2024. november 21., csütörtök

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#238
Sziasztok!Nem az uno.hu tehetett róla, hanem aki átadta nekik. Maximum annyi, hogy a szerkesztõ nem olvasta el rendesen a cikket. Ez sajnos nem csak náluk történt már meg. Viszont a korrektségüket bizonyítja, hogy az általam korrigálásra felkérõ levélre az oldal fõszerkesztõje 1/2 órán belül reagált, és a cikk címét javították.Más...Amúgy az Usrim által többször felhozott eseményt (Guatemala) csupán az ENSZ monitoring oldalán volt olvasható.Abban maximálisan igazat adok, hogy az ázsiai geofizikai eseménynek nem sok köze lehetett a világban tapasztalt szélsõséges eseteknek. DE... Amikor az idõjárás kutatók egy része azt mondja, megkezdõdött egy olyan folyamat, amelyet a globális felmelegedés okozott, a másik tábor gyorsan lehurrogja. Ebben a laikus nem igazán fog kiigazodni.Még egy utolsó félreértésrõl szeretném ellebbenteni a fátylat! A HISZ-en van egy un. híroldal, amely a bel és külföld történt !érdekes! cikkeket tesszük közzé. Ennek a tartalma jelenik meg a Metnet kezdõoldalán is. Valamint van egy adatbázis - amely a Riasztási Térképet is táplálja - ahol már megtörtént eseményeket tartjuk nyilván. Aki olvassa és ismeri az oldalt, erre igen hamar rájöhet.
#237
Nomad: ha csak a baromságok miatt tettétek be a cikket, ezt érdemes jelezni az olvasók számára is... Most épp olyan formában került fel, mint a "komoly" hírek - könnyen lehet, hogy sokan épp ezért komolyan is vették, anélkül, hogy a szöveg mögé néztek volna. (Valahol igazuk is van: ez szerintem a ti dolgotok lenne, lásd a guatemalai -50°C-ot. Vagy ez is mint látványos baromság került fel a Metnet fõoldalára? Április 1. nem mostanában volt...)
#236
a világ akkor járna a legjobban, ha az uno.hu rendszergazdája rányomna egy format c: -ot a szerverre, aztán fõbelõné magát, hogy ilyen szennyet felengedett a vincseszterére
#235
Sziasztok!A TV2-õs cikket pont az ilyen baromságok miatt emeltem be. A mai történet még jobb. Feltettem a cikket, hogy Skócia területét elérte az !ORKÁN!, erre az uno.hu lehozza: "Újra ölt a tornádó - ezúttal Skóciában " címmel. Erre most mit mondjak. Hiába teszek egy cikket közzé, ha teljesen máskánt veszik át. szomoru Ahogy az elõttem szóló mondta: No comment...
#234
Usrin: TV2 primitív hírek primitív embereknek prmitív emberektõl.. Nálam a tv már kiesett, mint használható hírforrás, talán még az M1 ér valamit.. a többi egy nagy szar.. mindegyik a másikat akarja túlszárnyalni vérben és hullaszagban
#233
A legújabb hír "forrása" a TV2... no comment. Csak halkan kérdezném meg: vajon mi köze a szökõárnak az észak-európai ciklonhoz, ami miatt egymást felnagyítva, "csapás-sorozatként" kell a kettõt emlegetni?
#232
Szerintem az ilyen enyhe telek máskor is elõfordultak már! Remélem azért ez nem elõjele semminek! Habár a kemény telek ritkulni látszanak.
#230
Nomad, köszönöm a választ, bár azért a -50°C-nak továbbra sem hiszek. :-) És a személyes véleményem az, hogy jobb lenne kevesebb, de megbízhatóbb hír: pl. az Index.hu-ról nem biztos, hogy érdemes kritika nélkül átvenni az idõjárási híreket, ismerjük õket jól... (A HEWS rövidítésrõl nem tudom, hogy mit jelent, és mennyire megbízható forrás.)De tényleg nem mindenáron vitatkozni szeretnék. Ehelyett inkább boldog új évet kívánok mindenkinek!
#229
Szia Usrin!Minden információ alatt ott van a forrás megnevezése, sõt még az is, hogy hivatalos, vagy nem hivatalos (sajtó, e-mail) helyrõl származik-e az esemény leírása. Amely nem hivatalos forrás, az "csupán" jelzés értékkel bír, de akkor is lényeges. Amely info pedig hivatalos, akkor az kormányzati vagy szakmai oldalról származó hír.Remélem, ez kielégítõ számodra. Az idõpont egyezésrõl meg newm hiszem, hogy én tehetek. Hidd el, nem azt lesem, melyik sajtóportál mit ír, és keresek gyorsan egy hasonló eseményt a világban. Ez nem így mûködik. Legalábbis számunkra...szerintem.Have a nice day!
#228
Nomad: szerintem jobbító szándékúak voltak a megjegyzések. Én a dél-amerikai hidegnek azért kezdtem utánanézni, mert a guatemalai "-50°C alatti hõmérséklet" már több volt, mint gyanús... még ha egyszerû elírás, akkor is az oldal szavahihetõségét rontja sokak szemében. (Ha pedig valóban ilyen sok, ilyen megbízható forrásból származnak a hírek, hiányolom ezek feltüntetését.) Még valami a dél-amerikai hírrõl: a bolíviai hidegrõl azt találtam, hogy október 27-28-án(!) következett be. Ez biztosan kapcsolódott a többi eseményhez, ami ebben a december 15-i hírben szerepelt? (Ha tényleg idõben és térben távoli események kerülnek egy hírbe, akkor Snowhunterrel kell egyetértenem...)
#227
Sziasztok!Kali & Bakonyvár 2004.12.17.-i beszélgetésére reagálnék, ha nem gond.Pontatlanság: Az információkat sok esetben az adott ország helyi sajtóforrásából vesszük, de rengeteg adat származik állami, nemzetközi ügynökségektõl. A Guatemalai/ Perui / Bolíviai szélsõséges idõjárásról szóló információ "csupán" az ENSZ-WHO meg még vagy 10 hárombetûs szervezet által üzemeltetett oldalról lett átvéve. Ebbe a körbe tartozik az ESTOFEX European Severe Weather Database, European Severe Storms Laboratory, a USGS, és még sorolhatnám, de nem ez a cél. Sokat számít a hitelesség, ráadásul nem szeretném, ha egy Demszky féle hangulat alakulna ki az oldallal kapcsolatban.Hír átvétele: Szeretném az elején leszögezni. Az RSOE HAVARIA Információs Szolgálat NEM hírügynökség. Globális adatbázist (is) üzemeltet a világban bekövetkezett események rögzítésére, az állampolgárok tájékoztatása, hasznos ismeretek közzététele tartozik a feladatai közé. Például a meteorológiai jellegû ismeretanyagok nem egy magyar honlapról lett átemelve, feltüntetve a szerzõjét. Esetleg nem helytállóak az ezeken az oldalakon közzétett ismeretanyagok? :OSnowhunter 12.03 Szenzációhajhászás? Éppen nem ez a célja az oldalnak. "Még annyit tennék hozzá, hogy az ugyan dicséretes munkát végzõ visz.rsoe is igencsak szenzáció hajhászan áll hozzá, minden nap "soha nem látott" dolgaival."Sajnálom, ha minden napra "sikerült" valamilyen kritikus információt beszerezni. Az Internet és a megfelelõ technika segítségével sokszor hamarabb értesülhet az ember a külföldön történtekrõl, mint a hivatalos, magyar forrásokból. Volt már példa rá, hogy állami hivatal is a VISZ oldaláról tudott meg információkat, amelyben intézkednie kellett. Nem a szenzációhajhászás a cél, hanem a tájékoztatás. A lényeg pedig az, hogy az RSOE-VISZ nem hírügynökség, nem sajtóportál. Információs oldal.Elnézést kérek a hosszú beírásért, de szeretném tisztázni a helyzetet.Még egyszer szeretnék mindenkinek eredményekben gazdag, Boldog Új Évet Kívá[email protected] RSOE-Havaria
#226
Nekem nem a tv-m, hanem a saját egészségem forgott veszélyben -> a röhögõgörcstõl majdnem megfulladtam :-)
#225
Panther, Wels Péter Mátyás volt az elkövetõ. Akkor az én tévém is veszélyben volt nevet
#224
Summer 2003 temperatures relative to 2000-2004, avagy 2003 nyarának felszini hõmérsékletei a 2000-2004-ihez viszonyítva:Link NASA’s Moderate Resolution Imaging Spectrometer, courtesy of Reto Stöckli)
#223
A szélrõl csak annyit,hogy a minap a franciaországi szélvihart hurrikánnak állították be szomoru Miért nem képesek utánanézni,hogy miket mondanak. Kérdezzenek meg szakembereket ! A tornádós esetet nem hallottam,de képzeljétek el mi lenne akkor,ha bejönne egy 1987-es nagy országos havazás,komoly hófúvásokkal és nagy hideggel ? Jönnének a jégkorszak elméletek !
#222
Igen, akkor pont én is néztem a Tv-t és mikor ez a mondat elhangzott, gyorsan végigfutott a hideg a hátamon és szánalmas tekintettel néztem és egybõl az jutott az eszemb, hogy atya ég ezt a metneten és minden más szaki látja..
#221
Nekem a múltkor akkor nyílt ki a bicska a zsebemben, amikor a TV2 a nagy szélviharról tudósított. A riporter a Balcsi partján állt és szó szerint ezt mondta: "-Amit most mögöttem látnak, az egy tipikus tornádó." Mögötte a Balcsi hullámzó felszíne és a távolban egy szürke felhõ látszott, ami egybeolvadt a horizonton a víztükörrel. Teljesen hétköznapi esemény volt. Majd felrúgtam a tévét, hogy tud valaki ekkora baromságot mondani egy tájékoztató adásban.
#220
RR:Kösz a tájékoztatást. Most januárig nemigen leszek internet közelben. Addig is viszlát mindenkinek és BUÉK!
#219
#218
Büszkék vagyunk a magyar oktatási rendszerre,iskoláinkra,tudósainkra ,általános tájékozottságunkra,intelligenciavetélkedõinkre,stb.Akkor a médiasztár bemondók és hírszekesztõ guruk honnan származnak ?/A tv is bemondta,hogy hurrikán csapott le Párizsra/
#217
A cikk az indexen egybõl: Hurrikán csapott le Párizsra vidám Link Legyen akkor a "nagy szél" horrikán és akkor az mindenre jó vidám
#216
Én érdekes módon a WetterOnline adataiban sem fedeztem fel efféle furcsaságokat az érintett országokban és idõszakokban...
#215
Most olvasom,hogy Franciaországban hurrikánszerû szélvihar pusztított.Az RSOE néha pontatlan,de a híradók is a Haváriából merítik anyaguk egy részét.
#214
Kali te nem olvasod az RSOE vészhelyzetjelentéseit ?Csodálom,hogy a híradókban én sem hallottam egy szót sem ezekrõl!
#213
Pali ! Megkérdeztem a könyvet,de válasz még nincs,amint lesz megírom !!!
#212
Bakonyvár: errõl hol olvastál, légyszi írj be linket, mert érdekelne, kivi vagyok rá, köszi!
#211
Az extrém idõjárás újabb gyöngyszeme:Fagyok és havazások a trópusi hegyekben Latin-Amerikában/Guatemala,Peru,Bolívia/.Mitõl lehet ez elképzelni sem tudom!?/Persze nem a sokezer méteres csúcsokon,hanem a termékeny völgyekben is/
#210
ja és lesz elõadás az idõjárás extrémitásáról is, avagy miért növekszik az extrém idõjárási jelenségek száma, az éghajlatváltozás tükrében. (ezt majd én fogom tartani)
#209
Akiket érdekel az éghajlatváltozás témaköre, azokat szeretettel várjuk az Ég és Föld Klubba december 12-én, du. 3 órakor a XXII. ker. Nagytétényi út 31-33 alatti Mûvelõdési Házban, az elsõ emeleten, ahol elõadás, és beszélgetés is lesz a témáról.
#208
RR: elõre is kösz.
#207
Pali ! Sajnos azt hiszem nem kapható,de érdeklõdõm és majd megírom a metneten !
#206
Robi: Tudom, örülök, hogy egyetértünk !
#205
RR:Én is szívesen tanulmányoznám Réthly Antalt, már régebben is vadásztam rá, de hol lehet hozzáférni? Állítólag hébe-hóbe egy-egy könyvtárban, arról azonban hogy újra kiadják, szó sincs.
#204
Snowhunter ! Köszi az egyetértést és helyesbítek,mert nem 1870-tõl vannak összegyûjtve,hanem azt hiszem 1700-tól ! Bocsi !!
#203
érdekes téma; figyelemre méltó ebbõl a szempontból a patagóniai Perito Moreno gleccser (Argentína); az is viszonylag gyors (100 méter/év), ugyanakkor egyike azon kevés gleccsernek a Földön, ami valójában növekszik.
#202
Rohanásnak indult a világ leggyorsabb gleccsere 2004. december 6. 08:53 A gyors Jakobshavn Isbrae gleccser megkétszerezte sebességét és ezzel Grönland jégtakarójának jelentõs elvékonyodását vonja maga után Amikor az emberek egy gleccser mozgását hozzák fel példának, az olyan, mintha a teknõs sebességét hasonlítanák a nyúléhoz. A gleccserek ténylegesen olyan sebességgel haladnak, melyet szabad szemmel nem lehet érzékelni. Ugyanakkor nemrégiben a kutatók felfedezték, hogy a világ leggyorsabb gleccsere Grönlandon 1997 és 2003 között megkétszerezte sebességét. Az adatok több szempontból is igen fontosak. Ugyanis, ha nagyobb tömeg jég indul meg a gleccserekbõl a tengerbe, azzal nõ a vízszint. A Jakobshavn Isbrae Grönland legnagyobb gleccsere, mely a kontinens 6,5 százalékát használja fel. A jégfolyam felgyorsulása és az óceánba érkezõ jégréteg megduplázódása évente .06 milliméterrel emeli a vízszintet. Emellett a gyors mozgás a szárazról az óceánba bizonyítékot nyújt az újonnan felfedezett kapcsolatra a jégtakaró, a tengerszint emelkedése és a klimatikus változások között. A kutatók szerint a gleccser hirtelen felgyorsulása egybeesik a nagyon gyors elvékonyodással, mely 1997 után évente mintegy 15 méter jégtakaró elvesztését jelenti. A jégfolyam és vékonyodás növekvõ arányával egyetemben, a vastag jég, mely a gleccser torkolatától az óceánba nyúlik - a jégnyelv - 2000 - ben kezdett el felgyorsulni, ami 2003-re majdnem teljes feldarabolódását idézte elõ. A NASA kutatásain alapuló tanulmány mûholdas adatokra támaszkodik. "A legtöbb klimatikus modellben a gleccsereket a klímaváltozás válaszadóinak tekintik" - állítja Ian Joughin kutató. "Ebben a tanulmányban a modellek által felvázolt adatok megduplázódásával nézünk szembe. A jégtakaró sokkal drasztikusabban és gyorsabban reagál a klímaváltozásra, mint gondoltuk". A kutatók a mûholdas és egyéb adatok alapján megfigyelték a sebességben és a vastagságban bekövetkezett hatalmas változásokat 1985 és 2003 között. Az adatok azt mutatták, hogy a gleccser évi 6700 méteres haladásából 5700 méterre lassult 1985 és 1992 között. Az utóbbi lassulás majdnem állandó maradt 1997-ig. Ám 2000-ben a gleccser megindult és évi 9400 métert haladt, mely tavaszra 12600 méterre nõtt. Ez az adat azt sugallja, hogy Grönlandon jelentõsen felgyorsult a vékonyodás. Míg más gleccserek évente, csak egy métert vékonyodnak, addig a grönlandi jégfolyamoknál dinamikus gyorsulást figyeltünk meg, mely a melegedés hatására csak gyorsul" - állítják a kutatók. A speciális lézeres vizsgálatok a Jakobshavn felszíni elemelkedésekor azt mutatták, hogy a gleccser folyamatosan vastagodik 1991 és 1997 között, ami megmagyarázta annak lelassulását. 1997 és 2003 között sebessége megkétszerezõdésével egyetemben a jégfolyam évi 15 méterrel lett vékonyabb. A gyorsulás akkor következett be, amikor a lebegõ jég a gleccser torkolatánál szokatlan viselkedést mutatott. Relatív stabilitása ellenére a gleccser jégnyelve 2000-ben darabokra tört és 2003-ra tökéletesen szétesett. A nyelv vékonyodása és töredezése csökkenthette a háta mögött meghúzódó jégtakaró megõrzését elõsegítõ hatását, és a növekvõ sebesség egybeesett a jégnyelv nagyobb részeinek elvesztésével. A legutóbbi NASA tanulmány hasonló növekedést mutatott a Larson B jégnyelv töredezésénél is.
#201
met for ever! meggyõztélnevet
#200
Metfickó: örvendetes, hogy sok eseményre emléxel, de ez a szakáll megrázós mondóka nem igazán helytálló...Nézzük csak, mit csinált pl. az 1960-as mikulás?Link ennek sajnos esze ágában sem volt rázogatni a szakállát...No és az 1993as (akkor ugye kicsi voltál)? Link a télapó meg aztán még gonoszabb volt: a hideg, havas november (többször -5, -10°C-os T850) után meleget és olvadást hozott, dec. 5én pl. + 6, +9°C-os T850!Magyarán szólva, mielõtt valaminek, azaz jelen esetben az éghajlatnak a változását bizonyítani szeretnénk, elõbb legyünk tisztában a jellemzõivel. A fenti példákat találomra választottam, nem volt nehéz dolgom. Régen is voltak késõn kezdõdõ/enyhe/igen változékony/stb. telek, nem csak az utóbbi pár évben... Ahelyett, hogy mendemondákra hagyatkozunk, meg vannak a megfelelõ eszközök, pl. a wetterzentrale archívuma. Nagyon hasznos dolog, bár az igaz, hogy leleplezi a "régen de jó volt, de nagy havak voltak, de hideg telek voltak" típusú álmodozásokat, amit nem is olyan egyszerû elviselni... nevet
#199
meg rám.
#198
Meteo: Rám is célzol ?
#197
Jó lehet hogy az idõs emberek nem profik, én csak mint érdekességként írtam ide, és ahogy tõlük hallottam, de ez mégis csak egy éghajlatváltozásról szóló fórum. Csak azért írtam mert írtátok hogy a mostani télnek köze van az éghajlatváltozáshoz...
#196
A "kioktatókat".
#195
Igazad van kali. Én ignore-ra tettem egy két embert akinek a beírásait el se olvasom.
#194
Norbi: ezt ugye Te se gondoltad komolyan?Régen nagyon is voltak unalmas évek, akár évtizedek is, amikor nem történt semmi vagy ha mégis, az átlagos kategóriában benne van, s rendkívülibb esetek nagyon ritkán voltak, de miután az ember felépítését tekintve olyan, hogy az rögzül, ami nagyobb nyomot hagyott pl a 2 nagy hóesés (a lényegtelen nem, Te sem emlékszel szerintem arra, hogy 2003 tavaszán alig volt csapi, ha nem nézel utána)!Ha nem értesz egyet, akkor olvass utána a témának, s rájössz, hogy így van!Na de minden tisztelet az idõsebb embereké, de a többség esetében igaz az, hogy amit hallásból mond, annak kell venni a felét és esettõl függõen tovább osztani 1-nél nagyobb számmal (szeretik az emberek szépíteni a dolgokat), s ha vele történt meg, akkor jobban kifaggatni, s hamar kiderül, hogy nem is volt az olyan nagy, csak hát a hétköznapi embernek egy normál zivi is lehet óriási vihar, s a Te rokonaid gondolom nem met szakértõk!Tehát fogalmazzunk finoman, ha valamit állítunk, általánosítunk, s nem csak met témában!
#193
na hát met4ever, összevethetnénk hogy te hány nagyobb idõjárási eseményre emlékszel az elmúlt 4-5 évben, gyanítom hogy én nyernék..Legalább bennem azok megragadtak, amik mondtak is valamit.
#192
Márkó: örülök, hogy vannak akik objektívan emlékeznek a múltra és nem csak arra, ami nyomot hagy bennük...
#191
Még annyit tennék hozzá, hogy az ugyan dícséretes munkát végzõ visz.rsoe is igencsak szenzációhajhászan áll hozzá, minden nap "soha nem látott" dolgaival.Ezzel nem õket bántom, õk csak kiszolgálják a hisztériaéhes társadalmat a "na ugye" szükségességû véleménynyílvánításhoz(ha nem õk, mások csinálnák).
#190
Örülök Robi, hogy szóba hoztad Réthly atyánk szenzációs életmûvét, régebben én is ajánlgattam a sok (média..)hisztériára hajlamos emberkének.Ajánlanám minden(a mai esztelen médiauralta világban) elhamarkodott állítást tevõ emberkének, élt már meg a kies medencénk egy-két(finoman fogalmazva) dolgot a közeli és távoli múltban.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-21 21:55:14

Szentmártonkáta

2.1 °C

13502

RH: 77 | P: 1001.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.