2024. november 23., szombat

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1401
Jóslatom bejött, a friss GFS csak Sopron térségét nyírja ki, délnyugatra vissza rakta a kemény dolgokat. nevet Aztán lehet a végén megint Sopron kap. laza
#1400
Nem tudom, hogy csak elírás-e, de szerintem nem; Nyuli a holnapi napról beszélt, nem a csütörtökrõl. Szerintem az lehet megtévesztõ, hogy a GFS hõmérsékleti értékeit vette alapul, ami mostanában 4-5 fokkal alábecsli a maximumokat, ezért írt 30 fok alatti értékekrõl északnyugatra, de holnap ennek semmi esélye sincs.
#1399
Ha nem fog befújni, csak mondjuk Komárom-Keszthely vonalig, akkor én látok esélyt a Nyuli által felvázolt szállítószalag vagy pedig egy vonalas rendszer kialakulására, de szerintem esélyesebb jelenleg az elsõ verzió. Gáz lenne bebukni egy ekkora helyzetet, az biztos... "szép" dolgok lehetnek még ebbõl, ha csak a szélnyírásra nézek is rá, holnap este biztosan többet tudunk majd. Én sem hiszem, hogy ennyire befutna a talajfront és ogy ilyen hamar, de aztán nincs kizárva ez sem. Én bizakodok. laza
#1398
A friss Aladin észhez tért, már befúj nála is a szél csütörtökön, de lehûlést nem okoz. A GFS féle stabilizálódásra nem látok esélyt, legutóbb sem jött be neki, most sem fog. Persze Sopron lehet így is bukik.
#1397
Megpróbálok én is valami okosat mondani holnapra ÉNy-ra nyelvnyujtas
A legnagyobb kérdés az, hogy a modellek megfogják-e, ami holnap történhet (egy részét eleve nem foghatják meg...). Szóval alapvetõen két lehetõséget látok (most csak a gfs-t tanulmányoztam át, de pl. a délelõtti ALADIN-futás is ezzel sokmindenben egybevág).

1. verzió
Minden úgy lesz, ahogy a gfs szeretné. Ez azt jelentené, hogy hiába a botrányos CAPE és LI, már bõven a hf elõtt stabilizáló DK-i szél lesz, így a T 30 fok alatt marad. Ugyan a hõmérsékleti gradiens erõteljes, de az egész frontátvonulás szárazon történne (hiába a CAPE/LI...), nagy széllel. Az elsõ felvonás tehát az ilyenkor szokásos DNy-ÉK-i pályát venné fel és Szlovákia-Csehország felé menne. A második felvonás (a hullámvetés után) latolgatása most még korai, de vélhetõen ekkor a betüremkedõ hideg levegõ talán elég emelést tud majd adni a meleg-nedves légtömegnek, és Ny-DNy-on zivatarok alakulnak ki - ÉNy-ot továbbra is kissé elõnytelen helyzetben látom.

2. verzió
A gfs (es ALADIN) botrányosan melléfog. A prefrontális DNy-i meleg szállítószalag olyan erõs lesz, hogy nem engedi hatni a DK-i stabilizáló szelet, hanem berántja az afrikai meleget, azaz nem 30 fok alatti, hanem 35-36 fokos maximumok alakulnak ki. Az Alpokban és Bajorországban kialakuló cellák a nagy gradiensek miatt igen gyorsan vonulnak majd, vonalba rendezõdve (SL), és az értékek alapján komoly szélviharral és nagy jéggel az Alpokkal párhuzamosan EGYENESEN K felé törnek. Ebben a forgatókönyvben nem Csehország, hanem Ny-ÉNy-Magyarország a célpont és ugyancsak ebben a forgatókönyvben komoly romboló potenciál lehet.

Nos, meglátjuk nevet Mindkét forgatókönyvre számtalan példa volt a múltban, hasonló elõjelek mellett. Holnap este/éjjel megtudjuk nevet
#1396
Ezt az MKR-t egy-egy alkalommal berakta az ECM Ény-ra, pár napja pedig a GFS adta.
#1395
Egyébként az UKMO MKR-t vár péntek hajnalra:
Link
#1394
Meglepõdnék, ha egy sekély ciklon nem okozna komolyabb zivatar. Alapvetõ különbség a két modell között a talajfront érkezésében van. nevet

Ami érdekes, hogy az UKMO és a GFS egy hullámhosszon van, csak a csapadék mennyisége más:
Link
hideg

A korai talajfront itt is megjelenik:Link
#1393
Van egy pici különbség kedvenc globálmodelljeink nedvesség elõrejelzésében. nevet

GFS: Link Link
ECMWF: Link Link
#1392
Délen biztosan, de Ény megint pengeélen táncol.
#1391
A csütörtök szerintem a Dunántúlon kemény lehet, de majd meglátjuk. nevet
#1390
A friss futásokat elnézve viszont egy jó kis száraz HF is lehet ebbõl megint. hideg hány
#1389
Szerintem az értékekkel semmi baj nincsen.

Az SCP-nek semmi köze a nedvességhez: Link

A Thompson-indexnek már igen, de az meg nagyon "mos". A TI a KI és LI különbsége. A K-index: KI = (T850 - T500) + (Td850 - Tdd700). Amint látható, a 850-es Td-nek jelentõs szerepe van a TI végsõ értékében. Na most ha belegondolunk, akkor ezzel egy baj van. Ha nagyon magas a T850, akkor ahhoz egy közepesen száraz (~ 60 %) légkörben már elég magas Td tartozik, mint ahogy a 700-as harmatpont-depresszió sem túl nagy egy közepesen száraz légkörben. Aztán ehhez még jön a Lifted-index, aminek megint semmi köze a nedvességhez...így aztán elég könnyen kijöhet magas TI nem túl nedves légkörben is.

Tehát a nedvességviszonyok részletes tanulmányozása nélkül a többi paraméter önmagában semmit sem ér, de attól még igaz lehet.

--------------------------

Egyébként a következõ front tipikusan "naptemetõs" szituációnak tûnik. nevet Jönnek majd az "itt ebbõl sem lett semmi", "du. 4 és még nem volt zivatar, szerintem már nem is lesz" hozzászólások...aztán... zivatar zivatar zivatar zivatar zivatar zivatar zivatar zivatar
#1388
A múlt heti ámokfutása az ecmf-nek hála istennek már a múlté, és ha 42-43 fokos tmaxok nem is várhatóak a héten, azért a csütörtök sokakat próbára tehet.
Jellemzõen 33-38 fok között várom a legmagasabb nappali hõmérsékleteket, de délen, délkeleten 39 fok elõfordulhat, a kerekített 40 fokra kb.10% esélyt adnék.
A mostani futások szerint pénteken már délkeleten sem éri el a csúcs az elõzõ napit,a nyár elsõ komolyabb támadása után fellégezhetünk.
#1387
Örülj neki. Az enyémre pedig egy gyönge 2-est lehet adni. Egyrészt túlságosan bátor voltam, másrészt a talajfront keresztül húzta a számításomat. Csoda, hogy összejött az MKR... A tegnapi nap egy kicsit sok volt...

Csütörtökrõl annyit, hogy az megint a GFS egyik újabb ámokfutása lehet... Szó se róla, szép értékek (10 SPC, 48 °C-os TI)... Mézes madzag... Szerdán melegadvekció, zivatarok kialakulásának esélye nagyon pici... A front pedig megakadhat az Alpokon (szokás szerint) és a csütörtöki várt felállás már más is lesz...
#1386
Ahogy elnézem, a csütörtöki napi melegrekordtól már most nyugodt szívvel búcsút inthetünk.

37.2 fok, 1991, Örkény.

Csütörtökön délután 22 fokos T850 (estére akár 24-25 !), ismét nagyon száraz levegõ, felhõ alig. Kedden, szerdán nagy területet érintõ csapadékhullás már nem valószínû. A légmozgás ideálisnak tûnik. Nem látom akadályát egy kerekített 40 foknak.

Minimum egy OMSZ állomáson:

- legalább 38,6 fok: 99 %;
- legalább 39,6 fok: 70 %;
- 40+ fok: 50 %.

Mindez természetesen szubjektív álláspont.

A minimum hõmérséklet maximumát illetõen sajnos nem merek nyilatkozni, mert nem ismerem a rekordnak számító értéket.
#1383
Erre most adok egy négyest, fõleg hogy még tegnapi modellfutások alapján készült. nevet

Halálzóna megvót, egy-két határszéli eksönt leszámítva (pl. Sopron); DNy-ra nem tudtak életképesen beérni a zivatarok, hiba; tiszántúli fõ attrakció megvót, talán még a mérték is megfelelõ, olyan nagyon sok helyrõl nem érkezett kárbejelentés (eddig) - de azért a 126 km/h az százhuszonhat kilométer per óra, utólag már nagy narancsszínû villámokat raknék.

Ennél rosszabb elõrejelzésem ne legyen! nevet
#1382
Verifikáció most csak szóban. A konvektív eseményekre esélyes és esélytelen terület szerintem rendben volt. Ám míg a Dunántúlon csak 1-2 gyenge záporra és/vagy gyorsan bedöglõ Cb-re futotta, addig az ÉÉK-i részen igen korrekt zivatarok alakultak ki, egy-két helyen talán még heves esemény is lehetett (talán Nógrádból cseresznye nagyságú jeget is írt valaki).

Holnapi nap. Nekem nagyon nem tetszik, hogy korán beront a talajfront, bár értek már ilyen téren meglepetések. Mindenesetre én úgy látom, hogy az csúnyán betesz majd a dolgoknak egy nagy területen. Száraz levegõ így, száraz levegõ úgy, valahogy nem akarnak kialakulni azok a heves események mostanában (szerencsére). 1-1 marginális SC lehet holnap, legnagyobb eséllyel talán DNy-ra besodródva. Térkép kedd reggelig (!):

beillesztett kép

#1381
Kevermesen és Battonyán nem fognak szeretni ezért a térképért. vidám

Nagyon bizonytalanok a modellek, lehet, semmi nem lesz, lehet, hogy tarolás. Bár a mai zivatarok bizakodásra adnak okot.

Hozzáteszem, ha a GFS által mutatott verzió jönne be, akkor én is várok jó kis zivatart, már ki is néztem magamnak az áramlás irányát, amerrõl nagyon finom kis dolgok szoktak jönni. nevet
#1380
Íme a hétfõi napra vonatkozó térképem.

beillesztett kép


A szürke sávon belülre zivatarokat várok. A zöld területen belül 1-2 LP cella kialakulhat ( Link ). A kékes tartománnyal a talajfront zivatarjait, míg a piros krumplikkal a komolyabb eseményeket helyeztem kilátásba, amelyen belül nagyobb eséllyel kísérhetik a heves zivatarokat felhõszakadás 30-40mm (hegyvidéken 40-50 mm), 2-4 cm-es jégszemek és 80-100 km/h-ás széllökések (egy-egy helyen akár intenzív downburst is kialakulhat 100-110 km/h-ás lökettel). Öveket ajánlott holnapra becsatolni...
#1379
Ma (nagy bizonytalanság mellett) helyenként várható zivatar (elsõsorban multicellás), ezek közül néhányat heves jelenségek kísérhetnek (2 cm körüli jég, 90 km/h körüli széllökés). A magas delta ThetaE és DCAPE értékek miatt ma kifejezetten jó esély van lecsapó légtestekre (downburst). A nedvesség eltérõen alakul a modellekben, GFS, Aladin nulla, ECMWF, UM, NAE elegendõ, WRF-ek a globálmodellnek megfelelõen.

beillesztett kép

#1378
Holnap késõ délutánra/kora estére érik egy MKR a Nyírségbe és a Zemplén térségébe. Amúgy kiakadt a GFS Thompsonja (50 °C feletti). laza Link
Ha az orográfiát is figyelembe veszem, akkor akár egy marginális Sc is összejöhet... Link
Bár a GFS mostani formáját elnézve... "Elõbb lássam a radaron" címû játék kezdõdik...
#1377
A déli futás újra bizakodásra ad okot! Link hideg
#1376
A budapesti 1927-es, 35.2 fokos melegrekord szinte biztosan megdõl ma. Nincs magasan a léc, nem is értem hogy 84 éven keresztül hogy nem volt ennél melegebb ezen a napon, mert rekordnak ez nem sok az év legmelegebb hónapjában.
#1375
Nézzük, mi a helyzet most az ablakomban: az összes körülményt figyelembe véve most nagyjából 31 fok van. Még körülbelül 4 órát emelkedik a hõmérséklet, ennyi idõ van a maximumig. Tapasztalat szerint az emelkedés sebessége 0,5-1,0 óránként. Ha semmi sem változik kora délutánig (ma úgy néz ki, nem), bõ 3 fokkal számolhatunk - valóban eléri a 34 fokot a maxi. Érzésem szerint a forró nap -legalábbis nálam- ennek ellenére nem lesz meg (bár rezeg a léc). Hozzáteszem, speciális helyen mérek: városon kívül, dunaparton, ahol dús a vegetáció, nedves a talaj.
Gyõrben, ahol a talaj és a növényzet párolgása kisebb, ennél magasabbat fognak valószínûleg mérni. A légáramlásnak jobban kitett, száraz Sokorói-dombságon (Gyõrújbarát, Gyõrszemere) úgyszintén. A gyõri forrónap tehát felettébb valószínû.
Hogy más országrészekben mi a helyzet, azt sejtem: a Délalföldön lesznek majd durva meleg helyek. Kénytelen vagyok módosítani véleményemen: eddig kerekített 37-et tippeltem, de lehet, ma tényleg eléri ott a kerekített 38-at. Holnap valószínûleg még melegebb lesz kicsivel, azonban meglátásom szerint 40 fokig sehol sem kúszik majd fel a higany. laza laza laza
#1374
A jövõheti visszamelegedés erõssége szerintem még igen bizonytalan, én nem számítok rá, hogy a most beálló csúcsok megdõljenek. Nem tekintem ez esetben mértékadónak a fáklyaátlag viszonylagos bizonyosságát sem (GFS-t nézem, de ha jól emlékszem hasonló az ECM is). Egy sekély ciklontól függ majd minden, úgyhogy még a tagok szórásánál is bizonytalanabbnak érzem a szituációt. Ezt jól mutatják a modellek futásról-futásra való csapongásai is. Jól elkülönült pár tag a 10 fokot nyaldossa 850-en, volt már rá precedens, hogy az idõjárás végül ennek a néhány tagnak a forgatókönyvét prezentálta, én most is erre számítok. hideg
#1373
A következõ heti felmelegedés - átmeneti hét eleji "felfrissülés" után - nem mutatkozik erõsebbnek a jelenleginél, bár a szórás miatt "kifuthat"1-2 fokos differencia miatt magasabb napi maximum is, így alulról nyaldoshatjuk a 40 fokot, de jelenleg erre még csak nagyon minimális esélyt látok.
A mostani hétvégéhez hasonlóan csütörtök-pénteken 36-37 fokos csúcsok a legvalószínûbbek, de pénteken délkeleten a front elõtt van esély a 38, és ugyan kis eséllyel, de a 39 fokos maximum elérésére is, amíg a nyugati országrésznek a csütörtököt kell átvészelnie, de persze ez még tolódhat is.
#1372
Jó reggelt mindenkinek!

Következik hát a harmadik hõség-nap, ez lesz az eddigi legkeményebb, újabb szezoncsúcsokkal!

A tegnap nagyjából hozta, amit vártunk tõle 28-36 fok volt. Az ogimet alapján, Baja vitte a csúcsot 35.5-tel, de a kisállomások közül Túrkeve akár a kerekített 37 közelében is járhatott, az ény-i csücsökbe megérkezett a kis öblítés, ma azonban ilyenre nem számíthatunk ott sem. Nálam (nem sztenderd körlümények között) 34.6 volt ami szintén szezoncsúcs, Lõrinc viszont csak 33 fokig vitte(Újpest jó kérdés), majd ide is jutott egy kis felfrissülés délután. Ma úgy tippelem, h az ország 50-60%-án forró nap lesz, és az Alföld egy-két hõkatlanában meglesz a kerekített 38, kis eséllyel a 39(20-30%). Ha már tegnap bamba módon úgy kapaszkodtam fel Thermometer ablakához nevet , h elfelejtettem az öblítést(amit elõzõ nap írtam 30-36/37-re tippeletem a tegnapi országos csúcsot), hát most nem felejtem el, azt , h nem lesz és ma is megpróbálok tippelni oda egy Tmaxot(34.5 és 35.5 között). Én itt pedig talán 36-ot mérek majd, míg Lõrinc eléri a 35.0-36.0 közötti tartományt.
Ma egyébként ezekre vadászunk: 37.8 1927 Szeged belterület ill. 35.2 1927 Budapest belterület

Úgy tippelem, h az országos rekord 90-95%, h megdõl, míg a bp-i 100%. laza

A zivatar esélyek jóval gyengébbek mint tegnap, gerincesedõ, és kiszáradó mezõ miatt (a magassági szél így a nyírás is csökkent), fõként északkeleten, keleten azonban lehet egy-egy cella, amely produkálhat akár 90 km/h körüli vagy fölötti szelet és 2-3 cm körüli jeget.
#1371
Na, ha már az ablakom ilyen szállóigévé vált, megemlítem, hogy ma az itt mért legmagasabb érték 28,5 fok -ez standard körülmények között kb. 30-at jelent szerintem. Egyébként nagy élvezettel olvastam lentebb a kimerítõ elemzésedet! nevet
#1370
Így már csak a hideg sör hiányzik és verifikálhatunk délután, este. laza

Nekem viszont volt egy benézésem, elvitt a "középkori" hév vidám , mivel az ény-i kis öbíltést valahogy ma délelõtt kifelejtettem, pedig tegnap direkt szóltam róla: Link eszerint ermészetsen az ény-i részeken töb helyen nem a mai lesz a szezoncsúcs, így csak az ország 80%-án várható. Itt pl már az van. nevet
#1369
Köszönjük a részletes elemzést!

Ha már így belementünk, akkor én ezt még annyival egészíteném ki, hogy:

- a száraz és nedves terület határán a delta ThetaE elérheti a 16-18 fokot, míg a DCAPE is szép értékeket vesz fel, az említett határterületen mintegy 700 J/kg körül; ezek együtt már elégségesek lecsapó légtestek (downburst) kialakulásához;
- SzSzB megyében a tartós alacsonyszintû konvergenciához a du. közepén jelentõsebb alacsonyszintû CAPE is tartozhat (90-100 J/kg), valamint Ny felõl örvényességi mezõ érkezik a térségbe, bár ez idõben nincs fedésben a másik két dologgal a GFS szerint; utóbbi ellenére a konvergencia tartós fennállása miatt szerintem az átlagosnál nagyobb eséllyel fordulhat elõ NM tuba az említett területen; NM tornádó nem várható, mert magasan lesz a felhõalap;
- a késõ délutáni, kora esti órákra nyugaton kissé megnõ a 0-1 km-es szélnyírás is, a felhõalap alacsonyabbra száll; ehhez 0-1 és 0-3 km-en is jelentõs helikalitási értékeket számol a GFS, a labilitással sem lesz gond a modell szerint, még este 8-kor is nagy területen 1000 J/kg fölötti MLCAPE-vel; a pozitív örvényességi szalag ugyan északabbra húzódik a felsorolt paraméterekhez képest, de egy szûk területen metszésbe kerülnek; így aztán mezociklonális tornádó sem zárható ki nyugaton az izolált szupercellákból (már amennyiben lesznek);
- a 34-38 mm közötti kihullható víz jó táptalajt képezhet a felhõszakadásoknak, a cellaáthelyezõdés viszont gyorsnak ígérkezik, de lokálisan 30-35 mm szerintem így is benne van a pakliban. Fõleg, ha 3-4 cm-es jegek esnek a Hellmannba. hideg
#1368
Kemény hõség helyenként heves zivatarral, netán érintõ instabbal

Jó reggelt minden kedves és idõnként kedvtelen fórumozó társamnak! kacsint

A mai a szezon eddigi legerõsebb hõhullámának második napja. A várakozásaim szerint az ország minden pontján eddigi szezoncsúcsot mérünk majd , több helyen forró nappal (Thermometer ablakában 33-34, nálam ~35) nevet . A hivatalos állomáson mért absz csúcsot 36.2 és 37.4 közé tippelem vhol az Alföldön. Bp-en jó esély van a 35, kerekített 36 fokra.

Ha valaki nem elégszik meg a keményvonalas hõséggel, mint idõjárási szenzációval, annak sem kell hanyat-homlok strandra rohannia, hisz a mai repertoárban benne van még egy csipetnyi, de annál csípõsebb zivatar.
A 850-es melegnyelv hátoldalát már a régi nagy öregek is a kiemelten veszélyes helyzetek közé sorolták. A ny-eu-i (több középpontú) teknõ elõoldala szolgáltatja az igen erõs melegadvekciót, miközben a magasban már erõsödik az áramlás és ez eléri a nyugati területeinket. A teknõ elõoldalán kifeszített magassági áramlási szalagon több kisebb-nagyobb háborgás fut végig dny-rõl ék-felé, amely megfelelõ labilitási és nedvességi területen kedvez a zivatarok kialakulásnak. Hazánkat is elérheti ny, ény felõl egy egy ilyen kényszerhatás. A zivatarok kialakulásának gátja lehet az ország nagy részén(dk-i felén kétharmadán) az elégtelen nedvesség ill. a beáramló meleggel járó inverzió. A nedvességi viszonyokat megvizsgálva fõként északon és nyugaton, északnyugaton lehetnek kedvezõek a feltételek, dny-on viszont már inverziósodik a profil fõként 750 hpa alatt, ez megfelelõ nedvesség és emelés esetén még nem feltétlenül gond. A labilitás szinte mindenütt kedvezõ, a gfs-ben a legjobb dny-on és ék-en. A jégnövekedési zónában is jelentõs CAPE halmozódik föl, amely a középszintû erõs széllel(középtroposzférikus jet) és fõként nyugaton az SC-kel akár 3-4 cm-t elérõ vagy meghaladó jeget is szolgáltathat(5 cmt maghaldó jeget sem lehet kizárni sztem). A szélnyírás ny-on, dny-on egyenesen kiváló SC-khez (15-18 m/s is elõfordul 0-6 km-en) az elõrejelzett hodográf közel egyenes.

Az erõs 700 hpa körüli ill. a fölötti szél gyorsan vonalba rendezheti a kialakuló cellákat így akár vmkr is létrjöhet amely Ausztria felõl érintheti az országot akár 90-100 km/h feletti széllökést okozva, hisz a rendszer egy szárazabb környeztebe vágódna be. A legjobb területek ny, (dny?) ény, é, ék.

Lesz mit nézni, elemezni ma is, ráadásul ez a helyzet tartósnak bizonyul majd a következõ napokban, mint hõség, mind zivatarok szempontjából.
#1367
Szerintem meg Gyõr a legesélyesebbek között van.
Lehet, hogy végül ék lesz a befutó, ott lesz nedvesség és komoly összeáramlás alacsony szinten. Sõt, így hogy átnéztem mégegyszer, egyértelmûen az Alpokalja, Balaton környéke, ény és ék néz ki legjobban.
#1366
A mai modellfutások alapján egy ilyet mertem rajzolni. Kevés zivatarra számítok (országosan 10 alatt), de bármelyik járhat heves eseménnyel, a szélnyírástól függetlenül. Szupercellára a Rohonc-Pápa-(Mór) vonal mentén látom a legnagyobb esélyt, érdemes lesz nézelõdni, mivel minden bizonnyal izolált cellákról lehet szó, ráadásul LP jelleggel, ami szélesebb körû megfigyelési lehetõséget biztosít.

beillesztett kép

#1365
Hát majd meglátjuk.
Siófok: Link
Talán közepes zivatar kialakulhat, mondjuk nincs meg a teljes feltétel, de egy-két érték elég komoly dolgot mutat délutánra.
Gyõr azért nem tûnik annyira esélyesnek, ha zivatar szempontjából vizsgáljuk.
De Siófok, Keszthely annál inkább.
Ha a riasztási térképet nézzünk akkor a C régió, B régió déli rész és a D régió nyugati fele lehet esélyes zivatarok kialakulására. nevet
#1364
Érdekes, hogy az UM vár akciót, és az estofex is pont addig húzta:
Link
Hát 10% nagyobb esélyt nem adnék rá. nevet
#1363
Még dny-ra sem lehet kizárni.. Link
Igazából úgy gondolom, ha Szlovéniában kialakul valami, akkor Vas, Zala és a Balaton komoly viharokat fog kapni, ha nem, akkor csak ény..
Baranya, Tolna kivételével a Dunántúlon szinte bárhol el tudok képzelni holnap zivatart, legesélyesebb persze a Gyõr-Siófok-Zalaegerszeg közötti terület. nevet
#1362
ÉK felé fognak nyíródni az üllõk, nem kelet felé. Link Legalábbis elvileg. nevet
#1361
Valóban, letisztulni látszik most már a helyzet. Az ECM és a GFS alapján (elõbbi már jó pár nap óta adja, utóbbi úgy tûnik, szépen lassan beállt mögé) szombat-vasárnap-hétfõn (legalább) az országnak mintegy a déli felén 20-22 fok közötti 850 lesz felettünk, 1540-1580 gpm magasságban. Ehhez az említett napokban gyakorlatilag zavartalan besugárzás és az alsó 1500 méteren egészen gyenge légmozgás társul majd. Vagyis igen kedvezõ lesz a helyzet a felszín közeli pár száz m-es légrétegben az überadiabatikus rétegzõdés kialakulásához.

Szerintem is valahol kerekített 38 fok közelében (azaz 37,5 és 38,5 között) lesz az abszolút max., de a körülmények kedvezõ együttállása esetén akár ennél pár tizeddel magasabb értékek is kifuthatnak.

Még egyszer felidézve: utoljára 2008-ban jártunk ilyen, 38-39 fokos magasságokban!

Szóval izgalmas napoknak nézünk elébe! nevet
#1360
Pedig tartom, ha lesz SC akkor feléd kanyarodhat. nevet
#1359
Hát Dabrony vonalán legfeljebb dögüllõ húzódhat végig, SC nem nagyon...
#1358
Hõségre hangolva...a rekordok útján

Úgy tûnik, h 9-11 között esélyes lehet egy-egy országos napi rekord, mert ezeken a napokon viszonylag alacsonyak a csúcsok. Az elsõ két rekordot több mint 80 éve Szeged tartja, míg a hétfõi jó középkorú Iregszemcse büszkesége:
9-e: 37.8 1927 Szeged belterület
10-e: 37.5 1927 Szeged belterület
11-e: 38.0 1968 Iregszemcse

emellett székes fõvárosunk rekordjai is zavarbaejtõen alacsonyak vasárnapig, a hétfõ már felejtõs:
35.2 1927 Budapest belterület
36.2 2002 Budapest Újpest
37.4 1968 Budapest belterület

Ezeket figyelembe véve, szombaton és vasárnap számítok 1-2 országos rekordra(80-90%), ill. 1-2 bp-ire, hétfõn az országosnak szintén jó esélye van(80-90%).

A legmagasabb minimumok nem tudom, h állhatnak, de elképzelhetõ, h azokból is kifut majd néhány...
#1357
A Balaton egyelõre délutáni szunyókálást óhajt tartani a 850-es divergencia alatt. Egy besodródó cellát azonban nem lehet kizárni. kacsint Link Link
Az Alpokalja és a Kisalföld lehet a holnapi befutó. zivatar
#1356
Látom itt már téma a holnapi helyzet.. szerintem túl száraz lesz a légkör, hogy bármi is kialakuljon, de ha mégis összejön valami az be fog forogni, akkortól pedig ny-k irányú mozgást vesz fel és bedarálja a Balatont. nevet

UI: Lehet, hogy észak lesz a befutó. kacsint
#1355
Milyen mértékû melegadvekciót vár a Szentgotthárd-Tapolca vonalon?
#1354
Az ECMWF a GFS-nél nagyobb szélnyírást vár: 20 m/s körülit. 7-es kompozittal. nevet
#1353
Estig nem alkotnék véleményt, egyelõre még csak pillantás szintjén néztem rá a dologra.
#1352
És neked mi a véleményed?! nevet
Az a tippem, hogy valahol a Kõszeg-Dabrony-Veszprém vonalon haladhat végig valami komolyabb, bár Veszprémet könnyen lehet, hogy nem éri el. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 21:55:57

Szentmártonkáta

-2.2 °C

na00

RH: 80 | P: 1029.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.