2024. november 30., szombat

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#17187
UM: Link
Magasszintû felhõzethez a GFS is jó. nevet
#17186
Sziasztok! Jó felhõzet elõrejelzõ térképet/modellt tud valaki? A holnap reggelre várható Tmin érdekében kellene.
kacsint
#17185
Sziasztok!
Azt kérdezném, hogy a CFS-nek van archívuma?
Engem a 6 havi 2010-es januári csapadékelõréjük érdekelne Európára....
Köszönöm!

#17184
Nagyon sok mindenre emlékszem laza
#17183
kacsint Erre honnan a fenébõl emlékszel? "sóhaj" (by Floo) szomoru
#17182
Most este 7 órakor 29 centin állt a szegedi állomás.
Te már innen tudod, mennyi eshetett hozzá.
#17181
Sóhaj!
Igen, tudom.
Pedig próbáltam szép stílusban írni, mert régebben a stílusommal volt gond.
Volt már rá példa, hogy keresztre feszítettek, pedig minden szavam igaz volt akkor is, meg most is.
Az viszont a keresztre feszítõket minõsíti.
Valahogy így van: "Mindig az elõl lévõ faltörõ kosnak fáj a legjobban" (By Taki)
Csak lehet, hogy amennyiben 40 évvel ezelõtt valakik ostromolták volna a szakmát, akkor már most elõrébb lenne.
Mint ahogy már vannak jelek, hogy elõrébb tart...
Nem két pillanat az ilyen fejlõdés, sõt, nagyon lassú, de lassú víz partot most alapon elõbb-utóbb biztos mégjobban érzékelhetõ lesz.
Sóhaj... laza
#17180
A hibát sikerült a fejlesztõknek megtalálni és kijavítani. Én pedig kibogarásztam az összes hibásan bevitt 0 cm-es hóvastagságot. Az aktuális hóvastagság térkép már jó szerintem a többi : napi vastagság, csapadékadatok (szintén remélhetõleg az összes hibás adattól megszabadítva) a térképek újragenerálódása után már jók lesznek. Legalábbis személy szerint nagyon remélem! nevet
#17179
Esetleg valaki tudja, hogy Szeged hivatalosan hány cm-nél tart? Elõre is nagyon köszönöm. Az OMSZ oldalán nem találtam ilyen infókat.
#17178
Ezért Téged keresztre fognak feszíteni, mint ahogy már elõfordult.

Szerk: Várható válaszod kezdete a várhatóm válaszra: "Sóhaj..."
#17177


Az utolsó mondatod mondanivalóját én már többször megfogalmaztam, mert valóban nem sokat érnek sem a klimatológiai leírások, sem a térképek, sõt, az elõrejelzések is borzalmasan gyengék és sztereotípiákkal fertõzöttek voltak évtizedeken keresztül.
A napfényt nem tudják megmérni rendesen, a hõmérséklet mérése is káoszról árulkodik, de véleményem szerint nem is magával a méréssel van a legnagyobb baj, sokkal inkább az adatok kezelésével, feldolgozásával.
A völgyekbõl, dombtetõkrõl, hõszennyezett mérõpontokról beérkezõ adatokat egy kalap alá véve kezelni, ezekbõl következtetéseket levonni, klímaleírásokat szerkeszteni, térképeket rajzolni....az egész arra emlékeztet, mintha óvodás gyerekek saját szórakozásukra írogatnának, rajzolgatnának valamit.
Persze az is döbbenet, amikor telepíteni akarnak egy állomást egy térségben, kinéznek egy dombtetõt, hogy oda kéne tenni, de aztán kiderül, hogy vagy épp nincs áram vagy telefon vagy a biztonsági feltételeknek nem felel meg, és végül leviszik a dombtetõ helyett a völgybe, és oda telepítik. Mintha mindegy lenne.
Márpedig, ahogy már többször leírtam: "a változatos domborzatú térségekben az alacsonyan fekvõ, a domborzat alakulatából fakadóan, a derült éjszakákon hideglevegõ gyûjtõként mûködõ fagyzugok KÖZÉPHÕMÉRSÉKLETE és az ezen pontokhoz egészen közel esõ jobb fagylefolyású helyek KÖZÉPHÕMÉRSÉKLETE között olyan lényegi különbségek vannak, amelyek nagyságrendileg meghaladhatják egyes, egymástól távolabb esõ térségek közti vélt vagy valós eltéréseket!
Ennek megfelelõen, súlyos szakmai hiba mérési pontokat esetlegesen, vagy a szakmai kritériumoktól eltérõ megokolással mérõállomásokat telepíteni, mert ezzel azt kockáztatjuk, hogy olyan meteorológiai adatokat gyûjtünk be évtizedeken keresztül, amelyek éghajlattani elemzése fals képet mutat a vizsgált terület jelentõs, akár nagyobb, meghatározóbb részére vonatkozóan.... "
Szóval ebben a formában a gazdaság részére felhasználhatatlanok a klimatológia eredményei. Mivel az elmúlt 6-7 évben beleástam magam rendesen, millió példám van, sajnos megvannak az okai, amiért ilyen a meteorológia "tudománya".
Pedig könnyedén lehetne a gazdaság számára hasznos, lehetne kielégítõen pontos, csak sajnos az elmúlt 50-100 évben nem nagyon voltak visszajelzések, amik arra sarkallták volna a meteorológusokat és klimatológusokat, hogy egyrészt mást, másrészt ennél többet és hasznavehetõbbet produkáljanak.
Az építõiparban ha nem jól csinálnak meg egy házat, az összedõl és emberek halnak meg, börtönbe megy a tervezõ vagy a kivitelezõ, ha az orvos hibázik akkor meghal a beteg, tehát vannak visszajelzések arról, hogy jó munkát végeznek vagy sem, így tudnak fejlõdni.
Amíg nem voltak az omsz felé visszajelzések, addig úgy gondolták, minden rendben van.
Aztán persze lehet, még mindig úgy gondolják, de aki egy kicsit beleássa magát, annak nyilvánvalóvá válik, hogy nem így van.
Csak az a baj, hogy ezen Te elgondolkodsz, Télember is meg én is, csak évtizedeken át senki sem gondolkodott el rajta, csupán a napi rutin szerint végezték a munkájukat, és a részben saját maguk által kreált sztereotípiák bûvöletében klimatologizáltak.
A meteorológiai társalgóban valaki megjegyezte a minap, hogy mint ahogy a kõmûvesek, az ácsok vagy épp a hentesek között is vannak jobb vagy rosszabb szakemberek, a meteorológusok és klimatológusok között is.
A most fiatal meteorológusok egy idõ múlva talán vezetõ beosztásba kerülve tehetnek azért, hogy olyan döntéseket hozzanak, amik alapján más, valós és gyakorlati alapokra helyezzék ezt a tudományt. Ami véleményem szerint még megannyi titkot rejt magában.
Több meteorológus végzettségû szakember, országos hírnevû klimatológus olvasta például az évekkel ezelõtt megírt tanulmányomat, és sokan közülük elismerõen nyilatkoztak róla, és korrekten bevallották, hogy számukra is újszerûek a benne feltárt összefüggések.
Ez engem nagyon megerõsített abban, amit sokszor kifejtettem, azaz alapvetõ szemléletváltásra van szükség.
#17176
Errõl még valami többet? Hivatalos hazai kapcsolattartó, megbízhatóság stb..?
Link
#17175
Áthelyezve innen: Társalgó (#31153 - 2012-02-06 12:50:3laza

Sziasztok!
De megváltozott itt minden mióta eltûntem,
mostmár nem találok meg semmit szomoru
Hogy lehet megtalálni hely szerint az észlelõket, mint anno az észlelési naplóban?
#17174
Köszi, hasonló volt a sejtésem nevet de így most már teljesen világos.
#17173
Mivel óránként van távirat/észlelés, ezért egy órás idõintervallumra vonatkoznak. Azaz ha egy órán keresztül folyamatosan gyenge, mérsékelt, erõs havazás van, akkor 71, 73, 75-ös kód, amennyiben gyenge havazás kezdõdött, vagy idõnként megszûnik, de észleléskor gyengén esik 70-es, ha gyengén és közepesen havazik váltakozva, az észleléskor közepes 72-es, ha mérsékelten és erõsen havazik váltakozva, az észleléskor erõs 74-es (mindez egy órás idõintervalummra vonatkoztatva) a helyes kód. nevet
#17172
Nekem egy synop kódos kérdésem lenne, most annak apropóján, hogy a havazás intenzitása gyakran váltakozik. Vegyünk egy példát: 72 "közepes havazás megszakításokkal, intenzitása idõben valtozik, idõnként gyengül, majd megerõsödik". Kérdésem: a synop kiadásakor mekkora idõintervallumra kell visszatekinteni? 1 óra? (pl az elmúlt 1 órában 10 percig sûrûbben esett, majd 15 percig gyengébben, aztán újra erõsödött) vagy 15 perc? (az elmúlt 15 percben erõsödött, gyengült)
#17171
Kedves Bubu!
Link 18 UTC-tõl 18 UTC-ig terjedõ idõszak legalacsonyabb mért értéke. A GY.I.K. 25. pontja részletesen tárgyalja a naplótöltés szabályait. nevet
#17170
Kérdésem lenne; az aktuális napi T.minimumot mikortól meddig mérjük? Tudtommal a versenyszabályzat eltér ettõl, a Metnet Szab. meg nem tér ki a mérésekre, vagy máshol van?
Köszönettel; János
#17169
Nem szándékoztam a társadalmi munkát végzõket megbántani, ha az észlelõk ostorozását magukra vették, akkor elnézést, nem õket akartam bírálni, hanem a rossz adat beküldõket. Pl. a bajai aktuális 0 cm (amihez újak csatlakoztak az Alföldrõl) szerintem (ha jól tudom) az észlelési naplóból ered, amikor beírjuk az aktuális hóadatot. Ezek szerint, amíg valaki nem ad oda új adatot, akkor ott marad a 0, hiába van közben fél méter. Nem vagyok számítástechnikus, segíteni nem tudok, de javasolnám, hogy az aktuális hóadatok, mondjuk éjfélkor mindig törlõdjenek, mindig jobb a semmi a félretájékoztatásnál.
A 2010-es csapadéktérképnek az eltüntetését javasolnám hasonló okból, hogy ne járassuk le magunkat (amíg a hibát nem sikerül javítani).
#17168
A bevitt adatokkal vannak a gondok. Amíg nincsenen hóvastagság adatok beírva az adott napra addig nem jelenik meg. A rendszer pedig minden hónap elején sajnos az egész hónapra elõre beírja a 0 cm-t. Ezt amennyiben a felhasználó nem törli akkor mi töröljük. De amennyiben az adatfeltöltõ egy hónapot visszalép az adatai között majd vissza az adott hónapra, akkor sajnos újra megjelennek az elõre beírt 0 cm-ek. Ennek okát keresik a fejlesztõk, de még nem találták meg a bugot. A moderátorok az elmúlt napokban ember feletti erõvel dolgoznak a hibák javításán és a térképek újragenerálás. Az esetlegesen elõforduló hibákért elnézéseteke kérjük. Ha hibát észleltek kérjük jelezzétek és mi javítani fogjuk.
A hangnemet pedig az oldalért társadalmi munkában dolgozók nevében kikérem magunknak!
#17167
Az utolsó mondatodban leírtakon már én is többször morfondíroztam.... szomoru
#17166
Sajnos a hóval megjött a katasztrofális csapadékmérés és hótérkép kora. Hogy a 2010-es csapadéktérképünk örökre rossz maradt már hozzászoktam, de a tegnapi hótérkép szerint miért nincs hóréteg a Dél-Dunántúlon ? A mostanin meg egy nagy 0 cm terpeszkedik Bajánál( atomrobbanás vitte el ?) ! Vannak olyan csapadékadat szolgáltatók, akik a havat akkor írják be csapadéknak, amikor kiolvad ! hány Hóolvasztásról gondolom nem hallottak, meg a hó és csapadékadatok mérési idejérõl, meg intervallumáról sem. Van még moderáció ezekre ? Sajnos -név nélkül- vannak olyan megyék, ahol többen is állandóan fórumoznak és napi 50 hozzászólással emelik a színvonalat, a megyébõl vagy a környékükrõl meg egy fia adat nem kerül a térképekre vagy az éghajlati naplóba. Persze más amatõr oldalakon is vannak hibák, de nálunk kicsit többet várnék... szegyenlos
Amikor meg a "hivatalos adatok is rosszak" (lásd. Siófok ill. az automaták hibája) akkor arra gondolok: van értelme az egész meteorológiának, klimatológiának nevezett erõlködésnek ?
#17165
Sziasztok. Laikus vagyok, sokat törtem a fejem az alább leírt (lehet, hogy triviális) jelenségen, majd úgy döntöttem, megkérdezem a szakértõket. Ma reggel hólapátolás közben folyamatosan szállingózott a hó (nem a fákról fújta a szél), noha az ég derült volt. Ennek mi a magyarázata? Elõre is köszönöm a választ.
#17164
Én itt minden reggel megnézem:
Link
Sajnos visszanézni nem lehet. A jó memóriám ellenére nem emlékszem, viszont arra igen, hogy Bécs felett -16,9 fok volt 850hPa-on péntek reggel.

Ma -19,3 fok Bécs, Budapestnél -14,1 fok.
#17163
Ez érdekes. A délit nem is néztem... (A semminél ez is több!) Köszönöm!
#17162
Úgy tûnik,mintha éjfélkor nem lett volna Bp.-en,ellenben délben(?) volt. Ez a szöveges változata másodikától kezdõdõen máig:Link
#17161
Bocsi, hogy ide is beteszem, de nagyon érdekelne a szakértõk véleménye errõl a Ráktérítõnél
születõ mediterrán ciklonról...

Gyáárekek, az lett már realizálva, hogy a hétfõ-keddi ciklon tulajdonképp nem is mediterrán, hanem "trópusi" ciklon lesz??? Nézzünk csak ide: Link Link
Ott a szülõhelye (1010 hepa) mindkét nagy modell szerint a Ráktérítõnél, a nigeri-csádi-líbiai határvidéken....
Az ok pedig, hogy mostani "Szép Júliánk" lazán áttekeri a -5-ös 850-et a Szaharán, majdnem a térítõig: Link
Na ez tényleg nem semmi, nagggyon kíváncsi lennék, volt-e már ilyen a dinoszauruszok kihalása óta???
#17160
Ma ismét bebizonyosodott, hogy a siófoki meteorológiai állomás (a tó partján) nagyon "rossz helyen" van, különösen csapadékmérés szempontjából.

Ma este 9-ig 0,5 mm-t (!) mértek, miközben már 11 cm felett járunk. Nálam reggel -2 cm-es hóvastagságnál- 1,3 mm volt a kiolvasztott hó víztartalma.... zavarban

Én tudom, hogy kifújja a szél és mi-egyéb (lehet, hogy nincs is már kézi mérés, no ez most jutott eszembe, és nem tudom), de még senki nem gondolkodott el azon, hogy más, reálisabb mérõhelyre kellene telepíteni a mérõt? Ugyanez egyébként folyékony csapadéknál is létezõ probléma (ha nem is ennyire szignifikánsan), ha nagy széllel érkezik a csapadék.
#17159
A tegnap éjjeli (03. 00 UTC) fõvárosi szondaadatok közül a 925-ös és a 850-es szintek T/Td adatára volna szükségem, ha valaki tudna segíteni, megköszönném!
szerk.: vagy esetleg nem lett volna felszállás? Szegeden volt...
#17158
Ha valójában csak -10 fokig mér, akkor hozzad be nyugodtan, mert most egy hétig többet lesz -10 alatt, mint felett, úgyhogy feleslegesen mérsz laza
#17157
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#91109 - 2012-02-02 21:08:29)

A közelgõ ciklon magasszintû felhõzete okozza a jelenséget.
#17156
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#91102 - 2012-02-02 21:01:36)

A felvonuló magasszintû felhõzet (Cirrostratus) okozza, légköroptikai jelenség. nevet
#17155
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#91101 - 2012-02-02 21:00:11)

Hát én úgy tudom hogy pont az ellenkezõje.Nõ a nedvesség a légkörben,ezért alakul ki.
#17154
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#91100 - 2012-02-02 20:59:51)

Az nem a hold udvara, hanem holdhaló. nevet
Lsd: Link

Ezt a ciklon elõtti magasszintû felhõzet okozza.
#17153
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#91096 - 2012-02-02 20:56:27)

Száraz a légkör iszonyatosan! Legalábbis szerintem, aztán ha badarságot írtam, akkor valaki javítson ki. nevet
#17152
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#91094 - 2012-02-02 20:54:45)

Nem hóhoz tartozik de megtudná valaki mondani mitõl ekkora a holdudvara? nevet Nagyon szép.
#17151
Köszönöm!
#17150
Viszonylag kis területen nagy hõmérsékletkülönbség; hatására (végsõ soron) erõteljesebb lehet a csapadékképzõdés.
#17149
Sziasztok!
A Meteorológiai Társalgóban írta Sazomux, hogy itt Keleten mi bízhatunk a hõkontrasztban is. Mi az a hõkontaszt?
#17148
Értem,de egyébként már -13.7 fokot is mértem vele ma reggel! nevet
És köszi a segítséget! kacsint
#17147
Jól van az írva. Természetesen ezek a határok nem azt jelentik, hogy átlépésükkor a mûszer szétfagy, kiakad, felrobban, stb., hanem csak azt, hogy ilyenkor már nem hozza azt a pontosságot, amit a megadott tartományon belülre ígért a gyártó.
#17146
Oké,köszi!
De ezt nem értem mert a Légnedvességhez is az van írva hogy 25-80% és már volt 94 is,akkor Picike2011-nek is ilyen mûszere van (TE689NL) és õ már -15 fokot is mért vele,szóval lehet nem jól van írva!
#17145
Kinthagyhatod nyugodtan, max az elemfeszültség fog lecsökkenni.
#17144
Azt szeretném kérdezni tõletek,ha a mûszerem -10°C-ig mér akkor nem lehet a baja ha már -10 fok alá menne a T?
Kint hagyhatom vagy hozzam be?
#17143
Oh, köszi nevet

Akkor a "szintezés" visszavonva, s helyette: gyengülö, feloszló, megszünö hidegfront.
Erdekes, hogy ilyet is használnak.
#17142
A + háromszög a frontolízist jelenti Link a MetOffice szerint.
#17141
Azt szeretném kérdezni tõletek,ha a mûszerem -10°C-ig mér akkor nem lehet a baja ha már -10 fok alá menne a T?
Kint hagyhatom vagy hozzam be? hideg laza
#17140
Köszi a választ!
A balti államok fölött hízó felhõsáv is kb. azon a részen van (emiatt néztem meg a frontanalízist), ezek szerint az jelzi a hidegfront tényleges helyét.
#17139
Ha jól látom, akkor a felszín közeli szintekre korlátozódó hidegfront jelölése lehet. Jelen esetben az északkeleti AC nyugati peremére rajzolták, ahol a felszínközelben nagy tömegü hideg levegö halad nyugat, délnyugat felé. Magasabb szintekre nem ér fel ez a frontfelület.
#17138
A wetterzentrale frontanalízis térképein mit jelölnek háromszög - kereszt háromszög jellel? Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 20:29:14

Szentmártonkáta

2.9 °C

na00

RH: 87 | P: 1030.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.