2024. december 01., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35023
Májusi cserebogarak.
#35022
Milyen cserebogarak?
#35021
Itt tegnap már több cserebogár is úgy gondolta, hogy ideje kicsit előjönni és a falon koppanni valamint a macskának kiegészítő táplálékként megjelenni. lazaGondolom máshol is előjöttek már.
#35020
Ma reggel (autó hőmérő 1 °C, radiációs körüli hőmérséklet szabványos sámlimagasságban -0,9 °C) a kajszik tetején, 5 - 6 m magasságban egy kék fadongó próbált gyűjtögetni a virágokon. Meglehetősen hidegtűrő poszméh.
#35019
Dede nevet
#35018
Nem mondod!?  laza
#35017
Évek óta nem tudtam szedni, vagy nem értem rá, de jellemzően vagy csontszáraz volt a talaj, vagy dagonya volt.
Több helyem volt régen, jellemzően szőlőhegyeken szedres, kecskefűzes, cseresznye, nyár vegyes bokros dzsungelekben.
Minden tavasszal tudtam szedni 1-2 evésre valót, többre nem volt időm, de már 4-5 éve sosem találtam egy darabot sem szomoru
#35016
Ez is nógrádi, nem messze ‘Lapujtőtől kacsint
#35015
Kedvenc gombám! Hagymán, paprikán megrottyantani, aztán ráverni vagy 10 tojást. Hmmm. Vagy ahogy satya csinálta levesnek. nevet
A lelőhelyet nekem is küldheted priviben, mert csak nógrádi lelőhelyeket ismerek, errefele nem igazán...nyelvnyujtas
#35014
Törölt tartalom
#35013
Menjél, hozzad ide, és mondd meg hol szedtedhideg laza
Úgy igaz, pusztai kucsmagombaszegyenlos
#35012
Én pusztai kucsmagombának nézem.
#35011
Ma az egyik déli kitettségű domboldalon szinte tömegesen találtam ilyeneket. Már szárazak voltak, de nagyon finom illatuk volt. Lehet mondani fajt a képek alapján?

beillesztett kép



beillesztett kép

#35010
Növexik drágaszág laza
Csak legyen aki megkóstoljahideg

beillesztett kép

#35009
Nagyobb cserépbe kell ültetni, tőzeget keverj a talajához, nem kell félni, ilyenkor a gyökérsérüléseket még jól bírják, sőt pikirozásnak is nevezik az erősítési célzatú átültetést.
Jól írod: a paprika több meleget igényel, mint a paradicsom.
#35008
Ebben nem én vagyok a profi, de az biztos, hogy a paprikának melegebb kell, mint a paradicsomnak, illetve lassabban is kel ki (legalábbis nálam tuti).

De ha már a szakik: nekem még csak-csak kikeltek a paprikák, de potyognak le és száradnak el a leveleik (mondjuk kicsi cserépben vannak). Nálam mi lehet a gond?
#35007
Lehet tudtok segíteni. 
Idén sajnos úgy alakult... hogy tudok itthon zöldségekkel is foglalkozni. Első körben paradicsom, paprika, hagyma és sárgarépa. 
A paradicsom palántáim szépen kibújtak a fölből, viszont a paprika meg se nyekken, hiába várom. Mini üvegházban próbálkozom, teljesen ugyanolyan körülményekkel mindkettőnél. A paprika ennyivel később bújik ki, vagy valamit tuti elronthattam? nevet Kb 8 -9 napja vannak bent a földben a magok. 
#35006
Nekünk azt tanították, hogy az ízletes kucsmát spóravetéssel mulcson lehet "termeszteni". Csak jó helyre kell kiönteni a mosó vizet.
#35005
Gombafogyasztás terén elég óvatos vagyok. Pusztai kucsmagombát biztos nem szednék. Bár ízletes kucsmagombát már szedtem néhány éve, az elmúlt évi mulcson jelent meg egy gyepen. sajnos elég kevés volt.
#35004
A steppicolát   már érdemes nyitott ablak mellett,  fedő nélkül jól megfőzni és max 5 dkg-ot szabad egyszerre fogyasztani,  mert tud benne ártalmas anyag  lenni. A társaság méreganyaga monometil-hidrazin,  erősen illékony,  belélegezve cudar fejfájást, gyomor- és máj - problémákat okozhat a falánk fogyasztónak!  Viszont a svédeknél a szárított,  jól kiszellőztetett ottani homoki papsapka is tápláléknak számít,  úgy hallottam:  a szárítás sokat javít a helyzeten... Konkrét tapasztalat:  egy kiló szépséges steppicolát hoztak be nekem,  hogy pörköltnek  megfőzve megártott a családnak! Fedővel persze...
irodalom:  a papsapka gombával  dolgozó laboros képes volt,  belégzés  útján megbetegedni...

szóval szellőztetni kell,  akkor finom.
#35003
Pedig hogy dolgoznak csórik... szomoru

Link
#35002
Gyepen általában másik faj van. Pusztai kucsmagomba (Morchella steppicola)
#35001
Én is úgy gondolom, ez most lefutottzavarban
Sajnos rövid tönkön száradtak, elfogyott a nedvesség.
Mi már évek óta esszük, bajunk nincs tőle, de biztosan van olyan akinél panaszokat vált ki, mint pl. a szürke tölcsérgomba, na az brutál illatos, meg tömény, de attól sem lett bajunkkacsint
#35000
A tönkje még nem látszik, tehát még nem jött ki teljesen, de vélhetően ez a mostani száraz periódus már nem kedvez a fejlődésének.
Én csak az ízletes kucsmagombát eszem meg az néha előfordul itt felénk a gyepeken. Az nagyon finom. Ezt nem merném megkóstolninevet
#34999
Azt tudom milyen gomba, de azt nem tudom eldönteni, lesz még vagy sem..., kb. 30-40 dkg-ot tudtam szedni, és szárazak voltak.
Mondjuk tavaly (tavaly előtt) is szedtem vagy 8-10 kg-ot, nekem elég még idén is, és nagyon finom medvehagymával tejszínes levesként, sült húsokra, a maiból rántotta lesz, holnap tolok a fagyasztóból egy kis leveskétkacsint

Igaz, Ricso mester?nevet

Személy szerint a gombák közül a TOP 3-ban benne van, nagyon szeretjük laza
#34998
Cseh kucsmagombák, most bújtak elő az avarból. Nem mérgező, de nem jó íze miatt fogyasztásra nem javallott. Kora tavaszi gomba.
#34997
Tavasz váró 2 rész; egész napos idő , alig szél, és 18 fok.
Link
nevet
Link
#34996
Azt nemtom ezek jönnek, vagy mennek...?
.

beillesztett kép



beillesztett kép

#34995
Erre a nagy ijedtségre érdeklődve előbújt a trinidad scorpion laza

beillesztett kép

#34994
A henye boroszlán még csak most kezd hajtani,  soká lesz virága még.  A tulipánok viszont nekikezdtek! (T. biflora és a T. kauffmanniana Tinka)  és ibolyaszőnyeg van mindenütt! - és keltikék, és májvirág. Bimbós a tavaszi kankalin (a magas szárú, P. veris).
Bubu bá: szép a Hófény virága nálatok!
#34993
Van a kertemben , nagyon illatosak a virágai. Évente 2-3 tövet is szaporítok róla. Kertészetből vettem vagy 10-15 éve. (Védett)
#34992
Megtaláltam, farkasboroszlán a neve: Link
#34991
Tegnap Bükkszentkereszt környékén sétálgattam, és őrá akadtam (alant); felismeri valaki? Szép virágú kis cserje, de meglepő volt, hogy egy elég hűvös északi oldalban már virágzott...

beillesztett kép



beillesztett kép


beillesztett kép


#34990
Tavaszváró:

beillesztett kép




nevet
#34989
A covid19 miatt visszaesett a turisták száma, akik etették a majmokat. Nincs kaja? No problem. Megyünk és szerzünk: Link
#34988
Nálunk a feketerigók mászkáltak ma a kertben a leylandi ciprusokon valszeg fészekrakási jelleggel. Már tavaly is itt lehettek, de nem zavartam őket, így aztán csak sejtem, hogy fészket raktak.
Mandula is elkezdett virágozni (szerencsére még nem az egész fa, csak néhány virág). Krókuszok szintén. Illetve az új szerzemény (kikeleti v. tavaszi bangita) teljes pompában. Mármint az az 1 kis virág rajtanevet Az illata hihetetlenvidám Kár hogy eddig nem ismertem ezt a növényt.
Izé..., milyen vándorsáskák? Azok nem Afrikában vannak?zavarban
#34987
Láttam csuszkát, ökörszem kismadarat, és a dobozban építkeznek a cinkék! Virágzik a sáfrány, tüdőfű, ciklámen, odvas keltike, hagymás íriszek... előjött a szellőrózsa levele.nevet Éljen a Tavasz!
Más.  Ezek a vándorsáskák vajon elérhetik az Alföldet is?  Miféle hír ezzel a százezer futókacsával,  amit olvasni lehet? Hírlapi futókacsa?
#34986
Nekem nem árt, ha kipróbálják, és ha bejönne, az szenzációs lenne (vannak kétségeim...).
Ami biztos, a 100-ból 2 megölt szúnyog hatékonyságú kémiai gyérítés is egy kalap sz*r, nyilván kell valami alternatíva. Nem vagyok szakértő, nem értek hozzá, de ez azért elég világos számomra.
#34985
Nagy az Isten állatkertje és sajnálatosan alacsony a kerítés, az állatgondozó meg hiányszakma.

Egy - két évtizede, amikor legalább egy nagyságrenddel több volt a denevér (a penelhézagokban laktak, az épületek hőszigetelésével a lakóhelyük megszűnt), sem volt kevesebb szúnyog. A fecskék, verebek állománya meg a háztáji állattartással együtt csökkent töredékére.  Azt a denevér- és fecskeállományt elérni szinte reménytelen. Akkoriban is szükséges volt a kémiai szúnyogirtás.

Aki ilyen javaslatot / törvényt megszavaz akár egy helyi önkormányzat testületi ülésén, akár a magyar parlamentben, akár a zunijóban, ki kellene kötni május 1 és szeptember 30 között minden este 7 és 9 óra között egy szál f...ba öltözve a Hármas Kőrös gátjánál. Ott előfordult már velem, hogy szúnyogriasztó használata nélkül mire feltűztem egy gilisztát a horogra, fekete lett a kezem a szúnyogoktól. Gáttól gátig természetvédelmi terület, ott mindenféle kémiai szúnyoggyérítés tilos.

Az adott bizottságot ismerem, elég nagy sugarú környezetükben nem koppan semmi sem mellettük a földön. Pár milláért fognak készíteni egy tanulmányt, de attól a szúnyogokat még nem fogják önmegtartóztatásra bírni.
#34984
Szarvason fecskékkel és denevérekkel kívánnak fellépni a szúnyogok ellen: Link
Kérdés, honnan szednek fecskéket meg denevéreket. Kicsit hosszabb távú terv lesz ez...
#34983
Direkt linkek:
Link
Link
Link
#34982
Hóvirágos szép reggelt! Hoztam haza a szobába pár virágot, már a végét járja a 10 fok körüli nappalokban.
Tudom ,védett virág , de csak a hagymája, a virágszálat óvatosan lecsípve semmi baja nem lesz.
Kép1-2;
url=Link

beillesztett kép

[url]

beillesztett kép



A régebbi száradó virág a megvastagodott szirom alatti kehely ketté vágása után, gondolom a magjai fognak beérni. Amúgy másodlagos szaporítása szerintem a pici hagymájából érdemes.

beillesztett kép


nevet
#34981
Virágzik: pitypang, százszorszép, belterület kertvárosban a legkorábbi (sárga virágú) krókusz. A korábban virágzó ibolya elfagyott, leállt.

A méhek tömegesen járnak a mogyoróra. 
#34980
Én úgy vagyok vele, kisebb baj, ha felmagzik 20 - 30 szál, mint ha hiányzik egy reggeli szalonnához 3 szál.
#34979
Igen, így pontos. Én már több mint egy hete elduggattam a hagymát. Mindig ilyenkor szoktam, de ez friss tavaszi zöldhagyma lesz, nem lesz ideje felmagzani. Még egy darab fóliát is terítek rá, sokkal gyorsabban megindul.
#34978
Annyit módosítok, hogy zöldhagymának már bőven lehet dughagymát ültetni, én is fogok a hét végén. Annak mindegy, hogy megfázik és felmagzik-e, vagy sem.
A hagyma - retek - paradicsom trión kívül mást nem ültetek, azt is csak azért, hogy garantáltan frissen kerüljön az asztalra. A párom megfenyegetett, hogy aktív klímasztrájkba kezd, ha mást is merészelek ültetni: Néhány perc alatt zéróra csökkenti a CO2 kibocsátásomat. Némi zöldségért nem kockáztatok laza
#34977
Köszi!
#34976
Várj még. Dughagymát semmiképp ne ültesd, megfázik és felmagzik. Magról vetni hagymát viszont már lehet.
#34975
S vészes gyorsasággal nőnek a bimbók, de még a rügyek is a mandulákon. Sőt az egyik japánbirs már meglevelesedett.
Erősen gondolkodóba estem, hogy elültessem-e a következőket: retek, répák, hagymák, kapor, saláta, káposzták, karalábé. Ha valakinek írhatnékja van és ért hozzá, megírhatná hogy érdemes-e már őket elültetgetni (március elejére írják, de időjárásilag szerintem már tartunk ott).
#34974
Virágzik a rozmaring is  (február eleje óta), megelőzve nálam a hóvirágot és a boroszlánt is. Az "aranyeső" aranyvessző (Forsythia) bent 5 nap alatt kinyílik. Közel a tavasz! Már nem is emlékszem, hogy idén a tél melyik napra esett. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 21:18:30

Rákóczifalva

0.4 °C

na00

RH: 80 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.