2025. április 17., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#366
Floo, a termõtájakról valóban ezt is tanítják (hiszen ez van a könyvekben), de szerintem aki kicsit komolyabban is foglalkozik a témával az láthatja, hogy minden termõtáj dombos-lankás vidéken van, így szerintem tudhatja, hogy máshol is nagy sikerrel termeszthetõ, ahol hasonló domborzati viszonyok vannak. De ott is van a szövegben amit belinkeltél, hogy figyelembe kell venni "a talajadottságok mellett elsõsorban a mezo- és mikroklimatikus viszonyokat", szerintem ha azok alkalmasak bárhol máshol a meghatározott termõtájon kívül, akkor nincs akadálya a sikeres termesztésnek. Legalábbis én így gondolom.
Egyébként szerintem nagyszerû adottságokkal rendelkezik az a vidék gyümölcstermesztés szempontjából, és az egész ország a mezõgazdaság szempontjából hihetetlen adottságú, csak tudni kellene kihasználni.
#364
Szép estét!
A kajszifád valószínûleg a gutaütés áldozata. Ezt a betegséget egy gomba(Cytospora cincta) és egy baktérium(Pseudomonas syringae) okozza. Elsõsorban sebfelületeken keresztül fertõz a õsztõl kora tavaszig. A kajszi mellett az õszibarackra is veszélyes. Védekezni ellene ha megjelent a fán, már nem igazán lehet. Megelõzhetõ, ha késõn metszünk, pirosbimbós állapottól virágzásig, és gondosan kezeljük a sebfelületeket.
Monília is okozhat hasonló tüneteket, de az inkább csak kisebb, fiatal vesszõkön okoz elhalást.
#363
Köszönöm a dícséretet, átadtam a vidéknek laza
1992-es kiadása a könyvnek, annyira azért nem régi, az újabbakban is ezt olvasom!
#359
Fantasztikus szép vidéken barangoltatok! Kössz a fotókat, akár ott is voltam én is.
Érintetlen fauna, csak óvatosan a beözönlõ telepesekkel.A Megavasodott szakleírás meg egy kövület sz.r.
laza
#358
A csörnyeföldi hegyen dolgozgattunk ma, a fügéket szabadítottuk meg néhány felesleges sarjtól, és az aljukat pucoltuk ki!
Így állnak a fügék Link Link Link
Elképesztõ mennyiségû termés néz ki!
A Kerka-parton találtunk egy vadon tenyészõ õszibarackot, ami úgy néz ki, a tafrinát nem ismeri és nagyon késõi virágzású Link Link , olyannyira, hogy mellette a cseresznye már ilyen Link
Egyébként az ártér teljesen mûveletlen terület, de egyben egy "vad gyümölcsös", tele magról kelt legkülönbözõbb fajú gyümölcsfákkal, szerintem komoly szelekciót lehetne végezni!
Jártam ott õsszel, elképesztõen finom körték és almák vannak, természetesen minden emberi beavatkozás nélkül, és tökéletesen egészségesek, akárcsak ez az õszibarack!

Átruccantunk a szomszédos dombhátra, ami a 150 méteres sík felett 60 méteres fagylefolyással, 210 méteres tszf. magasságban van, déli tájolással Link Link Link , ezen körülmények okán fantasztikus klímájú hely lehet, ennek ellenére szomorú látvány tárult a szemünk elé Link Link Link Link Link
Elhagyatott, összeborulófélben lévõ pincék, elvadult szõlõk, dzsungel, kihasználatlan területek, és a rengeteg vadon tenyészõ akác mellett akácültetvényre pazarolt terület Link ! !
A szomszédos területen, ahol még van élet, 7 méter magas fügefák vannak teljesen szabadon, amik tökéletesen bizonyítják az itteni klíma kivételességét, és hogy a legmagasabb klímaigényû növényfajok lennének itt is termeszthetõk!
Az elmúlt idõszakban a helyi lakosok által mûvelt szõlõbirtokok a gazdák kiöregedése és kihalása után árván maradtak, mivel nem gazdasági termelés folyt itt, hanem saját célra hasznosították a termelt szõlõt és gyümölcsöt! Ebbõl következõlen egy-két nagyon jó érzékû gazdától eltekintve nem is nagyon értettek hozzá!
Pedig ezeken a területeken fantasztikus minõségû és mennyiségû gyümölcsöt lehetett volna, lehetne termeszteni!

De a szakmák sem orientáltak soha olyan irányba, hogy itt kialakulhasson olyan mûvelés, ami kiaknázza ezeket a lehetõségeket!
Az õszibaracktermesztéstõl nyíltan vagy burkoltan eltanácsoltak itt mindenkit a fagyzugállomások klímaadataira támaszkodó szûklátókörûségük miatt Link
#357
Az idõs kajszid elszáradt fele bizonyítja, hogy a múlt évi "lefagyást" a monília okozta, az vitte el az ágakat is, ugyanúgy, mint nálam is!
Amennyiben erõs a fertõzés, illetve több éven át ismétlõdik, a fa is elpusztulhat!
Ez fajta, kor és egyéb dolog függvényében nyilván módosulhat, de a sok száraz ág egyértelmûen moníliafertõzésre utal!
#356
Szép napos,tágas a kertetek. nevet
A kajszit(1kép) sajnos elérte a monília, a háncsszövetekben halad a törzs,fõgyökér felé, menthetetlen.Levágva a törzsnél,és lezárva a fûrészes sebet vmi.festékkel esetleg megmarad a másik fele.

Nekem csak elõudvarban van egy öreg cseresznye, meg átszemzett õszibarack(szõrös vadbarack volt, most a Redhaven amerikai nagyszemû,sárgahúsu eltevõs fajta), dió,és kis sziva csemetém van.
A cseresznyét nézve, úgy látszik nem lesz sok rajta, a méhek valahogy ritkán járták.Pedig jó idõ volt, monília sem bántotta.
szomoru


#355
2004-ben vettük a családi házunkat Szentmártonkátán, elõtte Budapesten laktunk. A hozzá tartzozó telek 1000 nöl, rajta kb. 100 db gyümölcsfa, fõként körtefajták, illetve ringló szilva. A fák zöme el volt hanyagolva, beteg ágak, erõs gombafertõzés. Talán az idei évben már sikerül helyrehozni a fákat. A régiek mellett telepítettem már újakat is. Így most már nagyon sok fajta gyümölcsfa van. A teljesség igénye nélkül: diók, õszibarackok, kajszibarackok, cseresznyék, meggyek, almák, birsalma, naspolya, mogyoró bokrok. Link
Link

#354
Sziasztok!
Végre én is hoztam egy pár képet a kertbõl. Sajnos van 1-2 siralmas helyzet is, amit most vettem észre az idõs kajszin.

15-20 éves fa lehet. Tavalyelõtt roskadozott, tavaly lefagytak a termések, idén meg hozott terméseket, de a fa fele kiszáradt:
Link

A többi kb. 6-10 éves kajszikon nem látni olyan sok száraz ágat. Akadnak rajta szép számmal termések is:
Link
Link
Link
Termések:Link
Az almafák most virágoznak. Az az igazság én nem annyira szeretem ezt a fajtát:
Link
Link
Cseresznyefa. 4-5 éves lehet. Évrõl, évre egyre több, elég sok cseresznye terem rajtanevet
Link
Idén õsszel vásároltam 2 szelidgesztenye csemetét. Kísérletezõ jellegel ültettem õket, hogy bírják-e ezt a talajt. Most hajtanak:
Link
Link
Link
Végül egy fenyõfa. Kárcsonyfaként vettünk még 10 éve földlabdában. Sikeresen megmaradt:
Link
Ez volt a rövidke kis helyzet jelentésnevet
#353
A permetezésrõl; "hogy ne ennénk annyi mérget" -re :nem is mérgezõk ezek a vegyszerek, ha pont idõben lennének kijuttatva.A pont idõt úgy értelmezem, hogy a rovarkártevõk megjelenéséhez kell igazítani.Azt meg úgy tudnánk meg, ha volna sex-feromon csapdánk,ami nem kerülne többe mint csak egy skatulya gyufa ára.
A mai szabad forgalmazású,mérgecskék is hatásosak, ha jó idõpontban vannak ki juttatva.Csináltam sok éven át, légporlasztásos géppel, csak szemüveg volt rajtam, kicsit kesergõs volt a nyálam,de semmi mellékhatás.
Ezek meg 1-3 nap alatt szétbomlanak, napsugárzás,oxigén,víz hatására,és a maradványok pedig labor-jelentések szerint 6-14 nap múlva nem kimutathatók.A gombaölõ szerek már 14-30 naposak,azokra kell jobban vigyázni.Összegzés képpen; aki most permetez,az védi a növényt. vidám
#352
A mai napra végül;Redhaven õszibarackom az udvarban.
1.kép: tavalyi erõs levélfodrosodás miatt beteg ág,lemetszve: még mindig látszik a betegség,mert csak Score felszívódó g.ölõvel permeteztem kétszer.a levélkék görbülnek,haloványzöldek.Virágon még nem látszik,de el fogja rúgni a termést.
Link
2.kép: uaz. a fa, csak egészséges részen.A levelek üde zöldek, és felfelé törõk.
Link
nevet laza
#351
Jaj,Bandero! Tán nem fiatalkori csontritkulás kapott el, törés,zúzódás? Jobbulást!

Más: az ugyn.rezistens fajták kutatása jó irányba halad,sztem.

Visszanyúlnak a jó öreg fajtákhoz,+hozzáadnak egy bõtermõ képességet.Ezt még nehéz eltalálni,mert vagy az ellenálló képesség, vagy a termõképesség közt mozog a mérleg nyelve.Azért van-volt olyan sok új fajta-klón léterhozva,amik 2-3 év alatt termõre fordulnak, de életük ezután csak 2-5 év, össz: 5-8 év múlva elpusztulnak.
nevet
#350
Tavaly õszi ültetésû az összes fám. 2 alma, 1 körte, 3 õszi, 2 cseresznye + 1 ribizli-bokor. Õsszel megy még két kajszi.

Szõlõtelepítés elõtt állok (kis mennyiség, csak csemege). Van javaslatotok? Több fajta kéne, hogy szakaszosan érjen.

6-7m-es sorban 1 sor málna, 1 sor szeder - ez kora tavaszi telepítés.

Ám most eü okok miatt még kb 2 hétig szinte semmit nem tudok csinálni a kertben... szomoru
#349
Fügébõl itt nálunk a lakótelepen sokat látni.
Kivit meg akarok egyszer ültetni. Sokat olvastam már róla. Ahol megterem a szõlõ ottan a kivi is. És ezt sokan nem is tudják. Azt hiszik teljes mértékben csak mediterrán területeken marad meg illetve nõ.
#348
És a legszörnyebb, hogy a szakkönyvek úgy határozzák meg, hogy bizonyos területen nagyobb, máshol meg kisebb az esélye a gombabetegségeknek, igy határozzák meg az adott területekre legelõnyösebb szõlõ, vagy akármilyen gyümölcsfajtát!
Ehhez pedig a páratartalom és a csapadékmennyiség adatokat használják fel!
Viszont hiába esik több csapadék pl. felénk éves átlagban, hogy pont a virágzás 1-2 hetében esik-e pont itt vagy pont máshol, az teljesen véletlen kérdése, csekély különbség van az esélyeket tekintve!
#347
23 db káki, 8 db füge, 2 db kivi, 4 db kajszi, 2 db õszi, 5 db körte, 3 db alma, 4 db cseresznye, 3 db dió, 4 db szilva, 3 meggy!
#346
Nekem is a kedvenc témám; agrometerológia+növényvédelem.

Na most a jelenidõ; nem tom.volt-e erõs párásság reggel az országban, de erre hála nem volt köd,Rh:92%, T.min: 5,1 fok.Tegnap csak csepergés volt,az a 1,2 mm.arra volt jó, hogy fel éllessze a gombaképleteket.Még rosszabb lenne a helyzet, ha 20-30 mm.is leesett volna.
Hasonló ez ,mikor a szõlõt kell védeni a perenoszpórától.És hasonló ez mint az embereknél a téli-kora tavaszi influenza fertõ.
Ha õsszel, lombhullatás után nem volt rézgálicos,vagy nevikénes lemosópermet,akkor tavaszelõ-kor kellett volna megcsinálni.Ha ez is elmaradt,akkor nincs hátra más, mint csõszködni,mint most is, ha esik vmi. azonnal permetezni.Meg általában virágzáskor monília ellen.
Vannak szerek, amik még a méheket se zavarják, de jobb estefelé, derültes idõben,szél-csenben permetezni.Jaj a szélcsend! de sokat kívántam...
Másik dolog, a zsendülés elõtt, zöld bogyó állapotban; megéri egy rövid idõtartamú rovarölõ szerrel is lefújni a gyümölcsbogokat,csoportosulásokat fõként, mert a molyok ott szeretnek elbújni, ahol van a terülj asztalka.
Ezzel egy idõben meg nem ártalmas egyáttalán a mikroelemes levéltrágya, szinte csodát mûvel egyes öreg fákkal.
nevet laza
#345
Idén õsszel innen egy elhagyatott telekrõl fogunk kicsi meggyfa csemetéket hozni. A kertünktõl egy 50 m-re vannak. A nagy meggyfák tövében rengeteg, vagy 100 kicsi csemeték nõnek. Legalább ingyen lesz. Figyelgettem szépen bõven teremnek azért nevet
Sajnos csak ez a téli zúzmarás kép van róluk:
Link
#344
A mi fáink is ilyenek, tavaly az egyiknek kb. a felét "megette", lehet, hogy idén kipusztul a fa, nagyon úgy néz ki.
#343
Nekünk is vannak ilyen elszáradt virágok rajta, de nem olyan sok. Nálunk szerencsére száraz, napos, enyhe idõ volt végig a virágzások alatt, és így a méhek is tudtak dolgozni szép számmal mindennap. Sok kicsi apró barackunk van rajta.

Régen sok meggyfánk volt. Akkor belegondolva azokat is a monília vihette el, mert nagyon lassan szépen lepusztult az összes talán 2002-ban vagy 2003-ban. 20 éves fák lehettek.

Amúgy most nekünk ezek vannak:

2 cseresznye(3-4 évesek)Azért már szépen teremnek.
3 szilvafa(nagyon betegesek nem hoznak nagyon termést, idén õsszel ki lesznek vágva)
5 kajszibarackfa(rengeteg kis apró barack van rajtuk, jó termés is lehet)
1 db meggyfa
1 db mogyoró bokor
1 nagy diófa. Nagyon sok szokott rajta lenni.
3 almafa
ennyinevet Kinek milye van? Szívesen olvasnám.
#342
Ez a kedvenc témám!
Permetezés nélkül, amennyiben 3 csepp esõ van a virágzás idõtartama alatt, akkor elviszi a termést a monilia, rosszabb esetben a fát is!
A végeredmény így fog kinézni Link Link Link Link
A hozzá nem értõ ráfogja, hogy elfagyott, pedig csak a monilia zabálta meg!
Múlt éven pl. ha csak a fagy lett volna, akkor lett volna termés, de a monilia és a fagy együtt végzetes, ezért van, hogy két, egymás mellett lévõ udvarban láthattam roskadásig tele lévõ fát, a másikban pedig üreset, mert a fagy nem okozott akkora kárt, mint a monilia, csak az egyik fát megpermetezték, a másikat meg nem!
Szerintem olyan szintû a monilia fertõzés már, hogy virágzás közben amennyiben van akár minimális csapadék, akkor permetezés nélkül nem lehet kajszit termeszteni!
#341
A baracknál még sosem használtunk permetet. Eddig csak a fagy vitte el. Nem látom értelmét, hogy permetezzük. Meglátásom szerint így is ugyanolyanok teremnek, mint a piacon.
Persze vannak jó hatásai is a permetezésnek, de azokat a méreg anyagokat nem látjuk, amiket a növény magába a gyümölcshúsba szív bele. Ha egy ilyen gyümölcsöt eszünk inkább csak több káros anyagokat viszünk be szervezetünket, mint jókat...
#340
Beszerzésük nagyon nehéz a régi fajtáknak, ezért a házikertekben eltelepítésre kerülõ fajták növényvédelme szinte elkerülhetetlen. Ebbõl kifolyólag a gazdaságosság és az egészséges gyümölcs elõállítása ezen szinten igencsak emberpróbáló feladat.
#339
Most is itt vannak, csak háttérbe szorítva.
#338
Hát igen hová is tûntek a régi rezisztens fajták amiket nem kellen agyonpermetezni, hogy legyen rajtuk termés. És persze nem ennénk meg annyi mérget! szomoru
#337
Ahogy lesem a mostani légkör-helyzetet, gyanúm van arra, hogy a moníllia fertõzés esélye megemelkedett. Rh: 75%,T: 10, vagy hajnalban 5 fok alá is eshet.Vigyorog a gomba ilyen helyzetben.Aki teheti,a hét végén permetezzen egy lezáró kenetet ez ellen, mert a csonthéjasok (meggy,cseresznye,barack,birsalma is)most van veszélyben.Ha reggel köd is lenne, akkor biztos a fertõzés veszélye. kacsint
#336
Még hátra van a természetes ritkulás.Ha azután is szorosan egymás mellett lennének,(mogyoró-kisdió)a 3-4 es kötésbõl a kissebbet ki kell ritkítani,lehetõleg finom ollóval kivágni.Lehet hogy pepecs munka, de megéri.Utána meg permet (gombaölõ Dithane+levéltrágya esetleg)hogy el ne kapjon vmi fertõt. nevet
Érés elõtt kb 2-1 héttel, amikor még zöld de diónagyságúak, a rovarölõ szerrel+ levélrtágya érdemes még egy utolsó kenetet megadni, hogy fantasztikus ízû és szép barackok legyenek.(várakozási idõt nézni, kb.14 nap a rovarölõ szereknél) laza
#335
A tegnapi 5-7 mm-es öntözésemre ma a természet 3,6 mm-rel felelt, egy-két napig most nem kell öntözninevet
#334
Sajnos nem alkotott nagyot a várva várt esõ,lehet készülõdni az öntözésre. beteg
#333
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16345 - 2009-04-17 11:57:29)

Nagyon korán virágzott a kajszi az volt a baj. Akkor látszódott a modelleken emlékszem, hogy egy mínusz 3 fokos hajnali minimum is benne volt a pakliban, ami be is következz. A szomszédnak mondtam is lehet lefognak fagyni a barackok, de alig foglalkozott vele. Utána õ is keserget, hogy 1 db-nyi sem termett neki.
#332
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16344 - 2009-04-17 11:12:03)

Majd a természet megoldja, amik gyorsabban elérik a nagyobb méretet, lehet, hogy elynomják a kisebbeket, ha pedig nem, akkor ritkítunk majd!

Múlt éven a fagy vagy a monilia vitte el a termést?
#331
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16343 - 2009-04-17 10:16:55)

De ha ezek a kis barackkezdemények mind megmaradnának, akkor eléggé lehúznák majd egy idõvel ezeket a vékony ágakat, nem?
#330
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16342 - 2009-04-17 10:14:3laza

Engem az idei kajszibarack termés foglalkoztat leginkább, ugyanis tavaly nem volt rajtuk semmisem. Elvitte a fagy. Lehet idén eszek barackot?nevet
#329
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16339 - 2009-04-16 23:11:29)

Mai képek!

Az egymás melletti két fa, a fehér is és a zöld is cseresznyefa!
Egyik elvirágozva, másik teljes virágzásban Link
Egy cseresznyefaóriás, a fa tövében egy felnõtt ember áll Link
Baracktermés Link Link
Repcetábla, a kedvencem Link

Jelen pillanatban így áll az én kákim az udvarban Link , és így állnak az olaszországi emilia-romagnai Faenza térségében Link Link Link
A különbség leginkább semmi!
Köszönhetõen az utóbbi hetek olaszországi rossz idõjárásának, pedig gyanítom, egyes szakemberek Becsehely és Faenza elmúlt 2 havi klímája között ég és földnyi különbséget feltételeznének!
Ugyanez a kiwinél is érzékelthetõ, ez egy zalai kiwi Link , ez meg egy faenzai Link
#328
Bármely õszibaracktermesztésrõl szóló szakkönyvbe belelapozunk, azt találjuk, hogy Zala megye térsége az alacsony hõösszeg, a kevés napfény és egyéb tényezõk miatt nem alkalmas õszibaracktermelésre!
Nos, amióta kijött a jóidõ, és figyelem a környék barackfáit, kegyetlen méretü õszibarackfákra bukkanok!
Ez egy Nagykanizsa melletti település, Homokkomárom szõlõhegyén Link
Ez Zala megye közepén található faluban van, szép derék példány Link Link
Ez letenyei barack Link , mindhárom példány többtíz, 30-40 éves!

Ez meg a legaranyosabb mindközül, mert ehhez történet is fûzõdik: ez dombi õszibarack, amint a képbõl is kiderül Link ez is kegyetlen méretû!
A levelei épek, tafrinának nyoma sincs rajta, pedig permetezve hol van hol nincs, leginkább nincs Link
A történet annyi, hogy a gazda rokonai Pécsen, a Mecsekoldalban laknak, az õ fiatal fájukról oltották ezt a zalai példányt!
Fantasztikus méretû, mennyiségû és finom gyömölcsöt terem minden évben! Több éve már, hogy hosszabb szünet után itt jártak a mecseki rokonok, és a fa láttán majdnem elájultak, a gyümölcsbõl kóstolván pedig megállapították, hogy az sokkal szebb és finomabb, mint a sajátjuk odahaza! Aztán utána a rokonlátogatás idõpontját úgy egyeztették, hogy mindig beleférjen egy kis zalai barackóstolás is!
Ez már több éve volt, azóta, ott már az a fa nem él, kipusztult!
Itt meg amint látható, kutyabaja...
#327
Egy buta kérdésem lenne. A "kertemben" (panel-erkély) a snidlinghagymáim, akik gyönyörûen nõnek (már bimbót is hoz némelyik) , pár szálacskája végén visszakunkorodik, mint a kaméleon farka, úgy 1-1,5 cm. Ezt valami szívogató rovar csinálja, vagy mi? Nem szokott ilyen lenni, kb 10 éves állományról van szó. Ahol ilyen volt, lecsíptem a végeit, lejjebb nem kunkorodott már. Ha van tippetek, hogy mi lehet, örömmel venném. Sajnos képem nincs róla, mert késõn jutott eszembe...
#326
Mi is elültettük már egy hete a száraz földbe. Eddig még nem locsoltunk. Bízunk az égi áldásban. Ha az nem jön meg, jön az öntözésnevetnincs mese
#325
Olyan nagy bakhát szórófejes öntözéssel 8óra alatt se ázna be rendesen. kacsint laza
Persze kis kertekben így szokták. kacsint
#324
Sokat segít, he-he!
#323
Kis mennyiség, így volt erõ a szép nagy bakhátakra.
Egyébként nekünk mindig ilyen magas.
#322
Jó nagy hegyet raktál rá. kacsint vidám

Utolsó észlelés

2025-04-17 23:24:12

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

16.5 °C

RH: 95 | P: 1011.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138514

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.