2025. április 22., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#2196
Egyet tudok most érteni Horrorbaby-vel, mikor évekkel ezelõtt én is belecsöppentem az alapos "felhõmegismerési-hadmûveletbe", egy ideig jómagam is mindenben az alfajok sokaságát kerestem, pl.: amit ma Sc táblának (esetleg Sc6-nak) nevezek, akkor bizony pl.: Sc str pe-nek neveztem, egy idõvel azonban lenyugodtam, ám átérzem Kuzmi bugalmát, dícséretesnek tartom.

Ám már vallom, csak rendkívüli esetben érdemes belemenni alaposabban, elég a 10 faj, maximum néhány típusával kiegészítve, ha kell (pl. Cu hum-med-con, avagy Cb cap-cal), avagy a szinoptikus kód 3x9-es osztályzásával.

Ám a friss megismerési-vágy ilyenkor még nem tisztul le, jómagam példájából is tudom, sõt örülök, hogy vannak ilyen buzgó felhõ-mókusok.
#2195
kuzmi- a felhõk túlzott alfajosztályozásába nem kell szerintem
belebonyolódni- egy is elég lesz, hiszen elõfordul, hogy még egy szondázó állomás sem tud korrekt felhõ fõtipust megadni /pl.03. 20. 05-06óra helyi idõ/nem hogy altipust /03.19. 17óra/.
Ma például itt és felétek is már csak egy-két apró gomoly jelent meg, a Nap irányába nézve viszont jól látszott a páraréteg,amiben a felhõk szoktak megjelenni...
A megszûnéskor látható marad a felhõmaradvány páraréteg formájában, ha az a záróréteg alatt közvetlenül helyezkedik el. Labilis levegõben a felhõzet feloszlása után rövid ideig vagy egyáltalán nem látszik a felhõ "nyoma"...
Ennyi bõven elég lesz egyelõre...
#2194
Hello Horrorbaby!
Sajnos a mai nap nem tudjuk megismételni a tegnapi látványos felhõoszlást, mivel alig van felhõ az égen.
Kérdés: az este felé a megszûnõ feláramlás(nap lemegy)okozza, hogy a felhõ párabuborékká esik szét, vagy valamilyen speciális körülmény szólhatott bele a folyamatokba.
De én már láttam felhõoszlást! Akkor a felhõ úgy oszlott fel, hogy részekre szakadva eltünt láthatatlanul.
Lehet, hogy csak én csinálok az egérbõl elefántot?
Szia!
#2193
MacGyver: Többé kevésbé igen, attól csupasz a neve, egy túlburjánzó Cu con-ból növõ karfiol, he-he !
#2192
CUMULUS HUMILIS/Cu hum/lapos gomolyfelhõ

... mindössze néhány száz méter vastagságu.A kondenzácios szint felett a levegõ nedvességtartalma kicsi,a felhõ szétpárolog mielõttn agyobb függõleges kifejlõdést ért volna el.CUMULUS HIMILIS általában akkor képzõdik, amikor a konvekciós réteget inverzió zárj le.Jellegzetessége,hogy elszortan kevés mennyiségben képzõdik....

Vizcseppekbõl álló felhõ.Csak akkor jegesit, ha a T°C 0°C-alatt van Gyenge,legfejebb mérsékelt turbolenciát okoz.R repülési kis viszintes ésfüggöleges kiterjedése miatt sem navigációs,sem vezetési szempotból nem befolyásol........
#2191
kuzminak és a többieknek is a gomolyfelhõ képzõdési látványosságairól csak távirati stilusban: feláramló légbuborék, a megjelenés magasságában elõször a páraréteg/csomó, majd a Cu humilis válik láthatóvá stb.
Spec. esetben mint tegnap is a Cu feletti záróréteg határán egyéb felhõ/páracsikok is megjelennek ezt késõbb a Cu emelkedésével eltûnhet...
#2190
Sziasztok!

Bocs a nagyon lamer, kezdõ kérdésért, de a GFS-el kapcsoltban szertnék tisztázni egy két dolgot. Én magam is nézegetem, de infók róla csak németül és angolul vannak.

Azt tudom hogy a Global Forecast System rövidítése. Amerikai központú. De egész pontosan micsoda? Úgy tudom több meteorológiai társaság együttmûködése meg szuperszámitógépeket használnak. Mi a különbség a a GFS és ENS között? Egész pontosan hol székel a központja?

Köszi a válaszokat elõre is.
#2189
Köszi Floo!
Már egész hülyén éreztem magamat.
Hogy lehet, hogy csak én láttam ilyet?
De megnyugtattál, és valóban igazad van.
Tegnap: gyenge légmozgás, viszonylag hideg idõ, a gomolyok alig mozdultak, a gomolyok között láttam én ilyen hullámot, amit te is leírtál, de én azt hittem feljebb van(cirrostatus,cirrus) Akkor is már kételkedtem benne, mert nem igen tudtam szemmel a távolságot felmérni, a két dolog (cumulus és hullámcsíkos ködmezõ) között.
Ha ma is marad a tegnapihoz hasonló idõ, akkor remélem megint el tudom csípni ezt a jelenséget és le tudom filmezni.
Köszönöm , még egyszer!
Szia!

#2188
Na végre!!
Leesett miröl beszéltek...amikor tiszta kék sarkvidéki eredetü vagy csak simán hf utáni tiszta levegöben gomolyok vannak,amik szinte ugy néznek ki,mintha ilyen homályos hullám vagy törés lenne az égen,nem gomoly szétesése vagy keletkezése után vagy elött,hanem ezek ilyenek is maradnak,mintha nagyon vékony gomoly lenne....á nem tudom leirni,de tökéletesen értem amit Kuzmi kérdezett,én is soxor láttam már ilyet,gyakori jelenség....szerintem ez ugy jön létre hogy nagyon száraz a levegö,a normál nappali gomolyképzödéshez sem elég,csak ilyen kezdetleges gyenge gomolyképzödés megy végbe....
#2187
Jó dolgokról van szó, engem is érdekelne, hogy mik azok az áttetszõ tejszerû pamacsok, amik gyenge konvekcuiónál a gomolyfelhõk keletkezési helyén megjelennek, van olyan, hogy egészen "pikkelyes" tõle az ég kékje és csak apró gomolyfoszlányok jelennek meg a tetején. ha a felhõcsoportosításban az ilyenek számba vannak véve.
Persze minden esetben humilisekkel vagy fractusokkal járnak együtt.
#2186
kali: hózáporok voltak aznap, zivatarról nem tudok (az észlelési naplóban sem volt)
#2185
MacGyver: én még annyit tudok hozzátenni, hogy ez nagyon nagy valószínûséggel hózápor vagy hózivatarfelhõ, de a képen inkább az elsõ állapot...
#2184
Snowhunter: a borzas meg az üllõs rendben, a csupasz meg az, amelyik úgy néz ki mint egy Cu cong?
#2183
glider: igaz, de tudtuk hogy legközelebb a mi vonatunk jön, az is vagy fél óra múlva! És kösz, igyekeztem. Lõdöztem föl-alá :-) Mert voltak még nagyon szép tornyos gomolyfelhõk, csak azok messzebb úgyhogy nincs róluk jó képem.
#2182
MacGyver:

A Cb lehet csupasz(cal), és borzas(cap), így a cap értelemszerûen borzast jelent.
#2181
Ok, arra úgysem járok. De azért nem árt az óvatosság! Egyébként maga a kép gyönyörû!
#2180
glider: a kép Nagyorosziban készült ahol elég ritkán jár vonat úgyhogy nyugodtan lehet rohangászni és hangosan örülni a Cb-nek :-)) Csak arra voltam kíváncsi hogy biztosan Cb-e. Egyébként ez még januárban volt.
#2179
Snowhunter! Köszi a pontosítást. Bár szándékosan maradt le, de azért a fekhõ tetején kivehtõ a szálas-kusza szerkezet.
Szép estét.
#2178
Snowhunter: mért, mi a cap?
#2177
MacGyver! Nyugtass meg, hogy amikor a vágányok között fotózol, akkor azért óvatos vagy! ;-) Egyébként többször láttam hasonlót én is, rá is fogtam, hogy valamelyik Cb alfaj, aztán kiderült, hogy egy rendkívül látványos maradványfelhõ volt csak. De ehhez közelebb kellett mennem hozzá. Ha ez tényleg egy Cb teteje, akkor stimmel, amit a többiek írtak.
#2176
Bár a cap mivoltát nehéz behatárolni ilyen távolságból.
#2175
Breki: Pontosítok: Borzas zivatarfelhõ üllõvel.
#2174
Breki: kösz, akkor jó!
#2173
MacGyver, a távolabi felhõ egy Cb cap inc. Vagyis üllõs zivatarfelhõ, amennyire a képbõl kivehetõ.
#2172
Segítsetek! Ismét megkérdezem: milyen felhõ lehet a távolabbi?
Link
#2171
Kedves Cauchy!
Megnéztem a képet, ez felhõ!
Amit én láttam az egy sûrû pára buborék, nincs határozott formája, de homogén és nincs éles határa.
Sajnos nem tudom jobban körül írni, de hátha holnap este le tudom filmezni.
Köszi a segítséget.
Jó Éjszakát Kívánok Mindenkinek!
Sziasztok!
#2170
Link

kicsit látszik az a tejszerû valami a gomoly alatt és mellett
#2169
Hello Cauchy!
A legegyszerûbben: Vegyél egy nagy adag sûrû(fehér) ködöt,ezt a köd nem mozdul sehová, hanem egyhelyben gomolyos felhõvé alakul.A felhõ úgyanígy visszafelé,de nem minden része egyszerre;alsó része lehet fractus, de annál tömörebb és nem szakadozott vagy párafelhõ, de a párafelhõ a legjobb megfogalmazás.Tulajdonképpen visszagondolva: a felhõ szétfoszlásakor térfogata megnõtt és így vált tejszerû köddé.
Ennyire tudom részletesen leírni.
Szia!
#2168
kuzmi: arra a mail címre írhatsz, amirõl írtam Neked!

S utána is felteszem egy netes oldalra, ahol mások is meg fogják tudni nézni, ha majd ezt megengeded nekem!
#2167
Köszi !
Van egy Sony digitális kamerám, amivel tudok állóképet is rögziteni, és van egy programom, amivel gépre is tudom vinni. De azt még nem tudom, hogy hogy tudom a képet abból a programból E-mailben elküldeni.
Na majd holnap megnézem. Csak adjatok meg e-mail címet, hogy hová küldhetem!
Az enyém:[email protected]
Sziasztok!
#2166
Floo válaszoltam!

Kuzmi!! Hú sejtem mire gondolsz.. a Gomolyok közti halvány fehéres derengés ami csak úgy ragyog a napfényben. Szerintem az valamiféle párás tartomány a felhõ körül, ami az erõs napsütéstõl és a felhõ árnyékától mutatkozik olyannak Van egy képem róla, felteszem a netre csak emg kell keresnem, szólok, ha fent van
#2165
kuzmi: megnéztem, s én fractus kategóriába raknám, bár azt is hozzá kell tenni, hogy nem vagyok nagy felhõszakértõ, de ahhoz hasonlít leginkább...
#2164
a kis gomolyok szétesésekor keletkezhet cumulus fractus alacsony szinten, az nézhet úgy ki, mintha tejszerûen szét lenne folyva, bár az inkább tépett, foszlányos
#2163
Hello Kali!
Van egy kép, amely közel hasonló felhõt ábrázol ,az elõtérben látható, de ugyanakkor ez sokkal sûrûbb, mint az én tejszerû ködöm.
Stratocumulus stratiformis perlucidus (Sc str pe)
Link
Légyszi nézd meg!
#2162
kuzmi: van digitális fényképezõgéped? Ha igen, akkor fényképezd már le az ilyen eseteket, mert nagyon sokat segítene a megítélésnél!

Ha nincs, akkor marad a mostani állásfoglalás persze...
#2161
Kedves Floo!
Ezek a gomolyfelhõk, már reggel is stratocumulsokból emelkedtek.
És egész nap nem nagyon emelkedtek középmagasságba.
Most este úgy estek szét, mintha millió apró cseppé váltak volna. Azért írtam, hogy stratus szerû emelkedett ködnek vélem?
#2160
Kuzmi a gomolyok szétesésekor általában Ac cumulogenitus keletkezik...erre gondolsz?
#2159
Sziasztok!
Én úgy láttam, hogy a cumulus felhõk szétesésekor, olyan ködszerû "felhõ" majd lepelszerû köd képzõdött, mint a stratus, többé-kevésbé átlátható, de nem ereszkedett le a felszínre.
Akkor tulajdonképpen ez a vékony kis kiterjedésû, hosszanti, lepelszerû képzõdmény=
egy emelkedett ködtakaró?
Várom a válaszotokat!
#2158
Cauchy!
Azért irok mélt mert nem akarom a naplót terhelni a témával....
#2157
Cauchy irok mélt...
#2156
Kuzmi!

AZ észlelési naplóban válaszoltam a kérdésedre,de félreértelmeztem a kérdést azt hiszem.

Ha jól értelmezem a kérdést akkor arra gondolsz,hogy a CU-ok párafelhõkbõl képzõdnek,és amiklor szétesnek újra párafelhõk lesznek./ahogy szárad a levegõ/.
#2154
az a milkostratus cumulogenitus (ms cugen)
#2153
kuzmi: hogy érted az, hogy szétesnek?

Kisebb szakadt gócokra gondolsz?

#2152
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy mikor a cumulus felhõk szétesnek "ködszerû tejjé", akkor azt hogy hívjuk?
Köszi!
#2151
Yeee... Cauchy nevet))
#2150
Hoppá, ez meg mi volt... nevet 3 a magyar igazság?
#2149
Pecsa: sajnos lassan készül, ha lesz rá igény akkor csinálok rá elõrejelzést. Egyszer legyek készen a többi melómmal, akkor nekiállok..

Snowhunter: nekem a múltkor, mikor mindenki Alinak titulált egy beírót Ali Baba küldött eg y E-mailt amiben kifejtette, hogy õ a Metnet felé se néz.
1. Ha ez igaz, akkor kár itt rágódni: N.Barbara: ha nem tetszik a légkör, akkor ne olvasd. ez is a demokrácia része, csak itt (MO-on úgy fogják fel: a demorkácia az, ahol bárki bármit csinálhat) Valójában nem ezt jelenti.
2. Ha ténylegAli az, akkor meg végképp nem kell evle foglalkozni, remélem elõbb utóbb megunja és a saját dolgaival foglalkozik

Még egyszer: nem hinném, hogy õ az, én annál intelligensebbnek gondolom, mint aki ilyet csinál..

Utolsó észlelés

2025-04-22 16:59:30

Romhány - Dózsa György út.

24.1 °C

31502

RH: 53 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138851

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.