2024. november 24., vasárnap

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1201
Mit jelentenek a nagy sárga körök?
#1200
Hmm, szerintem ide is tehettél volna keresztetnyelvnyujtas Divergencia van pont a megfelelõ magasságban, így kicsi esélyt látok ide zivatarra, ráadásul a Cape is harmada a tegnapinak. Tudjuk milyen sokminden volt itt tegnapnyelvnyujtas
#1199
Hát ez nehéz szülés volt. Nagy bukta kockázata: magas. laza

Heves zivatar ma sem valószínû, esetleg 1-2 helyen, de azt eltalálni esélytelen. Keleten a száraz felszínközeli levegõ miatt lehet erõsebb kifutószél. Nyugaton magasabb lesz a szélnyírás a korábbiaknál, erõsebb multicellás zivatar(rendszer) is összejöhet, amiben esetleg lehet 2 cm körüli jég, de kicsi az esélye.

Emellett nyugaton brutális mennyiségû nafta van a levegõben, 30-40 mm-es felhõszakadások simán lehetnek, de néhány szerencsétlen helyen, ahová több cella is betéved, a 70-80 mm-t is el tudom képzelni.

Tartós konvergencia + számottevõ alacsonyszintû CAPE + örvényesség-advekció + a du. második felében alacsony felhõalap...ez biza jó lehet NM tornádóra (Zala, Vas, GyMS megye).

beillesztett kép

#1198
RH jelenleg 80%-os nálam, ha lesz ma valami komoly intenzitást fog mutatni. zivatar
#1197
De még kettes sem biztos. nevet

Orosházán dél felé nézett a felhõlyukasztó. nevet

beillesztett kép

#1196
Nem volt az még 4-es sem. laza
#1195
Délután az a 18-20 °C-os harmatpont és a 34-36 mm-es kihullható szintén komoly felhõszakadásokra utal fõleg Zalában és Somogyban...
#1194
Hajnali 1-kor ért ide a zivatar...jó indulattal 4-gyes. hideg
A mai napra vonatkozó elõrejelzésedre viszont nagyon kíváncsi vagyok, ma talán Ény néz ki a legjobbnak. nevet
#1193
Még mindig tartod? nevet
#1192
Én szemem továbbra is a holnapi napra szegezõdik.
Dunántúlon nem egy helyen lesz felhõszakadással, jégesõvel kísért zivatar, sõt nem mezociklonáris tuba, tornádó is lehet elvileg.
Thompson és LI index: Link
Örvényesség: Link Link

-10 és -30 fok közötti SBCape... Link

Összeáramlás: Link
(ezt nem minden futásban ugyanúgy adja a modell, de területileg azért megegyezik)

Midemellett a modellek viszonylag sok konvektív csapadékkal számolnak a Dunántúlra.

Én kiemelném Somogy és Zala megyét, ezekre a területekre várom a legkomolyabb zivatarokat, akár nagyobb átmérõjû jegekkel (2 cm körül), de inkább felhõszakadás lesz jellemzõ.
#1191
Meteorosnak most jó eséllyel igaza lesz, ezek a zivatarok aligha húzzák ki a határig. Inkább egy kis emelt konvekciós akcióra lehetne gyúrni, de meglátásom szerint ez sem lesz jellemzõ ma már délkeleten.

Ádám, az elõrejelzésed nagyon jó volt, alig tévedtél nevet
#1190
Csak a divergenciát kell legyürniük, a többi adottnevet
#1189
Azokból az országon belül szinte totálisan kizárt, hogy bármi is legyen. Lehet, hogy eddig elkerülte a figyelmedet, de az elõzõ napokban rendszeresen elindultak az ország felé ilyen zivatartömbök, ezt én is megfigyeltem. Hány ért ide belõlük? vidám kacsint
#1188
Ukrajnában és Erdélyben igen komoly zivatarcellák vannak és a mozgásuk DNy-i tehát, az ukrajnai cellák pár órán belül elérhetik a Nyirséget. Az erdélyi cellák fõleg a Bánátot és Szeged térségét érinthetik. Igen gyors mozgásúak, tehát még akár sötétedés elõtt is beérhetnek magyar területre... zivatar
#1187
Végül aztán kiderül, hogy nyugodtan mehetett volna keletebbre is az a zóna...ránézre az égre 100 J/kg CAPE-en is csodálkoznék.
#1185
Eddig stimmel, szélnyírás van, kiszáradás is van, felhõ... na az nincsvidám
#1184
Nagyon jók ezek az elõrejelzések/elemzések/verifikációk! Sokat lehet tanulni belõlük. Köszi!
#1183
Nem a nyírás hátráltatná az északkeleti mûsort, hanem a kiszáradás és a 850-en levõ divergencia...
#1182
Az alacsonyszintû nyírás hátráltató tényezõ? Remélem nem lesz igazad. Helyedben én lehet hogy kicsivel keletebbre húztam volna azt a vonalat hogy mi is benne legyünk. laza
#1181
Hasonlóan látom én is. nevet

Gondolkodtam rajta, hogy a késõ délutánra várható északi, északkeleti alacsonyszintû szélnyírás-növekmény megérjen-e egy gyenge narancsot, de végül a másik oldalra álltam és hátráltató tényezõnek könyveltem el. nevet

Ami a Nyugat-Du.-t illeti: esélyes, hogy a front csak ideig-óráig lóg be az országba, aztán teret enged az ÉK-i áramlással érkezõ zivataroknak, ezért nem húztam beljebb a halálzónát. Lehet, hogy még ez is sok volt.

És igen, van némi esély NM-felhõtölcsérekre, én a Duna vonala mentén, Középföldén tartom lehetségesnek kialakulásukat.

beillesztett kép

#1180
Íme, ezt várom a mai napra: Link
A zöldes sávban egy-egy nemmezos tubica megjelenhet a délután folyamán, a világoskék tartományon belül (a zöld szektor is) zivatarokat várok a térségbe, a sötétkék sávba pedig 25 %-ra teszem a Cb kialakulását.
Jó kis teszt lesz, meglátjuk mennyire válik be! laza
#1179
Lesz mai is, csak még várom az ECMWF-et. nevet
#1178
Mai várakozásaid?
Az esélylatolgatásaid figyelemre méltóak. kacsint
Szerk.: rendben. nevet
#1177
A tegnapi elõrejelzésem verifikációja észlelések, radarképek és Safir alapján.

1. Nagyjából rendben volt, bár összességében gyengébben alakult a vártnál. Oka az alacsonyabb labilitás.
2. Az ÉNy-i halálzónát a talajfront bejövetele okozta, amit a mûholdképen is lehetett látni a reggeli órákban.
3. A Tiszántúlra a GFS adott labilitást, ellenben egész napos divergenciát számolt, ez már önmagában bizonytalanító tényezõ volt. Ehhez társult még az ECMWF CAPE-hiánya és erõs alsószinti kiszáradása. A GFS több fokkal túlbecsülte a K-i Td-kat ezért számolta el magát. Gyakorlatilag fõnszerû jelenség zajlott a Tiszántúlon és Erdély nagy részén is (a hegyek is alig termeltek a korábbiakhoz képest).
4. A nógrádi pusztulatot a globálmodellek alapján nem sikerült belõni, az UM csapadéktérképe egyébként kiválóan megfogta az ottani csapadék- és ebbõl kifolyólag zivatarmentességet. Valószínûleg a sokáig fennmaradó katyvasz okozta a buktát.
5. A dél-alföldi, baranyai keresztes hadjárat a parajelenség kategóriába sorolható. nevet

beillesztett kép

#1176
Jó lesz ez holnapra, csak ne jöjjön 5-nél hamarabb, mert akkor érek hazanyelvnyujtas Amugy a reggel 06-os futás is kb. így adta, ugyhogy holnap még nagyobb az esély mint ma voltnevet
#1175
A holnapi nap jónak tûnik ide észak-északkeletre. A déli futások mindig keményebbre sikerülnek tehát lehet hogy nem fog bejönni. Szóval a térképek:

labilitás: Link
konvergencia: Link Link
kihullható víz: Link
0-3 km szélnyírás: Link
szélerõsödés középszinten: Link Link
örvényesség: Link
nedvesség: Link Link az alsó szinteken kisebb kiszáradással.
Ja és csapi: Link
Remélem jól összefoglaltam, amennyire értek hozzá...
#1173
Így történt, sokkal kevesebb a labilitás, mint a korábban jelzett. Link
#1172
Az analízis szerint nem volt valami eget verõ labilitás ma, úgy emlékszem tegnap magasabb volt a CAPE (vagy nagyobb területre terjedtek ki a magasabb értékek).
#1171
Közép-Magyarországra én sokkal aktívabb légkört vártam, ez csak pufogtatás...
#1170
Valószínû, hogy a hidegebb léghullám jobban stabilizálta levegõt. Sajnos reggel egy záróréteg féleség is volt amit a légkör késõbb gyõzött le, így a kettõ hatása okozta egy picit gyengébb mûsort. Ennek ellenére nem volt ez rossz, kiterjedtebb rendszer nem jött, jöhetett létre ezáltal.
Én így látom a mai napot. De nincs gond a következõ legalább 10 nap szép lesz azért:-)
#1169
...és Közép-Magyarországot leszámítva. Egyébként valami tényleg nem stimm, mintha kevés lenne a víz odafent... vagy a CAPE...? zavarban
#1168
Délnyugatot leszámítva a légkör nem nagyon hozza azt amit elvártunk tõle. Valami nem stimmel...
#1167

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#43211)
#1166
Plusz az ECMWF labilitást sem számol, bár valószínûleg ez összefügg a szétáramlással.

Területi arányokat tekintve a HUNALARM egybevág elképzeléseimmel: "a Dunántúl területének kb. 70%-án, a Dunától keletre kb. 40-50 %-os területi lefedettséggel"
#1165
Úgy látom a divergenciára alapozod a halott helyeket. Én most reménykedek, hogy tévedsz, mert mi csak onnan kaphatunk zivatart. Kétlem, hogy itt felettem fog kialakulni bármi is, idén is csak egy gyenge zápor jött össze ami felettem alakult ki.
#1164
Köszi,tök jók ezek az elõrejelzéseid..
Ezek a fránya felhõk nem akarnak távozni..
#1163
Mai, mondjuk 11-tõl.

beillesztett kép

#1162
A tegnapi elõrejelzésem verifikációja észlelések, radarképek és Safir alapján.

1. Az események fõ területét nagyjából eltaláltam. Érdekes, hogy azon belül volt egy kb. félmegyényi rész, ahol gyakorlatilag nem történt semmi, ezt zöld villámmal jelöltem. A helyiek érezhették magukat a legrosszabbul tegnap, az egész napos "körbelövés" után. nevet (A sárga körök a fõ területtõl kissé különálló, aktívabb "zivatarfoltokat" nevet jelentik.)
2. A K-i pusztulat annyira nem is volt az, ezt szintén zöld villámmal jelöltem. Jellemzõen 5-6 km magas záporcellák alakultak ki azon a tájon, lehetett egy-két zivatar is, amit nem/rossz helyre érzékelt a rendszer, észlelések mondjuk nem nagyon jöttek.
3. A Ny-Dunántúlon hiába volt meg a labilitás és a nedvesség, a du. elsõ felében az erõs divergencia kinyírta a konvekciót. Ezt jelezték is a reggeli modellek, de úgy tûnt, hogy estére ott is összeáll egy gyengébb konvergencia (ill. megszûnik a szétáramlás), ezért merészeltem oda is berakni a zivatarokat. Az általam megálmodott forgatókönyvet azonban átírta a közép-dunántúli zivatarrendszer kifutó gust frontja, ami végképp eltörölte a további esélyeket.

beillesztett kép

#1161
A 0-3km-es nedvesség azért lehet lényeges, hogy ha alul nincs nedvesség, akkor lehet-e emelt konvekció. A térképen ráadásul a kihullható víz is rajta van, abból meg az esetleges felhõszakadásra lehet következtetni.
Nekem éppen az a tapasztalatom, hogy amikor a modell szerint nem passzolnak a paraméterek, akkor véletlenszerû, hogy melyik paraméter által ideálisnak mutatott helyen alakulnak ki a zivatarok.
Ha viszont passzolnak a paraméterek a térképek szerint, akkor a konvekció helyileg a térkép által mutatott helyen, vagy közel hozzá történik, és inkább az erõssége szokott megtréfálni.
Na de hát ettõl szép a konvekció-elõrejelzés nevet .
A környékemen ma szintén jól mûködött a GFS, a vártnak megfelelõen eleinte csak a Pilis fölött, majd tõlem délnyugatra estig egyre többfelé volt zivatar. Ami nem volt pontos, hogy az események korán, már dél körül megindultak, és szintén korán, napnyugta körül abba is maradtak.
(Bocs a fél-offért).
Holnap a maihoz képest jóval erõsebb zivatarokra számítok, a gomolyfelhõ-képzõdés már délelõtt erõs lehet. Ha szerencsénk van, a Nézsa környéki dombok vagy a Dél-Börzsony akár heves zivatart is kitermelhetnek. Komolyabb elõrejelzéssel azonban az éjféli futásot megvárnám, az "tiszta lappal indul" (a nyugodtabb légkör miatt nincsenek zavaró zivatarok, amik az adatasszimilációnál nagy interpolációs hibákat okoznak), reményeim szerint pontos is lesz nevet .
Sze: JoeJack: persze, de ettõl függetlenül van értelme kacsint .
#1160
Önmagában használhatatlan. Végig kell nézni minden szintet külön.
#1159
Nedvesség konvergenciára.
#1158
Mármint melyik térképre gondolsz? De 0-3km nedvesség-et felesleges nézni már rájöttem.
#1157
Szerintem nagyjából jól mutatja a térkép, hogy hol voltak ma intenzívebb zivatarok, Szeged környékét kivéve.
#1156
Ha megnézed a mai térképeket Link Link Link láthatod hogy nem is ott alakultak ki zivatarok ahol viszonylag jók voltak a paraméterek. Ha ilyen száraz légkörben, amit mutat kitudtak alakulni valamint ilyen nem túl jó feltételek mellett akkor mi lesz holnap? nevet
#1155
Alakul a szerdai nap. A Dunántúlra 2 hullámot várok. Az elsõ késõ délelõtt (10-11 óra) a Bakony térségében, a másik pedig 16-17 óra körül indulna be a Kisalföld vidékén. Továbbá a Nyírségben 15-16 óra környékére teszem a zivatarok megjelenését. A délután zúzósnak ígérkezik fõleg a Mohács-Szekszárd-Szabadka háromszögben és a Nyírség területén. Link Link Link
#1154
Jobban van nedvesség a légkörbe.
#1153
Eddig egész jól bejött! Az északkeletrõl bejött zivatarok szépen gyengültek. Persze ez még változhat, de eddig Joe meg lehet elégedve a rajzával, amit egyébként én kicsit kiegészítettem: Link nevet
Remélem minél kevesebb zivatar lesz a környéken, mert akadályozni fognak a tanulásban.
#1152
Ahogy elnézem a K-i halálzóna annyira nem jön benyelvnyujtas

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 01:25:58

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

18005

RH: 73 | P: 1028.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.