2024. november 28., csütörtök

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16937
Esetleg írd be az éghajlati napló szöveges részébe, hogy "nyomnyi csapadék". Amennyiben nem mérhetõ... nevet
#16936
Természetesen.nevet Amennyiben néhány vagy egy-két hópelyhet észlelünk, akkor is. Ha bármilyen csapadékforma lejut a földfelszinre, fontos információul szolgál. Legyen nagyon szép napod!
#16935
Lenne egy olyan kérdésem, hogyha szemcsés hó esik, de nagyon apró, és nem mérhetõ mennyiségben, akkor azt is be kell írni mint havazást az éghajlati naplóba?
#16934
Sziasztok!
Már régóta vártam egy ködpárnás, stratuszos helyzetre. Ilyenkor mindig felmegyünk a magasabb hegycsúcsainkra,nagyon jó fentrõl szemlélni a hullámzó "paplant" a ragyogó napsütésben.
Viszont most még a Kékes is a ködrétegbe került. szomoru
Szerintetek holnap lejjebb húzódhat 850-900 m-re a stratus? Nagyon szeretnénk napsütésben egy jót kirándulni, fotózni holnap.
Köszi elõre is a válaszokat!
#16933
Úgy tudom, hogy 0, azaz szélcsend.

0,5 m/s-tól megy az 1 m/s....
#16932
Ha pl 0,4m/s a szélsebesség, akkor 0 vagy 1 megy a synopba?
#16931
Ezt is megértettemvidám Kösz! nevet
#16930
Ciklonok-anticiklonok közötti hatarra gondolsz?

A felszinen a tengszerinti legnyomas izovonalaival (izobarok) szokas az idojarasi kepzodmenyeket "megjeleniteni". Nem igazan rendelheto pontos hatar a ciklonok, anticiklonok köze´, de altalban az 1020-as vagy 1015-ös izobar "jol" elvalasztja oket.
Adott helyzetben kijelölhetöek az adott területen a lokalis legnyomas minimumok es maximumok, es az izobarok görbülete ezek körül jol mutatja a lokalis minimumhoz (ciklon) ill. a lokalis maximumhoz (anticiklon) tartozo területeket.
#16929
Oké, Köszönöm!
Ebbõl azt hiszem sok mindent megértettem. És a kettõ kötött mennyi a határ? Ha van egyáltalán.
#16928
Nem kötelessege annak delre kime´lyülnie. Ez csak egy verzio a sok közül. egy olyan verzio, ami altal megszüntetheto lenne - ha csak egy idore is... az Europa közepso resze feletti anticiklon uralom.

Ha magasabb szinteket nezel, pl. az 500 hPa-os szintet, akkor ott teknoket (ahol alacsonyabban van az adott nyomasszint) illetve gerinceket (ahol magasabban van az adott nyomasszint) lathatsz. Ezek a teknok, ill gerincek különbözö tengelyüek lehetnek, mozoghatnak nyugatrol kelet fele vagy retograd modon forditva es különbözö mertekben terjedhetnek ki eszek fele (gerinc) ill. del fele´(tekno).

Most epp azt lathatjuk a közeptavu modelleken, hogy egy markans teknö melyülhetne ki eszekrol del fele´ valahol a kontinens közepsö resze felett, es kiszoritana az ebben a tersegben mar hetek (honapok?) ota meg-megujulo gerincet, s vele együtt az anticiklont is az alacsonyabb szinteken.
#16927
Sziasztok!
Mostanában az Mt.-ben illetve az Hosszútávúban sokat olvasom, hogy egy ciklonnak kellene áttörnie a Fölöttünk elhelyezkedõ Ac.-t. Na most, annak a "megváltó" ciklonnak miért kötelessége Közép-Európa felé jönni? Ha egyszerûen Észak felé sincs anticiklon meg Kelet felé sem akkor miért jön "le"?Mi kötelezi?
#16926
Nincs mit nevet
#16925
Nagyon köszönöm!nevet Alkalomadtán megpróbálom. Szép napot kivánok!
#16924
Szélcsend + adni kell egy irányt. Pl. Szélcsend észak.
#16923
Köszönöm a gyors választ. Nincs semmi gond.nevet A problémát korábban úgy oldottam meg, hogy legalább a "wind" szócska szerepelt a szélcsend jele helyett. Azonban a levegõ soha sincs teljes nyugalomban, éppen ezért irányadóként a kémények füstjét (függõleges emelkedés után egy adott magasságban valamerre mindig eldõlni/elhajolni látszik), illetve a ködszemcsék uralkodó mozgását véve figyelembe alapos mérlegelés után dönteni fogok a (legkevesebb) gyenge légmozgás irányáról.
#16922
A szélcsend ikon sajnos az észlelési naplóban és az elõrejelzõi felületen sem mûködik. szomoru
#16921
Szép napot kivánok mindenkinek!nevet
Jönnek a szélcsendes idõszakok. Kérdésem: mit, milyen mûvelete(ke)t kell tennem, hogy a megfigyelés-ablakban a két kis koncentrikus kör jele megjelenjen? Ez mindeddig nem sikerült. (Ha nincs felhõ vagy egyéb jelentõsebb idõjárási esemény, az egyszerû megfigyelési felületet használom - ez ritkábban fordul elõ -, gyakrabban alkalmazom a bõvitett észlelõi felületet.) A választ elõre nagyon megköszönöm.
#16920
A Réthly könyvben is van olyan epizód, hogy farsangi mulatságot rendeztek Velencében (Italia) a jég hátán. Itt akkor a ló szarva lefagyott, szerintem...Voltak olyan telek, amikor az idõsebb gyümölcsfák kifagytak...No nem az import ki tudja milyen fajták, hanem az akkori akklimatizálódott, bizonyított, sok - sok évtizedig élõ fajták.
#16919
Így van, a X.sz. körül az interglaciális (amikben hosszú 10 ezer év körüli meleg-periódusok és rövidebb 1-2 ezer éves hideg-periódusok ágyazódnak be) egyik hideg-periódusa ért véget, a kis-jégkorszak és a XVII-XIX.sz. közötti brutális telei "csak" az interglaciális meleg-periódusának kisebb hideg-ingadozásait mutatták.
#16918
Az ezres évek környékén gyakran érkeztek olyan telekrõl leírások, amikor az Isztriai-félszigetrõl száraz lábbal kelek át az Appennin-félszigetre. A 17-18. századi brutális teleken ""csak"" part menti jég volt.
#16917
Így van, igen, elnézést!
Igen-igen rohanós a napom eddig, nem volt nehéz félregépelni.
#16916
Gondolom, elírás lehetett: 1076/77-rõl van szó szerintem.
#16915
Az 1000 éves spektrumot nézve az 1076/97-es canossa és az 1607/08-a nagy tél is benne van a palikban.
#16914
Mérések kezdete óta szerintem az 1879-es december:
Szolnok: -11,8°C
Losonc: -15,9°C (Igaz, nem a mai Magyarország területén van, de a határtól nem túl messze.)
Szécsény közelében, de a mai országhatárainkon túl (településnevet nem tudok): -13,7°C
Ha a mérések elõtti idõkre is visszanézünk, akkor én az 1709-es januárt tenném az elsõ helyre, úgy zusammen talán az elmúlt 1000 év leghidegebb hónapjának.
#16913
Sajnos (eddig) csak 1900-ig tudtam visszahatolni az idõ mélységében és így a -9,4°C-os január viszi a prímet 1942-ben.
#16912
Amirõl én tudok: -11,6°C (1893 január) Nyíregyháza, valamint -10,7°C (1879 december) szintén ugyanitt.
Szerintem ennél (sokkal?) alacsonyabb értéket kell keresni országos rekordért. Feltehetõleg az ország ÉK-i csücskében vagy az Északi-középhegységben, esetleg az attól északra fekvõ medencékben, félmedencékben kell keresni egy olyan idõszakot, amikor az ÉK-rõl betörõ hideg levegõ tartós hótakaróval, hosszú ideig derült, anticiklonos idõvel párosult. Na ilyenbõl lesz rengeteg. Jó keresgélést. laza
#16911
A túrán azon tanakodtunk, hogy mennyi lehetett Magyarországon a valaha mért legalacsonyabb havi középhõmérséklet. Tudja valaki, hogy hol, mennyi és mikor? (A Bora-Nemerkényi könyv utal -9 és -11 °C-os középhõmérsékletû januárokra, talán az utóbbi érték a befutó.)
#16910
Hidegfront nélkül is lehet bármelyik szinten -10°C. A hidegfront lényege az, hogy a front mögött az egyes szinteken hidegebb levegõ érkezik. (az eddig ott lévõ levegõnél hidegebb)
#16909
Kezdem kapisgálni de lehet most butaságot fogok írni. Tehát ha jön egy ciklon és a jelenlegi 5370 méteren -20.5°C fok van. Ha jön egy hidegfront akár 1000-2000-3000 méteren is lehet körülbelül -10°C fok?
#16908
Itt vannak a szonda felszállási adatok.
Megtudod nézni, hogy mi tartozik egy-egy szinthez.
Link
Láthatod, hogy a térkép 500hPa-os szintet ad.
Budapesten ez éjfélkor 5370 méter volt és -20,5 fokot mért a szonda.
A másik fontos térkép a 850hPa-os szint, éjjel 1,6 fok volt 1618 méteren. Ezek a ciklonok, anticiklon idején mind-mind változik. Tehát az, hogy hány méteren van az adott légnyomási szint az bizony idõjárás függõ. Nem mindegy, hogy ciklon avagy anticiklon helyezkedik el épp a szonda felszállás idején egy adott térség felett.
#16907
Ezeket javaslom így elsõre: Link Link Link
#16906
Szép estét mindenkinek! Bocsánat, hogy megint segítséget kérek. Még elég kezdõ vagyok a térképek értelmezésében. Valaki el tudja nekem magyarázni, hogy mik azok a színek a térképen és a számok, meg a betûk? Köszönöm a segítséget elõre is. szomoru

beillesztett kép

#16905
"Csökkent látás füst (erdõtûz, gyári tûz, tarlótûz, stb. által) vagy vulkanikus hamu miatt. A látástávolság legfeljebb 5km lehet."
#16904
Jó reggelt mindenkinek! Szeretném megkérdezni, hogy mi az a füst által okozott légköri homály?
#16903
Köszi! nevet
#16902
A csigagyárat más néven (tudományosan) Izlandi minimumnak nevezzük.
Európa idõjárását két állandó akciócentrum az Atlanti-óceán É-i részén elhelyezkedõ izlandi minimum és az
Azori-szigetek környékén lévõ azori maximum határozza meg.
Az észak-atlanti térségben az e két központ közötti nyomáskülönbség (bárikus gradiensnek hívják)
nagysága határozza meg a légcirkulációt, az észak atlanti oszcillációt (North Atlantic
Oscillation - NAO), a mérsékeltövi nyugati szelek erõsségét.
Az izlandi minimum általában decemberben a legerõsebb. Általában júliusig gyengül, majd ismét erõsödésnek indul.
Remélem sikerült érthetõen megfogalmaznom! nevet
#16901
Üdv: A levegõ harmatpontját így tudod kiszámolni: 100%- ból elveszed a jelenlegi páratartalmat, azt elosztod öttel és a kapott eredményt kivonod a jelenlegi hõmérsékletbõl! A másik kérdésedre sajnos nem tudok válaszolni. Üdv: Picike
#16900
Sziasztok!
Két ismert adatból ki lehet számolni a Td-t? (T2m, Páratartalom) Ha igen hogyan?
Illetve milyen nem annyira bonyolult összefüggésekkel lehet még kiszámolni a Td-t? nevet

És ha derült az ég éjszaka és nincs szél akkor kötelessége a T2m-nek elérni a harmatpontot illetve megközelítenie?
#16899
Én úgy tudom, hogy az a hely ahol a ciklonok úgymond sorjában, egy más után több "elkészül",kialakul. Ez általában az Atlanti térség ahová a hideg leszakad.
Aztán lehet, hogy nem az, én így tudom. nevet
#16898
Szeretném megkérdezni, hogy mi az a már sokat elmelegett csigagyár ? szegyenlos szegyenlos
#16897
Köszönöm!
#16896
Total-Totals = Vertical Totals Index + Cross Totals Index

Vertical Totals Index = T850 - T500
Cross Totals Index = Td850 - T500

=>

Total-totals index = T850 + Td850 - 2*T500

Igazabol re´gen hasznalta´k inkabb, a "Cape-Cin elotti" idokben, amikor a radioszondas felszallasokbol nagyon egyszerü modon szerettek volna labilitasi indexeket meghatarozni.
#16895
Schichtdicke = re´teg vastagsag, 2 nyomasi szint közötti re´teg vastagsaga. Jelen esetben feljebb az 1000 es 500 hPa-os szint közötti re´teg, alatta pedig a 700 es 850 hPa-os szint közötti re´teg vastagsaganak elorejelzese lathato deka-méterben (m/10). Ez a re´tegvastagsag foleg az adott re´teg homersekleti viszonyaitol függ (kisebb mertekben a nedvessegtol is), igy ara´nyosnak tekintheto az adott reteg atlagos homersekletevel az adott pontban. Igazabol a 850 es 1000 hPa-os reteg vastagsaga kellene ide (RT 850/1000) nevet

A TT-rol majd egy masik szakerto nyilatkozik. Röviden: az is egy labilitasi index, mint az LI kacsint
#16894
Szeretném megkérdezni egy szakértõtõl, hogy ezen a grafikonon
Link
mit jelent az alsó három érték?
A két darab "schichtdicke" vonalra gondolok fõleg.
Az legalsó Lifted Index-et tudom, hogy a zivatarokhoz kötõdik, itt csak arra lennék kíváncsi, hogy mit jelent a total-totals? Miért van vonal és oszlop diagramm is például itt:
Link
Köszönöm, ha valaki válaszol!

#16893
Neked is! Idézet a Metnet fejlesztések, információk c. fórum fejlécébõl:

"INFORMÁCIÓ!

A bõvített észlelõi felület használati jogosultságával kapcsolatban az alábbi szabályozás lép életbe a rendszerproblémák kijavítása - azaz várhatóan 2010.12.11. - után:
A bõvített észlelõi jogot minden olyan észlelõnk megkapja, aki legalább 100 észlelést küldött már, és az összes észleléseinek nem több, mint 10%-a volt csak hibás vagy törölt. A jogot nem kell igényelni, a rendszer minden nap éjfélkor automatikusan felülvizsgálja az említett viszonyszámot és megfelelõ eredmény esetén automatikusan megadja (ill. adott esetben el is veszi) a bõvített észlelõi jogot. Reméljük, hogy ezen szabályozás elnyeri tetszéseteket."
#16892
Szép estét mindenkinek! Azt szeretném kérdezni, hogy a professzionális észlelési felületre hány észlelés után lehet jogot kapni?
#16891
1. Hosszútávú.
2. Szabad.
#16890
Sziasztok!
Húú de régen nem voltam bejelentkezve már nevet) Az lenne a kérdésem, hogy szeretnék egy összefoglalót készíteni az elkövetkezendõ másfél hét idõjárásáról de mivel lenne benne egy pár kérdés is ezért nem tudom, hogy a Hosszútávú topicba kerüljön-e vagy sem?.... Ez az egyik... A másik kérdés az lenne, hogy az összefoglalóban szabad-e névvel említenem más konkurens oldalakat is? Válaszotokat elõre is Köszönöm! nevet)
#16889
nevet Okay. Köszi. vidám
#16888
Ez egy megafront!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 03:24:34

Budapest III. - Flórián tér

3.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.