Globális jelenségek
Megfigyeltem,hogy mennyi zivatar van É-Skandináviában az utóbbi idõben.Ez nem jellemzõje a Sarkkörön túli területeknek.Ez is sejtet számomra valami változást.Nagyon sokszor vannak a délutáni hõmérsékletekben az egyes napok közt nálunk 10 fokos eltérések.Tehát nincs tartós meleg v. hideg és hirtelen történik változás.Persze a gyakoriság a lényeg és ilyen statisztikák az égh. atlaszokban nincsenek.Így cáfolni és bizonyítani is csak hosszas elemzések után lehet.
Link Érdekes hogy az északi sarkon mennyivel magasabb T várható mint az átlag megfigyeltem már szinte mindig melegebb van mint az átlagérték, elég jól olvadhat most ott a jég, az óceán vize pedig egyre hígul. Ennek a hatása a Golf áramlatra ismert.
komolyfelhõ: na akkor a 3ból 3 nem jött be a mediterránhoz , mert idén igenis átlagos tél volt, sõt., kérdezd emg mondjuk Balit a hóhelyzetrõl... a tavasz is átlagos kontinentális volt, a nyárnak meg köze nincs a mediterrán nyárhoz, most spanyolországban van meleg, és ez igy jo, egyik évben ilyen, másik évben olyan, semmi változást nem látok
Szibéria;én szerintem is mediterránizálodik itt az éghajlat Közép-kelet Europában.Jelei:enyhébb és csapadékosabb tél /föleg esö, vagy havas esövel/, és forrób,szárazabb nyarak.Az idei tél enyébb volt, a tavasz nagyon csapadékos és hüvös volt. És a nyár?......
Én inkább a hivatalos modelleknek hiszek, radikális változásokra nem számítok, diplomamunkámban számos város idõsorit vizsgálhattam, és ugyanaz az eredmény 82-tõl gõzerõre kapcsolt a melegedõ tendencia - Domonkos Péter is más városokat vizsgált és ugyanaz az érdekes dolgot tapasztaltam, hogy egyetlen hónapban novemberben történt a hosszú távú statisztikák szerint is kismértékû, de nem szignifikáns hûcsökkenés - Vajon mitõl lehetett ez ???? Remélem még kiderül. A legnagyobb baj az, hogy légtömeghatárokon vagyunk és így a modellezés jóval nehezebb, mint pl szibéria kellõs közepére. Én a mediterranizálódásra teszem le a voksom a jövõre.
Fûû,ez nagyon jó ZöldVillám! Belegondoltam,mi lenne,ha igazából megtörténne.. Borzalmas.. A film ahogy hallom nem nagyon jól sikerült,de azért majd megnézem.
A félreértések elkerülése végett, nem én akarom learatni vele a babérokat, ezt a powerpointot levélben küldték el nekem, csak így tudtam megmutatni mindenkinek!
a film egyszerûen sz@r, egyetlen jó benne a hajléktalan a kutyával, egy két jó beszólás, ennyi.
Eljutottam odáig, hogy megnéztem a Holnapután-t. S mivel többen véleményezték a filmet, így én is ezt teszem. Elég "merész" húzás volt úgy ábrázolni egy ilyen méretû éghajlati változást, ahogy a filmben tették. (De ha mindezt egy "Háború és béke" hosszúságban tették volna, senki sem nézte volna meg.) Szóval, úgy látom, hogy eléggé összecsapták, s emiatt (is) lett számunkra olyan komikus. Pedig az alapötlet (kondítsuk meg a vészharangot) jó, csak egy húzósabb történet kellett volna hozzá. Ami azt illeti, évek óta nem tudok "hanyatt esni" egyetlen filmes trükkön sem, mert ma már az a természetes, hogy "mindent" meg lehet csinálni számítógéppel, úgyhogy ilyen oldalról már nem értékelek egyetlen filmet sem. Dramaturgiailag nem voltak mély érzelmeket kiváltó jelenetek, monológok, párbeszédek. Nem voltak erõs karakterek a filmben, még a fõbb szerepekben sem. Valahogy az volt az érzésem, mintha az egész globális klímaváltozást csak úgy odacsapták volna elém: "nesze, ez lesz, ha nem tudnád!" Ami meteorológiai szempontból illeti, hát igen, voltak benne kissé "furcsa" jelenségek. Itt nem a film elején látható jégesõre gondolok, mert volt már hasonló méretû jégesõ többször is több helyen a Földön. Sõt, legutóbb itthon is elég durvára "sikeredett" a jégverés, de hát ezt talán mondanom sem kell. Tornádók Los Angelesben? Majdnem bárhol elõfordulhatnak, ezt is tudjuk. Néhány éve Oklahoma államban volt olyan délután, hogy egymástól viszonylag kis távolságokban, tömegesen alakultak ki tornádók. Korábban írtam, hogy Spanyolországban, egy olyan völgyben filmeztek le egy F3-ast, mint amilyenben Salgótarján fekszik! De ezek a "szuperciklonok" (amiket egyszer szupercellának titulálnak a filmben), és a szemükben uralkodó, majdnem -70 fokos hideg, a pillanatok alatt megfagyó dolgok... (eszembe jutott az Ice Tea-reklám). Ez már eléggé hihetetlen, még a laikusok számára is. Tudnék még mondani tucatnyi furcsaságot, de nem teszem. Nem tudom, a készítõk alkalmaztak-e szakértõket, de ha igen, akkor eléggé alulfizethették õket .Szerintem ezzel a filmmel nem lehet elérni a készítõk által kitûzött célt. Valószínû, ha semmit sem konyítanék a meteorológiához, akkor sem estem volna hanyatt a sztoritól. Sajnos, a jó szándék édeskevés, ha egy eléggé gyenge történettel elegyítik.Elnézést kérek a terjedelemért!
Egyet értek! Az amerikai kultura nagyon tönkre teszi az éghajlatunkat a sok káros anyag kibocsátásával és túlfogyasztásával! Amugy az U.S.A. megindult a lassu lejtön lefelé...Az amerikaiak fogyaszás terén elsö helyen állnak /pl,.:köolaj,élelmiszer,fa,ásványi anyagok,stb.../ ami késöbb a társadalmak,kulturák lassu összeomlásához vezet.Ez föleg a klima pusztulását idézi elö fokozatosan. Majd meglátjuk/nem látjuk meg 2040-2050 táján!
Egyre több jel utal arra, hogy az éghajlatváltozás már régóta elkezdõdött, csak eddig nem volt annyira látványos, tehát mostmár nem lehet ellene tenni, csupán lassítani lehet(ne). Az döbbent meg a legjobban, hogy a magyar meteorológia "elitjei" szinte kivétel nélkül tagadják az éghajlatváltozás, a globális felmelegedés tényét, azt nyilatkozzák, hogy mindez csak részben bizonyított, stb. A néhány éve egyre gyakoribbá váló hazai idõjárási szélsõségekre meg csak annyit mondanak, hogy "máskor is volt már ilyen". Olyan ez, mintha a szõnyeg alá akarnák söpörni a problémákat (látszólag), bár szerintem nagyon is tisztában vannak a változásokkal, csak valamiért nem hajlandók rábólintani - hivatalosan. Nem akarnak pánikot kelteni? Talán. De ha ilyen a hozzáállásuk, akkor miért is tenne bárki bármit azért, hogy ne romoljon tovább a helyzet, ha egyszer "hivatalosan" nincs semmilyen változás, és "máskor is voltak már ilyen szélsõségek"?
glider: nagyon tanulságos, csak az a baj, hogy akik a döntéseket hozzák, nem veszik komolyan (s ez nem csak nálunk, világszerte így van, igen kevés a kivétel, akik így nem is érnek el vele sokat sajnos....)!pl. az USA is hozzájárulhatna az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséhez, csak túl buta, elkényeztett, kizsákmányoló ország (csak a pénz, pénz, pénz, minden áron), de fognak még emiatt szívni, s meg is érdemlik...
Amindenit!Azt,hittem én vagyok az országban az egyetlen õrült.Szerencsére a családom,ha gondolt is rá,sosem mutatta,ki - mindig szégyenltem egy kicsit a dolgot.Miért szûnt meg nem tudom,de az internet már kárpótol.A miskolci jégesõ /SC ?/váratlanul ért mindekit,de lehetett,volna vészjelzést adni.Csak egy ügyeletes kellene,aki a radarképeket elemezné,meg egy telefont neki.
Bemondták abban azt is hogy mennyi csapi esett elõzõ nap általában az országban és kiemelték azokat a helyeket ahol a legtöbb esett, ilyenkor mindig azt gondoltam, úúú jó nekik!
Igen!A 13:45-ös idõjárás jelentés... Volt amikor 13:44-kor még a földszinten tartózkodtam,és mint az õrült rohantam fel a harmadikra,hogy bekapcsoljam a rádiót!!
Óóó, az a legendás 13:45-ös "fõmûsor", sokáig nekem is az volt a nap fénypontja, gyerekkoromban sokáig jegyzetelgettem is le, he-he !
Hogy valami jót is írjak a hetvenes években az volt a mániám,hogy a petõfi körzeti idõjárásjelentését és a vízállásjelentést és az egyetlen tv híradó egyetlen idõjárásjelentésének egyetlen /néha elmaradó/ mûholdképét lessem.Ha lemaradtam róla elromlott a napom.Persze rengeteg tapasztalat volt,amire már utaltam.1989-90-ben Pécsett volt szerencsém a rakétás jégesõelhárításban részt venni,álmom 1 évre megvalósult,de a dolog végleg megszüntetésre került.Az internet elképesztõ távlatokat nyitott számomra tavaly nyáron.Ha gyermekkoromban lett volna rengeteget ültem volna elõtte akár sok metnetes fiatal.Gyermekeim/3 van/már tudják,hogy apa megmondja milyen idõ lesz.Gyakran a radar alapján megmondtam,hogy rövidesen esni fog,vagy eláll és tutira bejött.Igy könnyû,de nincs az a modell,amely egy nappal elõbb megadja egy zivatar helyet teljes bizonyossággal.Persze Dávid M.módjára eltalálható,hisz vagy úgy lesz,vagy nem.Biztató,hogy a Lúcia néha bemondja a radar alapján,hogy éppen hol esik,valahogy így képzelném el.Azzal nem sokra megyünk,hogyha azt halljuk,hogy elszórtan zápor lehet,mert 100 helyból 10-ben mondjuk lesz,de nem tudni pontosan mikor.Nem a távelõrejelzésekre,éghajlati modellekre kellene a hangsúlyt helyezni/egyelõre hiábavaló/,hanem az órára pontos helyzetértékelésre és vészjelzésekre.
Bakonyvár, Snowhunter: egyetlenegy hozzáfûznivalóm van a gondolataitokhoz a gratuláció mellett: KÁR, HOGY CSAK NAGYON KEVESEN OLVASSÁK!!
Bakonyvár:-)Okos gondolatokkal ajándékoztál meg! Én is így vélekedem.Különcnek is tartanak.Meteorológia?-teszik fel a kérdést-baromság,mondják... Na ilyenkor röhögök...
Hála Istennek azért talán egyetértünk,örülök,ha vannak is nézetkülönbségek,azért a lényeget tekintve hasonló a véleményünk.Gyermekkoromban ellentétben a többi gyerekkel a körülöttem lévõ világ megértése vezérelt.Ma sem érdekelnek olyan dolgok/foci,autóverseny,divat,pénz/,ami sok embert boldoggá tesz átmenetileg és tartalom nélkül.Az idõjárás mindenkit húsbavágóan érint mert szabadidõnk,pénztárcánk,öltözködésünk naponta függ tõle.Visszahat a mg.ipar,közlekedés eredményeire/balesetek,hóakadályok stb./Mindig érdekelt,hogy elõre,hogyan lehetne látni,kikerülni a szélsõségek hatását.Ezen a téren semmi változást nem látok,még mindig váratlanul ér minket az esõ,a hó az árvíz a vihar stb. Emberéletek ,sokmilliós károk nap-mint nap.Továbbá aggaszt,hogy az emberiség jelentõs része nem érzékeli a veszélyt amit már néhány tudós is hangoztat s nem a legjobb formában került be a köztudatba/Jégkorszak/.A tengeráramlások és a vízhõmérséklet megváltozása rövid idõ alatt nagy kilengéseket okoz/El -Nino,hurrikánok,tornádók,hideghullámok,hõségek/amik iszonyú pusztulással járnak/2003,Franciao.14000 hõséghalott,Haiti hurrikán,cseh-német árvíz stb./Óriási egészségügyi és gyógyszerkiadások ellenére a betegségek tovább terjednek a természet és környezetrombolás profitvezérelte tombolása miatt,de közvetve éghajlati kilengések miatt további károk és pusztulás lép fel.Ezt nem a multimilliárdosok fogják megfizetni,hanem a szegények milliárdjai sínylik meg lásd.éhbérek.A valóságsókon,erõszakfilmeken,szappanoperákon nevelt médiaagymosott nemzedékek ebbõl semmit sem vesznek észre,vagy majd túl késõn.A tõkések már lángba borították a világot egypárszor,akkor is az agymosott milliók mentek vágóhídra,nem a mágnások.Bocs,hogy etértem a témától !
Ui: Örülök, hogy ide vezérelted a kérdéskört, nekem is eszembe juthatott volna hamarabb, így nem a naplót terheljük, gratula érte !
Hú, lehet, hogy kicsit hosszú leszek, és lehet, kissé ömleszett, de nem soká rajta ült esszé, hanem hirtelen "szóf.sás" szülte az iromány, he-he !Elõször is egyetértek Bakonyvár, én sem járok moziba, most is csupán kivételt tettem, inkább elmentem megnézni, itthon nem pazarolok rá majd 1MByte-ot.Sok mindenben igazad van, a fórumban régebben többször jól kiveséztük(ha jól emlékszem pont pitommal) ez a témát(antropogén hatások).Viszont továbbra is állítom, az lehet, hogy átm. megövekedtek a szélsõséges idõjárási behatások, de ebben az ember szerepét egyértelmûsíteni nem helyes dolog, csupán figyelemfelkeltésre érdemes(erre szolgálhatott volna jó példával ez a szánalmas "usa-giccs"), nem véletlen ajánlottam éjjel a naplóba Réthly Antal a Kárpát-medence idõjárási szélsõségeit vizsgáló köteteit, nem 10, 50, hanem többszáz évre visszamenõleg.Nagyon sokrétû és bonyolult ahhoz az éghajlat, hogy ilyen rövid idõtávból következtetéseket lehessen levonni, ez nem "homokba dugjuk a fejünket-effektus", csupán a tévútra haladás figyelmeztetése.Nagyon sok éghalati modell készült a múltra és jövõre egyaránt, de az átfogott spektrum hosszúsága, más-más rövid intervallumra kiértékelt eredményt szül, hisz igazad van, a Földtörténet több, mint 90%-ában nem fedte jég a sarkvidékeket, tehát jégkorszak van, ám a holocén melegidõszakát éljük, egyes állítások szerint beleutazva a következõ jégkorszakban. Ám rövidebb spektrumot nézve a "kis-jégkorszak" kontra utolsó 2000 év idõjárását nézve épp természetes melegedési fázisban vagyunk, mely még eltarthat pár-száz évig(a Balaton vízszintjének évszázados ingadozása jó indikátor a hûvös-csapadékos múlt/a XIX.sz-ig/, ill. a meleg-száraz közelmúltra), szóval igen bonyolult a kérdéskör, ahhoz, hogy 10-30 év történéseibõl messzemenõ következtetéseket vonjuk le, hisz megélt a jelen hektikus idõjárásánál "hajmeresztõbb" dolgokat is kies Kárpát-medencénk csak az utolsó 1000 évben.Az utolsó évszázad sajnálatos "civilizált, pusztíts el környezeted akció", azaz a sokat emlegetett antropogén behatás egy új faktor az éghajlat-vizsgálat palettáján, gyerekcipõben van a tudásunk még ahhoz, hogy felelõsen el tudjuk dönteni, hogy az ember hatása mekkora pl. az utolsó xy év dolgaira, az lenne a fontos dolog, hogy ezzel foglalkozanak minél mélyebben, ne a háborúsdival, olajharácsolással, hisz annyi igaz, hogy bünetlenül ezt a XX.sz-adot nem vihetjünk el, sajna következõ generáció(k)nál csapód(hat)ik le apáik-nagyapáik bûne.Viszont nagyon jó, hogy errõl beszélünk, egyrészt új dolgokat is megtudhatunk, másrészt addig se a jelen társadalmi-morális csõdtömegjérõl folyik a szó, minél több ember szakad el tõle, annál jobb.Azaz egyáltalán nem neheztelek rád, még véletlenül sem az okoskodás vezérel(mert lehet, annak tûnik, de már ismerhettek, hogy sose az vezérelt), remélem te sem haragszol !Végül pedig szakember véleménye kéretik, hogy még jobban világosódjon meg a kérdéskör !Bocs a hosszúságért !
Egyetértek Bakonyvár az elsõ mondatoddal.Eleinte örültem,hogy lesz ez a film,de változott a véleményem és nem rohanok,hogy megnézzem.Majd talán egyszer.Gyerekkoromban- 57-es születésü vagyok-rengeteg szovjet filmet adtak(tv,mozi) és rengetegen utálták.Na és most mi van:itt vannak ezek az amerikai filmek... Borzalmasan gyerekes némelyik... Természetesen vannak kivételek is!
Elõszedték megint ezt a témát februárból: Link Én most olvastam elöször,szerintem nagyon elgondolkoztató...
Nem a filmhez szeretnék hozzászólni,10 éve nem jártam moziban.Nem adok pénzt,arra hogy népbutító amerikai baromságokra több jusson.A tornádókérdés alapján ,amirõl szót váltottunk szeretném felhívni a figyelmet az éghajlatváltozások helyes értelmezésére.Elõször is jó lenne ha helyes terminológiával élnénk a jégkorral kapcsolatban.Éghajlati szempontbõl jégkorban élünk,de földtörténetileg vége a Pleisztocénnek,de a Holocén éghajlatilag nem tudni,hogy átmeneti,vagy millió évekig tartó melegedés-e.A Földet történetének úgy emlékszem 80 %-a során semmi jég nem fedte,mi most a 20 %-ban vagyunk.Tehát éghajlatilag a jégkorban,vagyis annak melegperiódusában.A Golf gyengülése évek alatt Európában lehûlést okozhat,mert az az abnormális/+ anomália/,hogy itt ilyen meleg van.Valószínûleg a történelmi múltból fennmaradt feljegyzések zord idõkrõl,szélsõségekrõl nem vetíthetõk ki az egész Földre,csak Európára igazak,és akkor is erre voltak visszavezethetõk.A visszacsatolási mechanizmusokról régen tudunk,de a mélytengeri áramlások szerepérõl nem régen és keveset.A csillagászati,vulkanikus és külsõ/meteorok/ tényezõk mellé az antropogén tényezõk is beléptek,mint egyre melegítõ tényezõk.Azt nem tudom,hogy a pufferhatás ezt bírja -e semlegesíteni,de rövid távon elõfordulhatnak elsõsorban Európában szélsõségek,s én ennek egyre sokasodó jelét látom,különösen 10-15 éve.A rekordhideg és meleg,az özönvíz és aszály,szélvészek és jégverések olyan sûrûn váltakoznak/az vak,aki ezt csak nálunk látja/,hogy ez nem csak a sûrûbb és pontosabb mérések számlájára írható.Egyáltalán nem arról van szó,hogy a történelemben nem lett volna ilyen,és arról sem hogy 10 év múlva jég borítja Európát.Meg kéne fékezni a fosszilis en.hord. felélését,az erdõk kipusztítását stb. és nem elütni azzal a dolgot ,hogy már volt régen is ilyen.Csak akkor nem élt 6,2 milliárd ember a Földön és egy picit több hideg,árvíz ,aszály és tornádó nem ölhetett meg annyi embert mint manapság.A meteorológiának nem hobbi lenne a szerepe,hanem a veszélyre felhívni a figyelmet.Akor akár az sem fordulna elõ,hogy egy jól láthatóan csapadékos hét elõtt állnak neki egy autópálya felújításának.Az eszközök sok pénzért,de megvannak,de csak gumiprognózisokra használják.
Igen, bocsi, hogy nem jutott hamarabb az eszembe, hisz mi Gambuccal tegnap este néztük meg, tényleg jó lett volna veletek megnézni, na sebaj, majd legközelebbi találkánkkor ezt is kibeszéljük !
Szia Snowhunter! Köszi az elismerést. Kockával a film kezdetekor arról beszltünk, hogy Veled és Gambuccal együtt kellett volna megnézni. Valószínûleg már menetközben lett volna mirõl beszélni.)))Üdv.
Ugyan-ugyan "Kockáné", minden idõjárásimádó ilyen "oldalbordáról" álmodik, nemhogy tûri, de még szereti is a férje hóbortját, he-he !
Sziasztok! Nos Kockával mi is megnéztük ezt a bizonyos film alkotást. Én, mivel még kissé kezdõ vagyok ebben a témában, picit elgondolkodtam. Ennyire nem érzem, hogy borzasztó lenne a helyzet, de mindenesetre meggondolandó, hogy valamit tenni kell, hogy ilyen vagy ettõl enyhébb se történhessen meg. Valószínûleg azért látom így, mert egyébként is foglalkozunk ezzel a témával. A film szakmai részérõl nem igazán tudok nyilatkozni ehhez Ti jobban hozzá tudtok szólni, bár azért volt néhány dolog, amit már hallottam elõadások során. Egyszer meg lehet nézni, a számítógépes grafika már sok mindenre képes, így erre is. Bocs, hogy "szómenésem" volt... ))
Én már végülis leírtam a véleményem korábban a zivatarlesen-fórumban, ide csak annyit, hogy KP-vel értek egyet. Ez a film a szánalmas színvonala miatt nem felhívja a figyelmet a klímaváltozás esetleges hosszútávú veszélyeire, hanem elbagatelizálja az egész kérdést a forgatókönyv abszurditása miatt. Ettõl még persze lehetett benne egy-két látványos animáció; de ezen a téren sem maradandó alkotás talán.
Ma este kíváncsisából megnéztem a holnapután nevezetû micsodát, hát nem csalódtam ...A látvány (viszonylag)megvolt, azaz mint film elmenne, viszont szakmailag szánalmas volt, ami épp azért baj, hisz a film pont magáról a meteorológiáról szólt(volna) ...
Bagó az egész, nehogy már egy több ezer éve fennálló folyamat szakadjon, illetve szünjön meg néhány év alatt, (itt elsõsirban errõl a megszûnõ Golf-áramlatos sztoriról beszélek). A globális felmelegedésrõl csak annyit, hogy mindennek vannak tetõ és mélypontjai, ez lehet hogy csak egy tetõpont volt a tavalyi és ahhoz hogy visszaálljon az eredeti helyzetébe a dolog, lehet hogy szélsõségeket kell produkálni az idõnek, amit jelenleg is csinál..
Sajnos, csak egy amerikai tucatfilm, és ezáltal a globális klímaváltozás kérdését egy szintre hozták az ufókkal, dinoszauruszokkal.Látvány: 4, szakmai tartalom: 1. Azért 130 millió USD-bõl igazánk futhatta volna arra, hogy bevonnak egy meteorológust is...
szar a film kár volt megnézni, a farkasok is annyira mûek voltak, na meg amikor kizárták a hideget. pfff.. ja és olyan hideg jött hirtelen hogy a zászló megfagyot miközben lengett. Nem volt benne sok trükk sem.
Szegediek! Holnap délután félnégykor ki ér rá megnézni a Day after tomorrow-t? (Jégkorszakról szól)
A hétköznapi embereknek hiába próbálnának egy filmben pl. a K-indexrõl regélni, számszerû adatokat mondani. A híradókban is ha valahol hurrikán tombol, akkor megmutatják a mûholdképet. De kérdem én, egy szupercelláról melyik híradóban mutogatnak képet (mármint az USA-n kívül)? Egy Doppler képen mit lát a hétköznapi ember? Színes pacákat )) Ez van, és a filmkészítõk sem képzett szakemberek, a szakértõért meg fizetni kell, aki hiába mondja meg, mit kell mutatni. A filmesek rögtön azzal érvelnek majd, amit fentebb írtam. Igazi, reális és tudományos film a meteorológiáról sosem lesz. Ami meg elkészül, legalább felhívja a témára a nézõ figyelmét. Másra úgysem jó. Egyébként én is várom már a filmet, kíváncsi vagyok. Szerintem is megér annyit, hogy legalább egyszer megnézzük! Legalább lesz mirõl társalogni )