsebb MC is benézhet szerintem. Abban persze igazad van, hogy a károkozó jelenségek kisebb területre szorulnak vissza.
#525
Jövõhét elejétõl az egyik kedvenc idõjárási helyzetem alakulhat: kelet felõl egy meleg, nedves szállítószalag hozhatja az eseményeket, köszönhetõen egy tõlünk délkeletre elhelyezkedõ ciklonnak.

Ritkák a keletrõl, délkeletrõl érkezõ viharok, de rendszerint csodálatos látványt nyújtanak. Az Észak-Alföldi és Magyarországi régiót általában jól megszórják, fõként azoknak a keleti vidékeit.

Kíváncsi vagyok mi sül ki belõle. Ez félig rövid, félig hosszútáv, de végül ide írtam.

A vasárnap nem néz ki valami acélosnak (hétfõtõl és péntektõl jóval gyengébb), de lehet nem is baj... ezután a sok pusztító vihar után lesz idõ fellélegezni nevet
#524
Ahogy látom már ma éjszaka lehetnek zivatarok Dél-Dunántúlon és Nyugat-Dunántúlon. Link
Gyengébb szélnyírásra van kilátás Link
WRF 4km-en: Link
#523
Kész az elõrém: Link
Nem vártam meg még a 06-os GFS futást sem szóval picit hamar elkészült, este biztosan lesz egy kis finomítás rajta még... vidám
#522
Fejlõdõben van egy ciklon centrumával a Genova-öböl fölött. Ez pedig - rossz leirni vagy kimondani - újabb, igen jelentõs csapadékot jelenthet, amely a hétvégén érhet ide, s több napon keresztül lehet a vendégünk. [esõ]
#518
A frissített HUNALARM szembemegy a Metnet-elõrével, de szép is ez, mennyire bizonytalan helyzet! nevet
Az elõrejelzõknek viszont kemény fejtörést okoz az ilyen. zivatar
#517
Egyéni elõrejelzésem: Link
#516
Érdekes lehet arra fele az ég kép,de kíváncsi leszek arra a koszos záporodra ha kialakul valami.
Mivel pozitívum,hogy a sok lebegõ apró homok szemektõl kisebb jég magvak keletkeznek a felhõbe így kicsit kisebb rá esetleges nagy méretû jégre.Viszont a sok kis "micsodától" rengeteg kis felületre tud kicsapkodni,ami segíti,gerjeszti a csapi hullás lehetõségét.
(Javítsatok ki ha tévedek..)
#515
Nagyjából azért érthetõ volt, köszi. nevet

Igen, jól gondoltad, jó kis sûrû Ac mezõ érkezett fölénk és tele van homokkal az égbolt a színek alapján...
Már átment felettem pár radarszösz kisebb virgákkal, de nem ért le az esõ.
Viszont egyre komolyabb felhõk alakulgatnak, hamarosan lesz egy koszos záporunk...

Micsoda fülledtség lesz utána, blöeehh!

(Klimatizált szoba, hideg sör, VB... Így azért túlélem valahogy.) nevet
#514
Itt a friss az éjszakára és a holnapi napra: Link kacsint
#513
Elvileg, ha az alsó 1000-1500 v. 1500-2000 m nem labilis, akkor oda hiába tör le a leáramlás kifutószele. A nafta amibõl táplálkoznak majd ezek a dolgok 2000 m felett kezdõdik.

Közben nézem ezt a fölétek húzódó szakadozott felhõsávot, egy MNSZ profilnak tûnik, gondolom Ac Ac cast lehet zömében. Link a képen az is látható, h a Kárpátok déli és keleti részén, a kritikus rétegek fölé nyúló csúcsok hogyan robbantják a légkört, hasonló a helyzet mint tegnap az Alpokban.

szerk.: Elgondolkoztam ezen a szikrás hasonlaton... Ilyen helyzetben azt figyeltem meg, h gyakran az alapáramlás valamilyen zavara váltja ki a zivatarokat, amelyek általában a kellõen magas (inverzió, vagy izotermia fölé núló) hegyek trigger hatása("forró tepsi a hûtõben" nevet ) miatt alakulnak ki. Volt már, h késõbb SC-s tagokkal operáló MKR jött így le a Dinári hegyekrõl (töltött fegyver--loaded gun). Valahogy úgy képzelem ezt, mint ahogy te is írtad, csak a nem kellenek hozzá az alsó szintek, vagyis a kialakuló zivatarok az alapáramlással haladnak a labilis területeken, úgy hogy a fel és leáramlás ill. a szélnyírás szépen életben tartja õket, az inverzió fölött, arról tudomást sem vesznek, afölött jön létre a gust front és az nyomja magasba a nagy CAPE-û levegõt. Amikor már elég erõssé válnak akkor lefelé áttörik a gátló részeket...lehet h egy kicsit zavarosan írtam le nevet
#512
Javíts ki, ha tévedek, de ez az emelt konvekció akár úgy is mûködhet, mint egy szikra a gyújtózsinór végén. nevet
Vagyis ha kialakulnak az emelt konvekciós zivatarok, zivatarrendszerek, ezek hideg kifutószelei az alacsonyabb rétegeket is labilizálhatják...
Vagyis én úgy vélem, az eseményeknek csak be kell indulni és egyre inkább jellemzõ lehet a talajközelbõl induló buli... zivatar

Szerk: Most nézem a friss GFS-t, mintha romlott volna reggel óta...
#511
Köszi a kiegészítéseket, és igen, ezen a fránya nedvességen fog múlni minden...
#510
Azért nem fogunk miatta megkövezni! kacsint
#509
Köszi, hogy szóltál! Ez nagyon nagy hiba volt bocsesz mindenkitõl, már javítottam.
#508
A címben elírtad a vasárnapot szombatra nevet kacsint Aktuális riasztás- Intervallum: 2010.6.13 00:00 - 20:00 (Szombat estig)
#507
Itt vannak az éjféli szondák:
Nagyjából látszik a kis izotermiába hajló réteg, ott ahol elvileg napközben ill. este is lesz vagy lennie kell a gfs szerint:
Bp: Link
Zgb: Link
Szgd: Link

szerk.: csak a mûholdképet nézegetve a frontálzóna elõtti szállítószalag, nekem inkább MSZSZ, mintsem MNSZ nevet Jó kérdés, h mire lesz elég a nedvesség, és a nedvesebb zóna mennyire nyúlik le délre.
#506
Kész az én elõrejelzésem is, még délután lesz majd egy frissítés az éjszakát és a holnapi napot illetõen: Link
#505
A tegnapi Osztrák MKR elõtt sem nagyon volt gomoly, sõt talán semennyi, mégis nagyot szólt.Nem jelent semmit, hogy most nincs gomoly az égen.
#504
Nem lesz...mert nem alulról indul a konvekció.

Derick leírta már, hogy miért.
#503
Hmm... mondjuk egy két Cu hum, vagy Cu med már lehetne..

Igen Maci... errefelé nem igazán várok Én sem semmit.

És még csak veled se tudok menni...

Ez van... remélem nem szaladsz bele úgy mint tavaly nyáron, mert ebben kicsit nagyobb méretû lesz a whisky-be való..

A kicsi kocsi csúnyán nézne ki... laza laza laza

A szél meg egyik pillanatról a másikra csaknem megállt... kacsint kacsint kacsint
#502
Én ide Nyíregyháza környékére nem is várok semmit,ezért is kell dobbantani Északnak valamerre,viszont a holnapi nap zivatar
Amúgy meg É-ÉK-i szél fúj ami még rosszabb ránk nézve.
Derick!
Köszi az elemzést!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 17:46:52

Tát - Kertváros (106m tszf)

1.2 °C

27005

RH: 85 | P: 1005.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.