2024. november 24., vasárnap

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1301
Meg szerintem ott divergens mezõ van 850-en.

Szerk.: De az mióta van átfedésben a délnyugati labilitással?

Szerk2.: Egyébként ezt most azért nem értem, mert délnyugati szupercellákról van szó... aztán északnyugaton van pár egymást fedõ nagytérségû emelõhatás... meg egy kis délnyugati labilitás.
#1300
Mai latolgatások? Ma K-ÉK tûnik esélyesebbnek. Fõleg a nagy mennyiségû csapadék lehet majd a fõ veszélyforrás. Helyenként zivatarok is várhatók, de az erõsségük kérdéses.

szerk: közben megjött JoeJack latolgatása is. Kiváncsi vagyok, hogy mi lesz ma nálunk, rég volt ekkora összhang a modellekben és az elõrékben...
#1299
Nos, a keleti helyzetet az erre szakosodott kollégák már megfelelõen kielemezték, Link Link így ezzel már nem kívánok foglalkozni.

Hát akkor mivel?

Nos, találtam egy hangyafarknyi esélyt némi szupercellás eseményre a DNy-i országrészben, az éjszakai órákban. Igazából ahány modell, annyi helyszín, leginkább határon kívül.

ECMWF: Link Link
GFS: Link
UM: Link Link
NAE: Link Link

Az ALADIN nem ad semmit, a WRF-ek nagyon szûkösen.

Amit kiemelnék a GFS-bõl: egy örvényességi mezõ, Link jet-divergencia, Link 850-en konvergens mezõ, Link 0-6 km-es szélnyírás. Link A labilitással, ill. annak hiányával nem foglalkoznék. nevet

Hát ennyi. Sokkal esélyesebb, hogy nem lesz semmi, mint hogy lesz szupercella emelt konvekcióval, de én mostanában valamiért nagyon megkedveltem ezeket a szerény helyzeteket, gondoltam megemlítem a lehetõséget. Remélem az UM jön be! nevet
#1298
Nálam bejött az elõrejelzésed és a modelleké is, mert csak egy száraz zivatarra futotta.
#1297
Ahogy elnézem, nagyjából egy 50-80 km-es buktát könyvelhetek el. Ennyivel volt nyugatabbra az eseménysorozat. Adott idõben ennyivel volt nyugatabbra az okklúziós front? Ez sajnos benne van az 1 napos elõrejelzésben.

Visszanéztem a ma reggeli modellfutásokat, hát az alapján valószínûleg már én is toltam volna valamennyit DNy felé, mondjuk egy 10-20 km-t, de annyit biztos nem, mint ami végül realizálódott.

beillesztett kép

#1296
Szerintem az elsõdleges ok az lehetett, hogy a hajnal óta tartó borult idõ, és az akkor kialakuló csendes esõ, majd a délelõtti záporok a labilitásból vettek el sokat. Ráadásul a záporok után sem sütött ki a Nap.
Ugyanakkor a 14:00 körül a Börzsönybe érkezõ zivatar a hegyekben hirtelen megerõsödött, majd délebbre (Verõce, Kismaros fölött lehetett ekkor) beforgott a felhõalapja. (Az egyenes hodográf miatt a feláramlások mind hátul voltak, ezért csak a zivik "feneke" volt látványos nevet , viszont gyorsan vonultak.) Tehát a többi paraméter jól egyezhetett. Egyszóval, nem volt az az elõre olyan vészesen elrontva nevet .
#1295
Én reggel azon lepõdtem meg nagyon, hogy a csapadék kb. 70 km-rel arrébb volt, mint amit az ECMWF várt elõzõ nap. Link Link

Ekkor már sejteni lehetett, hogy az északi narancsnak is bukta lesz.
#1294
Uh GFS meg a Tomi indexet nézte be:
Link
Így ezek tekintetében nem csoda, hogy erre volt a legaktívabb a légkör az országban.
#1293
Ez van.

Az ECMWF-nek sem volt fogalma semmirõl, 15 UTC:
Ma 12Z:Link
Tegnap 12Z:Link
Ez így rendkívül rossz teljesítmények modható.
#1292
Azt rontottam el, hogy nem számoltam a korai labilizálódással. Pedig ezt a GFS is adta és akkor még nem volt ott a divergencia. Gondolkodtam is rajta, hogy az elején még arrafelé is belefér pár zivatar, aztán elvetettem a dolgot. Ez van. nevet
#1291
Három darab zivatar volt, sõt majd nem négy, Aladin ezt most megfogta.
#1290
Hát azért a Dél-Dunántúlon volt bõven esemény.nevet

No de akkor legyünk pozitívak és mondjuk azt, hogy voltak jó meglátásaim. laza
#1289
Hozzánk nagyon is, jól eltaláltad a halálzónátnevet

Sze.: na ez a beszédnevet
#1288
Verifikáció: hát ez most nem jött be. nevet
#1287
A "holnapra" esedékes, nem mindennapi meteorandi (keleti okklúziós front és nyugati HF találkája) megihletett engem is.

Úgy gondolom, hogy a Dunántúlon az erõs divergencia eléggé meghatározza a nap menetét, és bár délután 850-en már lesz egy normális konvergencia, mégis halálra ítéltem egy nagyobbacska területet. Remélem nem jön be.

ÉK-en már délelõtt várható konvekció, számomra kérdéses, hogy mennyire lesz aktív. Benne van a pakliban, hogy jellemzõen záporok lesznek és csak néhány zivatar. Arrafelé délutánra már nem sok mindent várok, talán a csücsökben, a határ közelében még újraindulhat a mûsor.

A narancssárga területen erõs multicellás zivatarokra számítok, esetleg MKR-re, valamint a zóna ÉK-i részén, ill. a Felvidéken elégséges lehet a szélnyírás szupercellákhoz is, melyek aztán az áramlás és kettéválásból eredõ irányváltozás okán DNy felé mozoghatnának. (Mondjuk a hodográf inkább egyenes, Link azaz bal oldali cella is megmaradna, a helikalitás helyzete alapján gondolom a jobbra fordulók nagyobb esélyét - mindez persze marginálisan, a multicellás konvekció lesz jellemzõ!) Heves eseménynek a 2 cm fölötti jeget tudom elképzelni, valamint nagy mennyiségû csapadékot, helyenként 50+ mm-t is, ami villámáradásokhoz vezethet.

Délelõtt 8-tól éjfélig szól a térkép.

beillesztett kép

#1286
Hát igen eléggé érdekes a szitu.A mûholdképen is nagyon jól néz ki.Ez ám frontális ütközés mint a közúti balesetekben vidám .És az ukrajnai oklúziós front fogja majd megérezni jobban és húzza a rövidebbet.
Holnaputáni front analízis Link
#1285
Nem emlékszem mikor volt utoljára olyan helyzet, amikor okklúziós front ütközött hidegfronttal felettünk. Én Szegedre 10-50 mm-t várok.
#1284
Gondolom nehéz pontosan belõni,de pontosabban melyik rész lehet nyerõ a Dunántúlon? nevet
#1283
Többen pedzegették, h érdekes lesz a holnapi nap. A ny-eu felõl közelítõ teknõ és az Ukrajana felett örvénylõ magassági hidegörvény, összepréseli, majd összeroppantja a kettõjük között lévõ magassági gerincet ill. magasnyomást. Link
Nagyon érdkessé válik az áramlási mezõ, hisz valamilyen szinten a két rendszer csatázik majd fölöttünk, míg végül a hétvégén az ukrán rendszer utat nyitva a ny-eu felõl leszakadó hidecseppnek összeolvad vele. Holnap viszont ha jól emlékszem rá valamiféle "deformációs zóna" húzódik majd a közelünkben a két rendszer között vhol a Dunántúlon ill. középen, ez igencsak megnöveli a nyomási gradienst így miközben a magas víztartalom (34-39 mm-es kihullható víz) és labilitás miatt záporok, zivatarok törnek ki és akár felhõszkadást idéznek elõ, ehhez szokatlanul nagy lesz az alapszél, fõként a Dunántúlon és középen, amely nem feltételnül jár még együtt hidegbeáramlással.Link A lökések pedig elérhetik a 65-85 km/h-t, és ehhez jöhet(!) a zivataros leáramlásból, kiszáradásból a szokásos többlet. Nagyon érdekes helyzet lesz ez, nem sûrûn fordul elõ. zivatar

P kapitány: Inkább azt mondanám, h holnap talán a legkevésbé esélyes (de az sem esélytelen) a Móvár-Pápa-Szentgotthárd vonaltól nyugatra lévõ terület, az a rész talán tartósabban az összeroppanó gerinc hatása alatt maradhat.
#1279
Kíváncsi vagyok, hogy mit fog mûvelni nemsokára itt az ország középsõ sávjában az összeáramlás nemsokára. Lehet, hogy semmi különösebbet. hideg
#1276
Én holnap délutánra várnék ide záporokat, szerda-csütörtökre akár hevesebb zivatarokat is.
#1275
Ez így, önmagában nem áll meg. Jó lenne valami hivatkozás, hogy miért is várod azt, amit írsz, ahogy itt szokás. Mert valami alapja ugye van, hogy ezt várod, gondolom, azaz nem csak találomra írtad be.
#1274
Összeáramlásból nem kizárt, hogy a Dunától nyugatra is legyen csapadék! vidám
#1272
Holnap a dunántúli területeken mibõl vársz esõt?
#1271
Elõrejelzésem holnapra:
Holnap reggel: Keleten (Tiszántúlon) lehet esõ, záporesõ.A hõmérséklet 9 és 12 fok körül lesz.
Holnap délután: Az ország Dunától keletre esõ területein lehet esõ, zápor.
#1270
Elõrejelzés ma, és holnap:Ma egész ország területén közepesen felhõs lesz, az ég.Napsütésre mindenütt kell számítani.A hõmérséklet 23 és 27 fok körül lesz.Míg holnap már a Fekete-tengernél lévõ ciklon miatt lehet Keleten egy-egy zivatar, de inkább esõre, záporra lehet számítani.A hõmérséklet Kelete jóval hidegebb lesz, mert Keleten 18 és 23 fok körül lesz, míg Nyugaton 24 és 28 fok körül lesz.
#1269
Hát, igen..
#1268
Milyen szép helyzet lenne ez télen..kelet, északkeletnek a legjobb hóhelyzete.. hideg
#1267
Érdekesen alakul a következõ pár nap: Holnap sekély ciklon mélyül ki a Fekete Tengernél. Bár hétfõ estétõl már elkezd töltõdni, ugyanakkor lassan visszatáncol majd nyugat felé és keddtõl már ez a ciklon okozhat nálunk csapadékot.
#1265

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#20236)
#1264
A Lidiben a pénztárnál sorban állva unalmamban pont ezen gondolkoztam, hogy olyan az égkép, mint egy korrekt hózáporos, graupelzivataros idõszakban március végén, április elején. zivatar
Aztán a graupelzivi esélyét elhessegettem, szerintem túl meleg van már ehhez, elolvad a jégdara, mire leér... Bár a konvergencia alatt úgy olvasom, elég zima van és nagyon hideg szelekrõl írnak. zivatar hideg
#1263
Így van, emellett tucat-tubák kacsint is lehetnek (netán nm-tornádó ?), hisz konvergencia van, teknõ van, alacsonyszintû labilizálódás OK!
A zivatarokból jó kis aprószemû jégszõnyeg (jégdara) is hullhat itt-ott. Az 1600-1700 m fölötti helyeken (Kárpátok) hózáporok (!) is lehetnek, ill. mi is láthatunk hóvirgákat ha föltekintünk. Inkább április végét, május elejét idézõ idõ ez mintsem június végét. havazas hideg zivatar
#1262
Elõrejelzés ma:A Dunától keletre lévõ területek lehet esõ, zápor, néhol zivatar (melyet 1cm-alatti jég- és 20-30mm is kisérhet)Majd a késõ délutáni órák folyamán már Nyugaton is lehet egy-egy zápor.A hõmérséklet 21 és 24 fok körül lesz. laza
#1261
4.6 fok, 1949.06.26., Szombathely.
4.6 fok, 1918.06.26., Debrecen.

?.? fok, 2011.06.26., ???.
#1260
Szép kis szélvihar lesz éjjel: Link
#1259
A locsolást ma sem lesz érdemes kihagyni, érzem. A nyugati részek kivételével elenyészõ csapadékot várok a fronttól.
#1258
Péntek reggelig.

beillesztett kép



Ezt meg mindenkinek a fantáziájára bízom: Link
#1257
Errõl sem esett túl sok szó, én meg most nem nagyon értem rá, de azért az Északerdõ területén, valamint az ÉK-i határ mentén ma is kialakulhat zivatar, sõt, utóbbi térségben marginálisan szupercella is elõfordulhat!

Nyugaton, hajnalig nem várok érdemleges eseményt.
#1256
"az általam várttól délebbre"

Pontosabban délnyugatra.
#1255
Köszönöm a dicséreteket, erre most én is azt mondom, hogy elég jól sikerült, annak ellenére, hogy végül is az érdemi események az általam várttól délebbre történtek meg.

A kis narancssárga villámocskáknak is volt realitása, esélyes hogy történt heves fokozatot elérõ esemény, ennek kiindulási alapja, hogy a szécsényi automata 88 km/h-s max. széllökést regisztrált.

Emellett a GFS-bõl le lehetett szûrni a várható zivatarvonulási területen (Csehország -- Szlovákia -- ÉÉK-Mo.) tornádógenezis lehetõségét is, ami végül Közép-Csehországban meg is történt: Link Link

Ismét nagyon sokat tanultam, megérte vele foglalkozni.
#1254
Gratulálok a tegnap este készült konvektív elõrejelzésedhez! Íme a bizonyíték Mezõtárkány fölött:
Link
Gyenge volt ugyan a zivatartevékenység, csapadék is 1-2 mm (pontos adat holnap a Hellmann-tól), de igen látványosan közeledett és vonult el.
#1253
Ezen a térképen jelzett záporokhoz, zivatarokhoz utólag is gratulálok!(Ma a kora reggeli indulásom elõtt csak ebben a hozzászólásban olvastam az esti záporok, zivatarok komolyabb lehetõségét.)
A Gyöngyös környékére húzott vonal szinte km pontossággal bejött!
Lényegében Gyöngyösrõl követtem a miskolci utam miatt a záportömböt és sokáig láthatóan az M3-as autópálya volt a csapadék határa.
#1252
Na, te pontosabb voltál! nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 01:25:58

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

18005

RH: 73 | P: 1028.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.